Budva

Budva gezilecek yerler adlı yazımızda Budva turu, Budva plajları ve Budva ile ilgili daha birçok konuya yer verdik. İşte Budva gezi rehberi sizlerle!

Balkan ülkesi Karadağ’ın popüler noktalarından biri olan Budva, özellikle son dönemlerde adından sıkça söz ettiriyor. Adeta küçük bir Avrupa olan Budva, Adriyatik kıyısındaki benzersiz konumuyla kalpleri fethediyor diyebiliriz. Şahsen benim kalbimi çaldı. 🙂 Mavi ve capcanlı manzarası dışında kusursuz bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapmasıyla da gerçekten tüm övgüyü hak ediyor. En iyi plajları ve koyları bünyesinde barındıran Budva, özellikle yaz aylarında hem hareketli hem de oldukça kalabalık oluyor. Plajları, tarihi yapıları, gece hayatı, konumu ve doğal güzellikleri ile Budva, sadece Balkanların değil aynı zamanda Avrupa’nın da en güzel destinasyonları arasında yer alıyor. Üstelik hiç yabancılık çekmiyorsunuz. Çünkü etrafta turist olarak ya da esnaf olarak her an bir Türk ile karşılaşabilirsiniz. Gelin hep birlikte Budva gezilecek yerler listesini keşfedelim ve ardından Budva Karadağ için yeni bir rota oluşturmaya bakın!

 • Budva’da Nereye Gidilir? Budva’da gezilecek yerler denilince ilk akla gelen kuşkusuz Old Town yani Stari Grad. Ardından Budva Citadel, Sveti Stefan Adası, Budva Arkeoloji Müzesi, Mogren Beach ve Jazz Beach gibi noktaları ziyaret edebileceğinizi söyleyelim.
 • Budva Önemli Etkinlikleri: İlkbahar aylarında Budva Bahar Karnavalı düzenlenirken, yaz aylarında ise Deniz Dans Festivali düzenlenir. Ağustos ve Eylül aylarında Petrovac Caz Festivali, her sene Temmuz ve Ağustos aylarında ise Tiyatro Şehri Festivali düzenlenir.
 • Budva Yeme-İçme Yerleri: İlk önce Budva’nın en iyi restoranları arasında yer alan Jadran’ı listeye almalısınız. Deniz mahsulleri ile nam salmış bu restoran, üstelik Türk menüsüne de sahip! Porto Restaurant ve Old Fisherman’s Pub & Restaurant, Jadran’ı takip ediyor. Ayrıca Pizza Smiley’ın dilim pizzasını, La Mia Pasta’nın makarnasını ve Goddo’nun dondurmasını mutlaka deneyimlemelisiniz.
 • Budva’da Ne Yenir? Deniz mahsulleriyle meşhur bir yer olduğu için kesinlikle balığını ve deniz mahsullü spagettisini tatmalısınız. (Özellikle balığın yanında gelen ıspanaklı patates püresine bayıldığımı eklemek isterim.) Bunun dışında bir üstte de söylediğimiz gibi pizza, makarna ve dondurmasını yemelisiniz. Ayrıca buraya özgü “Niksicko” birasını da denemeden döneyim demeyin sakın!
 • Budva Tarihi Yerler: Adriyatik coğrafyasının en eski yerleşim yerlerinden biri olan Budva, köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Birbirinden farklı uygarlığın egemenliği altında kalan Budva, Orta Çağ dokusunu her zaman koruyarak nostalji havayı solumanızı sağlıyor. Haliyle buraya geldiğinizde öncelik olarak Old Town, St. Ivan Kilisesi, Budva Citadel ve Budva Arkeoloji Müzesi gibi daha pek çok tarihi noktayı ziyaret etmelisiniz.
 • Budva’da Ne Yapılır? Budva’nın birbirinden güzel plajlarında yüzebilir, tarihi noktalarına giderek fotoğraf çektirebilir, tekne turlarına katılabilir, ada gezintisi yapabilir ve yamaç paraşütü yapabilirsiniz.
 • Budva Kaç Günde Gezilir? Budva’yı 2 – 3 günde rahatlıkla gezebilirsiniz.
 • Budva’ya Hangi Mevsimde Gidilir? Budva hava durumu genel olarak sıcak ve güneşlidir diyebiliriz. Budva’nın en popüler olduğu zaman Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ancak bu tarihlerde havanın aşırı sıcak olduğunu, kalabalık ve trafiğin daha yoğun olduğu gerçeğini de bilmelisiniz. Bu nedenle Mayıs, Haziran ve Eylül ayları Budva’yı ziyaret etmek için en ideal zamanlar olabilir.
 • Budva Para Birimi: Budva’da Euro geçmektedir.

Karadağ Budva Harita

Budva Gezilecek Yerler Listesi

Old Town (Stari Grad)

Old Town (Stari Grad)

Nerede? Adeta kendinizi Orta Çağ döneminde ve bir labirentin içinde gibi hissetmenizi sağlayan Old Town (Stari Grad), Budva gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazları arasında! Budva’nın güney kesiminde konumlanan Old Town, kayalık bir alan üzerinde kurulu olup, etrafı surlarla çevrilidir. Günün her saati yoğun bir kalabalık hakim olsa da o kadar tatlı bir yer ki… Tüm bunları göz ardı edebiliyorsunuz. İçerisinde butik hediyelik eşya dükkanları, bar, cafe ve restoranlar, kilise, müze, şapel ve sanat galerileri, plaj seçenekleri ve bunun gibi daha pek çok imkan bulunuyor.

Nasıl bir yer? Genel itibariyle mimarisiyle dikkat çeken Budva Old Town, 1979 yılında yaşanan deprem nedeniyle büyük hasar görse de 8-10 yıl boyunca süren çalışmalarla birlikte yeniden restore edilerek halka açılmıştır. Bazılarına İtalya’yı bazılarına da Dubrovnik’i anımsatan Stari Grad Budva, kapıdan içeri adımınızı atar atmaz sizleri geçmişe götürüyor. Kotor’daki Old Town’a göre daha küçük ancak kendi adıma konuşacak olursam burayı daha çok beğendiğimi söyleyebilirim. 🙂 Dar sokaklarında dolaşırken sürekli olarak karşınıza çıkan deniz manzarasına hayran olacağınız gibi birbirine bitişik şekilde tasarlanan evlerin güzelliği karşısında ise büyüleneceksiniz.

Old Town’un bir tarafı modern bir marinaya ev sahipliği yaparken, diğer tarafı ise bir plaja ev sahipliği yapıyor. Hatta ana kapıdan dışarı çıkıp sola döndüğünüz an itibariyle Adriyatik’e kucak açmış oluyorsunuz. Bunun dışında Budva Old Town gezilecek yerler arasında bulunan meşhur noktalara gidip o eşsiz tatları deneyimlemelisiniz. Mesela Pizza Smiley’ın birbirinden farklı pizza dilimlerini ve La Mia Pasta’nın makarnasını kesinlikle tatmalısınız! Bunları ayaküstü yiyeceğiniz için atıştırmalık bir nevi Budva’nın sokak lezzetleri gibi düşünebilirsiniz.

Citadel (Budva Kalesi)

Citadel (Budva Kalesi)

Nerede? Karadağ’ın en önemli tarihi ve kültürel yapılarından biri olan Budva Citadel, yani Budva Kalesi, Adriyatik Denizi’ni gören bir tepenin üzerinde konumlanıyor. M.Ö. 5. yüzyıla kadar dayanan tarihi geçmişiyle kale bir Orta Çağ kalesidir. Romalılardan Bizanslılara, Venediklilerden Osmanlılara kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kale, muhteşem manzarasıyla turistlerin bir hayli ilgisini çekiyor. Stratejik bir konumda yer aldığı için günümüze gelene kadar çokça kez savaş ve çatışmaya şahit olduğunun altını çizelim. Orta Çağ mimarisinin güzel bir örneği olan Budva Kalesi, aynı zamanda Adriyatik Denizi ve Sveti Nikola Adası’nın eşsiz manzarasını gözler önüne seriyor. Ücretli olarak giriş yapacağınız bu kale büyük bir bahçeye ve el yazmalı kitapların yer aldığı bir kütüphaneye sahip.

Sveti Stefan Adası

Sveti Stefan Adası

Nerede? Karadağ Budva gezilecek yerler arasında bulunan Sveti Stefan Adası, olağanüstü manzarasıyla fotoğraf karelerinin vazgeçilmezi! Budva’ya oldukça yakın bir konumda yer alan Sveti Stefan Adası, 15. yüzyıla ait bir yapıdadır. Karadağ için araştırma yaptığınızda en çok fotoğrafını göreceğiniz rotalardan biri olan ada, ana karaya içerisinden dar ve ince bir yol geçen küçük kumsalla bağlanıyor.

Nasıl bir yer? Sedir, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrelenen, kırmızı çatılı evleri ve dar sokaklarıyla göz kamaştıran bu adanın etrafı surlarla çevrili olup geçmişte savunma ve sığınma yeri olarak kullanılmış. İlerleyen yıllarda balıkçı köyüne dönen Sveti Stefan Adası, günümüzde dünyaca ünlü lüks otel zincirlerinden birine aittir. Bu nedenle üzülerek söylüyorum ki adayı sadece otel müşterileri ziyaret edebiliyor. Bunun için ya otelin müşterisi olmanız ya adada yer alan restorandan rezervasyon yaptırmanız ya da otelde konaklayan kişilerin sizi davet etmesi gerekiyor. Ancak adayı görebileceğiniz teras noktalarını tercih ederek bol bol fotoğraf çektirebilir veya ana karaya bağlanan kumsalda ücretsiz olarak yüzüp güneşlenebilirsiniz.

Sveti Nikola Adası

Sveti Nikola Adası

Nerede? Old Town’da dolaşırken karşınızda göreceğiniz adadır Sveti Nikola Adası. Halk arasında “Hawaii” olarak adlandırılan ada, Slovenska Plajı’ndan 1 km uzaklıktadır. Küçük bir yer olmasına rağmen deniz tatili konusunda büyük bir etki bırakan ada, 3 tarafı plajlarla çevrilidir. Üzerinde herhangi bir tarihi yerleşimin olmadığı adaya Slovenska Plajı’ndan kalkan tekne ya da botlarla ulaşılıyor. Öte yandan adanın bir kısmı özel şirket tarafından işletiliyor ve bu işletmeye ait plaj ve cafe bulunuyor. Berrak ve sakin bir denize sahip olsa da denizin dibindeki deniz kestanelerinden dolayı önlem almanızı tavsiye ederiz.

Dans Eden Kız Heykeli

Dans Eden Kız Heykeli

Nerede? Old Town gezinizden sonra Mogren Plajı yönünde ilerlediğinizde karşınıza çıkacak olan Dans Eden Kız Heykeli, bir diğer adıyla da bilinen Balerin Heykeli, sadece Budva’nın değil aynı zamanda Karadağ’ın da sembolik yapısıdır. Bir nevi şehrin logosu olan bu heykel, en çok fotoğraflanan noktalardan biridir. Hatta magnetlerin üzerinde de bu simgesel yapıyı çok göreceksiniz. Farklı efsanelere dayanan heykel, heykeltıraş Gradimir Aleksic tarafından yapılmıştır.

Budva Arkeoloji Müzesi

Nerede? Müze sevenlerdenseniz sizi hemen Budva Arkeoloji Müzesi’ne yönlendirelim. 🙂 Üç katlı tarihi bir binada yer alan Budva Arkeoloji Müzesi hem Budva’dan hem de etrafından toplanan arkeolojik eserler ile meydana gelmiştir. Yunan, Slav ve Roma gibi dönemlere ait 2.500’ün üzerinde eser, bu müzenin bünyesinde yer alıyor. Yerel halkın giydiği kıyafetler, kullandıkları eski ev ürünler, antika mobilyalar, eski paralar ve bunun gibi daha pek çok eser müze içerisinde bulunuyor.

 • Ziyaret Saatleri: Hafta içi: 08.00 – 20.00 / Hafta sonu: 10.00 – 17.00 *Pazartesi günleri kapalı.
 • Telefon: +38233453308
 • Giriş Ücreti: 2€
 • Ulaşım Haritası

Santa Maria in Punta Kilisesi

Santa Maria in Punta Kilisesi

Nerede? İçerisinde kiliseye de yer veren bir manastırdan oluşan Santa Maria in Punta Kilisesi, ülkenin en eski dini yapılarındandır. İçinde yer alan Latince bir yazıta göre tarihinin 840 yılına kadar uzandığı tahmin ediliyor. Manastırda birçok mezar, yazıt, kilise ve farklı nedenlerden dolayı kullanılan yapılar bulunuyor. Geçmişte Budva’nın ilk okulu olarak kullanılan bu yapı, ilerleyen zamanlarda arkeolojik eserlerin yer aldığı bir müze olarak kullanılıyor. Günümüzde ise burada konser, davet ve özel etkinlikler düzenleniyor.

Holy Trinity Kilisesi

Holy Trinity Kilisesi

Nerede? Budva Old Town’da bulunan Holy Trinity Kilisesi, geçmişten günümüze gelene kadar en iyi korunan kiliselerden biridir. Venedik Devleti’nin çökmesiyle hakimiyet kuran Avusturyalılar tarafından 1804 yılında yapılan kilise, üç çana sahip olup dış cephesi kırmızı beyaz tuğlalarla kaplıdır. Bir Ortodoks kilisesi olan Holy Trinity Kilisesi, duvar oymaları, mozaikleri, freskleri ve iç ikonaları ile oldukça beğeni topluyor.

St. Ivan Kilisesi

St. Ivan Kilisesi

Nerede? Yine Old Town’da yer alan St. Ivan Kilisesi, Budva’nın en eski yapılarından biri olma özelliği taşıyor. Aziz John Kilisesi olarak da bilinen yapının çan kulesi, şehre hakim olup neredeyse şehrin her yerinden görülebilme potansiyeline sahiptir. 7. yüzyıla ait bir kilisenin kalıntıları üzerine 15. yüzyılda inşa edilen kilise, gotik tarzda bir mimariye sahiptir. Kilisenin yanına ise 1867 tarihinde bir saat kulesi yapılmıştır.

St. Sava Kilisesi

St. Sava Kilisesi

Nerede? Karadağ Budva’da gezilecek yerler listesindeki bir diğer nokta olan St. Sava Kilisesi, Santa Maria in Punta Kilisesi’nin hemen önünde yer alıyor. 14. yüzyılda inşa edilen mini kilise, şehir surlarının üzerindeki konumuyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Doğal nedenlerden dolayı zarar gördüğünü ve yıpranmış olduğunu da belirtelim. Genel olarak ziyarete kapalı olsa da Adriyatik manzarasına sahip olduğu için gelmeli ve fotoğraf albümünüze bir yenisini daha eklemelisiniz. 🙂

Mogren Plajı

Mogren Plajı

Nerede? Budva plajları arasında en meşhur olan Mogren Plajı, birbirine tünel ile bağlı iki plajdan meydana geliyor. Old Town yani Stari Grad’daki patika yoldan (Dans eden kız heykelinin olduğu patika yoldan) ulaşım sağlayacağınız Mogren Plajı, etrafı yemyeşil ağaçlarla çevrilidir. Fethiye Ölüdeniz plajını andıran Mogren Beach, kumlu bir sahile sahip olmasına rağmen denizin içi çakıllıdır. Ve öyle bir ayağınıza batıyor ki… O yüzden kesinlikle deniz ayakkabısını yanınıza almanız gerekiyor, bizden söylemesi! Bu arada sadece çakıllar değil, kumlara basmakta biraz can sıkıcı olabiliyor. Çünkü güneş aşırı derecede yakıyor. Öte yandan popüler ve ücretsiz bir plaj olduğu için de çok kalabalık olduğunu belirtelim. Ancak tüm bunlara rağmen suyun müthiş olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklu aileler için de birebir olan bu plajı, Budva gezilecek yerler listenize mutlaka dahil etmelisiniz!

Jaz Beach

Jaz Beach

Nerede? Karadağ’ın en büyük üçüncü plajları arasında yer alan Jaz Beach, Budva merkeze 2,5 km uzaklıktadır. Denizi kumlu olsa da plajı çakıllıdır. kamp yapmak için de tercih edilen bu plaj, Lonely Planet tarafından 2015 tarihinde Avrupa’nın en iyi plajından biri seçilmiştir. Tivat yolundan geldiğiniz zaman harika bir manzara ile karşılaşacağınızın da altını çizelim.

Old Town Beach

Old Town Beach

Nerede? Old Town surlarının yanında bulunan Old Town Beach, oldukça uzun bir sahile sahip olup popüler bir plajdır. Popüler olmasına rağmen aşırı derecede kalabalık olmadığının altını çizmek isterim. Stari Grad’ı gezdiğinizde sıcaktan bunaldığınızda ya da sıkılıp biraz mola vermek istediğinizde denize girmeyi tercih edebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak şezlong ve şemsiye kiralayabilir, denizin kenarındaki iskeleden de büyük bir keyifle denize atlayabilirsiniz. Aynı zamanda çevresindeki cafe ve barlarda vakit geçirebilir, bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Slovenska Plajı

Slovenska Plajı

Nerede? Bir dönem Slovenyalıların uğrak noktası olduğu için bu ismi alan Slovenska Plajı, günümüzde hala popülerliğini koruyor diyebiliriz. Konumu nedeniyle ulaşımı da oldukça kolay olan Slovenska Plajı, kumlu bir plaja sahip olup çevresinde cafe ve restoranlara yer veriyor. Plajda su sporlarının da yapıldığını söylemeden geçmeyelim.

Becici Plajı

Nerede? Stari Grad’a 4,5 km uzaklıkta bulunan Becici Plajı, Budva’nın küçük bir kasabası olan Becici’de konumlanıyor. İki kilometrelik sahiliyle Karadağ’ın en uzun plajları arasında yer alan plaj, küçük çakıl taşları ile kaplı bir kumsala ve tertemiz denize ev sahipliği yapıyor. Küçük bir kasaba olmasına rağmen plajın etrafında birçok konaklama ve restoran seçenekleri mevcut.

Kamenovo Plajı

Kamenovo Plajı

Nerede? Turkuaz renginin en güzel tonuna şahit olacağınız bu yer Kamenova Plajı’ndan başkası değil! 🙂 Becici kasabasından ulaşım sağlayacağınız Kamenova Plajı, Petrovac’a giden yol üzerinde konumlanıyor olup, Stari Grad’a 6,5 km uzaklıkta bulunuyor. Şehir merkezine uzak olduğu için daha sakin ve sessiz olan bu plaj, büyük bir beğeni topluyor. Etrafı tepe ve orman manzarasıyla çevrili olmasının yanı sıra muhteşem bir günbatımına da şahitlik ettiğini söyleyebiliriz. Çakıl taşlarından oluşan plajın ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki bölümü vardır. Plajın çevresindeki cafe ve restoranlarda dilediğiniz gibi bir şeyler yiyip içebilir, vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca kalabalıktan uzak denize girmek isteyenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken bir plajdır.

Lucice (Luchica) Plajı

Nerede? Bozulmamış ve el değmemiş plajlarından biri olan Lucice Plajı, çam ve zeytin ağaçlarıyla çevrili olup harika bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Çok büyük bir plaj olmadığı için diğer birçok plaja nazaran burada daha samimi bir hava hakimdir. Aynı zamanda şehre de yakın olmadığı için genellikle kalabalık değildir. Sığ su sebebiyle çocuklu aileler için de oldukça güvenli ve ideal bir ortam sağlıyor.

Budva’da Gezilecek Diğer Yerler

 • Queen’s Beach
 • Milocer Plajı
 • Buljarica Plajı
 • Podostrog Manastırı
 • Duljevo Manastırı
 • Praskavica Manastırı
 • Rustovo Manastırı
 • Stanjevici Manastırı

Budva’ya Yakın Gezilecek Yerler

Petrovac

Petrovac

Nerede? Budva’ya bağlı bir sahil kasabası olan Petrovac, 600 metre uzunluğundaki kumlu plajıyla oldukça popüler bir rotadır. Diğer kasabalara nazaran daha sakin ve sessiz olan Petrovac, Budva’ya 17 km mesafede bulunuyor. Budva ve Bar şehirleri arasında konumlanan Petrovac, küçük dükkanları, sokakları, deniz ürünlerine doyamayacağınız ve harika manzaralara ev sahipliği yapan restoranları ile tam bir Akdeniz kasabasıdır. Tarihi Roma dönemine kadar uzanan bu yer, tarihi mekanlarının yanı sıra deniz keyfi yapacağınız yerleriyle de göz alıyor diyebiliriz. Ayrıca su sporları ve yamaç paraşütü gibi aktiviteleri gerçekleştireceğinizin de altını çizelim.

Przno

Przno

Nerede? Sveti Stefan Adası ve Budva merkez arasında konumlanan Przno, tarihi dokusu ve sakin plajlarıyla ziyaretçilerine adeta huzur veriyor. Romantik bir atmosfere sahip olan Przno, Budva gezilecek yerler listenizde kesinlikle olmalı! Birbirinden farklı menülere sahip restoranlarında oturup lezzetli bir şeyler yiyip içeceğinizin de garantisini verebiliriz.

Kotor

Kotor

Nerede? Dünyanın en muhteşem körfezlerinden birine ev sahipliği yapan Kotor, Orta Çağ dokusunu asla kaybetmeyen ve etkileyici bir manzaraya sahip destinasyonlardan biridir. İtalyan şehirlerine benzetilen Budva Kotor, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almayı başarmıştır. Yemyeşil dağları, lacivert rengindeki denizi, Orta Çağ şehri Old Town’u ve bunun gibi daha pek çok özelliğiyle Kotor Budva, kesinlikle listenizde olmalı! Kotor Budva turu yaparken, kendinizi Avrupa’nın popüler şehirlerinden birindeymiş gibi hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Nasıl bir yer? Gezmesi oldukça rahat ve kolay bu şehir, aynı zamanda güvenlidir de. Kotor Körfezi’nden sonra ilk durağınız Stari Grad, yani Kotor Old Town olmalı. Birçok insan Budva Old Town’a göre Kotor’u daha çok beğeniyor. Ancak şahsen ben Budva’yı daha samimi ve daha güzel buldum, niye bilmiyorum. 🙂 Tarihi geçmişi 7. yüzyıla kadar uzanan Stari Grad, yine aynı şekilde butik hediyelik dükkanları, kiliseler, saraylar, restoran ve cafeler ile doludur. Özellikle pek çok tarihi yapı da burada yer alıyor. Saat Kulesi, Pima Sarayı, Aziz Tryphon Katedrali, Denizcilik Müzesi ve St. Lucas Church gibi daha birçok noktayı Old Town’da gezerken görmüş olacaksınız.

Perast

Perast

Nerede? Kotor Körfezi kıyısında yer alan Perast, gerçekten en bayıldığım noktalardan biriydi diyebilirim. Tarihi bir kasaba olan Perast, mimarisiyle adeta büyülerken manzarasıyla da göz kamaştırıyor! Avrupa’nın en güzel kasabalarından biri olan Perast, Kotor’a 12 km mesafede konumlanıyor. Kıyı ve dağların arasında, küçük bir yamaç üzerinde ve Kotor Körfezi’nin önünde yer alan bu yerde, zamanda yolculuk yapmış gibi hissedeceksiniz. Herhangi modern bir mimari göremeyeceksiniz burada! Her bina neredeyse geleneksel taş tarzda inşa edilmiş olup bazı binalar mor begonvil çiçekleri ile süslenmiştir.

Nasıl bir yer? Kartpostal gibi bir güzelliğe hakim olan Perast, küçük balıkçı teknelerinin bulunduğu iskelesi, berrak ve tertemiz denizi, harika manzaraya ev sahipliği yapan cafe ve restoranları ile gelenleri hayal kırıklığına uğratmıyor. Sahil şeridi boyunca yürüyerek birbirinden eşsiz manzaralara tanıklık edeceğinizin altını çizelim. Öte yandan St. Nikola Kilisesi, Kayaların Leydisi yani Our Lady of the Rocks, Sveti Djordje Adası ve Perast Müzesi gibi noktaları da görmeyi ihmal etmeyin.

Tivat

Tivat

Nerede? Karadağ’ın lüks ve ilgi çekici bir şehri olan Tivat, marinalarıyla oldukça ünlü olup Bodum’a benzetilmektedir. Marina, koy ve doğal limanların oldukça fazla olduğu bir şehir olan Tivat, huzurlu ve sakin bir atmosfere sahiptir. Modern binaları, palmiyelerle süslenen caddeleri, plajları, müzeleri, parkları ve birbirinden ünlü mağazaları ile farkını ortaya koyuyor.

Nasıl bir yer? Özellikle Kanadalı Milyarder Peter Munk tarafından geliştirilen Porto Montenegro, 500’ün üzerinde yata ev sahipliği yapıyor. Marina çevresindeki lüks otellere, elit restoranlara ve bunun gibi daha pek çok yapıya hayran olmamak elde değil! Montenegro Budva gezinizde mutlaka uğramanız gereken rotalardan biri olan Tivat’ta aynı zamanda Donja Lastva, Çiçek Adası, Aziz Sava Kilisesi, Plavi Horizonti Plajı ve Granski Park gibi noktaları da gezi listenize eklemeyi unutmayın.

Budva Alışveriş Yerleri

Budva’nın en büyük alışveriş merkezlerinden biri olan TQ Plaza’da ihtiyacınız olan her şeye kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Ayrıca alışveriş merkezinin hemen önünde restoran ve cafeler mevcuttur. Bunun dışında Budva hediyelik eşya konusunda oldukça fazla olanağa sahiptir. Budva’dan ne alınır? diye merak edip sorarsanız, tabii ki de ilk akla gelen magnet olacaktır. Ancak Budva’da o kadar çok hediyelik eşya dükkanı var ki hepsine ayrı ayrı bayılacaksınız! Genel olarak Budva, diğer Avrupa şehirlerine göre uygun olduğu için istediğiniz çoğu şeyi kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Budva Tarihi Yerler

Köklü bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapan Budva, küçük ve sakin bir sahil kasabasıyken günümüzde Karadağ’ın turizm merkezi haline gelmiştir. Birbirinden farklı medeniyetin egemenliği altında kalan Budva, Adriyatik coğrafyasının en eski yerleşim noktalarındandır. Orta Çağ dokusunu her daim hissettiren Budva’da Old Town (Stari Grad), Citadel, Budva Arkeoloji Müzesi ve kilise gibi birçok yapıyı kesinlikle listeye eklemelisiniz.

Budva Gece Hayatı

Budva’da gece hayatı oldukça meşhurdur. Tam bir tatil kenti olan Budva, gündüzleri deniz, kum ve güneş üçlüsüne doyacağınız yerlerden biri olurken, geceleri ise eğlence mekanlarında bol bol eğleneceğiniz yerlerden biri oluyor. Hatta öyle ki yaz sezonu bitmesine ve sahiller boş olmasına rağmen eğlencesi hiç bitmiyor. Renkli ve canlı bir gece hayatına sahip olan Budva, birbirinden farklı eğlence mekanlarıyla herkesin zevkine hitap ediyor. Dj’lerin çıktığı kulüp, bar ve disko gibi mekanların yanı sıra canlı müzik yapan cafe ve barlarda da vakit geçirebilirsiniz.

Budva Turu

Masalsı bir görünüme sahip olan bu şehri yakından görmek ve çok daha avantajlı bir şekilde gezmek için Budva turlarını tercih etmelisiniz! Budva turları ile hem bütçenizi zorlamayacak hem de harika bir tatil geçirmiş olacaksınız. Budva turu sayesinde uçak biletinden konaklamaya, rehber hizmetlerinden transfer hizmetlerine kadar her şeyi içerisinde bulacaksınız. Böylece neredeyse hiçbir şeyle uğraşmayacaksınız, sadece arkanıza yaslanacak ve tatilinizin keyfini çıkaracaksınız.

**Budva gezilecek yerler listesi burada son buluyor. Budva gezilecek yerler hakkında daha farklı görüş ve önerileriniz varsa, yorumlar kısmında bize ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda turlar, oteller ve daha farklı pek çok konu ile ilgili detaylı bilgi almak için Tatil Dükkanı sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Budva Gezilecek Yerler Hakkında Merak Edilenler;

Budva nerede?

Bir sahil şehri olan Budva, Karadağ'ın güney kıyısında konumlanıyor.

Budva hangi ülkede?

Budva, Karadağ ülkesinin en popüler kentidir. 

Kotor Budva arası kaç km?

Karayolu ile seyahat edecekseniz, Kotor ile Budva arasındaki mesafenin 22 km olduğunu söyleyelim.

Budva’ya nasıl gidilir?

Türkiye'den Budva'ya hava yolu ile ulaşımı için Karadağ'ın başkenti Podgorica'ya ya da Tivat'a uçmanız gerekiyor. Ancak Tivat Havalimanı'nda çok fazla uçuş seferleri düzenlenmediği için daha çok Podgorica tercih ediliyor. İstanbul - Podgorica arası uçuş süresi 1 saat 45 dakikadır. Havalimanından direkt Budva'ya otobüs bulunmuyor. Yine de otobüsle gitmek isterseniz, ilk olarak taksiyle otobüs terminaline gitmeli ve buradan da her yarım saatte bir kalkan otobüslere binmelisiniz.

Budva vizeli mi?

Karadağ Budva için pasaport yeterlidir. Türk Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz olarak ziyaret edebilir.

Budva pahalı mı?

Budva, diğer Avrupa şehirlerine nazaran çok daha uygundur.

Budva denize girilir mi?

Budva deniz tatili için oldukça ideal noktalardan biridir.

Budva’da plajlar ücretli mi?

Genellikle plajlar ücretsizdir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz