Balkanlar Bosna Hersek

İçindekiler

Balkanlar’da gezilecek yerler yazımızı okuyarak Balkan ülkeleri, Balkanlar turu ve Balkan şehirleri hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Okumaya devam!

Balkanlar ya da Balkan Yarımadası, ismini batıdan doğuya doğru uzanan ve Bulgaristan‘ı ikiye bölen sıradağlardan almıştır. Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanan bir tarihi geçmişe sahip olan Balkanlar, coğrafi konumu nedeniyle pek çok savaşa tanıklık etmiştir. Aynı zamanda birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Balkanlar, birbirinden farklı kültürü bünyesinde barındırıyor. Hem coğrafi hem de kültürel bakımdan birbirine benzeyen ülkelerin bir araya geldiği bölge olarak bilinen Balkanları yakından keşfetmek ister misiniz? O zaman Balkanlar’da gezilecek yerler listesine hemen göz gezdirin ve Balkanlar hakkında her bilgiye ulaşın!

 • Balkanlar’da Nerelere Gidilir? Balkanların birbirinden güzel ülkelerinden birini tercih ederek dolu dolu bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Ancak vize işlemleri ile uğraşmak istemiyorsanız, vizesiz Balkan ülkelerini tercih etmeniz daha doğru olacaktır.
 • Balkanlar Önemli Etkinlikleri: Balkan ülkelerinde öne çıkan festivaller arasında Southern Soul Festival (Karadağ), Exit Festival (Sırbistan), Sea Dance Festival (Karadağ) ve Baščaršija Noci (Bosna Hersek) yer alıyor. Balkan ülkeleri arasından size en yakın olanı birini seçip güzel bir tatile imza atabilirsiniz. Balkanları ziyaret etmenin en kolay ve en pratik yolu da bir tura katılmaktır. Turlar ile birçok noktayı gezebilir, eğlenceli dakikalar yaşayabilir, dolu dolu anı biriktirebilir ve sayısız fotoğraf çektirebilirsiniz.
 • Balkanlar Yeme-İçme Yerleri: Balkanların her bir noktasında tabii ki ayrı ayrı lezzetler yer alıyor. En güzel destinasyonlara örnek vermemiz gerekirse; Merkez Restoran (Üsküp), Jadran (Budva), Kamenice (Dubrovnik), Restoran Kovaçeviç (Jablanica) ve Madera (Belgrad) gibi noktalara uğrayabileceğinizi belirtelim.
 • Balkanlar’da Ne Yenir? Balkanlar’ın popüler yemekleri arasında börek, elbasan tava, pleskavitsa, karadordeva, popara, feta, ajvar, fliya, selskomeso, tavche gravche ve palachinke gibi lezzetler bulunuyor.
 • Balkanlar Tarihi Yerleri: Doğal güzellikleri ile baş döndürse de pek çok farklı şehirdeki tarihi yapıları ile de yoğun ilgi görmektedir. Özellikle Bulgaristan tarihi mekan olarak fazlasıyla talep görürken, Slovenya’da dünyanın en uzun yer altı mağarası bulunur. Makedonya ise birbirinden farklı kilise ve antik kente ev sahipliği yapıyor.
 • Balkanlar’da Ne Yapılır? Balkanlar’ın birbirinden güzel şehirlerinde konaklayabilir, eşsiz lezzetlerini tadabilir, doğal güzelliklerini ve tarihi yapılarını yakından keşfedebilir, alışveriş yaparak sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz.
 • Balkanlar Kaç Günde Gezilir? Saraybosna ve Belgrad dışındaki diğer Balkan şehirlerini yarım günde gezebilmeniz mümkün. Bu nedenle -eğer zamanınız varsa- Balkanlar tur için 9 ya da 10 gününüzü ayırmanız gerekmektedir.
 • Balkanlar’a Hangi Mevsimde Gidilir? Genel olarak Orta Avrupa için en ideal zamanların Mayıs – Haziran ve Eylül ayları arasında seyahat edilebileceğini söyleyelim.
 • Balkanlar Para Birimi: Karadağ’ın dışında diğer tüm ülkeler kendi para birimlerini kullanıyor. Karadağ’da Euro kullanırken, Bosna Hersek’te Mark, Hırvatistan’da Kuno ve Arnavutluk’ta ise Lek kullanılıyor.

Balkanlar Haritası

Balkanlar Gezilecek Yerler Listesi

Prizren, Kosova

Prizren

Kosova’nın güneybatısında yer alan Prizren, masalsı bir görünüme sahiptir. Yerel halkı o kadar iyi ve o kadar cana yakın ki resmen kendi hallerinde yaşıyorlar diyebiliriz. Kendilerine özgü eğlenceleri, kültürleri ve yerel dansları kesinlikle görmeye ve tanımaya değer. Üstelik buradaki birçok insan Türkçe biliyor ve herhangi bir yabancılık çekmenize izin verilmiyor. Niye Balkanlar’daki Türk şehri diye anıldığı bu sayede anlaşılıyor. 🙂

Gündüzleri bir hayli sessiz – sakin olan bu şehir, akşamları 9 – 10 sularında bir anda hareketlenmeye başlıyor. Gündüz saatlerinde birçok noktasını gezebileceğiniz gibi akşam saatlerinde ise deli gibi eğlenebilirsiniz. Eğlencenin dışında yemek konusunda da hiç bir sıkıntı çekmeyeceğinizi hemen belirtelim. Yemek kültürü neredeyse Türkiye‘deki ile aynı. Yani herhangi bir restorana gidip hiçbir çekinceniz olmadan dilediğiniz gibi yemek yiyebilirsiniz.

Prizren’e gitmeden sadece fotoğraflarına bile bakınca insanın içi açılıyor. Bir de geldiğinizde gerisini siz düşünün. Sokaklarında yürüdükçe nostaljik bir havaya kapılacak ve bu atmosfer ile resmen kendinizden geçeceksiniz. Kosova’da 90 günden daha az duracaksanız, vizeden muaf olduğunuzu da hemen ekleyelim.

Prizren Kalesi 

Nerede? Bir Orta Çağ kalesi olan Prizren Kalesi, tepeden bakan konumuyla genellikle ilk tercihlerden biri oluyor. Nehrin yukarısında, bir tepenin üzerinde yer alan bu kale, “Kaljaja” olarak da adlandırılıyor. Kaledeki kitabelerden bazı parçaların 6. yüzyıla ait olduğu anlaşılıyor. Buraya geldiğinizde kalenin farklı noktalarından bakarak şehrin manzarasına doyabilirsiniz. Özellikle günbatımında bu manzara daha da bir güzel oluyor, bizden söylemesi!

Taşköprü

Nerede? Prizren’in sembolik yapılarından biri olan Taşköprü, bir diğer adıyla da bilinen Prizren Taşköprü, tarihi bir Osmanlı köprüsüdür. Köprünün kaç yılında yapıldığı tam olarak bilinmese de 16. yüzyılda inşa edildiği tahmin edilmektedir. Bir ana gözü ve iki yan gözü olmak üzere toplamda 3 gözü bulunan Taşköprü, sarı tonlardaki kesme taşlardan inşa edilmiş olup, üstü kaldırımlı bir şekilde yapılmıştır.

Kotor, Karadağ

Kotor

Balkanlar’da gezilecek yerler listesinde yer alan bir diğer destinasyon ise Kotor şehridir. Karadağ’da bir sahil kasabası olan Kotor, küçük olmasına rağmen bünyesindeki tarihi ve mimari yapıları ile bir hayli önem arz ediyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne giren Kotor, özellikle son yıllarda oldukça popüler rotalardan biri olmaya başlamıştır.

Eski bir Akdeniz limanı olan Kotor, adeta kendinizi İtalya‘da gibi hissetmenizi sağlıyor. Bir tablonun içerisindeymiş gibi hissiyat veren bu şehir, renkli panjurlu taş evleri, sokakları ve manzaraları ile gelenleri resmen büyülüyor. Vizesiz girme imkanı tanıyan bu şehir, Adriyatik kasabası olduğu için muhteşem plajlara ve deniz kıyısına ev sahipliği yapıyor. Orta Çağ döneminde Venedikliler tarafından yapılan çoğu mimarisi ise fazlasıyla göz alıcı!

Kotor Old Town

Nerede? Balkanlar gezilecek yerler arasında yer alan Kotor Old Town, surlarla çevrili olmasından dolayı adeta bir film setini anımsatıyor. Karadağ’ın bir kültür merkezi olan Kotor Old Town, ilk girdiğiniz andan itibaren kendini belli ediyor. 5 km uzunluğunda, 10 metre genişliğinde ve 20 metre yüksekliğinde olan bu bölge, çok eski bir tarihi geçmişe sahiptir.

Nasıl bir yer? Çok iyi derecede korunmuş olan bu kısım, belli dönemlerde inşa edilen kiliseler, katedraller, saraylar, konaklar ve devlet daireleri gibi pek çok yapıların günümüzde hala izlerini taşıyor. Ayrıca surlar içerisinde kalan şehrin bir kısmında da cafe, restoran, otel, müze ve hediyelik eşya mağazası gibi noktalar bulunuyor. Bu bölgeyi gezerken her bir adımda Orta Çağ dokusu ile karşılaşacak, yeşil panjurlu ve bol merdivenli evlerin önünde fotoğraf çekmeden duramayacak, ara sokaklarında yürüyüş yaparak yeni yerler keşfedecek ve etkileyici yapılarını görmezden gelemeyeceksiniz.

Olmazsa olmaz! Üstelik akşamları düzenlenen birbirinden farklı eğlencelere de katılabilirsiniz. Bu bölgenin bazı noktalarında müzisyenler sanatlarını sunarken, bazı noktalarında ise müzik eşliğinde tarihi binalara görseller yansıtılıyor.

Kayaların Leydisi (Our Lady of the Rocks)

Nerede? Kotor Körfezi’ndeki Perast kasabasında konumlanan Kayaların Leydisi (Our Lady of the Rocks), Karadağ’ın en popüler noktalarındandır. Yapay bir ada olan bu bölge, gemilerin batması sonucunda ve eski kayalardan oluşan bir siperle oluşmuştur. İçerisinde adanın en büyük yapısı olan Roma Katolik Kilisesi ve buna bağlı bir müze vardır. Aynı zamanda kilisenin hemen yanında bir hediyelik eşya dükkanı ve bir seyir feneri bulunuyor. Öte yandan adanın içerisindeki kilisede birçok önemli eserin yer alması, kiliseyi oldukça önemli kılıyor.

Belgrad, Sırbistan

Belgrad

Sırbistan ve Güneydoğu Avrupa’nın en büyük şehri olan Belgrad, “Beyaz Şehir” anlamına gelmektedir. Tuna ve Sava nehirlerinin ortasında konumlanan Belgrad, Eski Şehir ve Yeni Şehir olmak üzere iki bölgeye ayrılıyor. Tarihi mimari yapıları, doğal güzellikleri, kültürel mirası, turistik noktaları ve festivalleri ile Belgrad, Sırbistan’ın en ünlü ve en çok tercih edilen destinasyonlarından biridir.

Avrupa’nın en sıcak ve aynı zamanda en modern şehri olan Belgrad, renkli caddeleri, alışveriş meydanları ve hareketli gece hayatı ile yerli ve yabancı pek çok turistin eğlence durağı oluyor. Üstelik Avrupa’da düşük bütçeli bir tatil yapmak isteyenlerin bir numaralı adresidir Belgrad! Ve ayrıca yine vizesiz ziyaret edilebilecek bir nokta olmasıyla da çok sık tercih ediliyor.

Knez Mihailova Caddesi

Nerede? Cumhuriyet Meydanı’ndan Kalemegdan’a kadar uzanan Knez Mihaliova Caddesi, sadece yayaların kullanabildiği bir alışveriş caddesidir. Roma dönemine kadar uzanan bir tarihi geçmişe sahip olan cadde, araç trafiğine kapalı olduğu için her zaman hareketli, canlı ve kalabalıktır. Neredeyse her yıl kalabalık olan bu cadde, özellikle yaz aylarında çok daha fazla renkli ve canlıdır.

Nasıl bir yer? Balkanlar’da gezilecek en güzel yerler arasında kesinlikle yer alan Knez Mihaliova Caddesi, İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Bünyesinde yer alan pek çok tarihi yapıya hayranlık duyacak, ses sanatçılarının sergiledikleri performanslara ve gençlerin danslarına bayılacaksınız. Belgrad’ın olmazsa olmazı olan bu caddedeki birbirinden ışıltılı mağazalarında alışveriş yaparak adeta kendinizden geçeceksiniz.

Kalemegdan

Nerede? Belgrad şehir merkezine yakın bir konumda yer alan Kalemegdan, şehrin en önemli yapılarından olmakla beraber aynı zamanda en büyük parklarından da biridir. Muhteşem bir doğal güzelliği ile göz kamaştıran Kalemegdan, çevresindeki Belgrad Kalesi, Osmanlı Dönemine ait eserleri ve tarihi yapıları ile de büyük bir rağbet görüyor.

Nasıl bir yer? Yürüyüş yapabileceğiniz ya da bisiklet sürebileceğiniz gibi alanlara sahip olan Kalemegdan, fotoğraf çekebileceğiniz harika noktaları da bünyesinde barındırıyor. Ayrıca parktaki galeri, hayvanat bahçeleri, sanat eserleri, müze ve çocuk parkı gibi olanaklardan da dilediğiniz gibi yararlanabilirsiniz.

 • Adres: Kalemegdan bb 11000, Beograd, Sırbistan
 • Ziyaret Saatleri: 7/24
 • Telefon: +381 11 262 06 85
 • Ulaşım Haritası

Not: Belgrad hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak ve şehri daha yakından tanımak adına ayrıca bakınız; Belgrad gezilecek yerler

Saraybosna, Bosna Hersek

Saraybosna

Osmanlı Devleti’nden önce “Vrhbosna” olarak anılan Saraybosna, Güneydoğu Avrupa’nın en güvenli rotalarından biri olarak biliniyor. Bu nedenle Balkanlar’da gezilecek yerler listesinde en çok tercih edilen destinasyonlardan biridir. Doğu – Batı sentezinin en iyi örneklerini yansıtmasının yanı sıra Osmanlı ve Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’nun izlerini taşıması da birçok kişinin merak duygusunu ortaya çıkarıyor.

Eğlenceli müzik anlayışı ile kendinizi bulacağınız bu şehrin lezzetli mutfağında ise aşırı farklı tatları deneyimleme şansı yakalayacaksınız. Yemyeşil doğasına bir de tarihi yapıları eklenince bir başka olan Saraybosna, özellikle sıcakkanlı insanları ve misafirperverliği ile de bir yabancılık çekmemenizi sağlıyor. Üstelik Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biri olan bu noktayı ziyaret etmemeniz için hiçbir engel yok!

Latin Köprüsü

Nerede? Tarihi bir Osmanlı köprüsü olan Latin Köprüsü, Milyatska Nehri üzerinde yer alıyor. Saraybosna’daki en eski köprülerden biri olan Latin Köprüsü’nün, Sirmerd’in oğlu derici Hüseyin tarafından inşa edildiği biliniyor. Başçarşı’ya yakın bir konumda yer almasından dolayı rahat bir ulaşımı olan köprü, inşa edildiği yıllarda tahtadan yapılmıştı. Ancak daha sonra yeniden inşa edilerek taştan yapılmıştır.

Vrelo Bosne

Nerede? Saraybosna’daki en güzel noktalardan biri olan Vrelo Bosne, doğa ile iç içe olacağınız bir rotadır. Tertemiz havasını içine çekeceğiniz ve yemyeşil ortamında kendinizi deşarj edeceğiniz bir yerdir Vrelo Bosne. İgman Dağı’nın eteklerinde konumlanan bu mekan, bünyesinde barındırdığı Bosna Nehri ile de bir hayli ilgi görüyor.

Nasıl bir yer? Şelaleler, akarsular, göletler, köprüler, yer altı suları, çeşitli ağaç ve bitki türleri ile el değmemiş doğası adeta hayranlık uyandıracak. Bu harika atmosferinin dışında eşsiz manzaraya ev sahipliği yapması da cabası! Ağaç türlerini merak ederseniz, bunun için parktaki panolara göz gezdirebilirsiniz. Buraya geldiğinizde yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, piknik yapabilir, nehrin yanındaki restoranda manzaranın keyfini sürebilir ve daha pek çok aktivite gerçekleştirebilirsiniz.

 • Adres: R799+GPH, Ilidža, Sarajevo 71000, Bosna-Hersek
 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 21.00
 • Telefon: +387 33 580-999
 • Ulaşım Haritası

Ohrid, Makedonya

Ohrid

Makedonya’nın en büyük sekizinci ve en popüler kenti olan Ohrid, Balkanlar’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Dünya Kültür Mirası listesine giren Ohrid, Arnavut kaldırımlı sokakları, kiliseleri ve camilerin yanı sıra Safranbolu tipi evleri ile görülmeye değer bir noktadır. Ohri Gölü kıyısında kurulan bu yer, hem gölü hem de tarihi bölgesi ile UNESCO listesine girmiştir.

Yüksek bir tepede konumlanan şehrin ve gölün benzersiz manzarasının, sizleri etkilememesi bir mucize olurdu sanırım! Avrupa’nın en eski yerleşim bölgelerinden olan Ohrid, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ve bundan dolayı da birbirinden farklı kültürün izlerini bünyesinde taşımaktadır.

Sıra dışı ambiyansa sahip olan Ohrid’i ziyaret etmek isteyenlere, vizesiz giriş yapabileceklerini hemen belirtelim. Dingin havasıyla insana huzur veren ve sakinleştiren bu bölge, yürüyerek rahatlıkla dolaşabileceğiniz bir kenttir. Ohrid, Balkan turu ülkeleri arasında en çok ziyaretçi alan şehirdir.

Ohrid Eski Şehir

Nerede? Kendinizi Safranbolu’da gibi hissedeceğiniz bu bölgenin evlerine ve sokaklarına hayran kalmamak elde değil! 🙂 Taş ahşap karışımı evleri, evlerin balkonu ve camını süsleyen rengarenk çiçekler, dar sokakları ve daha fazlası… Her noktası ayrı bir güzellikte olan bu bölge, sizi adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor diyebiliriz.

Ohri Gölü

Nerede? Balkanlar’daki en derin ve en eski göl olan Ohri Gölü, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Günün her saatinde farklı bir renge bürünen bu göl, tektonik hareketler sonucunda meydana gelmiştir. Bu gölü özel kılan bir şey daha vardır. O da yer altı ve dağlardan gelen su ile beslenerek kristal bir berraklık elde etmesidir. Aynı zamanda bu sular her 10 yılda bir tamamen yenilenir.

Nasıl bir yer? Küçük liman içerisindeki tekneler ile gölü ziyaret edebileceğinizi şimdiden söyleyelim. Gölün kıyısında pek çok kilise ve yürüyüş yolları bulunurken, doğusunda ise Galicica Milli Parkı bulunuyor. Makedonya ve Arnavutluk arasında bulunan Ohri Gölü, aynı zamanda ördek, kuğu, dalmaçyalı pelikan, lekeli kartal ve daha birçok ender kuş türünün yaşam alanıdır.

Dubrovnik, Hırvatistan

Dubrovnik

Hırvatistan’ın Adriyatik kıyısında konumlanan Dubrovnik, Balkanlar’da gezilecek yerler arasında kesinlikle yer almayı hak ediyor. Tarihi bir liman kenti olan bu şehir, Orta Çağ esintisi ile apayrı bir izlenim yaratıyor. Aynı yerleri gezmekten sıkılan ve farklı atmosferleri solumak isteyenlerin bir numaralı tercihi olan Dubrovnik, klasik ve romantik deneyimleri bir arada buluşturuyor.

UNESCO tarafından özel olarak korunan Dubrovnik, Orta Çağlardan günümüze gelene kadar etkisini sürdürmeyi başarmıştır. Balkanlar’ın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Dubrovnik, bir zamanlar “Game of Thrones” dizisine de set olmuştur. Nefes kesen sahilleri, tarihi noktaları ve canlı meydanları ile Hırvatistan’ın turizm şehri olan Dubrovnik, tüm bunların dışında güneş ve deniz keyfini yaşayacağınız bir lokasyondur.

Mimarisiyle oldukça çarpıcı bir görünüme sahip olan Dubrovnik, zaman geçtikçe ünlü simaların bile durak noktası olmuştur. Beyonce, Tom Cruise, Tina Turner ve John Malkovich gibi isimlerin de burayı ziyaret ettiğini söylemeden geçmeyelim. 🙂 Olur ya belki Balkan gezinizde, ünlü isimlere denk gelebilirsiniz. Bunun için elinizi çabuk tutun ve Balkan ülkeleri turu için iletişime geçin.

Dubrovnik Şehir Surları

Nerede? Kentin en önemli simgelerinden biri olan Dubrovnik Şehir Surları, eski şehir bölgesini tamamen kaplıyor. Avrupa’daki en gösterişli anıtlardan olan surlar, yaklaşık 2 km uzunluğundadır. Büyük bölümü 13. yüzyılda inşa edilse de 15. – 16. yüzyılda belli eklentiler yapılarak son halini almıştır.

Nasıl bir yer? Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine engel olmak için 15. yüzyılda son olarak eklenen kule ve surlar, “Game of Thrones” dizisinin bazı bölümlerine set olmuştur. Harika bir deniz manzarasına sahip olan şehir surlarını ortalama bir saatte yürüyerek gezebilmeniz mümkün. Ancak yanınıza su aldığınızdan emin olmalısınız. Öte yandan surların üzerinde bulunan cafeler de bir şeyler yiyip içebilir ve bu manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Lokrum Adası

Nerede? Dubrovnik’e oldukça yakın bir konumda bulunan Lokrum Adası, feribotla kısa bir yolculuk yaparak ulaşım imkanı sağlıyor. Eski Kent bölgesinin manzarasına da şahit olacağınız bu ada, yeşilliğiyle de oldukça göz kamaştırıyor. Yaz aylarında deniz, kum ve güneş üçlüsünü doya doya yaşamak isteyenlerin ilk tercihi olan Lokrum Adası, Balkanlar’da gezilecek yerler listenizde kesinlikle olmalı!

Nasıl bir yer? Eski Kent bölgesinin manzarası dışında burada hoşunuza gidecek daha farklı noktalar da vardır. Fort Royal Castle, Benedictine Manastırı ve Ölü Deniz Plajı görülmeye değer birkaç noktadır. Ayrıca birbirinden farklı bitki türünü bünyesinde barındıran Botanik Bahçesi de turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Eski Kent limanından kalkan düzenli tarifeli tekne servisleri ile buraya çok kolay bir şekilde ulaşabileceğinizi belirtelim. Nisan’dan Kasım ayına kadar günlük olarak çalışan bu tekneler, yaz aylarında ise daha sık çalışır.

Bled, Slovenya

Bled

Slovenya’nın kuzeybatısında konumlanan Bled, oldukça popüler bir lokasyondur. Aynı isme sahip gölün ortasındaki bir ada olan Bled, adeta bir masal kasabasıdır. Sanki ressamın ellerinden çıkmış o meşhur tablo gibi bir görüntüye hakim olan Bled, zümrüt yeşili bir dağı, masmavi berrak suyu ve üzerindeki beyaz kilisesi ile fazlasıyla çarpıcı! Doğayla iç içe olmanızı sağlayan Bled, özellikle Bled Gölü ile pek çok turisti buraya çekmeyi başarıyor.

Kışın ayrı yazın ayrı bir güzelliğe sahip olan Bled, hangi mevsim giderseniz gidin mucizevi görüntüler ile karşılaşmanıza olanak tanır. Üstelik kışın, şansınız varsa, kar yağdığında bembeyaz bir görüntüye bürünen bu yere hayran kalacaksınız. Öte yandan ada içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz pek çok şeyin bulunduğunu da ekleyelim. Süpermarketler, pazar alanları, restoranlar ve barlar… Daha ne olsun!

Bled Gölü

Nerede? Slovenya’nın en özel noktalarından olan Bled Gölü, bir doğa harikası desek abartmış olmayız. Bled Gölü aşırı büyük olmasa da içerisindeki ada ile ziyaretçilerine tamamen görsel bir şölen sunuyor. Gölün etrafı ortalama 7 km uzunluğunda olup, bu süre bir saatlik yürüme mesafesine denk gelmektedir.

Nasıl bir yer? Bled Adası’nın üzerinde yer alan kilise burayı daha da özel kılıyor. Kiliseye tam tamına 99 basamakla çıkıldığını biliyor muydunuz? Ayrıca bir rivayete göre, kilisede bulunan çanı 3 kere çalan birinin dileğinin gerçekleşeceğine inanılır. Bu nedenle gölün etrafını dolaşırken her an çanın sesini duyabilirsiniz. Buraya geldiğinizde gölün etrafında bir yürüyüş yapabilir ya da bisikletle gölü turlayabilirsiniz.

Ojstrica Tepesi

Nerede? Bu tepeye çıkmak için iki farklı patika yolu bulunuyor ve maceraya atılmak isteyenleri tam da bu noktada görebiliriz. 🙂 Ulaştığınızda harika bir manzaraya tanıklık edecek ve muhteşem ötesi fotoğraflar çekeceksiniz. Her ne kadar zorlu bir tırmanış olsa da buna değdiğine ulaştığınızda anlayacaksınız.

Ljubljana, Slovenya

Ljubljana

Avrupa’nın En Yeşil Başkenti Ödülü’nü alan Ljubljana, Avusturya, İtalya, Macaristan ve Hırvatistan olmak üzere 4 ülkeye komşudur. Bu durumdan kültürünün yanı sıra mutfağı da etkilenmiştir. Haliyle pek çok kültürün izlerini taşıdığını ve birbirinden lezzetli yemekleri olduğunu bilmelisiniz. Küçük bir şehir olmasına rağmen hem yerel halkı hem de gezilecek yerleri ile bunu asla hissetmezsiniz. O kadar sıcakkanlı bir halkı vardır ki kısacık bir gezi seyahatinizde bile çokça yeni arkadaş edinebilirsiniz.

Yemyeşil bir ortama sahip olan Ljubljana, geldiğiniz zaman fazla oksijenden sizi çarpabilir, hazırlıklı olun! Alışılmışın dışında çok sayıda ağaçlarla çevrelenen bu kent, aynı zamanda hareketli ve eğlenceli de bir şehir olarak çok göz alıcı. Gece ya da gündüz fark etmeksizin her daim cıvıl cıvıl olan Ljubljana, aynı zamanda müze ve sanat galeri gibi yapıları ile de fazlasıyla talep görüyor. Ancak tarihi yapılarının yanı sıra dağı, gölü, nehri ve bolca yeşilliği ile çok daha ön planda olduğunu belirtmeliyiz.

Hatta buraya kadar gelmişken bir spor faaliyetinde bulunmak isterseniz, bisiklet kullanabileceğinizi, hiking ve trekking yapabileceğinizi, su sporları ile ilgilenebileceğinizi söylemeden geçmeyelim. Nitekim bazılarınız sadece gezmek istemeyecektir. Özellikle de farklı aktivitelerde bulunmak isteyenler için bu sporlar bulunmaz bir Hint kumaşı!

Preseren Meydanı

Nerede? Her şehrin kuşkusuz bir ana meydanı vardır. Ljubljana’nınki de Preseren Meydanı’dır. Slovenya’nın en ünlü şairlerinden France Preseren’den ismini alan meydan, sadece yayalara açıktır ve şehrin tam göbeğinde yer alır. Turistik bölgelerin başında gelen bu meydan, meşhur Üçlü Köprü’nün bağlandığı bir noktada konumlanıyor.

Nasıl bir yer? Meydanda bulunan Preseren heykelini ve pembe rengi ile fazlasıyla dikkat çeken Franciscan Kilisesi’ni görmeden sakın dönmeyin! Popüler bir gezi noktası olan Preseren Meydanı, güzel ve oldukça sevimli evler ile çevrili olup, aradığınız her şeye  ulaşma imkanı tanır. Tüm bunların dışında meydandaki Triple Bridge, yani Üçlü Köprü, asıl başkahramandır.

Triple Brigde

Nerede? Kentin en ilgi çekici noktalarından biri olan Triple Bridge, üç adet köprünün birleşiminden oluşuyor. İlginç bir mimariye sahip olan bu köprü, aynı zamanda Üçlü Köprü olarak adlandırılıyor. Tarihi çok eskilere dayanan bu köprü, yangın ve deprem gibi doğal afetlerden sonra Jose Plecnik’e teslim edilerek günümüzdeki görüntüsünü almıştır.

Nasıl bir yer? Köprünün tasarımındaki amaç ise şu şekildedir; ortadaki alan tramvay ve araçların geçmesi için, sağında ve solundaki alan ise yayaların kullanması için ayarlanmıştır. Ancak kötü bir haberimiz var. Köprünün bu eşsiz yapısını bir kareye sığdırmak pek mümkün değil. Belki etraftaki binalardan birinin üst katına çıkarak farklı bir açı yakalamayı deneyebilirsiniz.

Mostar, Bosna Hersek

Mostar

Bosna Hersek bölgesinin hem en büyük şehri hem de başkenti olan Mostar, Balkanlar’ın özel şehirleri arasında yer alıyor. İsmini Mostar Köprüsü’nden alan bu kent, Osmanlı Dönemi’ne ait eserleri ile tarih açısından oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Neretva Nehri’nin kıyısında konumlanan Mostar, köprüsü dışında eski taş evleri, ahşap konakları, restoranları, çarşısı ve doğası ile Balkanlar gezilecek yerler listenizde yerini çoktan almalı!

Bir günde gezebileceğiniz kadar küçük olan Mostar, şehir merkezinin dışında turistik yerleri, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile bir hayli ön plana çıkıyor. Geçmişten günümüze kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı için kültürlü bir yapısı vardır. Farklı etnik kökenden insanların bir arada yaşadığına şahit olacağınız bu yerde, sokakta yürüdüğünüz zaman zaten ne demek istediğimizi anlayacaksınız.

Mostar Köprüsü

Nerede? En sembolik yapılardan biri olan Mostar Köprüsü, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin tarafından 1557 – 1566 yılları arasında inşa edilmiştir. Osmanlı mimari tarzında yapılan bu bina, Neretva Nehri üzerinde kuruludur. Yerel halk tarafından “Stari Most” yani “Eski Köprü” adı ile bilinen bu köprü, geçmişteki savaşlar neticesinde yıkılmış ancak 2004 yılında yeniden inşa edilmiştir.

Nasıl bir yer? Yapımında 456 adet taş blok kullanılmış olan köprü, akarsudan 24 metre yükseklikte olup 30 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliktedir. Her iki ucunda Tara ve Halebiye isimli olmak üzere 2 kule bulunuyor. Şehrin ve ülkenin kültürel çeşitliliğin bir sembolü olan bu köprü, aynı zamanda kentin en meşhur tarihi noktalarından da biridir.

Blagay Tekkesi

Nerede? Mostar’a 15 km mesafede yer alan Blagay Tekkesi, Blagay’daki bir kaya ile iç içe inşa edilmiş bir konumdadır. İslamiyet’in yaygınlaştırılması için yapılan yerlerden biri olan bu yer, toplantı noktası olarak da biliniyordu. Bektaşi tekkesi olarak kurulan Blagay Tekkesi, sevginin ve mütevaziliğin bir sembolüdür. 

Berat, Arnavutluk

Berat

Arnavutluk’un en eski şehirlerinden biri olan Berat, adeta sizi Safranbolu’da gibi hissettirecek. Hatta biraz da Amasya! O muhteşem mimariye sahip binaları yakından görmek için en iyi seçenek tabii ki de Balkanlar gezilecek yerler listesine burayı eklemek! Birbiri ardına sıralanmış çok pencereli ve beyaz boyalı evleri ile “Bin Pencereli Şehir” ismini alan bu kent, 2008 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir. 

Eski bir tarihi geçmişe sahip olan Berat, Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de yer alıyor. Sıralanan taş duvarlı evler, Arnavut kaldırımlı sokakları ve gezilecek yerleri ile kesinlikle rotanızda olmayı hak ediyor burası! Özellikle Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini de burada görme şansına sahipsiniz. Sanki bir açık hava müzesi! 

Berat Kalesi

Nerede? Berat’ta gezilecek yerlerin ilk sırasında Berat Kalesi bulunuyor. Şehrin tüm manzarasını gözler önüne seren bu kalenin surlarının, M.Ö 3. yüzyılda inşa edildiği söyleniyor. Ayrıca kenti ele geçiren Bizanslılar tarafından yeniden düzenlendiği de biliniyor. 

 • Adres: Rruga Mihal Komnena 5001, Berat, Arnavutluk
 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 18.00
 • Ulaşım Haritası

Berat Eski Şehir

Nerede? Osmanlı evlerini daha yakından görmek için en iyi noktanın Berat Eski Şehir olduğunu söyleyelim. Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan bu nokta, yemyeşil ağaçlarla harika bir doğal güzelliğinin yanı sıra sayısız tarihi eseriyle de göz kamaştırıyor. Ayrıca burada yerel halkla sohbet etme şansı bulacak ve eşsiz lezzetlere sahip restoranlarda oturarak farklı deneyimleri tadacaksınız. 

Rovinj, Hırvatistan

Rovinj

Bir sahil kasabası olan Rovinj, pastel renkli evleri, sahil şeridi ve el değmemiş ormanları ile olağanüstü bir yerdir. Hırvatistan’ın bir şehri olan Rovinj, Istria Yarımadası’nda konumlanıyor. Turizm ve balıkçılıkla geçinimini sağlayan bu kent, masmavi denizi ve yemyeşil ağaçları ile adeta huzur verici bir atmosfere sahiptir. Kendinizi bir İtalya kasabasında gibi hissetmenizi sağlayan Rovinj, özellikle yerel halkın samimiyeti ile de fazlasıyla ilgi görüyor.

İlginç mimari yapıları ile göz doldurması, Arnavut kaldırımlı dar sokakları ile bir gezi macerasına atılmanızı sağlaması, birçok kilise ve sanat eseri ile sanat aşkınızı ortaya çıkarması, birbirinden romantik ve masmavi plajları ile kendinizden geçmenizi sağlaması üstelik yüzme ve tüplü dalış gibi pek çok imkanı yapma fırsatı sunması gibi avantajlardan dolayı kesinlikle listede olmayı hak ediyor.

Rovinj Eski Şehir Bölgesi

Nerede? Buraya ilk geldiğinizde gezmeniz gereken yerlerin başında Eski Şehir Bölgesi geliyor. Sokaklarını yürüyerek kolaylıkla gezebileceğiniz bu yerin mimarisine de hayran olacaksınız. Binaların yanı sıra kemerleri ve sokaklarının da özellikle fotoğraf çekimi için bir harika olduğunu söylememize gerek var mı, bilemiyorum!

Nasıl bir yer? Eski Şehri gezerken 12. yüzyıl şehir saati, Ortaçağ Şehir Kapısı, Balbi Arch, Carrera Caddesi, Valdibora Çiftçi Pazarı ve Grisia Caddesi gibi noktalara mutlağa uğramayı unutmayın. Bu noktalara uğradığınızda otomatik olarak Eski Şehri’de gezmiş oluyorsunuz. Çarpıcı pek çok sanat eseri ile karşılaşacağınız gibi mağazalarında veya birçok farklı noktasında da dilediğiniz gibi vakit geçirebilirsiniz.

Budva, Karadağ

Budva

Karadağ’ın turizm merkezi olan Budva, çok eski bir tarihi geçmişe sahiptir. Aynı zamanda Adriyatik’in eski yerleşim yerlerinden biri olan Budva, Balkanlar’da gezilecek yerler arasında en sevilen deniz tatili rotalarındandır. Tarihi eski şehir bölgesi, turkuaz rengi plajları ve zengin mimarisi ile yerli ve yabancı pek çok turistin uğrak noktası olmayı başarıyor.

Roma dönemine kadar uzanan bir tarihi geçmişe ev sahipliği yapan Budva, ayrıca Roma dışında birçok farklı uygarlığın egemenliği altında kalmıştır. Bu durumda da hem kültürel hem de tarihi açıdan önemli bir rota haline gelmiştir. Küçük ancak bir o kadar da güzel olan bu şehir, UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır.

Old Town (Stari Grad)

Nerede? Şehir surları ile çevrili olan Old Town (Stari Grad), en çok turist çeken yerlerden biridir. Budva gezisinin olmazsa olmazı olan Old Town, tarihi yapıları, taş sokakları ve surları ile derin bir tarihi izi bünyesinde saklıyor. Burayı gezerken sanki Orta Çağ’da Venedik sokaklarında geziyormuş hissine kapılacağınız garanti!

Nasıl bir yer? Budva şehrinde görebileceğiniz pek çok mimari yapının bu bölgede yer aldığını belirtelim. Oldukça harika bir yer olmasının tek kötü yanı ise turist kalabalığıdır. Bunu görmezden gelirsek her şey çok daha farklı ve güzel olacaktır. 🙂 Ancak erken saatlerde gelerek burayı turlamak daha işinize gelebilir, bizden söylemesi! Karadağ mutfağının eşsiz lezzetlerini tatmadan dönmek istemiyorsanız, bu kentte yer alan restoranları ve cafeleri değerlendirebilirsiniz. Hatta alışveriş tutkunları için birçok mağazanın da burada bulunduğunu belirtelim.

Hisar (Citadel)

Nerede? Manzaraya karşı biraz soluklanmak isterseniz burası tam da size göre! Budva’nın en yüksek noktası olan Hisar (Citadel), aynı zamanda stratejik konumu ile bir hayli önemlidir. Denizden gelebilecek herhangi bir tehlikeye karşı korumakla görevli olan bu yerde günbatımını izlemekte bir başka!

Plovdiv, Bulgaristan

Plovdiv

Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri olan Plovdiv, ülkemize en yakın Bulgaristan şehirlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Eski bir Osmanlı şehri olan Plovdiv, o zamanlar “Filibe” olarak adlandırılıyordu. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan bu şehir, pek çok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır. Tarihi dokusu ve kültürel yapısı geçmişten günümüze gelene kadar hiç bozulmamış ve aksine önemi giderek daha da artmıştır.

Üniversite şehri olarak bilinen Plovdiv, bünyesinde sanat okulu, sanat galerileri ve heykeller gibi pek çok noktayı barındırıyor. Adeta sanat aşığı bir yerdir diyebiliriz! Yine diğer kentlerde olduğu gibi burada da Old Town adındaki bölge oldukça meşhurdur. Turistik noktalarından biri olan bu bölgeyi ve daha pek çok noktayı rotanıza eklemeyi ihmal etmeyin.

Old Town

Nerede? Yine bir Safranbolu gezisini anımsatan Old Town, cumbalı konakları ve taş sokakları ile kentin en ilgi gören bölgelerinden biridir. Zamanında Osmanlı hakimiyetinde olduğu için bu dönemden kalma birçok sayıda konağa da burada rastlama şansına sahipsiniz. Üstelik konakların tüm odaları ilk günkü görselliğini hala koruyor.

Antik Roma Tiyatrosu

Nerede? İkinci yüzyılda İmparator Trajan döneminde inşa edilen Antik Roma Tiyatrosu, günümüzdeki haline birçok restore çalışmasından sonra gelmiştir. Birçok farklı etkinliklere ve konserlere ev sahipliği yapan bu yeri gezerken fotoğraf makinenizi de yanınıza almayı sakın unutmayın!

 • Adres: ул. Цар Ивайло 4, 4000 Tsentar, Plovdiv, Bulgaristan
 • Ziyaret Saatleri: 09.30 – 18.00
 • Ulaşım Haritası

Meteora, Yunanistan

Meteora

Yunanistan‘ın en turistik noktalarından biri olan Meteora, Yunanistan’ın Kapadokya’sı olarak adlandırılıyor. Aynı zamanda “Havada asılı” ismiyle bilinen Meteora, Orta Yunanistan’ın tam merkezinde konumlanıyor. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne giren bu yer, tarihi ve doğasının yanı sıra manzarasıyla büyülüyor. Gökyüzüne doğru uzanan kayaların üzerine inşa edilen manastırı ile diğer yerleri gölgede bıraktığı çok aşikar! 25 milyon yıl öncesine uzanan tarihiyle Meteora, kesinlikle görülmeyi hak ediyor.

Büyük Meteoron Manastırı

Nerede? Bu bölgenin en çok turist çeken manastırı Büyük Meteoron Manastırı’dır. En büyük manastırlardan biri olan bu yer, devasa bir kayanın üzerinde yer alıyor. Bu anlamda etrafındaki mükemmel manzaraya hakim olan Büyük Meteoron Manastırı, Athanasios tarafından 1356 yılında inşa edilmiştir.

Nasıl bir yer? Aşağıdan bir vinç asansörü ile çıkılarak ziyaret edilebilen bu manastırda, Athanasios ve öğrencisi Loasaph’ın mezarları, kilise, yapıldığı dönemden kalma merdivenler ve müze bulunuyor. Müze içerisinde dini simgeler ile birlikte kitaplar sergileniyor.

Varlaam Manastırı

Nerede? Bu bölgede gezebileceğiniz bir diğer yerde Varlaam Manastırı’dır. Meteora’nın en büyük ikinci manastırı olma özelliği taşıyan Varlaam Manastırı, 373 metrelik bir uçurumun üzerinde konumlanıyor. Toplamda 195 basamaktan meydana gelen merdivenleri çıkarak ulaşabileceğiniz bu nokta, 1517 yılında inşa edilmiştir. Harika bir manzaraya tanıklık eden bu manastırın içerisinde bir kilise ve yemekhane bulunuyor.

Piran, Slovenya

Piran

Slovenya’nın güneybatısında yer alan Piran, küçük bir sahil kasabasıdır. Slovenya’yı ziyaret eden gezginlerin günübirlik ziyaret ettiği yerlerden biri olan Piran, Adriyatik Deniz kıyısında konumlanıyor. Ülkenin önemli turistik noktalarından biri olan Piran, özellikle yaz aylarında çok fazla ziyaret akınına uğruyor. Küçük ama tatlı bir şehir olan Piran, günbatımı manzarası ile de gelenleri büyülüyor.

Tartini Meydanı

Nerede? Şehrin ana meydanı olan Tartini Meydanı, Piran gezilecek yerler listenizde olmayı hak eden ilk yer. Meydandaki tatlı ve küçük cafelerden kahve – tatlı ikilisi yaparak gününüzü daha da güzelleştirebilirsiniz. Ara sokaklarda yürüyerek kenti gezebilir ve bu sokaklarda muhteşem fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu sokaklarda gezintiye çıkmak, sizi İtalya’da gibi hissettirecek.

St. George Kilisesi

Nerede? Kentin çarpıcı yapılarından biri olan St. George Kilisesi, meydanda gezintiye çıktıktan sonra ziyaret edebileceğiniz bir yerdir. Şehir manzarasına hakim bir tepede konumlanan bu kilise, mükemmel bir manzaraya da tanıklık ediyor.

 • Adres: Adamičeva ulica, 6330 Piran – Pirano, Slovenya
 • Telefon: +386 5 673 34 40
 • Ulaşım Haritası

Novi Sad, Sırbistan

Novi Sad

Sırbistan’ın ikinci kültür merkezi olan Novi Sad, birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bir zaman Osmanlı Devleti’ne bir zaman da Avusturya – Macaristan İmparatorluğu’na bağlı olan Novi Sad, farklı kültürlerin bir arada yaşanmasına olanak tanıyor. Ana meydandaki binalar ve sokakların neoklasik mimariye ait olması da bu sebepten dolayıdır. Tuna Nehri yakınında yer alan bu kent, geçmişte Sırp gazeteci, yazar, şair ve hukukçu gibi insanların yaşamını sürdüğü bir yer olarak oldukça önemli bir konumdadır. Zaten bundan dolayı bünyesinde kültürel etkinlik ve müzik konserleri gibi pek çok eğlenceyi barındırıyor.

Trg Slobode (Özgürlük Meydanı)

Nerede? “Şehrin kalbi nerede atıyor?” diye soracak olursanız hemen söyleyelim; Trg Slobode! 18. yüzyılda kurulan bu Özgürlük Meydanı, Sırpların buluşma noktasıdır diyebiliriz. Aynı zamanda birçok etkinliğinde gerçekleştiği bu meydan, gitmek istenilen popüler duraklara da oldukça yakındır.

Vojvodina Müzesi

Nerede? Sanat ve doğal tarihi müzesi olan Vojvodina Müzesi, 400 binden fazla örnek ve 50 binden fazla kitabı bünyesinde barındırır. Sırbistan’daki en büyük müzelerden biri olan Vojvodina Müzesi, kültürel mirası ile oldukça zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. 1947 yılında inşa edilen müzeyi, bu gezinizde aynı şeyleri yapmaktan sıkıldıysanız ve tarih ile ilgileniyorsanız mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 • Adres: Dunavska 35, Dunavska 37, Novi Sad, Sırbistan
 • Ziyaret Saatleri: Hafta içi: 09.00 – 19.00 / Hafta sonu: 09.00 – 18.00 *Pazartesi günleri kapalı.
 • Ulaşım Haritası

Tiran, Arnavutluk

Tiran

Arnavutluk’un başkenti olan Tiran, aynı zamanda ülkenin hem kültürel hem siyasal hem de ekonomik açıdan merkezidir. Öte yandan ülkenin en büyük şehri de olan Tiran, özellikle yaz aylarında çok sık tercih ediliyor. Diğer Avrupa ülkelerine göre küçük bir yer olsa da keşfetmesi daha kolaydır. Üstelik pek çok şehre göre daha sakin ve daha uygun olan bu kent, Balkanları keşfetmek adına yapılan gezilerden bir tanesidir.

İskender Bey Meydanı

Nerede? Kentteki pek çok önemli noktayı bünyesinde barındıran İskender Bey Meydanı, bir diğer adıyla da bilinen Skanderbeg Meydanı, ismini bir Arnavut ulusal kahramanından alıyor. Meydanın tam ortasında bulunan İskender Bey heykeli ise gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Nasıl bir yer? Meydan içerisinde Ulusal Tarih Müzesi, Edhem Bey Cami ve bir opera binası gibi önemli yapılar bulunuyor. Florestano Di Fausto ve Armando Brasini tarafından tasarlanan bu bina, ortalama 40 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. Tiran’da görülmesi gereken popüler noktaları bünyesinde barındırmasının dışında birçok önemli restoran ve cafelere de yer veriyor.

 • Adres: Plaza Tirana, Sheshi Skender Beu, Tirana 1001, Arnavutluk
 • Ziyaret Saatleri: 12.00 – 22.00
 • Ulaşım Haritası

Edhem Bey Camii

Nerede? Süleyman Paşa’nın torunu oğlu Ethem Paşa tarafından 1823 yılında tamamlanan bu cami, İskender Bey Meydanı’nda yer alıyor. Caminin duvarları ve tavanlarındaki işlemeler birbirinden farklı sanatçılar tarafından yapılmış ve bu süslemelerin daha çok ağaç ve çiçek motifleri ağırlıklı olduğu görülmüştür. Üstelik bu renklerin canlılığı ve güzelliği günümüze gelene kadar ilk günkü görüntüsünü korumayı başarmıştır.

Nasıl bir yer? Mimari özellikleriyle de fazlasıyla ilgi gören bu cami, tek bir kubbeli ve kare şeklinde plana sahiptir. Kesme taş kullanılarak yapılan duvarları, zarif ve görkemli bir işçilikle inşa edilen minaresi oldukça dikkat çekicidir. Eğer buraya kadar gelmişken camiyi de ziyaret etmek isterseniz, ibadet saatleri dışında da ücretsiz olarak bu camiyi gezebileceğinizi ekleyelim.

 • Adres: AL, Sheshi Skënderbej, 1000, Arnavutluk
 • Ziyaret Saatleri: 05.00 – 22.30
 • Ulaşım Haritası

Split, Hırvatistan

Split

Hırvatistan’ın ikinci en büyük şehri olan Split, görkemli tarihi yapıları ve masmavi denizi ile bütünleşerek resmen bir şaheser ortaya çıkarıyor. Çok eski bir tarihi geçmişe sahip olan Split, ilk olarak Yunan kolonisi olarak kurulmuştur. Günümüze gelene kadar birçok el değiştiren bu kent, Orta Dalmaçya Bölgesi’nde yer alıyor ve hem sanat hem de tarih bakımından zengin bir yapıya sahip olmasıyla ön plana çıkıyor.

Benzersiz koy ve körfezleri, doğal güzellikleri, hareketli limanı, kayak merkezleri, antik duvarları ve tapınakları, marinaları ve daha pek çok olanaklarıyla 7’den 70’e neredeyse herkesin ilgisini çekiyor. Küçük bir yarımada üzerinde bulunan Split, restoranları ve cafelerindeki lezzetli ürünleriyle gelenlerin iştahını artırıyor diyebiliriz.

Diocletian Sarayı

Nerede? Şehrin kültür mirası olan Diocletian Sarayı, limanın tam karşısında konumlanıyor. Roma döneminden kalma olan bu mekan, aslında ne saray ne de müzedir. Bir ören yeri olan Diocletian Sarayı, şehrin tam ortasında yer alıyor. Aynı zamanda şehrin ana bağlayıcı merkezi olan Diocletian Sarayı, kesinlikle rotanızda olmayı hak eden bir yerdir.

Üsküp, Makedonya

Üsküp

Makedonya’nın hem başkenti hem de en büyük şehri olan Üsküp, Balkanlar’da gezilecek yerler listesinde en çok ziyaret edilen destinasyonlardan biridir. Turizm ve ticaret anlamında büyük rol oynayan bu kent, tarihi yapıları ve kültürel değerleri ile yerli ve yabancı pek çok turist tarafından bir hayli ilgi görüyor. Vardar Nehri kıyısında konumlanan Üsküp, aynı zamanda festival ve etkinlikleri ile de oldukça popüler noktalardandır.

Taş Köprü

Nerede? Üsküp’ün sembolik yapılarından biri olan Taş Köprü, en eski köprülerden biridir. Vardar Nehri üzerinde kurulu olan bu köprü, Fatih Sultan Mehmet Dönemi’nde yapılmıştır. Bu anlamda Fatih Köprüsü olarak da adlandırılan Taş Köprü, 12 sütun üzerinde olup 214 metre uzunluğa sahiptir. Yıllar boyunca savaşlara ve doğal afetlere karşı ayakta başarılı bir şekilde kalan bu köprü, Mimar Sinan’ın başyapıtlarındandır. Öte yandan bu köprünün üzerinde yürürken, Osmanlı’nın izlerine de rastlayacaksınız.

Üsküp Kalesi

Nerede? Üsküp’ün bir diğer sembolik yapısı da Üsküp Kalesi’dir. Romalılar tarafından 5. ya da 6. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bu kale, Vardar Nehri’nin kuzeyinde yer alıyor. Roma ve Bizans dışında Osmanlı İmparatorluğu tarafından da kullanılan kale, depremler sonucunda hasara uğramış ve herhangi bir restorasyon çalışması yapılmamıştır. Günümüzde de hala yıkıntı halinde duran Üsküp Kalesi, daha çok manzarası ile yoğun ilgi görüyor.

 • Adres: 2C2M+736, Samoilova, Skopje 1000, Kuzey Makedonya
 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 19.00
 • Telefon: +389 2 312 93 23
 • Ulaşım Haritası

Sofya, Bulgaristan

Sofya

Bulgaristan kadar köklü ve eski bir tarihi geçmişe sahip olan Sofya, Bulgaristan’ın en büyük şehridir. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Sofya, bu özelliğiyle oldukça zengin bir kültürü de bünyesinde barındırıyor. Avrupa’nın en eski kentlerinden biri olan Sofya, eski caddeleri, manastırları, tarihi eserleri ve müzeleri gibi pek çok noktasıyla giderek önemini artırmıştır. Buraya geldiğinizde bu turistik noktaların çoğunu yürüyerek bile keşfedebileceğinizi belirtelim. Ayrıca gelenlere gezilecek ve tarihi yerlerin dışında eğlenceli gece hayatı ve farklı bir alışveriş bir deneyimi de sunuyor.

Aleksandr Nevski Katedrali 

Nerede? Hem Bulgaristan’ın hem de Sofya’nın sembolü olarak bilinen Aleksandr Nevski Katedrali, ismini Rus prensinden almıştır. Oldukça ihtişamlı bir yer olan bu katedral, Rusya – Osmanlı arasındaki savaşta hayatını kaybeden 200 bin Rus askerinin anısına inşa edilmiştir. Alexander Pomerantsey tarafından tasarlanan bu katedral, neo-bizans mimari tarzında yapılmıştır. Mozaikler ve kubbeler ile donatılan katedral, 3 bin metrekarelik bir arazi üzerinde kuruludur.

 • Adres: pl. “Sveti Aleksandar Nevski”, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
 • Ziyaret Saatleri: 07.00 – 19.00
 • Telefon: +359 2 988 17 04
 • Ulaşım Haritası

Bulgaristan Arkeoloji Müzesi

Nerede? Sadece Sofya değil aynı zamanda Bulgaristan’daki tüm arkeolojik buluntuların bir arada olduğu Bulgaristan Arkeoloji Müzesi, 1905 yılında hizmete açılmıştır. Aziz George Rotunda Kilisesi’ne yakın bir mesafede yer alan müze, prehistorya, ana salon, Ortaçağ bölümü ve hazine gibi bölümlerden oluşuyor. Her bir bölümde ise birbirinden değerli eserler ile karşılaşacaksınız.

 • Adres: пл. „Атанас Буров“, 1000 Sofia Center, Sofia, Bulgaristan
 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 18.00
 • Telefon: +359 2 988 24 06
 • Giriş ücreti: 10 Bulgar Levası
 • Ulaşım Haritası

Kruja, Arnavutluk

Kruja

Osmanlı Dönemi’nde “Akçahisar” adıyla anılan Kruja, Tiran’ın 20 km kuzeyinde ve Kruya Dağları’nın batısında konumlanıyor. Eski bir tarihi geçmişe sahip olan Kruja, küçük bir kasabadır. Osmanlı’dan ayrılan son toprak parçası olan bu kent, yaklaşık 500 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Küçük bir bölge olduğu için yürüyerek bile kısa bir sürede şehir turu gerçekleştirebileceğinizi belirtelim.

Eski Çarşı

Nerede? Yerel halk tarafından Derexhiku olarak bilinen Eski Çarşı’nın tarihi 17. yüzyıla kadar dayanıyor. Ortalama 400 yaşında olan bu çarşıda 200’e kadar dükkan bulunuyor. Karşılıklı olarak dizilen bu dükkanlarda, mutfak eşyaları, ayakkabıcı ve mobilya gibi pek çok kategoride satıcı bulunuyor. Ayrıca terzi, çömlekçi, marangoz, cafe, ağaç oymacıları, kasap, berber ve demirci gibi de daha pek çok zanaatkar burada bulunmaktadır.

Kruja Kalesi

Nerede? Dik bir dağın tepesinde konumlanan Kruja Kalesi, 600 metre bir rakıma sahiptir. Kentin en yüksek noktasında yer alan bu kale, 800 metre uzunluğunda olup etrafı surlarla çevrilidir. İçerisinde iki müze ve bir restoranı barındıran Kruja Kalesi, oldukça geniş bir manzaraya sahip. Ben diyeyim Tomori Dağı, siz deyin Adriyatik Denizi… Tarihsel bakımdan da önemli bir yapı olan bu kalenin içerisinde Bektaşi tekkesi, Ulusal İskender Bey Müzesi, Fatih Sultan Cami ve minaresi, Türk hamamı ve Etnografya Müzesi gibi kalıntılar da bulunmaktadır.

Atina, Yunanistan

Atina

Yunanistan’ın başkenti olan Atina, mitolojisi, tanrıları, tarihi ve kültürü ile en turistik noktalardan biridir. Yaklaşık 3 binden fazla bir süredir ayakta kalan Atina, özellikle arkeolojik kalıntıları ve anıtları ile bir hayli ünlüdür. Demokrasinin doğduğu bir yer olan Atina, ismini tanrıça Athena’dan alıyor. Antik Yunan, Roma Bizans ve Osmanlı Döneminden pek çok tarihi kalıntıyı bünyesinde barındıran bu yer, bizzat size bu izleri yakından hissettirecek!  Avrupa Birliği’nin en büyük yedinci şehri olan Atina, yerli ve yabancı turist tarafından fazlasıyla dikkat çekmektedir.

Partenon

Nerede? En sembolik yapılarından olan Partenon, M.Ö. 5. yüzyılın ortalarında tanrıça Athena için inşa edilmiştir. Atina Akropolü üzerinde konumlanan bu tapınak, Klasik Yunan mimari tarzının en iyi örneklerinden biridir. Günümüze gelene kadar hasara uğramış ve birçok heykeli kaybolsa da tapınağın kemik yapısı hala ayakta kalmayı başarmıştır. Bu anlamda her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Partenon, harika fotoğraflar yakalayacağınız nadir yerlerdendir.

Atina Akropolisi

Nerede? En önemli antik bölgelerinden biri olan Akropolis, Atina’nın olmazsa olmazı diyebiliriz. Merkeze oldukça yakın bir konumda bulunan Akropolis, neredeyse kentin her yerinden görülebilme potansiyeline sahiptir. Geçmiş tarihte Atina’nın en kutsal binaları bu tepeye inşa edilmiştir. Bu anlamda da bölgenin en güvenilir yeri olarak belirlenmiştir.

Nasıl bir yer? Kelime anlamı “Yüksek şehir” olan Akropolis, kentin en büyük simgesel yapılarından biridir. M.Ö. 5. yüzyılda yerel halk tarafından yapılmıştır. Şehrin en güzel manzarasını tepenin kuzey tarafına doğru giderek seyredebilirsiniz. Aynı zamanda böylesine tarihsel bir yapıyı görmeden gitmek hoş olmaz değil mi? 🙂

 • Adres: Athens 105 58, Yunanistan
 • Ziyaret Saatleri: 08.00 – 20.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin: 20€ / Öğrenci: 10€
 • Ulaşım Haritası

Transylvania, Romanya

Transylvania

Masalsı bir yolculuğa var mısınız? O zaman sizi en fantastik yerlerden biriyle tanıştıralım: Transylvania! Transilvanya olarak da bilinen bu kentin asıl adı ise “Erdel”. Vampir efsanelerine yer vermesiyle “Vampir ülkesi” olarak da bilinen bu yer, özellikle Dracula hikayesi ile oldukça nam salmıştır. Vampirler ile dolu gizemli bir yolculuk yapma meraklısıysanız, sizi buraya bir davet edelim.

Romanya’nın batı ve orta bölgelerini oluşturan Transylvania, aynı zamanda meşhur şatoları ile de büyük bir ilgi görüyor. Dracula’dan çok daha fazlasına sahip olan bu yer, aynı zamanda Ortaçağ meraklıları için de bir alternatif rotadır. Oldukça eski bir tarihi geçmişe sahip olan Transylvania, günümüzde düzenlenen turlar sayesinde pek çok turiste ev sahipliği yapıyor.

Bran Kalesi

Nerede? Dracula efsanesi ile tasvir edilen Bran Kalesi, aslında bir Ortaçağ Kalesi’dir. Osmanlılara karşı bir savunma yeri olarak inşa edilen bu kale, Eflak ve Erdel arasında konumlanıyor. Heybetli ve devasa bir görünüme sahip olan Bran Kalesi, aynı zamanda dışarıdan karanlık bir yapıya sahiptir. Ancak kaleye doğru ilerledikçe o kadar da büyük ve karanlık olmadığını göreceksiniz. Kalenin içinde bir avlu ve bazı mobilyalar ile birlikte sanat eserleri bulunuyor. Bunun dışında bir hediyelik eşya dükkanı ve pazar gibi noktaları da kalenin girişinde görebilirsiniz.

 • Adres: Strada General Traian Moșoiu 24, Bran 507025, Romanya
 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 18.00
 • Ulaşım Haritası

Balkanlar Alışveriş Yerleri

Balkanlar’ın sanatla iç içe olması ziyaretçileri oldukça sevindiriyor diyebiliriz. Neden mi? Her yerde bir sanat eseri ile karşılaşmak çok başka bir duygu olsa gerek! Başta el sanatları olmak üzere birçok farklı çeşitte eşyalara sahip olan Balkan ülkeleri, alışveriş için bir hayli uygundur. Balkanlar’da alışveriş için özellikle Atina, Belgrad ve Budva gibi şehirleri tercih edebileceğinizi söyleyelim. Tabii ki sadece bununla kalmadığını bilmelisiniz. Sonuçta bu birbirinden güzel ülkelerin popüler şehirlerinde kendinize ve sevdiklerinize göre birçok hediyelik eşyaya ulaşabileceksiniz.

Balkanlar Tarihi Yerler

Balkanlar sadece doğal güzellikleri veya turistik gezilecek yerleri ile değil aynı zamanda tarihi yerleriyle de ziyaretçilerin dikkatini çekmektedir. Mimarisiyle büyüleyen yerlerin en çok beğenilip ilgi gören noktalar olduğunu söyleyebiliriz. Bulgaristan tarihi mekan konusunda çok sık tercih edilirken, Makedonya birçok antik kent ve kiliseye ev sahipliği yaptığı için tercih ediliyor. Yunanistan manastırlarıyla, Slovenya da dünyanın en uzun yer altı mağarasıyla 7’den 70’e herkes tarafından yoğun ilgi görüyor.

Balkanlar Gece Hayatı

Nehir kıyısında yer alan tekne kulüpler, eşsiz manzaraya ev sahipliği yapan gece kulüpleri, klasik yemekli barlar, ağır metal sevenler için rock barlar ve dans etmek için tavernalar… Pek çok eğlence mekanını Balkanlar gezisinde bulabilir ve delicesine eğlenebilirsiniz. Öte yandan yıl boyunca düzenlenen ünlü festivallere katılım gösterebilirsiniz.

Balkanlar Turu

Balkanlar’da gezilecek yerler listesini daha rahat ve daha konforlu keşfetmek adına bir tura katılmaya ne dersiniz? Balkan turları ile dilediğiniz gibi keşif yapabilirsiniz.

**Evet, Balkanlar’da gezilecek yerler listesi burada son buluyor. Siz de deneyimlerinizi ve önerilerinizi bizimle paylaşmak ister misiniz? O zaman haydi yorumlar kısmında buluşalım! Ayrıca turlar ile ilgili daha detaylı bilgi almak, indirimlerden yararlanmak ve fırsatları kaçırmamak için Tatil Dükkanı sayfamıza mutlaka göz gezdirin! 

Balkanlar Gezi Rehberi Hakkında Merak Edilenler;

Balkan ülkeleri hangileri?

Balkanlar ülkeleri arasında Arnavutluk, Karadağ, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan, Slovenya, Yunanistan, Macaristan, Bulgaristan, Romanya ve Moldova yer alıyor.

Vizesiz balkan ülkeleri hangileridir?

Balkanlardaki ülkeler arasında vizesiz olanlar Arnavutluk, Karadağ, Kosova, Makedonya, Bosna Hersek ve Sırbistan'dır.

Balkan turuna ne zaman gidilir?

Her mevsim ziyaret edilebilen Balkanlar'ı özellikle Mayıs, Haziran ve Eylül aylarında daha rahat ziyaret edebileceğinizi ekleyelim.

Balkanlar nerede?

Avrupa'nın güneydoğusunda, İtalya Yarımadası'nın doğusunda, Anadolu'nun ise hem batısı hem de kuzeybatısında yer alıyor.

En güzel Balkan ülkesi hangisi?

Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya ve Arnavutluk en çok beğenilen ülkeler arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz