Bisiklet sürerek uzun mesafe yol katetmek, günümüzde genç yaşlı pek çok insanın rahatlıkla yapabildiği ve bunun yanında seyahat ederken çok eğlendiği etkinliklerden bir tanesi. Peki, Türkiye’de cennet gibi pek çok yerin aynı zamanda bisiklet yolculukları için uygun olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda, sizler için Türkiye’nin en güzel bisiklet rotalarını listeleyeceğiz.

Manzarasına Doyamayacağınız Bisiklet Rotaları - Genel

Siz de, bisiklet sürmeye meraklıysanız, öncelikle aracınızla bisiklet rotalarına yakın bir yerde konakladıktan sonra, oradan bisiklet kiralayarak ya da direkt olarak aracınıza bisikletinizi de alarak; muhteşem manzaralı yolculuklarınızı bisikletinizle, saatlerce gerçekleştirebilir ve deşarj olabilirsiniz. Türkiye’nin hangi cennet bölgeleri, bisiklet rotası olarak kullanılıyor biliyor musunuz? Eğer hazırsanız hep birlikte keşfedelim!

8Kapadokya, Nevşehir

Kurban Bayramı Tatil Önerileri

Kapadokya, hem doğal güzellikleri hem de insanların sıcaklığı ile bilinen muhteşem konumlardan bir tanesi ve bu konumda gün batımını izlemek, insana mest olacağı bir deneyim sunabiliyor; peki burada bisiklet turu yapabileceğinizi de biliyor muydunuz? Avanos – Mustafapaşa güzergahında konukları için iki farklı bisiklet parkuru oluşturan yerleşkede bisiklet turunuza başlayabilir, bölgedeki patikalı yollardan geçerek muhteşem vadilere ve doğanın sunduğu güzelliklere “Merhaba” diyebilirsiniz.

Manzarasına Doyamayacağınız Bisiklet Rotaları - Kapadokya

Bisiklet kiralayabileceğiniz pek çok yer bulunan Kapadokya’da, ek olarak kendi bisikletinizi getirebilmeniz de imkanınız varsa tavsiye ediliyor. Geçtiğimiz aylarda sizler için harika bir Kapadokya gezi rehberi kaleme almıştık. Dünya Mirası Kapadokya’nın Gezi Rehberi başlıklı yazımızdan inceleyebilirsiniz!

7Gökova Körfezi, Bodrum – Datça

Manzarasına Doyamayacağınız Bisiklet Rotaları - Gökova

Bodrum ve Datça yarımadasının arasında bulunan Gökova Körfezi de muhteşem manzarası ile sizleri mest edebilecek bir bisiklet yolculuğuna davet ediyor. Yaklaşık 100 kilometre uzunluğunda, dar bir körfez olan Gökova içerisinde, kıyı uzunluğu ise 400 metre kadar.

Manzarasına Doyamayacağınız Bisiklet Rotaları - Gökova - Manzara

Eşsiz körfez manzarasını, antik çağlardan kalma pek çok eser barındıran antik kentleri, eski yel değirmenlerini ve tertemiz bir havayı içinize çekebileceğiniz Gökova bisiklet parkuru, Knidos’ta sona eriyor. Sahildeki pek çok kamp alanının kalmaya müsait olduğunu belirtmekte de yarar var. Bisikletiniz ve kamp çantanızla harika bir yolculuk ve cennet gibi bir mekân arıyorsanız, tavsiyemiz kesinlikle Gökova! Datça’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler yazımızı da okuyarak, Datça’da görülebilecek yerlere bisikletinizle gidebilirsiniz!

6Muğla – Fethiye

Manzarasına Doyamayacağınız Bisiklet Rotaları - Fethiye

Fethiye, şüphe yok ki Türkiye’nin en güzel tatil merkezlerinden bir tanesi ve burada manzarası güzel, konaklayabileceğiniz pek çok tesis mevcut; peki Fethiye’de bisiklet turu yapmayı hiç düşündünüz mü? Muğla’nın Dalyan bölgesinden Fethiye’ye giden yolda, harika bir bisiklet parkuru mevcut ve kükürtlü gölcüklerden portakal bahçelerine, bu yolda görüp aşık olabileceğiniz pek çok doğa harikası var. Ayrıca, körfezi tepeden izleyebileceğiniz harika yerler de, bisiklet parkurunda karşınıza çıkıyor. Yorulduysanız da yorulmadıysanız da, bisikletinizden inip birkaç dakikanızı sadece tepeden Fethiye’ye kuş bakışı bakmak için ayırın deriz! Geçtiğimiz aylarda kaleme aldığımız Doğa Harikası Fethiye’nin En İyi 5 Oteli yazısını da, Fethiye’de konaklamak isterseniz muhakkak incelemenizi öneriyoruz!

