Edirne

İlkçağ zamanlarında Orta Asya’dan göç eden Traklar’ın kurduğu Edirne, Anadolu ve Avrupa arasındaki birleştirici role sahip olması sebebiyle kültürü çok çeşitlilik göstermektedir. İlk olarak Büyük İskender tarafından Makedonya İmparatorluğu’na katılan bu topraklar daha sonra Romalılar ve akabinde Doğu Bizans’ın hakimiyetine geçmiştir.

Bir dönem Bulgar Türkleri tarafından ele geçirilmiş olsa da yine kaybedilerek Doğu Bizans’ta kalan Edirne bu tarihten itibaren İstanbul fethedilene dek Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmıştır. Başkent olduğu yıllar süresince tüm tarihinin en ihtişamlı dönemlerini yaşamıştır.

Rus, Bulgar ve Yunanlıların işgali ile kötü günler yaşamış olsa da Avrupa ‘ya karayolu ile açılan sınır kapısına sahip Edirne, bu düşman işgalinden kurtarılarak rahat bir nefes almıştır. Koyu kara iklimin hakim olduğu şehirde kış ayları soğuk yaz ayları ise sıcak olarak geçer. Toplamda beş adet sınır kapısına sahip olmasıyla bu zamana kadar hem stratejik konumunun önemini ve değerini korumayı başarmıştır.

Şehir bir de tarihin en eski sporu etkinliği olan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ön plana çıkmaktadır. Her yıl yaz ayının belirli gününde düzenlenen bu festivali izlemek için Edirne’ye yurdun dört bir tarafından ziyaretçiler geliyor. ye yurdun dört bir tarafından ziyaretçiler geliyor. Yolunuz buraya kadar düşmüşken meşhur tava ciğerini yemeden dönmeyin!

Gösterilecek bir içerik yok