Isparta’da bulunan Davraz Dağı ülkemizin önemli kayak merkezlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Akdeniz Bölgesi’ndeki Göller Yöresi’nde bulunan ve 2635 metre zirve yüksekliğine sahip olan Davraz Dağı’nda yer alan Davraz Dağı Karlıyayla Kış Sporları Ve Turizm Merkezi kış aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Isparta merkezinden 26 kilometre uzaklıktaki merkez aynı zamanda muhteşem doğası ile de ziyaretçileri kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Davraz Kayak Merkezi - Manzara

Aynı zamanda Antalya’ya yakın oluşu da kayak merkezinin daha çok ilgi görmesini sağlıyor. Merkeze yalnızca yurtiçinden değil Ortadoğu ülkeleri, Rusya, Avrupa, Ukrayna gibi birçok farklı yerden kayakçıların da son yıllarda ilgi göstermeye başlaması ile Davraz ülkemizin popüler kayak merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Eğer kayak sporuna yeni başlayanlardansanız, Yeni Başlayanlar İçin Ilgaz Kayak Merkezi adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Davraz Kayak Merkezi’ne Nasıl Gidilir?

Davraz Kayak Merkezi - Tesisler

Davraz Kayak Merkezi’nin en önemli avantajlarından biri ulaşımın çok kolay olması. Merkezin yolları son derece düzgün ve yıl boyunca hiç kapanmıyor. Isparta şehir merkezine 26, Isparta Havalimanı’na 50, Eğirdir şehir merkezine 23, Antalya şehir merkezine 125 ve Antalya Havalimanı’na 149 kilometre uzaklıktaki Davraz Kayak Merkezi’ne özel aracınızla tüm buralardan gayet rahat ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Isparta merkezinden merkeze düzenli olarak servisler düzenleniyor, bu servislere binerek merkeze gidebilirsiniz.

Davraz Kayak Merkezi Konaklama

Davraz Kayak Merkezi - Konaklama

Ülkemizin gün geçtikçe daha popüler hale gelen kayak merkezlerinden biri olan Davraz’da konaklamak için birkaç alternatif bulunuyor. Merkezde Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nin Eğitim Ve Uygulama Oteli bulunuyor ve bu otel 84 yataklı. Merkezden 8 kilometre mesafede Çobanisa Köyü’nde 24 yataklı Davraz Dağ Evleri isimli bir pansiyon bulunuyor. Merkezdeki son konaklama alternatifi ise 4 yıldızlı Sirene Davraz Otel, bu otelin yatak kapasitesiyse 280. Türkiye’nin En İyi 10 Kayak Oteli başlıklı yazımızı okuyarak ülkemizdeki kayak tesisleri ve otelleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Davraz Kayak Merkezi Mekanik Tesisleri

Davraz Kayak Merkezi - Lift

Oldukça organize bir kayak merkezi olan Davraz’da saatte 1000 kişi kapasiteli 1211 metre uzunluğunda bir adet telesiyej, saatte 800 kişi kapasiteli ve 936 metre uzunluğunda bir telesiyej ve saatte 800 kişi kapasiteli 850 metre uzunluğunda bir olmak üzere toplam üç telesiyej hizmet veriyor. Bunların yanı sıra saatte 800 kişi kapasiteli ve 624 metre uzunluğunda bir de teleski yer alıyor merkezde.

Davraz Kayak Merkezi Pistleri

Davraz Kayak Merkezi - Pistler

Davraz Kayak Merkezi’nde Eğirdir Gölü manzarasının eşliğinde kayak yapılabiliyor ve bu da merkezi tercih etmek için geçerli bir unsur. Kusursuz kar kalitesi ile kayak keyfinin maksimum düzeyde yaşandığı merkezde toplam 12 adet pist bulunuyor. Merkezin pist uzunluğunun toplamı 23.500 metre ve pistler farklı zorluk derecelerine sahip.

  • Kaymaya yeni başlayanlar için uygun olan mavi pistlerin sayısı iki ve toplam uzunlukları 4500 metre. Bu pistlerin kapasitesiyse 750 kişi.
  • Orta düzeydeki kayakçılara uygun olan kırmızı pistlerin sayısı sekiz ve toplam uzunlukları 15.000 metre. Kırmızı pistlerin kapasitesiyse 1.200 kişi. 
  • Siyah renkli pistler ise profesyonel kayakçılara uygun ve sayısı iki. 300 kayakçı kapasiteli siyah pistlerin uzunluğuysa toplam 4000 metre.

Davraz Kayak Merkezi’ne Ne zaman Gidilir?

Davraz Kayak Merkezi - Ne Zaman Gidilir

Davraz’da kar Aralık ayında yağmaya başlıyor, dolayısıyla kayak sezonu da Aralık ayında başlamış oluyor. Merkezin kar sezonu diğer birçok kayak merkezine kıyasla oldukça uzun, zira Davraz’da Mayıs ayına dek kayak yapılabiliyor. Merkezin en yoğun olduğu dönemse Ocak ve Şubat ayları. Bu arada merkezin yaz aylarında da futbol takımlarının kamplarına ev sahipliği yaptığını da eklemeden geçmeyelim. Bunun yanı sıra merkezde dağcılık, dağ yürüyüşü, dağ bisikleti, yamaç paraşütü gibi birçok alternatif spor da yapılabiliyor. Kayak Otelleri sayfamızı ziyaret ederek tesisler hakkında bilgi edinebilir ve rezervasyonunuzu kolay ve hızlı şekilde yapabilirsiniz. 

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here