Eskişehir Tarihi Odunpazarı Evleri

Eskişehir tarihi yerler adlı yazımızda Eskişehir’in tarihi, Eskişehir’in tarihi eserleri ve Eskişehir tarihi camiler gibi daha pek çok detay yer alıyor. İşte Eskişehir gezilecek tarihi yerler sizlerle!

Türkiye‘nin en büyük yirmi beşinci şehri olan Eskişehir, kendine has bir yapıya sahiptir. Tam anlamıyla öğrenci şehri olan Eskişehir, sadece tarihi değil aynı zamanda hem sosyal hem de kültürel anlamda fark yaratan bir kenttir. Köklü bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapan kent, birçok farklı uygarlığın hakimiyetinde kalmış ve günümüze gelene kadar bu durumu en iyi şekilde taşımayı başarmıştır. Bu anlamda Eskişehir gezilecek turistik yerlerinin yanı sıra müzeleri, camileri ve kervansarayları gibi tarihi yapılarıyla da oldukça dikkat çekiyor. Peki Eskişehir’in tarihi ve turistik yerleri için hep birlikte inceleme yapmaya hazır mısınız? Öyleyse hemen başlayalım…

 • Eskişehir Tarihi: Phrygia ve Frigler dönemine kadar uzanan bir tarihe sahip olan Eskişehir, Roma ve Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi medeniyetlere de sırasıyla ev sahipliği yapmıştır. Her dönemden tarihi izleri bünyesinde barındıran Eskişehir, kiliseleri, tarihi evleri, müzeleri ve arkeolojik eserleri ile büyük bir tarihi zenginliğe hakim olduğunu kanıtlıyor.
 • Eskişehir’in Tarihi Yerleri: Eskişehir’de tarihi yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri kuşkusuz Kurşunlu Cami ve Külliyesi’dir. Bunun dışında en popüler destinasyonlar arasında Eskişehir Kurtuluş Müzesi, Eskişehir Havacılık Müzesi, Çukur Çarşı ve Kırk Ambar Çarşısı gibi noktalar yer alıyor.
 • Şehirde Kullanılan Müze Kartları: Eskişehir tarihi yerler için daha ekonomik bir gezi düşünüyorsanız, Müzekart çıkartarak müzeleri ve birçok tarihi yeri indirimli ya da ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir Tarihi Yerler Haritası

Eskişehir Tarihi Yerler Listesi

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Kurşunlu Cami ve Külliyesi

Nerede? Tarihi Odunpazarı Evleri’nin yanında yer alan Kurşunlu Külliyesi, 1517 – 1525 tarihleri arasında Osmanlı Devleti vezirlerinden biri olan Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. 16. yüzyıl Osmanlı Dönemi’nin mimarisini ve tarzını en iyi şekilde yansıtan bu yapı, cami, çeşme, tekke, harem, imaret, eğitim odası, iki kervansaray ve Mevlevi şeyhlerinin türbesinden oluşuyor. Çok iyi korunarak günümüzde ayakta kalabilmeyi başarmış bir yapı olan Kurşunlu Külliyesi, Eskişehir’de tarihi yerler listesinin olmazsa olmazlarından!

Nasıl bir yer? Kubbesi kurşunla kaplı olduğu için Kurşunlu Cami ismini alan cami, kare planlı olup kubbeyle örtülüdür. Aynı zamanda külliye içerisindeki kervansarayda Sıcak Cam Üfleme Atölyesi ve Cam Sanatları Merkezi’nin yer aldığını söyleyelim. Hatta bu bölümde Uluslararası Odunpazarı Cam Festivali ve pek çok etkinlik gerçekleşiyor. Külliye’nin mektep kısmının 2010 yılından beri kütüphane olarak kullanıldığını ve medrese kısmında ise Lületaşı Müzesi’nin yer aldığını eklemeden geçmeyelim.

 • Adres: Paşa, Mücellit Sk., 26030 Odunpazarı/Eskişehir
 • Telefon: 02222304030
 • Ulaşım Haritası

Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi

Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi

Nerede? Anadolu’nun Türkçe şiir öncüsü, ünlü tasavvuf ve halk şairi Yunus Emre’nin 13. yüzyıldan beri Eskişehir’de yer alan mezarı Yunan işgali sırasında yıkılmıştır. Bunun üzerine 1949 tarihinde bir çeşmenin arkasına yeni bir mezar yapılarak buraya taşınmıştır. Sekiz sütunlu çevresi açık bir anıt mezarı olan bu yerde, 1982 yılında kültür evi, cami ve şadırvan yapılmıştır. Ayrıca Yunus Emre’nin heykeli de buraya eklenmiştir. Öte yandan 1974 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Yunus Emre Müzesi açılmış olup, bu müzede ünlü şairi tanıtan kitaplar, dörtlüklerini içeren levhalar, mezarından artan mimari parçalar ve birkaç etnografik eserler yer alıyor.

Çukur Çarşı

Nerede? Kentte eski balık pazarı olarak kullanılan Çukur Çarşı, günümüzde düzenlenmiş ve park haline getirilmiştir. Köprübaşı bölgesinde yer alan çarşıda dinlenmek için bol bol cafe bulacak ve Porsuk Çayı manzarası karşısında içeceğinizi yudumlayacak ya da yemeğinizi yiyeceksiniz. Aynı zamanda burada hediyelik eşya satan dükkanlardan sevdiklerinize veya kendinize küçük hediyeler almayı da unutmayın! 🙂

Kırk Ambar Çarşısı

Nerede? Odunpazarı ilçesinde yer alan Kırk Ambar Çarşısı, otantik atmosferi, içerisindeki hediyelik eşya dükkanları ve atölyeleri ile fazlasıyla dikkat çekiyor. Geleneksel sanatlara ilgisi olanların büyük bir ilgi gösterdiği bu çarşı, cam ve lületaşı başta olmak üzere birçok sayıda el sanatları ürünlerini bünyesinde barındırıyor. Bu çarşının en önemli özelliklerinden biri de içerisindeki atölye ve dükkanların kadın girişimciler tarafından işletilmesidir. Bunun dışında yöresel lezzetlere hakim olan bir restoranın yer aldığını ve Eskişehir’den ayrılmadan önce mutlaka burada bir şeyler yemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Taşbaşı Çarşısı

Taşbaşı Çarşısı

Nerede? Şehir halkının alışveriş yaptığı yerlerden biri olan Taşbaşı Çarşısı, son derece büyük bir çarşı olma özelliğine sahiptir. Klasik Anadolu çarşılarındaki gibi bir yapıya hakim olan bu çarşıda aktarlar, bakliyatçılar, kumaşçılar ve kuyumcular yer alıyor. En meşhur kuyumcuların bulunduğu Taşbaşı Çarşısı’nda yemekten alışverişe kadar ihtiyacınız olan her şeye kolaylıkla ulaşabileceksiniz.

 • Adres: Arifiye, Belediye Sk. No:2, 26010 Odunpazarı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: Hafta içi: 07.00 – 19.30 / Hafta sonu: 10.00 – 19.30
 • Ulaşım Haritası

Eskişehir Kurtuluş Müzesi

Eskişehir Kurtuluş Müzesi

Nerede? Eskişehir’de tarihi bir müze olan Kurtuluş Müzesi, Odunpazarı ilçesinde Cumhuriyet ilanının 93. yıldönümünde yani 29 Ekim 2016 yılında hizmete açılmıştır. Tarihi Mestanoğlu Halil Konağı restore edilerek müze haline dönüştürülmüştür. Bu binanın seçilmesindeki en büyük etken ise, Birinci İnönü Savaşı’nda İsmet İnönü’nün de bu konakta kalmasıdır. Zemin katta çocuklar için ayrılan bir bölüm yer alırken, üst kattaki odada ise bilgisayar oyunları bulunuyor. Bu sayede çocuklar eğlenerek tarihi olayları da öğrenmiş oluyor. Öte yandan Türk Kurtuluş Savaşı ve Lozan Konferansı gibi tarihi olayların dokunmatik ekranlarda anlatıldığını belirtelim. Bunların dışında kişi ve kurumlar ile ilgili karikatürler, İsmet İnönü, Fahrettin Altay ve Mehmetçik’in balmumu heykelleri, savaşı anlatan görsel objeler gibi detaylar da müzenin içerisinde yer alıyor.

 • Adres: Şarkiye, Arifbey Sk. No:171, 26030 Odunpazarı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 17.00 **Pazartesi günleri kapalı.
 • Telefon: 02222343734
 • Giriş ücreti: Tam: 13₺ / İndirimli: 10₺
 • Ulaşım Haritası

Vecihi Hürkuş Havacılık Parkı

Vecihi Hürkuş Havacılık Parkı

Nerede? Vecihi Hürkuş Havacılık Parkı, eski adıyla da bilinen Eskişehir Hava Müzesi, 1.Hava İkmal ve Bakım Komutanlığı’nın elindeki uçakların restore edilmesinin ardından sergilenmesi sonucunda meydana gelmiştir. Ankaraİstanbul yolu üzerinde, Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nün karşısında yer alan Vecihi Hürkuş Havacılık Parkı, bir açık hava müzesidir. Müzenin açık kısmında birbirinden farklı tip ve modellerde hem sivil hem de savaş uçakları, bir adet polis helikopteri yer alırken, kapalı kısmında ise maket uçaklar, pilot giysileri, uçak motorları ve rozetler yer alıyor.

 • Adres: Yenibağlar, Uludağ Sk. No:10, 26170 Tepebaşı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 17.30
 • Telefon: 05398965403
 • Ulaşım Haritası

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi

Nerede? Eskişehir’de gezilecek tarihi yerler arasında bulunan bir diğer yer ise Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’dir. Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı içerisinde yer alan bu yapı, bahçe ve otoparkı da dahil olmak üzere oldukça büyüktür. Türk Dünyası Müzik Aletleri Müzesi, Bilim Sanat Okulu, Bilgi Bankası, tanıtım yerleri, amfi sahne, kafeteryalar, minyatürler, Türk bilgelerinin maketleri ve Osmanlı ve Selçuklu mimarisinin tanıtıldığı yapılar Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi’nin bünyesinde bulunuyor.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Nerede? Anadolu Üniversitesi tarafından 1994 yılında hizmete açılan Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Odunpazarı semtinde, Eskişehir Atatürk Lisesi’nin hemen yanında yer alıyor. Mimar Kemalettin tarafından 1916 tarihinde üç katlı olarak inşa edilen Numune Mektebi binası, Anadolu Üniversitesi tarafından 1994 yılında restore edilmiş ve müze olarak hizmete açılmıştır.

Nasıl bir yer? Müzenin zemin katında tarihi olaylara ait fotoğraflar, Atatürk portreleri, Türk Kurtuluş Savaşı ve inkılapları ile alakalı resimler, donanmada kullanılan gemi maketleri ve kağnı gibi eşyalar bulunuyor. Müzenin birinci katında Atatürk’e ait eşyalar, 1925 – 1980 arasındaki yerel gazeteler ile bir kütüphane yer alıyor. Son olarak bodrum katında ise Atatürk’e ait belgesellerin izlenebileceği bir izleme salonu bulunuyor.

 • Adres: Paşa, Kemal Zeytinoğlu Cd. No:5, 26030 Odunpazarı/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 17.00 **Pazartesi günleri kapalı.
 • Telefon: 02223350580
 • Ulaşım Haritası

Kent Belleği Müzesi

Kent Belleği Müzesi

Nerede? Odunpazarı evlerinin yeniden hayata döndürülmesi sonucunda bu evlerden biri Kent Müzeleri Kompleksi olarak düzenlenmiştir. Bu kompleksin bir parçası 2007 yılında Çağdaş Cam Sanatları Müzesi olarak hizmete açılırken, 2012 yılında ise Kent Belleği Müzesi hizmete açılmıştır. Müzenin iki büyük salonunda toplamda 9 tema ve 97 röportajdan meydana gelen sözlü bir tarih arşiv bulunuyor. Gelenler kulaklık takarak 9 adet dokunmatik ekrandan bu sözlü arşivleri dinleyebilirler. Bunun dışında çok amaçlı bir sergi salonu, çocuk alanı, kütüphane ve daha pek çok imkan yer alıyor.

 • Adres: Şarkiye Mah., T. Türkmen Sokak No:28, 26030 Odunpazarı/Eskişehir
 • Telefon: 02222208185
 • Ulaşım Haritası

Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi

Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi

Nerede? Eskişehir’i tanıtmak ve tarihi canlandırmak adına Sivrihisarlı heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından hizmete açılan Metin Yurdanur Açık Hava Heykel Müzesi, Türkiye’nin ilk açık hava heykel müzesi olma özelliğine sahiptir. Sivrihisar Belediyesi ve Eskişehir Valiliği tarafından da büyük destek alınarak harekete geçilen yerde 100’den fazla heykelin yer aldığını söyleyebiliriz. Devasa kayalıklara dizilen bu heykeller arasında Atatürk, Kazım Karabekir, Yaşar Kemal, Nasreddin Hoca, Karacaoğlan, Yaşar Kemal ve madenciler, balerinler, ağ çeken balıkçılar, Kurtuluş Savaşı kahramanları, silah taşıyan kadınlar gibi daha pek çok heykel bulunuyor.

 • Adres: Gedik, 26600 Sivrihisar/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 7/24
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Ulaşım Haritası

Ulus Anıtı ve Meydanı

Ulus Anıtı ve Meydanı

Nerede? İsmet İnönü Caddesi’nde yer alan Ulus Anıtı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılarak 2019 yılında Yılmaz Büyükerşen tarafından açılmıştır. Anıtın yer aldığı meydana ise 2021 yılında Ulus Meydanı ismi verilmiştir. Anıtın en üstünde Atatürk heykeli, bir alt kademede Cumhuriyet sonrası modern Türkiye, ilk kademede Türk Savaşı’nı simgeleyen kabartmalar, yer hizasında ise Cumhuriyet öncesindeki Türk büyüklerinin yer aldığı heykeller yer alıyor. Meraklıları için heykel ve kabartmaların İranlı heykeltıraş Afshin Esfandyari tarafından yapıldığını söyleyelim.

 • Adres: Hoşnudiye, İsmet İnönü-1 Blv No:23, 26130, 26130 Tepebaşı/Eskişehir
 • Ulaşım Haritası

Uğur Mumcu Parkı

Nerede? Büyükdere Mahallesi Buse Sokak’ta yer alan Uğur Mumcu Parkı, 2016 yılında hizmete açılmıştır. Camekan içerisindeki Uğur Mumcu’nun suikasta uğradığı otomobilin yer alması parkın en dikkat çekici özelliklerinden biridir. Ayrıca Uğur Mumcu için özel olarak hazırlanan fotoğrafların yanı sıra Mumcu’nun sözleri de parkın belli bölgelerinde bulunuyor. Bunların dışında parkta kaykay pisti, tırmanma duvarı ve su duvarı gibi aktivite kısımları da mevcut.

Reşadiye Cami

Reşadiye Cami

Nerede? Odunpazarı Arifiye mahallesinde yer alan Reşadiye Cami, 1916 yılında Osmanlı padişahı V. Mehmed tarafından inşa edilmiştir. İstanbul Eminönü’ndeki tarihi Yeni Cami’nin mimari tarzına göre inşa edilen Reşadiye Cami, Eskişehir tarihi yapılar arasında yerini alıyor.

Midas Anıtı

Midas Anıtı

Nerede? Eskişehir tarihi ve turistik yerleri arasında bulunan bir diğer yer ise Midas Anıtı’dır. Yazılıkaya Frig Anıtı olarak da adlandırılan Midas Anıtı, Yazılıkaya Köyü’nde bulunuyor. Bölgedeki yapılan kazı çalışmaları sonucunda ilk yerleşimlerin M.Ö. 3000 yıllarında İlk Tunç Çağlarında başladığı ortaya çıkmıştır. O dönemlerden günümüze gelene kadar kutsal bir alan olarak kabul edilen Midas Anıtı, üzerinde Frigce “Midai” yazdığı için bu ismi almıştır. Öte yandan yöre halkı tarafından ise üzerindeki yazıtlar nedeniyle “Yazılı Kaya” olarak adlandırılıyor. Friglerin ana tanrıça Kybele’ye tapındıkları bir kült merkezi olarak bilinen Midas Anıtı, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde de etkisini sürdürmeyi başarmıştır. Bu yer, ilk olarak 1800’lü yıllarda İngiliz subayı W.M. Leake tarafından keşfedilmiştir. Son olarak Friglerin kendine has ahşap mimari işçiliğini kayalara taşımasıyla oldukça görkemli bir görüntü elde ettiğini geldiğinizde anlayacaksınız.

