İstanbul’a yakın, keşfedilmeyi bekleyen bir cennet köşesini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz bu yazımızda… Kırklareli’ne bağlı Demirköy İlçesi’ndeki İğneada, mutlaka görmeniz gereken bir bölge! Eğer şehir koşturmacasından uzaklaşmak ve yeşillikler içinde doğal güzelliklere doymak istiyorsanız, İğneada tam da size göre bir kaçış noktası.

İğneada Gezi Rehberi - Longoz

Doğal güzellikleriyle büyüleyen İğneada, tarihi dokusu, longoz ormanları, gölleri ve deniziyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Bu doğa harikası adada beklediğinizden çok daha fazlasını bulabileceğinizden emin olabilirsiniz! Hafta sonu kaçamağı planlıyorsanız İstanbul’a Yakın Hafta Sonu Tatili İçin 5 Otel Önerisi başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz. Doğal güzellikleri keşfetmeyi ve yeşillikler içinde olmayı seviyorsanız, mutlaka bir hafta sonunuzu İğneada’ya ayırmanız gerektiğini düşünüyoruz. İşte adada mutlaka görmeniz gereken yerler:

İğneada Ormanları

İğneada Gezi Rehberi - İğneada Ormanları

Doğa harikası adanın en önemli noktalarından biri İğneada Ormanları! Karadeniz kıyılarının en etkileyici doğasına sahip bu ormanı diğerlerinden ayıran çok önemli bir özelliği var. İğneada Ormanları, subasar longoz ormanı, yani Türkiye’nin alüvyal karakteristikli birkaç ormanından biri olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Bu ekosistemde, ilkbaharın gelmesiyle birlikte ormanların çok büyük bir kısmı sular altında kalıyor.

İğneada Gezi Rehberi - İğneada Ormanları Sazlıklar

Avrupa’da da çok nadir rastlanan bu ekosistem çok farklı canlı ve bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. Kuğuların ürediği çok ender rastlanan bir bölge olma özelliği de bulunan İğneada Ormanları, ülkemizde en iyi korunan longoz ormanlarından biri olarak biliniyor. Mert, Erikli, Hamam Gölü ve Longozu, Pedina ile Saka Gölü Longozu gibi irili ufaklı göllere ev sahipliği yapan ormanlar, Yıldız Dağları’na doğru uzanan özel bir konuma sahip.

İğneada Feneri

İğneada Gezi Rehberi - Fener

İğneada Feneri de Türkiye’nin en özel fenerlerinden biri! Ülkemizin en batı ucunda yer alan fener, 1866 yılında inşa edilmiş ve 44 metre yükseklikte. Bu özel fenerin tam önünde çok özel bir doğal plaj da bulunuyor. Kurulduğu ilk yıllarda gaz yağı ile denizcilerin yol bulmasını sağlayan fener, günümüzde elektrik enerjisiyle çalışmasına rağmen güneş ışınlarını elektriğe dönüştüren panellere de sahip! 10 saniyede bir Karadeniz sularına açılan kaptanlara yol göstermek için ışık yollayan bu tarihi fener, açık havalarda 20 mil uzaklıktan görülebiliyor.

Bulanık Dere Longozu

İğneada Gezi Rehberi - İğneada Ormanları Subasar

İğneada’nın en büyük deresi olma özelliğine sahip Bulanık Dere Longozu, Karadeniz’e uzanana kadar birçok noktaya uğruyor. Hamdibey Köyü yönünden gelerek Demirköy’ün batısındaki dağlardan doğan Dolapdere ve Üç Dereler mevkiinde Bıçkıdere ile buluşan Bulandık Dere Longozu, güneyde Kavakdere’yle de birleşerek yoluna devam ediyor. Derenin bir sonraki rotası ise Deniz Gölü oluyor. Fidanlık bölgesinden longozlara karışan Bulanık Dere Longozu suları, irili ufaklı birkaç dereyi daha bünyesine ekleyerek Karadeniz’e karışıyor.

Dupnisa Mağarası

İğneada Gezi Rehberi - Dupnisa Mağrası

Trakya’nın turizme açılan tek mağarası olan Dupnisa Mağarası, Kırklareli Sarpdere Köyü’nün güneybatısında bulunuyor. İki katı ve üç girişi olan bir yeraltı sistemi olan mağaranın ilk 1000 metresi suyla doludur ve toplam uzunluğu da 3000 metredir. Ayrıca, Türkiye-Bulgaristan sınırını belirleyen Rezve Deresi’nin kaynağı da bu mağarada yer alıyor. Mağaranın üç kapısından ilkinin adı Dupnisa Dolin, ikincisinin adı Kuru Mağara ve üçüncüsünün adı da Kız Mağarası’dır. Ayrıca mağara, serin atmosferi nedeniyle de büyük ilgi görüyor. Sıcaklığı 12 ile 17 derece arasında değişen bu özel mağara, serinlemek isteyenler için de önemli kaçış noktası.

İğneada Gezi Rehberi - Dupnisa Mağrası Sarkıtlar

En derin giriş kapısı, 400 metreyi aşan derinliğiyle Dupnisa Dolin’dir. Kuru Mağara’nın 250 metre, Sulu Mağara’nın da 200 metrelik bölümü ziyarete açıktır. Sulu Mağara’nın 450 metrelik bölümüne kadar iskele ve ışıklandırma olmasına rağmen oluşum halindeki damla taşlar ile yarasaların doğal yaşam alanının korunması amacıyla sadece 200 metrelik bölümünün ziyaret edilmesine izin veriliyor. Özel ekosistemi nedeniyle 15 Mayıs ve 15 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilen mağara, sabah 08:00 ile akşam 17:00 saatleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Saka Gölü Longozu

İğneada Gezi Rehberi - Saka Gölü Longozu

İğneada’da görmeniz gereken en önemli yerlerden biri de adanın en güneyindeki Saka Gölü Longozu. 5 hektarlık küçük bir lagün gölü olan Saka Gölü Longozu’nun suları, yılın belli dönemlerinde deniz sularıyla birleşiyor ve bu benzersiz doğa olayı, gölün dünya üzerindeki en özel eşsiz göllerden biri olmasını sağlıyor. Diğer göllerin aksine, Saka Gölü Langozu iç kesimlerde değil kumsalın kenarında yer alıyor. Pek çok balık türünü barındıran bu doğa harikası göl, bölgenin diğer gölleri gibi koruma altına alınmış durumda. Büyük bölümü sazlıklarla kaplı olan gölün kenarı, keşif yapmak isteyenler için harika bir yürüyüş yolu olabilir.

Hamam Gölü ve Longozu

İğneada Gezi Rehberi - Hamam Gölü Longozu

İğneada’da 7 göl bulunuyor ve bu 7 gölden bir tanesi de Bulanık Dere Longozu’nun hemen kıyısına yerleşmiş Hamam Gölü ve Langozu! Kumsala 1200 metre uzaklıktaki bu özel bölgenin en önemli özelliği yaz mevsiminde su çekilmesinin en az yaşandığı göl olması. Ayrıca bu gölde kerevit ve tatlı su levreği çok sayıda bulunuyor. Hamam Gölü ve Longozu’nu diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi de nilüfer çiçeklerinin ülkemizde yetiştiği tek bölge olması. Birçok canlı türüne de ev sahipliği yapan bölgede kuğu, yaban ördeği ve göçmen kuşlar gibi türlere rastlamak mümkündür.

Bu doğal güzellikleri keşfetmek ve yeşillikler içinde oksijen depolamak isterseniz, bir hafta sonunuzu İğneada’da geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Bu özel bölgede konaklayabileceğiniz otel ise İğneada Resort Hotel & Spa.

 

Hafta sonunda İstanbul’a yakın merkezlerde kaçamak yaparak kafa dinlemek ve yeni yerleri keşfetmek istiyorsanız, Sonbaharda Hafta Sonu İçin Tatil Önerileri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here