Balkanlar tarihi ve doğal güzellikleri, kültürel yapısı ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok popüler bir gezi rotası. Balkanlar birçok ülkeye ev sahipliği yapıyor ve bu ülkelerin bazıları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından vizesiz olarak ziyaret edilebiliyor.

Vizesiz Ziyaret Edilebilen Balkan Ülkeleri - Karadağ - Budva

Güneydoğu Avrupa olarak da biline Balkanlar’da bulunan ve vizesiz seyahat edilebilen ülkeler Avrupa’ya gitmek, farklı ülkeler görmek ama uzun ve yorucu vize işlemleri ile uğraşmak istemeyenler için kesinlikle mükemmel birer seçenek. Ülke sınırlarından ayrılmadan önce Yurt Dışı Tatiline İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler adlı yazımızı okumanızı öneriyoruz. İşte vizesiz seyahat edilebilen Balkan ülkeleri.

6Arnavutluk

Vizesiz Ziyaret Edilebilen Balkan Ülkeleri - Arnavutluk

Balkanlar’ın güzel ülkelerinden biri olan Arnavutluk’un hem Adriyatik hem de İyonya Denizi’ne kıyısı var. Ayrıca ülke Sırbistan, Karadağ, Yunanistan ve Makedonya ile de sınır komşusu. Nüfusunun önemli bir bölümü Müslüman olan ülkede ayrıca Hıristiyanlar da yaşıyor. Her ne kadar turizm konusunda çok tercih edilen bir destinasyon olmasa da aslında Arnavutluk vizesiz bir Avrupa tatili için gayet çekici bir ülke zira ülkede doğal ve tarihi güzellikler bir arada bulunuyor, üstelik diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında ciddi anlamda daha ucuz. Buna bir de ülkede Akdeniz havasının hakim olması eklenince bizce Arnavutluk gerçekten çekici bir ülke haline geliyor. Bu arada ülkenin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Gjirokastra kentine de ev sahipliği yaptığını ekleyelim. Balkan mimarisinin en önemli örnekleri arasında sayılan bu binaları görmek için dahi Arnavutluk’a gidilebilir bizce.

5Makedonya

Vizesiz Ziyaret Edilebilen Balkan Ülkeleri - Makedonya

Türk vatandaşlarının favori Balkan ülkelerinden biri olan Makedonya’ya her yıl binlerce Türk seyahat ediyor. Hatta ülkenin en fazla Türklerce ziyaret edildiğini de söyleyebiliriz. Arnavutluk, Bulgaristan, Kosova, Sırbistan ve Yunanistan ile komşu olan Makedonya sahip olduğu stratejik coğrafi konum sebebiyle tarihi süresince birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Uzun süre Roma İmparatorluğu egemenliği altında kalan ülke daha sonra Bizans İmparatorluğu’nun hâkimiyeti altına girmiş ve daha sonra 542 senelik Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetini yaşamış. Ülkede tüm bu medeniyetlerden ama özellikle de Roma ve Bizans dönemlerinden kalma çok sayıda eser bulunuyor ve bu da Makedonya’nın popüler bir gezi destinasyonu olmasında önemli rol oynuyor.  Ülkeye 90 güne kadar yapılan seyahatlerde Türk vatandaşlarının vize alması gerekmiyor.

4Sırbistan

Vizesiz Ziyaret Edilebilen Balkan Ülkeleri - Sırbistan

Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Hırvatistan ve Karadağ ile komşu olan Balkan ülkesi Sırbistan 420 yıl Osmanlı hakimiyeti altında kalmış. 1878 senesinde Berlin Antlaşması ile bağımsızlığını kazanan ülkenin başkenti olan Belgrad sadece Balkanlar’ın değil Avrupa’nın en popüler kentlerinden biri. Yani Sırbistan gezilerinin vazgeçilmezi de tabii ki başkent Belgrad. Özellikle gece hayatı ile ünlü Belgrad’a sınırsız eğlencenin tadını çıkartmak isteyen Avrupalılar ile birlikte Türklerin de yoğun ilgisi var. Hem tarihi yerler gezip görmek, hem eğlenceli anlar yaşamak istiyorsanız vizesiz seyahat edebileceğiniz Sırbistan kesinlikle tam aradığınız destinasyon. Eğer yurt dışına ilk kez çıkacaksanız, Yurt Dışında Kredi Kartı Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

3Bosna Hersek

Vizesiz Ziyaret Edilebilen Balkan Ülkeleri - Bosna Hersek

Balkanlar’ın kültürel çeşitlilik açısından en zengin ülkelerinden biri olan Bosna Hersek’te ne yazık ki yakın tarihte yaşanan acıların izleri net şekilde hissediliyor. Özellikle Müslümanlar için ciddi anlamda duygusal bir rota olan Bosna Hersek tarihi ve doğal güzellikler açısından da son derece zengin bir Balkan ülkesi. Ülkenin başkenti Saraybosna’nın yanı sıra ünlü Mostar Köprüsü’nün de bulunduğu Mostar şehri ülkenin en fazla turist çeken kentleri. Bosna Hersek Türk vatandaşlarına 60 günlük vizesiz seyahat etme olanağı sunuyor.

2Kosova

Vizesiz Ziyaret Edilebilen Balkan Ülkeleri - Kosova

Bağımsızlığı 2008 yılında kazanan Kosova bu nedenle dünyanın en genç ülkeleri arasında yer alıyor. Türk vatandaşlarına 90 günlük seyahatlerde vize muafiyeti sunan Kosova yüzlerce yıl Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyeti altında yaşamış ve bu sebeple ülkenin her köşesinde Osmanlı İmparatorluğu döneminden izlerle karşılaşılıyor. Ülkenin denize kıyısı yok ancak yeşilliği, tertemiz havası ile denizin yokluğu hissedilmiyor. Ayrıca Kosova kayak merkezleri ile de tanınıyor. Ülkenin en fazla ziyaretçi çeken yeri ise başkent Priştine. Başkente yakın bir kent olan ve Türklerin de yoğun şekilde yaşadığı Prizren kentini de atlamamak gerekiyor elbette.

1Karadağ

Vizesiz Ziyaret Edilebilen Balkan Ülkeleri - Karadağ

Karadağ Türk vatandaşlarına 90 günlük vizesiz seyahat olanağı sunuyor ve Türk vatandaşlarının en fazla ilgi gösterdiği vizesiz seyahat edilebilen Balkan ülkeleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Diğer ismi Montenegro olan Karadağ’ın en popüler şehirleri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Kotor ve Budva. Bu kentlerde ortaçağdan izler görebilmek mümkün. Karadağ’ın bir özelliği de ekonomik olması. Yani bu güzel Balkan ülkesine vizesiz olarak seyahat edebilir ve gayet makul bir bütçe ile Avrupa havasını içinize çekip muhteşem bir ülke keşfetmenin tadını çıkartabilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz