Çanakkale

Çanakkale ilinin kuruluş hikayesi, Biga ve Gelibolu sancaklarının kaldırılmasıyla ortada yer alan Çanak Köyü’nün il olarak resmiyet kazanmasına dayanmaktadır. 3 bin yıldan fazla süregelen yerleşik hayatın devam ettiği bölgede, günümüzde dahi izlerinin görülebildiği Truva Antik Kenti M.Ö. 2500 yılında meydana gelen büyük deprem ile yerle bir olmuştur. Uzun yıllar Lidyalılar’ın hakimiyetinde kalmasının ardından M.Ö. 336 senesinde, bölgede gücünü sağlamlaştırmış olan Pers İmparatorluğu Büyük İskender tarafından yıkılmıştır. Çanakkale’nin Osmanlı Devleti’ne geçmesiyle beraber Boğazlar’ın kontrolüne sahip olmuşlardır.

Şehrin toprak bütünlüğüne bakıldığı zaman ismini, kurulmuş olduğu Biga Yarımadası’ndan almıştır. Biga isminin ön plana çıkmasının sebebi ise Cumhuriyet’ten önce Osmanlı Sancak’ının Biga ilçesi olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak bölgede yazılan zafer destanının ardından bu isim Çanakkale olarak değiştirilmiş olup, ismin kökenin de çanak-çömlekçiliğin çok fazla gelişmiş olması ve şehri sembolize eden Kale-i Sultaniye ile birleştirilmesi üzerine yeniden adlandırılmıştır.

Çanakkale tarihi ve doğal güzellikleri açısından çeşitlilik gösterse de yeterli ilgiyi görmediği konusunda bir düşünce hakim. Bunun sebeplerinden biri de şehrin çevresinin sit alanı olarak koruma altına alınması ve gelişme adına bir adım atılamamasından kaynaklanmaktadır. Merkezde durum böyle olsa da küçük tatil beldelerinde tam tersi demek yanlış olmayacaktır. Assos, Bozcaada, Küçükkuyu ve Gökçeada her sene müdavim tatilcileri tarafından bıkmadan ziyaret ediliyor.

Çanakkale Gezi Rehberi - Kapak

Tarih Kokulu Çanakkale’nin Gezi Rehberi

İstanbul'a yakın ve aynı İstanbul gibi hem Avrupa hem de Asya'da toprakları olan Çanakkale yalnızca Marmara Bölgesi'nin değil tüm Türkiye'nin en önemli kentlerinden biri olarak kabul ediliyor. Bunda kenti coğrafi konumu kadar Türk tarihindeki önemi de rol oynuyor.  Bölgede 6000 yıldan bu yana yerleşim bulunuyor ve bu binlerce yıllık...
Maviliklerin İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos

Coğrafya açısından ülkemiz, bugüne dek birçok uygarlığın yerleştiği bir bölge ve bu yüzden de büyük bir kültür hazinesine sahip topraklar üzerinde yaşıyoruz. Antik Yunan medeniyetlerinden Roma'ya kadar uzanan pek çok taş yapı ve antik kent hala varlığını koruyor ve bu kültür hazineleri devlet tarafından koruma altına alınıyor. Tam bir...