Girne

Kuzey Kıbrıs’ın turizm başkenti olan Girne, aynı zamanda bir liman kentidir. Kıbrıs’ın en popüler noktalarından biri olan Girne, güneyde Beşparmak Dağları, kuzeyde ise Akdeniz ile çevrilidir. Ortalama 63 binlik bir nüfusa sahip olan Girne, Roma, Bizans ve Osmanlı egemenliklerine ait pek çok sayıda tarihi kalıntıyı bünyesinde barındırır. Kalesi ve limanı ile ünlü olan Kıbrıs Girne, peş peşe açılan otelleri, marinayı çevreleyen restaurantları ve eski Venedik evleri ile Kıbrıs’ın en hareketli kentlerinden birisidir.

Ege bölgesindeki küçük toplulukların ilk yerleşim yerlerinden biri olan Girne’nin tarihi M.Ö. 10.yy’a kadar dayanır. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Girne, bu özelliğiyle farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve bu uygarlıkların tarihi izlerini hala taşımaktadır. Roma kaynaklarında “Corineum” olarak geçen bu kentin yüzölçümünün ortalama 50 km olduğunu da ekleyelim. Genel olarak Akdeniz iklimi etkisi altında olan Girne, yazları sıcak ve nemli, kışları ise ılık ve yağmurludur. Eğer Girne’ye deniz, kum ve güneş üçlüsü için gelmeyi düşünüyorsanız Eylül – Kasım, gezmek için gelmeyi düşünüyorsanız Mayıs – Haziran ayları arasında tercih edebileceğinizi belirtelim.

Uzun süren bir yaz sezonuna sahip olduğu için daha çok rağbet gören ve kalabalık olan bu şehir, hem gündüz hem de gece oldukça hareketlidir. Girne Amerikan Üniversitesi, Girne Kalesi ve Girne Limanı gibi noktaları bünyesinde barındırmasından dolayı da büyük bir ilgi görüyor. Bu noktalar dışında Girne gezilecek yerler arasında Batık Gemi Müzesi, Archengelos Michail Kilisesi ve Halk Sanatları Müzesi gibi durakları gezi listenize ekleyebilirsiniz. Öte yandan sahile yakın bir konumda yer alan Girne otelleri, çoğunlukla 4 veya 5 yıldızlı olup, Akdeniz’in eşsiz manzarasına ev sahipliği yapmaktadır.

Kıbrıs Girne otellerinden birini tercih ederek uzun süre konaklamanız ya da günübirlik gezileriniz için öncelikle Ercan Havalimanı’na gelmeniz gerekmektedir. Ercan Havalimanı’na ulaştıktan sonra, havalimanında bulunan KIBHAS adındaki otobüslerle ya da taksi tutarak ve araç kiralayarak Girne’ye ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Alanya ve Mersin Taşucu’ndan feribot seferleri ile de ulaşım sağlanabilir. Antalya, Adana ve Mersin’den gelecek olan kişiler bu feribotu kullanabilirler. Taşucu Girne feribot ortalama 2 saate yakın sürmektedir.