5Marmaris Parkuru

Manzarasına Doyamayacağınız Bisiklet Rotaları - Marmaris

Yolları sakin, havası güzel, çoğu zaman huzur bulabileceğiniz en güzel yerleşkelerden bir tanesi de Marmaris ve Marmaris’te hemen her yerde bisiklet parkurları görebiliyorsunuz. Bisikletinizle hemen her yolunda, bisiklet parkuru bulunmasa da gidip gezebileceğiniz Marmaris içerisinde, orman ve deniz havasından ziyade, tatlı köylerle ve samimi insanlarla karşılaşabiliyorsunuz. Genelde, bisikletçilerin kullandığı rota Marmaris’ten Bozburun yarımadasına doğru oluyor. Siz de, bu parkuru izleyerek, harika manzaralarla karşılaşabilir, aynı zamanda doğanın içinde, doğa dostu bir araçla bolca huzuru tatmanın yolunu bulabilirsiniz.

4Trakya Bölgesi

İğneada Gezi Rehberi - İğneada Ormanları Subasar

Dağlık ve ormanlık bir yolda bisiklet turu yapmaya ne dersiniz? Trakya bölgesi, genelde İstanbul’dan başlayıp İğneada’ya kadar devam eden, 245 kilometrelik bir yol olarak biliniyor ve bu yol boyunca hem haşmetli dağlardan hem de bolca ormandan geçip, huzur bulabiliyorsunuz. Aynı zamanda kamp çantanızla kamp yapabileceğiniz bölgeler bulup yorulduğunuzda konaklayabileceğiniz bu bölge; İstanbul’dan biraz uzaklaşmak isteyenler ve hafta sonu kaçamağı tercih edenler için kesinlikle iyi bir fikir. Yol boyunca dikkatli olmanızda yarar olduğunu da ek olarak hatırlatmakta fayda var! Ayrıca, Karadeniz’e Açılan Doğa Harikası: İğneada yazımızı okuyarak bölge hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

3Gelibolu Yarımadası Parkuru

Manzarasına Doyamayacağınız Bisiklet Rotaları - Gelibolu

Gelibolu, şüphesiz Çanakkale’nin en çok ilgi gören yerlerinden bir tanesi ve bu yarımadada yapılacak bir bisiklet turu için hemen her şey hazır! Gelibolu’dan başlayıp Eceabat’ta son bulan muhteşem bir parkuru olan Gelibolu yarımadasının ek olarak tarihin yaşandığı yer olduğu da düşünülürse, harika bir seçenek olduğu belirtilebilir. Hem tarihi ögeleri görmek hem de Çanakkale’nin doğasını tanımak amacıyla, burada yapacağınız bir bisiklet turu, bol fotoğraflı ve bol eğlenceli olacaktır. Şehitlik Anıtı, Seddülbahir, Anzak Koyu gibi muhteşem noktalarda durup biraz nefeslenmeyi ve fotoğraflar çekilmeyi sakın unutmayın. Tarih Kokulu Çanakkale’nin Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okuyarak bölge hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

2Amasra – Sinop Rotası

Manzarasına Doyamayacağınız Bisiklet Rotaları - Amasra - Sinop

Biraz Karadeniz havasına ne dersiniz? Tam 331 kilometrelik bir parkur olan Amasra – Sinop arası bisiklet rotası, gidebileceğiniz ve kamp yapabileceğiniz pek çok yeri kapsamakta. Bartın’dan başlayan bu rotada, Kastamonu’dan geçiyor ve Sinop’a ulaşmayı hedefliyorsunuz. Karadeniz’in bolca yokuşlu ve virajlı yollarında en önemli şey, dikkatli olmak. Deniz seviyesine paralel bir rota olan Amasra – Sinop rotasında, koyların güzelliklerine, ormanlara ve haşmetli dağlara aşık olabilir, pek çok yerde dilerseniz kamp yapabilir, dilerseniz tesislerde konaklayabilirsiniz.

1Assos – Kazdağları Parkuru

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Antik Liman 2

Antik bir dünyaya bisikletinizle giriş yapmaya hazır mısınız? Pek çok medeniyetten kalma eseri ile Assos’ta bisikletinizle birkaç saat geçirmek, hem huzurlu hem de güzel bir keşif gezisi anlamına geliyor. Behramkale köyünden başlayan bisiklet parkuru, Edremit üzerinden Kazdağları eteklerine kadar devam etmekte. 87 Kilometrelik bir uzun yol olan Assos – Kazdağları parkurunda, Athena Tapınağı görülmesi gereken en önemli yapılardan bir tanesi.

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Antik Kent

Antik Yunan’a özgü pek çok eseri ve huzuru bulmak için, yolunuz düşerse ve Assos’ta tatil yaparsanız buraya muhakkak uğrayın! Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos yazımızda da, genişçe Assos’u ele almış, gezilecek pek çok yerini yazmıştık. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz