Güzelyurt

Kıbrıs’ın kuzeybatısında bir kasaba olan Güzelyurt, Lefkoşa ve Girne kadar popüler olmasa da Kıbrıs’ın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Turunçgil bahçeleri ile popüler olan Güzelyurt, oldukça verimli topraklara sahiptir ve bu özelliğiyle portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgillerin yanı sıra kavun ve karpuz gibi ürünlerin de yetiştirilmesini sağlar.

Kıbrıs Güzelyurt, 2006 sayımına göre 30 bin kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta en az yerleşim yerine sahip olan Güzelyurt’un, Yunanistan’dan göç eden Sparta’lılar tarafından Afrodit için kurulduğu söylenir. Girne, Lefke ve Lefkoşa şehirlerinin tam ortasında konumlanan Güzelyurt, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi eserleri ile de kesinlikle görülmeye değer bir kenttir.

Lefkoşa Ercan Havalimanı’na ulaştıktan sonra Girne Limanı’na, buradan da deniz yolu ile Güzelyurt’a ulaşım sağlanabilir. Lefkoşa’ya 40 km, Girne’ye ise 47 km bir mesafede bulunan Güzelyurt Kıbrıs, Soli Antik Kenti, Vuni Sarayı, Tumba Su Skuru ve Aziz Mamas Kilisesi gibi noktaları ile oldukça dikkat çekmektedir.

Gösterilecek bir içerik yok