Bilecik

Marmara Bölgesi’nin Güney Marmara Bölümü’nde yer alan Bilecik, doğuda Bolu ve Eskişehir, güneyde Kütahya, batıda Bursa ve kuzeyde Sakarya illeriyle komşudur. 4321 metrekarelik alanıyla Türkiye’nin en küçük illerinden biri olan Bilecik, alan sıralaması açısından 65. sırada yer alıyor. Bilecik nüfusu 2020 verilerine göre ortalama 78 bin civarındadır. M.Ö. 3 binlere kadar uzanan bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapan Bilecik, antik çağlardan günümüze gelene kadar pek çok egemenliğin hakimiyeti altında kalmıştır. Geçmişte Agrilion ve Agrillum olarak adlandırılan Bilecik, Bizans döneminde ise Belekome olarak adlandırılıyordu.

Üç farklı iklim tipinin görüldüğü Bilecik, en çok Ocak ve Mayıs aylarında yağış almaktadır. Bilecik hava durumu için dikkat etmeniz gerekirse, ilkbahar ve sonbahar aylarında burayı ziyaret edebileceğinizi söyleyelim. Ancak festivallere ve etkinliklere katılmayı düşünüyorsanız, Eylül ve Ekim aylarında Bilecik’i tercih edebilirsiniz. Doğal güzellikleri, geniş ormanları, mesire alanları, göletleri ve derelerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla Bilecik gezilecek yerler ile gelenleri hayal kırıklığına uğratmaz. Geldiğinizde ise Kömürsü Yaylası, Merdivenli Kaya, Bilecik Müzesi, Küçükelmalı Tabiat Parkı ve Harmankaya Kanyonu gibi noktaları ziyaret edebileceğinizi belirtelim. Bunların dışında Bilecik otelleri de her bütçeye ve her zevke göre hitap edip misafirlerine kolaylık sağlamaktadır.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden kolaylıkla ulaşabileceğiniz Bilecik, aynı zamanda her türlü ulaşım imkanına sahiptir. “Bilecik İstanbul arası kaç km?” ya da “Ankara Bilecik arası kaç km?” soruları pek çok kullanıcı tarafından merak edildiği için hemen kısaca bunlardan da bahsedelim. İstanbul Bilecik arası mesafe 245 kilometreyken, Ankara Bilecik arası mesafe ise 316 kilometredir.