Yalova

Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda bulunan Yalova, Armutlu Yarımadası’nın kuzey kıyısı ve Samanlı Dağları’nın kuzey eteklerinde kurulmuştur. Kuzeyinde ve batısında Marmara Denizi, doğusunda Kocaeli, güneyinde Bursa ve Gemlik Körfezi ile komşu olan Yalova, 1995 yılında İstanbul’dan ayrılarak il statüsü kazanmıştır. Yalova ilçeleri Altınova, Armutlu, Çınarcık, Çiftlikköy, Termal ve Yalova Merkez olmak üzere 6’ya ayrılıyor. Yalova yüzölçümü olarak Türkiye’nin en küçük ili olma özelliğine sahiptir. Yalova nüfus ise 2020 yılı verilerine göre ortalama 149 bin civarındadır. M.Ö. 3 binli yıllara kadar uzanan tarihi geçmişiyle Yalova, birçok farklı medeniyetin egemenliği altında kalmıştır. Bu tarihi geçmişin izlerine yapılan kazı çalışmaları sonucunda ulaşılmıştır. Hatta kazılardan ortaya çıkarılan eserler Açık Hava Müzesi’nde sergileniyor.

Makro-iklim tipine sahip olan Yalova, bazı dönemlerde ise karasal iklim özelliklerini taşır. Yalova hava durumu genelde yazları kurak ve sıcak geçerken, kışları ise serin ve bol yağışlı geçmektedir. Bu anlamda Yalova’yı ziyaret etmenin en güzel zamanı ilkbahar ve yaz aylarıdır. Turistik bir Yalova seyahat olacaksa, Nisan – Mayıs aylarını tercih edebilir, tatil için bir gezi programı olacaksa Haziran – Temmuz aylarını tercih edebilirsiniz. Son olarak Yalova kaplıcaları ile meşhur bir bölge olduğu için, bu anlamda ziyaret edecekseniz kış aylarını tercih edebilirsiniz. Yalova termal bölgesinden yararlandığınız takdirde birçok hastalığınızın tedavisine iyi geleceğini göreceksiniz. Özellikle Yalova kaplıca otelleri içerisinde sunduğu pek çok hizmet ve olanağıyla gelenlerde iz bırakıyor.

Şelalelerin ve göllerin arasında bol bol yürüyüş yapabileceğiniz yerlere sahip olan Yalova, aynı zamanda doğaseverlerin ve dağcıların gözdesidir. Kamp yapmaya oldukça elverişli olması da cabası. Yaylaları ve dağları ile bir hayli ilgi gören şehir, yürüyüş parkurları ve doğal güzellikleriyle gelenleri adeta mest ediyor. Ayrıca Yürüyen Köşk ve Atatürk Köşkü gibi yerler turistlerin bir hayli ilgisini çekmekte. Yürüyen Köşk ve Atatürk Köşkü dışında Yalova gezilecek yerler arasında Delmece ve Erikli Yaylaları, Dipsiz Göl, Elmalık Kalesi, Kara Kilise, Samanlı Dağları ve Yalova Kent Müzesi gibi noktaların popüler olduğunu söyleyelim. Aynı zamanda Yalova otelleri de en az gezilecek yerler kadar rağbet görmektedir. İstanbul’a yakınlığıyla çok sık tercih edilen Yalova, aynı zamanda Bursa’ya da yakın bir konumdadır. Peki “Bursa Yalova arası kaç km?” ya da “İstanbul Yalova kaç km?” gibi sorular pek çok kullanıcı tarafından merak ediliyor. İstanbul’dan ortalama 1 saat sürerken, Bursa’dan ise 1 buçuk saat sürmektedir.