Solon’un Mezarı

Nerede? Üzerinde yer alan aslan kabartmaları sebebiyle “Aslanlı Mabet” olarak da adlandırılan Solon’un Mezarı, Frig döneminden kalma bir eserdir. Roma döneminde de düzeltmeler yapılarak yeniden kullanılan bu tarihi yapının 13. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Büyük bir kaya kütlesine oyularak yapılan mezarın ismi, yazıtta geçen “Solon” kelimesinden geliyor.

Pessinus Antik Kenti ve Ören Yeri

Nerede? Friglerin ana tanrıça Kybele için tapınma yeri olarak kullandıkları Pessinus Antik Kenti ve Ören Yeri, Sivrihisar ilçesinin Ballıhisar Köyü’nde yer alıyor. Roma İmparatoru Augustus zamanında en iyi dönemini yaşayan Pessinus Antik Kenti, İmparator Tiberius zamanında ise farklı yapılar, atölyeler, evler ve kiliseleri ortaya çıkararak daha da özel hale gelmiştir. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda bölgeden elde edilen eserlerin Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi ve Pessinus’taki açık hava müzesinde sergilendiğini belirtelim.

Sümbüllü Anıt

Nerede? Midas kenti platosunun doğusunda bulunan Sümbül Anıtı, Eskişehir tarihi yerler listesinde yer alan bir diğer rotadır. Anıt akroterinin sümbüle benzemesinden dolayı bu ismi alan yapı, bu özelliğiyle bölgedeki tek yapıdır.

Yapıldak Asar Kale

Nerede? Kümbet Vadisi’nin güneyinde yer alan Yapıldak Kale, aynı isme sahip köyün ortalama 500 metre uzaklığında kayalık bir plato üzerinde konumlanıyor. Kümbet Vadisi’ni komple görebileceğiniz bu yerde, Roma ve Bizans dönemlerine ait kabartma bezemeli ve anıtsal cepheli oda mezarları bulunuyor. Sarp kayalıklarla çevrili olan doğu kısmında, silo, merdivenli büyük sarnıç, anıtsal ve kabartma süslemeli girişi olan iki odalı Frig mezarı yer alıyor.

Himmet Baba Türbesi

Himmet Baba Türbesi

Nerede? Eskişehir Seyitgazi ilçesinde bulunan Himmet Baba Türbesi, 13. yüzyıla uzanan bir tarihe sahiptir. Sekizgen gövdeli olan bu yapı içeriden daire şeklinde olup, gövdesinde kesme taşlar kullanılarak inşa edilmiştir. Yapının giriş kapısında Bizans zamanından kalma mimari parçalar bulunurken, çevresindeki mezar şahideleri üzerinde ise kitabeler bulunuyor. Hatta bu kitabelere bakılarak yapının Osmanlı dönemine kadar kullanıldığı ortaya çıkıyor.

Sivrihisar Ermeni Kilisesi

Sivrihisar Ermeni Kilisesi

Nerede? Sivrihisar Ermeni Kilisesi, bir diğer adıyla da bilinen Surp Yerrortutyun Kilisesi, Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yer alıyor. Anadolu’nun en büyük kiliseleri arasında olan Surp Yerrortutyun Kilisesi, 1650 tarihinde inşa edilmiştir. 1876 tarihinde yangın sonucunda zarar gören bu kilise, Mimar Mintes Panoyat tarafından yeniden yapılmıştır. Üç nefli bir bazilika olan bu yapının tamamı taş işçiliği olarak tasarlanmıştır.

 • Adres: Gedik, Muzaffer Atasoy Sk., 26600 Sivrihisar/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 18.00
 • Ulaşım Haritası

Asmainler Saklı Vadi

Asmainler Saklı Vadi

Nerede? Eskişehir Seyitgazi ilçesinde bulunan Asmainler Saklı Vadi, Seyircek Kale, Afyonkarahisar Köhnüş Vadisi ve Büyükyayla’ya kadar uzanıyor. Bozulmamış doğal güzelliği ve ormanlık alanları ile hem yerli hem de yabancı turistlerin dikkatini çeken bu vadiyi, kültür amacıyla yaptığınız gezi programınıza kesinlikle dahil etmeniz gerektiğini belirtelim.

Karacahisar Kalesi

Karacahisar Kalesi

Nerede? Porsuk Çayı’nın yanında yer alan platoda konumlanan Karacahisar Kalesi, Osmanlı’nın ilk fethettiği kale olma özelliğine sahiptir. Deniz seviyesinden 1010 metre yükseklikte bulunan kale, surlarla çevrili olup tarihi bir Bizans kalesidir. Bölgenin en bilinen tarihi noktalarından biri olan kale, oldukça ihtişamlı bir manzaraya ev sahipliği yapıyor. Eskişehir tarihi yerler listesinde bulunan Karacahisar Kalesi, günümüze gelene kadar çok az bir kısmı ayakta kalmış olsa da tarih ile ilgilenenlerin gözdesidir.

Zaimağa Konağı

Zaimağa Konağı

Nerede? Eskişehir Sivrihisar’da yer alan Zaimağa Konağı, TBMM’nin Ankara haricinde toplandığı ilk yer olmasıyla büyük bir önem taşıyor. Tarihi yönünün yanı sıra mimarisiyle de bir iz bırakan konak hem TBMM hem de Bakanlar Kurulu’nun Kurtuluş Savaşı sırasında önemli kararlar aldığı bir noktaydı. Ahşap ve yöresel taş mimarisi, dönem mobilyaları, süslü odaları ve cumbaları ile sizleri geçmişe götüren Zaimağa Konağı, içerisinde kişisel eşya ve tarihi belgenin dışında Atatürk ve komutanlarının bilinmeyen fotoğraflarına yer veriyor.

Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi

Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi

Nerede? Seyyid Battal Gazi’ye ithafen yapılan Seyyid Battal Gazi Külliyesi, Eskişehir Seyitgazi ilçesinde bulunuyor. Anadolu Selçuklu sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın annesi Ümmühan Hatun tarafından 1207 – 1208 tarihleri arasında, Bizans’a karşı kahramanca savaşan ve İslam’ın Anadolu’ya yayılmasında etkisi olan Seyyid Battal Gazi adına türbe ve cami yaptırılmıştır. Ardından Ümmühan Hatun adına da iki katlı bir türbe eklenmiş ve Osmanlı döneminin kuruluş ve gelişme döneminde bu türbe külliye haline getirilmiştir. Belli bir döneme kadar harap halde olan külliye, günümüzde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olup restorasyon sonucunda düzenlenerek yeniden canlandırılmıştır.

Han Yeraltı Şehri

Nerede? Eskişehir’in Han ilçe sınırları içerisinde yer alan Han Yeraltı Şehri, geçmişte Selçuklu ve Osmanlı’nın mola kenti olarak biliniyordu. Bağlantı yollarında Roma ve Bizans kaya yerleşimlerine sahip olan antik han, oldukça önemli tarihi bir merkezdir. Son dönemlerde yapılan kazı çalışmalarının sonucunda ortaya çıkarılan arkeolojik kalıntıların yanı sıra çevresindeki tarihi ve doğal güzellikleri ile de ilgi gördüğünü söyleyebiliriz. Öte yandan ilçenin güneyinde bulunan kayalık tepelerde sürdürülen kazılar ile burada 100’den fazla mezar tespit edilmiştir.

Nasıl bir yer? Ziyaret edenlerin en çok kayaya oyulmuş yer altı galerileri dikkatini çekiyor. Yer altına oyularak yapılan mekanlar ve bu mekanları birbirine bağlayan koridorlar, kuzeyden gelen temiz bir su kanalına bağlanıyor. Yer altına oyularak yapılan üç oda vardır. Oda duvarının hem üst seviyesinde hem de tavanda birbirinden farklı motifler yer alıyor. Arap saldırılarından korunmak amacıyla kayaların içerisine oyularak yapılan bu yaşam odaları, tapınaklar ve kutsal mekanlar kesinlikle görülmeye değerdir.

Hamamkaya Frig Kaya Mezarı

Hamamkaya Frig Kaya Mezarı

Nerede? Seyitgazi ilçesine bağlı Çukurca Köyü’nde yer alan Hamamkaya Frig Kaya Mezarı, volkanik bir kaya kütlesinin üzerinde oyularak yapılan kabartmaları ile ön plana çıkıyor. Küçük bir yapı olan bu kaya mezarı, yalnızca 2 odadan meydana geliyor. Küçük olsa da kayaların içerisine oyularak yapılmış odaları ve kabartmaları bir o kadar etkileyicidir.

Üryan Baba Türbesi

Nerede? Bölgede sayılan ve sevilen Kalanderi dervişi Üryan Baba için yaptırılan Üryan Baba Türbesi, kubbeli dikdörtgen bir mimariye sahiptir. Geleneksel kesme taşlar kullanılarak inşa edilen yapıyı ziyaret etmek için daha çok kutsal günler ve dini bayramlar tercih ediliyor.

Küllüoba Höyüğü

Nerede? Eskişehir’e 35 km, Seyitgazi’ye 15 km mesafede yer alan Küllüoba Höyüğü, Eskişehir tarihi yerler listesindeki diğer rotalardan biridir. Tarihi M.Ö. 4 bin yılına kadar uzanan bu yer, Anadolu’nun en eski yerleşim noktalarından biri olarak biliniyor. Yapılan kazı araştırmaları sonucunda binlerce yıllık eserlerin ortaya çıktığı Küllüoba Höyüğü’nün Geç Bakır Çağı’ndan ilk Tunç Çağı’na kadar yerleşim yeri olarak kullanıldığını da söylemeden geçmeyelim.

Akhisar Kalesi

Akhisar Kalesi

Nerede? Akhisar Köyü’nde konumlanan Akhisar Kalesi, yüksek bir kayalık üzerinde kuruludur. Frig döneminde inşa edildiği bilinen bu kale, yaklaşık 9 bin yıllık bir köklü bir tarihi geçmişe sahiptir. Kayaların oyularak yapıldığı bu kalenin çevresinde ise Roma ve Bizans dönemine ait kaya mezarları mevcuttur.

Selçuklu Hamamı Seyitgazi Bor ve Etnografya Müzesi

Nerede? Alaaddin Keykubat’ın annesi Ümmühan Hatun tarafından inşa ettirilen Selçuklu hamamı, 2007 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Dünyanın ilk Bor ve Etnografya Müzesi olarak dikkat çeken bu yerin bir bölümü etnografya, diğer bölümü ise bor müzesi olarak hizmet veriyor. Müze içerisinde bor madeni ve örnekleri, bor madeni ile ilgili bilgiler, Etibor Genel Müdürlüğü’ne ve işletme müdürlüklerine ait fotoğraflar ve bilgiler, bordan üretilen sanayi ürünleri, açık ocak maketi, tarım aletleri, el sanatları ürünleri ve eski ev eşyaları bulunuyor.

Alaeddin Camii

Nerede? Odunpazarı ilçe sınırlarında konumlanan Alaeddin Cami, Anadolu Selçuklu Devleti Dönemi’nde III. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında inşa edilmiştir. 1267 yılında inşa edilen bu caminin üzerinde değişiklik yapılmış ve ne yazık ki restorasyon sonucunda Selçuklu mimari özellikleri kaybolmuştur. Şehrin en eski camilerinden biri olan Alaeddin Cami, 1944-1951 yıllarında müze olarak kullanılmış ve ardından yeniden ibadete açılmıştır.

Sivrihisar Ulu Camii

Sivrihisar Ulu Camii

Nerede? Eskişehir Sivrihisar ilçesinde bulunan Sivrihisar Ulu Cami, 1232 yılında inşa edilmiştir. 1274 yılında restorasyon çalışması yapılarak günümüzdeki halini alan cami, dört girişe sahip olup yedi ahşap sütun taşımaktadır. UNESCO tarafından 2016 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Sivrihisar Ulu Cami, Anadolu’da sayılı olan ahşap direkli ve ahşap tavanlı camilerin temsilcilerinden biri olarak büyük önem arz ediyor.

Seyyid Mahmut Suzani Külliyesi

Nerede? Türbe, kümbet, hazire ve yıkılmış medreselerin avlu içerisinde çevrelenmesiyle meydana gelen Seyyid Mahmut Suzani Külliyesi, düzgün taşlar ve ahşap malzemeyle inşa edilmiştir. Külliyenin hazire kısmında mermerden kufi ve Osmanlıca yazılmış olan bir sanduka ve mezarlar yer alıyor. Selçuklu Dönemi’ne ait olan bu yapı, iki katlı olup aynı zamanda kare planlıdır.

 • Adres: Kurşunlu, Kurşunlu, Sivrihisar İlçe Terminali, No:, Hamdi Baba Sk. No:4, 26600 Sivrihisar/Eskişehir
 • Ulaşım Haritası

Nasreddin Hoca Evi

Nerede? Din adamı, hukukçu ve eğitimci olan Nasreddin Hoca, Sivrihisar’ın Hortu Köyü’nde doğmuştur. Bunun yanı sıra Sivrihisar’da kadılık yapan Nasreddin Hoca’nın mezarına ait kalıntılar da bölgenin çevresinde bulunduğu için burada ayrı bir öneme sahiptir. Böylelikle Hortu Köyü’nün ismi 1999 tarihinde Nasreddin Hoca olarak değiştirilirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Nasreddin Hoca’nın evi müze haline getirilmiştir. Eskişehir’e 118 km, Sivrihisar’a ise 23 km mesafede yer alan Nasreddin Hoca Evi’ni ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Nasrettin Hoca, 26657 Sivrihisar/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 08.00 – 17.00
 • Ulaşım Haritası

Sivrihisar Saat Kulesi

Sivrihisar Saat Kulesi

Nerede? Eskişehir Sivrihisar ilçesinde, Güneş Dağı’ndaki kayalıklar üzerinde yer alan Sivrihisar Saat Kulesi, Sivrihisar’ın simgesel yapılarından biridir. Dönemin kaymakamı Mahmud Bey ve Belediye Reisi Yüzügüllü Hacı Mehmet Efendi tarafından inşa edilen saat kulesi, ilçenin her noktasından rahatlıkla görülüyor. Saat kulesinin bakımının yapılması ve arızalarının tamir edilmesi Hasan Hüseyin Gürkan usta tarafından yapılıyor. Haftada bir kez kurulan saat, pirinçten yapılmış tokmakla her saat başı çalıyor.

İnönü Savaşları Karargah Evi

İnönü Savaşları Karargah Evi

Nerede? Eskişehir’in İnönü ilçesinde yer alan İnönü Savaşları Karargah Evi, Eskişehir tarihi yerler listesinin olmazsa olmazlarındandır. İsmet İnönü’nün Karargah Binası olarak kullandığı bu ev, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilerek İnönü Savaşları Karargah Müzesi olarak 2001 yılında hizmete açılmıştır. Müzenin içerisinde İsmet İnönü’nün resmi üniformalarının kopyaları, İnönü Savaşları ile ilgili fotoğraflar, savaşta toplanılan silahlar ve askeri malzemeler, cephe emirleri ve Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nden getirilen yöresel etnografya eserler yer alıyor.

 • Adres: İsmetpaşa, Gül Sk. No:15, 26670 İnönü/Eskişehir
 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 17.00
 • Ulaşım Haritası

Diğer Eskişehir’deki Tarihi Yerler

 • Hüseyin Paşa Camii ve Külliyesi
 • Melikgazi Türbesi
 • Kanlıpınar Şehitliği
 • Berberini Kaya Kilisesi
 • Yunus Hoca Kümbeti
 • Şeyh Sücaeddin-i Veli Külliyesi ve Türbesi
 • Alemşah Kümbeti
 • İhsan Erdemgil Konağı

**Evet, Eskişehir tarihi yerler yazımız burada son buluyor! Eskişehir tarihi yerler ile ilgili farklı bir öneri ya da görüşünüz varsa yorumlar kısmında buluşabiliriz. 🙂 Ayrıca gezilecek yerler, turlar, oteller ve daha fazla konu hakkında bilgi almak için Tatil Dükkanı sayfasını ziyaret edebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. Son olarak Eskişehir gezilecek yerler yazımıza da göz atmayı unutmayın! 

Eskişehir Tarihi Yerler Hakkında Merak Edilenler;

Eskişehir’in tarihi yerleri nerelerdir?

Midas Anıtı, Kurşunlu Cami ve Külliyesi, Yunus Emre Külliyesi ve Türbesi, Pessinus Antik Kenti ve Ören Yeri, Seyyid Battal Gazi Külliyesi ve Türbesi gibi yerleri buraya geldiğinizde ziyaret edebilirsiniz.

Eskişehir nereler gezilir?

Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı, Odunpazarı Modern Müze, Porsuk Çayı, Eskişehir Tarihi Odunpazarı Evleri ve Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi gibi yerler Eskişehir’in popüler noktalarındandır.

Eskişehir’de kaç tane müze var?

Eskişehir’de 20’nin üzerinde müze mevcut.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here