Mutfağı, mimarisi, misafirperver halkı ve nüfusu ile dikkat çeken Hatay, bugüne kadar bir çok medeniyetin beşiği olmuş muhteşem bir şehirdir. 1.5 milyon insanımıza ev sahipliği yapan Hatay özellikle son zamanlarda aldığı göçlerle de çok ciddi sayıda Suriyeli’ye ev sahipliği yapmaktadır. Antakya merkez ilçesi yanı sıra şehirde 15 farklı ilçe daha bulunmaktadır. Medeniyetler beşiği olan ve bir çok tarihi esere ev sahipliği yapan Antakya ise şehrin en kalabalık ilçesidir.

Hatay Gezi Rehberi - Genel

Antakya’da yapılan araştırmalarda 100.000 yıllık buluntular ortaya çıkarılmıştır. Anadolu topraklarına hükmetmiş tüm devlet ve imparatorluklar verimli toprakları ve körfezleri sebebiyle Hatay bölgesine çok önem vermiş ve buralara yerleşmişlerdir. Sadece yerleşmekle kalmayan bir çok imparatorluk da Hatay’ı başkentleri ilan etmişlerdir. Hatay aynı zamanda uzun süre Roma İmparatorluğu bünyesinde kalmıştır. Ayrıca, Dünya Mirası Kapadokya’nın Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okuyarak bir diğer önemli kültür merkezimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

6Hatay’da Neler Yapılır?

Hatay Gezi Rehberi - Manzara

Hatay usulü döner ile öncelikle bir karın doyrulur sonrasında da künefe yenir. Evet İstanbul’da ve diğer tüm şehirlerde gördüğümüz Hatay usulü döner ve künefeler maalesef boştur. Bunların gerçeğini tek yiyebileceğiniz topraklar da doğal olarak Hataydır, zaten özellikle künefesini yediğiniz zaman bize hak vereceksiniz.

Hatay Gezi Rehberi - Köprü

Bunun yanında UNESCO tarafından barış kenti seçilen Hatay’da gezilecek harika bir arkeoloji müzesi bulunmaktadır. Ülkemiz adına çok büyük bir değer olan bu müze de paha biçilemeyen tarihi eserler ziyaretçilere sergilenmektedir. Neredeyse binlerce yıllık tarih bir binanın içerisinde saklanmıştır, müze kartı ile hiçbir ücret ödemeden müzeyi gezebilirsiniz.

5Hatay’da Gezilecek Yerler

Hatay Gezi Rehberi - St. Pierre Kilisesi

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan, özellikle dillere destan mutfağıyla adından söz ettiren Hatay’da gezilecek önemli merkezler yer alıyor. Başlıca gezi yerleri olarak Hatay Arkeoloji Müzesi, Habib-i Neccar Camii ve Aziz Simeon Manastırı’nı gösterebiliriz.

4Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay Gezi Rehberi - Hatay Arkeoloji Müzesi

Hatay gibi medeniyetlerin kesişme noktasının en önemli merkezlerinden bir tanesi Hatay Arkeoloji Müzesi! Dünyanın ikinci en büyük ikinci mozaik koleksiyonunu bünyesinde bulunduran müzede Antakya, Samandağ, Narlıca ve Güzelburç’ta yapılan kazılar sonucu gün yüzüne çıkartılmış eserler yer almaktadır. 1948 yılında ziyarete açılan müze, 15 Nisan ile 2 Ekim tarihleri arasında 9.00-18.30 saatleri arasında; 3 Ekim ile 14 Nisan 08.00-16.30 saatleri arasında kapılarını ziyaretçilere açmaktadır. Antakya Mozaik Müzesi’nin giriş ücreti 15 TL’dir, ancak Müzekart ile ücretsiz giriş yapabileceğiniz müze, Maşuklu Mahallesi, Atatürk Caddesi’nde bulunuyor. Eğer yolunuz Hatay’a düşerse bu önemli müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

3Habib-i Neccar Camii

Hatay Gezi Rehberi - Neccar Camii

Anadolu’da inşa edilen ilk camii olarak bilinen Habib-i Neccar Camii, Hatay’da görülmesi gereken en önemli dini yapılardan biri olarak ön plana çıkıyor. Hem Müslümanlar hem de Hristiyanlar için büyük öneme sahip olan Habib-i Neccar Camii, 636 yılında Hz. Ömer’in önderliğinde yapıldığı bilinmektedir. Ancak bu bölgeyi Bizansların işgal ederek ele geçirmesiyle birlikte cami kilise olarak kullanılmaya başlamıştır. 13. yüzyılda Baybars’ın bölgeyi ele geçirmesiyle birlikte de bu özel yapı yeniden camiiye dönüştürülmüştür. Habib-i Neccar Camii’nin inşa ediliş yılı kesin olarak bilinmemektedir, fakat 19. yüzyıldaki büyük depremin verdiği zarar nedeniyle yeniden inşa edilen camiinin kitabesinde yapım tarihi 1858 olarak görülmektedir.

2Aziz Simeon Manastırı

Hatay Gezi Rehberi - Aziz Simeon Manastırı

Aziz Simeon Manastırı, büyük depremler ve doğa olayları nedeniyle büyük hasar görmüş ve günümüzde sadece kalıntıları kalmıştır. Rüzgar güllerinin de eşlik ettiği bu özel tarihi manastırın kalıntıları olağanüstü bir manzaraya sahiptir. Söylentilere göre, Stilit Tarikatı’nın kurucusu Saint Simeon, farklı farklı manastırlardan aldığı eğitimin ardından dünya nimetlerinden bütünüyle arınmak ve tanrıyla arasındaki mesafeyi azaltmak amacıyla bu manastırda inzivaya çekilmiştir. İnsanlardan uzak kalmak adına küçük bir taş üstünde yaşayan Simeon’a özel sütunun yüksekliği 20 metre civarındadır. Bu özel sütun hala aynı bölgede yer almaktadır. Aziz Simeon’un ölümünün ardından müritleri bölgeye manastır yapılmış olsalar da günümüzde manastırın sadece kalıntıları yer almıştır. 1500 yıllık tarihiyle dikkat çeken manastıra şehir merkezinden toplu taşımayla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

1Hatay Ulaşım

Hatay Gezi Rehberi - Ulaşım

Ülkemizin tüm merkez otogarlarından Hatay’a ulaşmak mümkündür. Gaziantep, Adana ve Osmaniye ile sınır olan bu güzel şehrimizin güneyiden ise Suriye bulunmaktadır. Ülkeye direkt olarak sınır olması da yoğun bir Suriyeli göçü almasına sebep olmuştur. Yaz aylarında çok sıcak olan Hatay’a, gezi amaçlı gelecek okurlarımızın bunun için Bahar aylarını seçmesini tavsiye ediyoruz.

Eğer tarihe ilgi duyuyorsanız ve yeni bölgeler keşfetmeyi seviyorsanız, Fethiye’nin Hayalet Şehri Kayaköy başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here