Türkiye’nin en güzel adalarından bir tanesi olan ve son yıllarda popülerliğini de bir hayli artıran Bozcaada, gezip görmek adına gidebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi. Bakıldığında, özellikle sonbahar döneminde bir ayrı güzel olan Bozcaada’nın Eylül ayında yapılan lezzet festivali de oldukça rağbet görüyor.

Çanakkale Gezi Rehberi - Bozcaada

Bu yazımızda sizler için hem Bozcaada’yı tanıtacak hem de lezzet festivali hakkında ayrıntılı bilgiler sunacağız. Siz de, daha önce bu adaya gitmediyseniz, görmediyseniz, yazımızı okuyarak detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Ek olarak, daha önce Türkiye’de Sonbaharda Gezilebilecek En İyi 10 Yer yazımızda da bu ada ile ilgili ayrıntılı bilgiler sunmuştuk, incelemenizi tavsiye ederiz.

11Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Çanakkale Gezi Rehberi - Bozcaada Liman

Lezzet festivalinden bahsetmeden önce, Bozcaada’ya nasıl ulaşabileceğinizi anlatalım. Adaya rahatlıkla feribot yolu ile gidebilmeniz mümkün oluyor. Eğer şahsi bir aracınız yoksa, öncelikle Çanakkale’ye giderek oradan adaya geçiş yapabilmeniz çok kolay. Şahsi bir aracınız varsa, Çanakkale’ye aracınızla gelip, feribot ya da servisler aracılığı ile adaya geçiş yapabilirsiniz. Kısaca, deniz otobüsünden servislere ve feribotlara kadar pek çok ulaşım seçeneğini değerlendirmeniz mümkün.

10Bozcaada’da Konaklama

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali - Konaklama

Adada konaklayabileceğiniz pek çok pansiyon ve butik otel bulunmakta. Elbette, lüks ve ihtişamlı yapılara pek rastlayamamaktasınız ancak hem tatlı hem de sıcak bir misafirperverlik görmek, bunun yanında ev yapımı lezzetlerle muhteşem günler yaşamak için Bozcaada’daki konaklama imkanlarından faydalanabilirsiniz.

9Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali - Lezzet

Gelelim festivale… BOZTİB (Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği) tarafından her yıl düzenlenen lezzet festivali, genelde Eylül ayının ikinci haftasında yapılıyor. Adanın meydanında yapılan bu etkinlik, birbirinden güzel ada yemeklerini tatmanız adına organize edilirken, oldukça eğlenceli yanları da var. Bakıldığında, Bozcaada’da sadece yemekleri ve lezzetleri tatmıyor, aynı zamanda muhteşem konserler aracılığıyla bolca eğlenebiliyorsunuz. 

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali - Kalamar - Uluslararası

Festival bitiminde limanlardan şehirlerinize dönüş yaparken, deniz kestanesi tatmayı da sakın ola ihmal etmeyin, çok üzülürsünüz. Festival içerisinde, yemekleri ve organik ürünleri rahatlıkla satın almanızın mümkün olduğunu da ek olarak belirtelim.

8Bozcaada Lezzet Festivali’nde Ne Yenir?

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali - Yemekler

Lezzet festivalinde, Bozcaada’nın muhteşem lezzetlerini tadabilmeniz için çok fazla zamanınız var, ancak hemen her şeyi deneyecek zamana sahip olsanız bile, biz yine de tavsiye vermeden geçmeyelim. Bu lezzetler, kesinlikle tadılmalılar.

7Domates Reçeli

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali - Domates Reçeli

Adanın Rumlardan kalma lezzetlerinden bir tanesi olarak sunulan Domates Reçeli, en ilgi çekici reçellerden bir tanesi. Ada halkı, kendisine özgü yöntemlerle ürettiği bu reçelin tadına bakanların direkt olarak kavanoz kavanoz almasına çok alışık. Siz de onlardan biri olabilirsiniz.

6Gelincik Şerbeti

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali - Gelincik Şerbeti

Adanın en güzel ürünlerinden bir tanesi olan Gelincik Şerbeti de festivalde denemeniz gereken ve ada dışında olmayan lezzetler arasında bulunuyor. Yetişen az sayıda gelincikten elde edilen bu şerbete bayılacaksınız.

5Kuzu ve Oğlak

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali - Kuzu ve Oğlak Çevirme

Kuzu ve Oğlak Kapama olarak bilinen ve ada halkının kendi pişirme yöntemlerine göre hazırladığı et menüsü, sizler için tadına doyulmaz bir lezzet olabilir. Bakıldığında, taze nane ile tatlandırılan bu muhteşem etler, özellikle bahar aylarında çok ilgi görüyor.

4Deniz Kestanesi

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali - Deniz Kestanesi

Ada halkı, bu ürüne deniz kirpisi diyor; genelen ise deniz kestanesi olarak biliniyor. Genelde beyaz şarapla iyi gittiği söylenen deniz kestaneleri, festival dönüşünde, limanda sizlere ikram ediliyor ancak festival içerisinde görürseniz, siz yine de tatmayı ihmal etmeyin deriz.

3Ada Tavşanı

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali - Kalamar - Ada Tavşanı

Adanın en güzel lezzetlerinden bir tanesi olan ada tavşanı da, hem eti hem yahnisi ile ilgi çeken tatlardan. Daha önce tavşan eti tatmadıysanız, bunu Bozcaada’da yapın.

2Kalamar ve Ahtapot

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali - Kalamar - Ahtapot

Denizden babam çıksa yerim diyenlerdenseniz, Ege Denizi’nden kalamar ve ahtapot çıkıyor ve ada halkının tarifiyle kalamar ve ahtapotun tadı kesinlikle bambaşka. Festivalde bolca deniz ürünü bulunsa da, bilhassa kalamar ve ahtapotu öneriyoruz.

1Ada Kurabiyeleri

Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali - Kurabiyeler

Bozcaada lezzet festivali boyunca, kokusunu bolca duyabileceğiniz tatlardan bir tanesi de Bozcaada Bademlisi olarak bilinen muhteşem kurabiyeler. Paket paket alıp evinize götürmek isteyeceğiniz bu kurabiyelerden mutlaka tatmanızı öneriyoruz.

Siz de, Bozcaada lezzet festivaline gitmek ve farklı lezzetler keşfederken aynı zamanda konserlerle bolca eğlenmek isterseniz, her yılın Eylül ayında buraya uğrayabilir ve konaklayacak yer bulduktan sonra muhteşem lezzetler tatmaya başlayabilirsiniz. Eğer Çanakkale hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Tarih Kokulu Çanakkale’nin Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz