Coğrafya açısından ülkemiz, bugüne dek birçok uygarlığın yerleştiği bir bölge ve bu yüzden de büyük bir kültür hazinesine sahip topraklar üzerinde yaşıyoruz. Antik Yunan medeniyetlerinden Roma’ya kadar uzanan pek çok taş yapı ve antik kent hala varlığını koruyor ve bu kültür hazineleri devlet tarafından koruma altına alınıyor. Tam bir tatil cenneti olmasının yanında antik kent hazinesini de üzerinde bulunduran Assos, ülkemizin en kıymetli kültür merkezlerinden biri!

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Antik Liman

Çanakkale’nin Ayvacık bölgesinde yer alan Assos, şüphe yok ki, tarihini gittiğiniz ve havasını soluduğunuz anda hissedebileceğiniz bir yer. Midilli Adası’nın tam karşısında yer alan Assos’ta, tapınaklar, tiyatrolar, antik hamamlar ve lahitler bulunuyor. Tatil Dükkanı, bu yazısında sizin için maviliklerin içinde yatan kültür hazinesi Assos’u mercek altına alıyor!

Denizi Pür Tarihi Bir Memleket

Assos, aslına bakarsanız bir Ege köyü, ancak bu köyün doğal güzellikleri sayesinde, her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Bakıldığında, havası huzur dolu, denizi tertemiz bu kasabada, dilerseniz muhteşem bir balayı geçirebilir, dilerseniz antik kenti yakından tanımak için bol bol dolaşabileceğiniz onlarca yer keşfedebilirsiniz.

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Genel

Yaklaşık iki ya da üç günde turunuzu tamamlayabileceğiniz bu kasaba, öncelikle muhteşem bir manzaraya sahip. Güneşin doğumunu ve batımını görebileceğiniz, kayalıkların üzerine kurulu ve denize bakan bu kasaba, oldukça sağlam bir taş olarak bilinen andezit taşı ile inşa edilmiş! Bu tarihi kentin günümüze kadar kaybolmamasının temel sebebi de şüphesiz andezit taşlarının sağlamlığı.

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Kadırga Koyu

Güne berrak denizinde başlayabileceğiniz Assos’ta, dilerseniz iskele işletmecilerinin sahibi olduğu plajlarda yerler ayırtabilir, dilerseniz Kadırga Plajı’nda ücretsiz olarak denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Eğer yolunuz tatil için Ege’ye düşecekse, Ege’nin Mavi Bayraklı Plajları başlıklı yazımızı okuyarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Assos’ta Bir Gün

Denize girdikten sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden bir tanesi, Behramkale Köyü’nü ziyaret etmek ve bu büyüleyici ortamda biraz dolaşmak. Tarih kokan bu bölgede Yörükler yaşamaktadır ve misafirperverlikleriyle bilinen bir halktır. Bu yüzden Behramkale’ye gidip hem oradaki yaşamı görmek hem de köklü tarihi hissetmek çok önemli bir tecrübe olacaktır.

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Behramkale

Mavinin tonlarına doyamayacağınız Assos’ta bir diğer önemli yer de, ismini aldığı Assos Antik Kenti elbette! Bir nevi müze olan bu kent, dilediğiniz zaman gezebileceğiniz bir yer değil ve her köşesine gidebilmeniz imkansız! Çünkü tarih kokulu bu antik kentte belirli yasaklar mevcut. Ancak antik kente giriş ücreti sadece 10 TL gibi çok küçük bir miktar. Assos Antik Kent’ini ziyaret etmeden, o yapıları, tapınakları, lahitleri ve hamamları görmeden bölgeden kesinlikle ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Antik Kent

Gün batımını izlemek, Assos’un hemen her yerinde şüphesiz çok güzel, ancak güneşi Athena Tapınağı’nda batırmak ayrı bir özel. Bu yüzden gün batımından bir saat önce tapınağı hem ziyaret etmek hem de biraz olsun dinlenmek amacıyla buraya uğramanızı öneriyoruz. 2500 yıllık tarihi bir mirası hissetmek, Assos’ta yaşayabileceğiniz en özel anlardan.

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Anfi Tiyatro

Yeme ve içme aktivitelerini gerek konakladığınız tesiste gerekse Assos’un pek çok yerinde gerçekleştirebilirsiniz ancak önerimiz, Antik Liman’daki restoranlardan birinde, manzaraya karşı keyif yapmanız yönünde olacaktır. Türkiye’de çok az yerde bu kadar güzel bir manzaraya karşı yemek yiyebilirsiniz.

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Antik Liman 2

Bunun dışında, bu tatil merkezine yakın olan pek çok yeri de listenize ekleyebilirsiniz. İnsanı, kültürü ve tarihi ile Assos, kesinlikle Türkiye’nin en özel kasabalarından bir tanesi ve burada huzuru tadabilirsiniz!

Mavilikler İçinde Bir Sahil Kasabası: Assos - Antik Kent Sokakları

Tatil Dükkanı üzerinden, Assos’ta ve bu tarihi şehrin çevresindeki pek çok otel ve tesis hakkında bilgi edinebilir, erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak indirimli fiyatlara Assos’ta konaklayabilirsiniz. Unutmayın, biz “Tatile hep açığız”, siz yeter ki isteyin!

[destination name=”assos”][/destination]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz