Şubat ayında ufak bir kaçamak mı planlıyorsunuz? Henüz aklınızda bir yer yoksa, Tatil Dükkanı Blog bu yazısında sizler için Şubat ayında gidilecek 10 yer başlığı altında görmeniz gereken merkezleri listeliyor olacak. İçerisinde pek çok temada, pek çok yerleşkenin bulunduğu bu listeden bir yer seçerek, hem harika otellerde birkaç günlüğüne konaklayabilir hem de bu yerleşkelerin muhakkak görülmesi gereken yerlerine dair gezintilere çıkabilirsiniz.

Huzurun adresi Abant: Örmeci Yaylası

Ek olarak, Ramazan Bayramı da yaklaşıyor ve henüz Ramazan Bayramı tatil planınız yoksa, Ramazan Bayramı Yurtiçi Otel Tavsiyeleri başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Yurtiçinde bulunan harika otellerde, dokuz güne yakın kusursuz bir tatil yapabilirsiniz. Gelelim, Şubat ayı içerisinde kaçamak yapabileceğiniz yerlere.

10. İzmir

İzmir Gezi Rehberi - İzmir Köfte

Hayatın tadını çıkarmayı bilenlerin şehri olarak bilinen İzmir, son yılların en popüler şehirlerinden biri. Bunun yanında, İzmir’in tatil beldeleri, bilhassa yaz aylarında oldukça fazla ilgi görüyor. Alaçatı, Çeşme, Foça, Urla, bunlardan sadece bazıları.

İzmir Gezi Rehberi - Konak Meydanı

Eğer Şubat ayında bir kaçamak planlıyorsanız ve bunu İzmir’e giderek yapacaksanız, tavsiyemiz öncelikle şehir merkezine uğramanız ve burada görülmesi gereken pek çok şeyi görmeniz yönünde. Örneğin, İzmir Saat Kulesi bunlardan bir tanesi. 25 Metre boyundaki 4 çeşmeli bir kulenin üzerine 1901 yılında dikilmiş olan bu saat, hala çalışmakta.

Efes Antik Kenti - Antik Tiyatro

Ege’nin saklı hazinelerini görebilmek için ise tavsiyemiz kesinlikle Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’ni ziyaret etmeniz yönünde olacaktır. Bayraklı, Efes, Milet gibi bölgelerde yapılan arkeolojik çalışmalardan ve kazılardan çıkarılan eserlerin sergilendiği bu müzede, muhteşem şeyler keşfedebilirsiniz. Kemeraltı çarşısı, Agora, Kadifekale ise İzmir’e uğradıysanız ziyaret etmeniz gereken diğer yerler arasında bulunuyor.

Kaya Otelleri - İzmir Termal - Genel

Şehir merkezinde gezip bolca keşif yaptıktan hemen sonra, tatilinizi hem termal suların bulunduğu hem de eğlenceli aktivitelerin olduğu bir otelde ve bölgede yapmak isterseniz; Balçova önerilerimizden biri. Kaya İzmir Thermal & Convention ise Balçova’da konumlanmış İzmir’in en güzel otellerinden.

9. Erzurum

Polat Erzurum Hotel - Genel

İzmir gibi zaten sıcak sayılabilecek bir şehirdeyseniz ve biraz daha uzaklara gitmek istiyorsanız, Şubat ayında bir Erzurum kaçamağı yapmaya ne dersiniz? Erzurum, harika havası, sunduğu tarihi yapıları, doğal güzellikleri ve elbette Palandöken Kayak Merkezi ile dikkat çeken şehirlerden. Bakıldığında, burada hem geleneksel lezzetler tadabilir, hem tarihi keşifler yapabilir, hem de harika bir kar tatilini Palandöken’de gerçekleştirebilirsiniz.

Polat Erzurum Hotel - Aktiviteler

Erzurum’a yolunuz düşerse gitmeniz gereken yerlerden ilki Çift Minareli Medrese olarak bilinir. Erzurum’un en önemli tarihi yapıları arasındadır ve Selçuklu döneminde yapıldığı bilinmektedir. Bunun yanında, yine Selçuklu döneminde yapılan Üç Kümbetler de anıt mezarlar olarak tanımlanabilir ve en büyüğünün Emir Saltuk’a ait olduğuna dair yaygın bir inanış vardır; dolayısıyla Üç Kümbetler de görülmesi gereken tarihi değerlerden bir tanesi. Yakutiye Medresesi, Erzurum Kongre Binası, Rüstem Paşa Kervansarayı ise Erzurum’un ziyaret etmeniz gereken diğer güzellikleri arasında yer alıyor.

Polat Erzurum Hotel - Polat Cafe

Yemek ve içecek konusunda da kendine özgü lezzetleri bulunan Erzurum’da, en popüler ve bilinen tatlardan bir tanesi, elbette Cağ Kebabı. Ancak Cağ Kebabı yedikten hemen sonra, yine geleneksel lezzetlerden bir tanesi olan Kadayıf Dolma tatmayı da unutmamanızı öneriyoruz.

Siz de, Şubat ayında Erzurum’a bir kaçamak yapmayı planlıyorsanız, tavsiyemiz önce şehir merkezinde dolaşıp sonrasında Palandöken’de birkaç gün konaklamanız yönünde olacaktır. Daha önce Palandöken’e gitmediyseniz, Türkiye’nin Yeni Yüzü Palandöken Kayak Merkezi başlıklı yazımızda sizin için bu kayak merkezini incelemiştik. Harika pistleri ve dahası ile Palandöken’de kaymanın da, konaklamanın da keyfi bambaşka.

8. Kapadokya

Kapadokya'da Balayı Tatili - Konsept

Ölmeden önce mutlaka görülmesi gereken yerler vardır, bilirsiniz. Bunlardan bir tanesi, sadece bizim açımızdan değil, tüm dünya açısından Kapadokya. Doğası, tarihi, efsaneleri, sunduğu misafirperverliği ve dahası ile Kapadokya’da konaklamak, ufak bir kaçamak yapmak, masalsı bir deneyim. 1985 Yılından bu yana UNESCO tarafından hazırlanan Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan Kapadokya’yı bu denli ünlü yapan şey ise 60 milyon yıl önce patlayan volkanlar…

Kapadokya Gezi Rehberi - Yeme-İçme

Evet, yanlış duymadınız. Kapadokya etrafındaki volkan patlamaları sonucunda dağlarda meydana gelen volkanik araziler, rüzgarın, suyun ve karın da etkisi ile “Peri Bacaları” denen oluşumlara sebebiyet veriyor. Peri Bacaları, bilhassa o dönemde insanlar tarafından barınma ihtiyacını karşılamak adına da kullanılıyor. Burada, eski kiliselerin ve Hıristiyanların pek çok kalıntısına rastlayabilirsiniz.

Kurban Bayramı Tatil Önerileri

Kapadokya’da görmeniz gereken yerler çok fazla, ancak bunu belli aktivitelerle gerçekleştirmenizi öneriyoruz. Örneğin, muhakkak atlı safarilere katılın. Eğer hava ve ortam müsaitse, balon turlarına katılın. Balon turları, Kapadokya’da size benzersiz bir deneyim sunacaktır.

Kapadokya'da Balayı Tatili - Genel

Söylenecek çok fazla şey var, ancak Dünya Mirası Kapadokya’nın Gezi Rehberi yazısında, zaten pek çok şeyden bahsetmiştik. Buraya kadar okuyup Kapadokya’ya gitmeye karar verdiyseniz, sizi o yazıya alalım.

7. Pamukkale

Pamukkale Travertenleri - Genel 1

Denizli ilinin özellikle turizm açısından en popüler yerleşkesi Pamukkale de, Şubat ayında bir kaçamak yapabileceğiniz bölgelerden. Tıpkı Kapadokya gibi Pamukkale de yüzyıllar içinde oluşan jeolojik aktiviteler sebebiyle ilginç doğal yapıları bulunduran, ek olarak termal su olanağı bulunan bölgelerden. Antik Yunan döneminden bu yana burada pek çok medeniyetin yaşadığı ve tarihi yapılar konusunda da Pamukkale’nin çok zengin olduğu biliniyor.

Pamukkale Travertenleri - Antik Havuz 1

Yolunuz Pamukkale’ye düşerse, tavsiye edebileceğimiz ilk gezi yeri elbette travertenler olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz üzere, doğal bir oluşum olan travertenler de kültür mirasları listesinde yer almakta. 17 Farklı bölgeden çıkan sıcak suların ve minerallerin oluşturduğu bu muhteşem beyaz yapılar, eşsiz bir manzara sunuyor.

Pamukkale Travertenleri - Antik Şehir

Pamukkale’de gitmeniz ve görmeniz gereken yerlerden bir diğeri de elbette Hierapolis. Kutsal Şehir olarak da bilinen bu Antik Kent, ismini Bergama’nın kurucusu Telephos’un eşinden almakta. Roma İmparatorluğu döneminde Neron tarafından sıfırdan tekrar inşa edilen bu kentte tarihi pek çok yapıya rastlayabilmeniz mümkün.

Herakles Thermal Hotel - Yorum

Kalacak yer arıyorsanız, Karahayıt bölgesi hem kaplıca sularını kullanabilmenizden dolayı hem de modern tesisleri ile ideal olacaktır. Karahayıt’ın Kırmızı Suyu: Herakles Termal Otel yazısında, Karahayıt’ın en donanımlı otellerinden Herakles’e yer vermiştik. İncelemeyi unutmayın!

6. Bolu

Evlilik Teklifi Yapabileceğiniz Romantik Beldeler - Abant

Kayak mı istiyorsunuz? Mümkün. Doğa içinde muhteşem bir tatil mi istiyorsunuz? Merak etmeyin, o da mümkün. Bolu, her türlü tatil isteğinizi mümkün kılabilecek harika bir şehir ve Şubat ayında kaçamak yapabileceğiniz en güzel bölgelerden biri olabilir.

Huzurun Adresi Abant - Abant Gölü

Bilhassa tertemiz havası ile bilinen Bolu, hem şehir merkezinde hem de şehrin biraz uzağında gezilebilecek pek çok yer bulunduruyor. Bunlardan bir tanesi, aynı zamanda çevresinde harika tesislerde konaklayabileceğiniz Abant Gölü. Abant Dağları üzerinde yer alan bu göl, bilhassa dört mevsim gidilebilecek ve tabiri caizse huzurla kafa dinlenilebilecek yerlerden.

Sonbahar Tatili - Yedigöller

Bolu’da gidebileceğiniz bir diğer doğa güzelliği ise Yedigöller. Milli Park olarak korunmaya alınan Yedigöller, aslında uçsuz bucaksız bir havza… Türkiye’nin en güzel coğrafyasına sahip milli parklardan olan Yedigöller’de, doğal yollarla oluşmuş yedi farklı göl görebiliyorsunuz ve park ismini buradan alıyor.

Kartalkaya Kayak Merkezi - Alışveriş

Kayak yapmak isterseniz, Bolu’da sezon hâlâ açık ve Kartalkaya Kayak Merkezi sizleri bekliyor. Kış Sporlarının Yıldızı Kartalkaya Kayak Merkezi yazımızda buradan detaylı olarak bahsetmiştik.

5. Eskişehir

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Mevsim

Denizi yok, ancak havası, suyu, gezilecek yerleri ve insanları ile Eskişehir; mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Öğrenci şehri olarak bilinse de, günümüzde bilhassa turlar sayesinde insanlar tarafından büyük ilgi gören bu şehir, çevreci insanları, adalar bölgesi, harika konaklama tesisleri ve eğlenceli aktiviteleri ile Şubat ayında kaçamak yapabileceğiniz yegâne yerlerden.

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Odunpazarı

Eskişehir’de görmeniz gereken en önemli yapılar arasında Odunpazarı Evleri bulunuyor. Şehrin en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı Evleri’nde, harika evler ve yapılarla karşılaşıyor, aynı zamanda lületaşı olarak da bilinen taşlarla yapılan el işi hediyelikler satın alabiliyorsunuz.

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Porsuk Çayı

Bilhassa gündüzleri çok canlı olan Odunpazarı Evleri gezisi sonrasında ise rotanız Porsuk Çayı ya da Adalar olarak bilinen bölge olabilir. Burası, iki yanı kafeler ve restoranlarla dolu olan; ortasından ise Porsuk Çayı’nın geçtiği, Eskişehir’in simge bölgelerinden bir tanesi. Daha fazla gezilecek yer ve detay için Anadolu’nun İncisi Eskişehir’in Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okuyabilir ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

4. Bursa

Uludağ'da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler - Bursa Şelaleleri

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti olan Bursa’da Şubat ayı boyunca bir kaçamak yapmaya ne dersiniz? Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Bursa, özellikle tarihi yapıları ile biliniyor. Hâlâ ilk günkü ihtişamı ile günümüzde karşımıza çıkan pek çok Osmanlı yapısını Bursa’da görebilirsiniz.

Ulu Camii, bunlardan bir tanesi. Yıldırım Bayezid tarafından inşa ettirilen bu yapı, Evliya Çelebi tarafından “Bursa’nın Ayasofyası” olarak tanımlanmıştır. 200 kadar hat levhası ve duvar yazısı, ahşap oymaları, döşemeli minberi ile Ulu Camii, Bursa’da kesinlikle görmeniz gereken yapılardan.

Osman Gazi Türbesi - Sandukalar

Yeşil Camii ve Yeşil Türbe de gitmeniz ve görmeniz gereken yapılar arasında bulunuyorlar. Sekizgen bir yapı olan ve her yanının çinilerle kaplı olması, burayı Osmanlı mimarisinde ilk ve tek yapan temel özelliklerden. Çelebi ailesinin mezarlarının bulunduğu ve eşsiz mimarisi ile dikkat çeken Yeşil Türbe’yi ve Camii’yi muhakkak ziyaret edin.

Koza Han, Muradiye Külliyesi ve daha pek çok yapının bulunduğu Bursa’da, konaklayabileceğiniz pek çok başarılı otel mevcut. Eğer şehir merkezinde günübirlik kaldıktan sonra biraz daha eğlenceli ve kafa dağıtacağınız bölgelerden birine kaçmak istiyorsanız, Uludağ’a gidebilirsiniz. Kayak Tatili İçin En İyi 5 Uludağ Oteli başlıklı yazımızda sizin için harika Uludağ otellerine yer vermiştik.

3. Marmaris

Muğla'nın Görmeniz Gereken Tatil Bölgeleri - Marmaris

Türkiye’nin en başarılı turizm merkezlerinden biri olan ve bilhassa yaz sezonunda tatilcilerin uğrak noktası haline gelen Marmaris de Şubat ayında kaçabileceğiniz bölgelerden biri olabilir. Bakıldığında, Marmaris bölgesi bilhassa doğası ve havası ile sizi rahatlatabiliyor; bunun yanında eski çağlardan bu yana pek çok medeniyetin burayı yerleşim yeri olarak kullanması sayesinde tarihi yapılar da burada görülebilmekte.

Muğla'nın Görmeniz Gereken Tatil Bölgeleri - Marmaris Kıyısı

Bilhassa plajları ile ünlü olan Marmaris, İçmeler’den Kleopatra’ya; Boncuk’tan Kızkumu’na temiz ve masalsı manzaralı plajlara sahip. Mavi ve yeşilin eşsiz tonlarını bir arada bulabileceğiniz bu plajlarda, ayrıca eğlenceli etkinliklere de rastlayabilirsiniz.

Marmaris Gezi Rehberi - Manzara

İyonlar döneminde inşa edilmiş ve günümüze kadar gelebilen Marmaris Kalesi, bölgeye uğrarsanız mutlaka görmeniz gereken yerlerden biriyken; bunun yanında Hafsa Sultan Kervansarayı ve Baca Mağarası da yine diğer keşif önerilerimiz. Yeşille Mavinin Buluştuğu Marmaris’in Gezi Rehberi başlıklı yazımızda, sizlerle Marmaris’e dair harika bir rehber paylaşmıştık. Okumayı unutmayın.

2. Fethiye

Fethiye Kumburnu Plajı

Sonsuz bir yeşil, kuşların cıvıltıları, sonsuz bir mavi ve deniz dalgalarını duyabileceğiniz yakınlıkta konaklama tesisleri… Fethiye, tam olarak bu biçimde tanımlanabilir. Ege sahillerine gidip de Fethiye’yi görmeyenlerdenseniz, çok şey kaybettiğinizi şimdiden belirtmek gerekir.

Muğla'nın Görmeniz Gereken Tatil Bölgeleri - Fethiye Ölü Deniz

Koyları, adaları, görülmesi gereken fazlaca yeri ve coğrafi yapısı ile Fethiye, tam bir cennet. Deniz kenarında inşa edilen Yeni Etap Yürüyüş Bandı, hem bisiklet turu yapabileceğiniz hem de yürüyüş ya da koşu yapabileceğiniz yegâne yerlerden biri. Bunun yanında, bölgenin kalbi ve en hareketli yeri olarak bilinen Paspatur da, bilhassa yerli insanları tanımak ve kültür keşfi için ideal bir merkez.

Fethiye - Kelebekler Vadisi

Şubat ayı boyunca Fethiye’de kalabilmeniz ve hiç sıkılmamanız, inanın mümkün; ancak burada ufak bir kaçamak da size çok iyi gelecektir. Aşıklar Tepesi’nde geçirebileceğiniz birkaç saat, Kelebekler Vadisi gezisi, Ölüdeniz’de konaklama ve daha pek çok şeyi burada gerçekleştirebilirsiniz. Son olarak, sizin için Doğa Harikası Fethiye’nin En İyi 5 Oteli yazısında konaklayabileceğiniz başarılı Fethiye otellerine yer vermiştik. İncelemeyi unutmayın.

1. Bodrum

Bir diğer Muğla ilçesi olan Bodrum da tatilcilerin uğrak yerlerinden bir tanesi ve Şubat ayı boyunca kaçabileceğiniz duraklardan. Kendine has özellikleri, gezilebilecek harika yapıları ve doğa harikaları bulunan Bodrum, aynı zamanda sahilleri ve denizi ile de meşhur.

Bodrum Gezi Rehberi - Cafe

Şubat’ta Bodrum’a giderseniz, görmeniz gereken en önemli yapılar arasında Halikarnas Mozolesi ve Bodrum Kalesi bulunmakta. Sadece denizden ibaret olduğunu söyleyenlere, asla inanmayın ve bu harika yapıları görmeyi sakın ihmal etmeyin. Ek olarak, Antik dönemden bu yana bir yerleşim yeri olarak bilinen Bodrum’da harika Antik Kent kalıntılarına da rastlayabilirsiniz.

Bodrum Gezi Rehberi - Kargacık Koyu

Gümüşlük, Ören, Aspat, Türkbükü, Çökertme gibi pek çok plaja sahip olan Bodrum hakkında söylenecek çok fazla şey var. Bunların hemen hepsini, Ege’nin Beyaz İncisi Bodrum’un Gezi Rehberi yazımızda söylemiştik. Eşsiz sahilleri ve yapıları ile Şubat ayında Bodrum’a gitmeye karar verirseniz, o yazıyı da okumayı unutmayın!

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz