Adıyaman

Tam anlamıyla kültür ve turizm kenti olan Adıyaman, tarih boyunca birçok medeniyete kucak açmıştır. Yapılan arkeolojik çalışmalar da bu bilgiyi doğrular nitelikte. Egemenlik pek çok devlet arasında el değiştirmiş olup, Hititler, Frigler, Persler, Makedonlar, Kommagene, Roma, Bizans, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Eyyubiler, Anadolu Selçukluları ve son olarak da Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiştir.

Kommagene Krallığı’nın en büyük mirası ve dünya üzerindeki en ihtişamlı antik kentlerden biri olan Nemrut, Adıyaman ilinde yer alıyor. Her ne kadar küçük bir şehir olsa da UNESCO Dünya Miarasları Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır. Burada güneşin doğuşunun da batışının da bir harika olduğunu belirtelim. Göz banyosu yapmak için harikulade bir rota.

Nemrut Dağı’nı Malatya ile aralarında paylaşamazlarken çiğ köfte içinde Şanlıurfa ile yıllardır mücadele veriyor. Adıyaman her iki rekabetinde de hala kararlı tavrını sürdürüyor olup Nemrut Dağı davasını kendi lehine çevirmiş olsa da çiğ köfte konusunda da her yörenin kendine has olduğu vurgusunu yaparak, Adıyaman’ın da kendine özgü tada sahip çiğ köftesi olduğunu söyleyelim.

Gösterilecek bir içerik yok