İsveç’in başkenti olan Stockholm, aynı zamanda İsveç’teki en büyük şehirdir. Avrupa’nın en büyük kültür, sanat, siyaset, ekonomi ve medya merkezi olan Stockholm, tarihi dokusuyla da dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Dünyada en iyi refah seviyesine sahip insanlar, İsveç vatandaşlarıdır. Ülkenin refah seviyesi, Stockholm’un daha fazla gelişmesine yol açmıştır. İsveç’in en büyük şehrini daha yakından tanımak isteyen kişiler, Stockholm yurtdışı turlarına katılmaktadır. Stockholm yurtdışı tur paketleriyle, şehrin tarihi ve kültürel dokusu tüm detaylarıyla gözlemlenecektir. Yıl içerisinde çok fazla turiste ev sahipliği yapan Stockholm, Molaren Gölünden gelen kanallarla bezenmiştir. İsveç nüfusunun %20’si Stockholm’de yaşadığından, şehrin gelişmişlik seviyesi çok yüksektir. İçerisinde 1 ada bulunan Stockholm, 10. Yüzyıla kadar Olaf ismiyle anılmıştır.

Stockholm’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Stockholm’a gitmek için uçuş seferleri kullanılmaktadır. İstanbul ve Antalya üzerinden doğrudan seferler düzenlenirken, Stockholm tur fiyatlarının daha uygun olması için aktarmalı seferler de tercih edilebilir. İstanbul Uluslararası Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ve Antalya Havalimanından kalkan uçaklar, doğrudan Stockholm Arlanda Havalimanına gidecektir. İstanbul-Stockholm arası seferler, toplamda 3 saat sürmektedir. Sadece Türkiye’den değil, Avrupa’daki önemli şehirlerden de Stockholm uçuşları yapılmaktadır.

İsteğe göre, Avrupa’nın önemli merkez kentlerine gittikten sonra da Stockholm uçuşları yapılabilir. Stockholm Arlanda Havalimanı, şehir merkezine 40 km uzaklıktadır. Havalimanı bağlantısı olan metro hatları, Stockholm ulaşım olanaklarını üst düzeye çıkarmaktadır. Stockholm balayı otellerinde yer ayırtan kişiler, oteller tarafından havalimanına gönderilecek servisleri kullanarak, otellerine gidebilirler. Araç kiralama, taksi kullanma, tren hatları ve şehir içi otobüs seferleri gibi ulaşım yolarıyla da Stockholm içinde seyahat edilebilir.

Stockholm’da Nerelere Gidilir?

Tarihi yapısının yanında, kültürel etkileriyle de dikkat çekmeyi başaran Stockholm, Avrupa’nın en fazla ziyaretçi alan şehirleri arasındadır. Şehrin ziyaretçi kapasitesini etkileyen faktörler arasında, şehrin ekonomik durumu ve sosyokültürel yapısı yer almaktadır. Stockholm yurtdışı turlarının önemli parçası olan Stockholm’da gezilecek yerler şunlardır:

Skansen Açık Hava Müzesi: İsveç kültürel yapısını yakından tanımak isteyen kişiler, açık hava müzesindeki sevimli evleri ziyarete gidebilirler. 150 çiftlik evi ve normal evler, eski dönemlerden beri kullanılan gerçek yapılardır ve ülkenin dört bir tarafından, açık hava müzesine taşınmıştır.

Djurgarden Adası:15. yüzyıldan beri kullanılan ada, Stockholm en ucuz yurt dışı tur kapsamında şehri ziyarete gelen gezginlerin ve yerli halkın sıkça uğradığı yerlerden bir tanesidir.

Vasterlanggtan Caddesi: Gamla Stan bölgesindeki en kalabalık yer olan Vasterlanggtan Caddesi, kültürel restoranların ve mağazaların yer aldığı önemli merkezler arasındadır.

Gröna Lund: Stockholm balayı bölgelerine oldukça yakın bir eğlence merkezi olan Gröna Lund, birbirinden farklı ikonik eğlence merkezlerini bir arada barındırmaktadır. Denizin hemen kıyısında yer alan bu merkez, 1883 yılından beri ziyarete açıktır.

Stockholm’un Tarihi Mekanları

Stockholm’un tarihi yapısı, şehrin Avrupa genelindeki önemi artırmaktadır. Tarih boyunca, Avrupa’nın yönetim binalarına ev sahipliği yapan Stockholm, sahip olduğu tarihi yapılarla da adından söz ettirmeyi başarmıştır. Stockholm yurtdışı tur paketlerinin kapsamında olan, Stockholm’un tarihi merkezleri aşağıda sıralanmıştır:

Stockholm Sarayı: 600 odası bulunan saray, 1679 tarihinde yanan Tre Kronor Kalesinin yerine inşa edilmiştir. Stockholm sarayının içerisinde, 5 ayrı müze yer almaktadır. Binanın restorasyon ve yenileme çalışmaları, 18. yüzyıla kadar devam etmiştir.

Stockholm Belediye Binası: 1923 tarihinde inşası tamamlanan belediye binası, toplamda 8 milyon tuğladan meydana gelmiştir. Stockholm tur fiyatlarına rehberlerin de dahil olması durumunda, belediye binasının hikayesi ve özellikleri hakkında detaylı bilgi alınabilir.

Stoockholm Katedrali: Sant Nikola Kyrka olarak bilinen katedral, 1279 tarihinde yapılmıştır. Stockholm’ün en eski ibadethanesi olan katedral, oldukça sade bir mimariyle hazırlanmıştır.

Stockholm’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tarihi yapısı ve sosyal etkinlikleriyle tanınan Stockholm, dünyanın kültür-sanat ve bilim merkezlerinden bir tanesidir. Stockholm’un doğal güzellikleri, genellikle şehrin dışında yer almaktadır. Stockholm yakınlarında yer alan doğal güzellikler şunlardır:

Djurgarden Kraliyet Parkı Adası: Kraliyet adasında yer alan parkın içerisinde, açık hava müzeleri, kapalı müzeler, küçük bir nehir ve birbirinden farklı bitkilere yer verilmiştir. Stockholm turlarının ardından doğal güzelliklere tanıklık etmek isteyen kişiler, Djurgarden Kraliyet Parkı Adasını ziyaret edebilirler.

Stockholm’un Önemli Etkinlikleri

Stockholm’da her sene düzenlenen etkinlik ve festivaller sayesinde, dünyanın dört bir yanından turistler şehre gelmektedir. Stockholm yurtdışı turlarının en fazla görüldüğü festival dönemlerinde, şehre bayram havası hakimdir. Her sene düzenlenen Stockholm festivallerinin isimleri ve tarihleri aşağıda listelenmiştir:

Stockholm Uluslararası Film Festivali: Her yıl eylül ayında düzenlenmektedir.

Stockholm Uluslararası Caz ve Blues Festivali: Her sene kasım ayında düzenlenen müzik festivalidir.

Stockholm Maratonu ve Stockholm Stiletto Run Festivalleri: Her sene temmuz ayında düzenlenen etkinliklerdir.

Nobel Ödül Töreni: Her sene aralık ayında düzenlenir ve dünya genelinden bilim insanları bir araya toplanır.

Klasik Müzik Festivalleri: Her sene haziran ayında düzenlenen festivallerdir.

Stockholm Pride Festivali: Her sene mayıs ayında düzenlenen Gurur Festivalidir.

Stockholm Sokak Festivali: Her sene temmuz ayında yapılmaktadır.

Wira Spelen Sokak Tiyatrosu Festivali: Stockholm’da her sene tekrarlanan sokak tiyatrosu kutlamaları, temmuz ayında düzenlenmektedir. 

Stockholm’da Yeme-İçme Yerleri

Stockholm balayı bölgelerini tercih eden kişiler, şehrin kültürel yapısını yakından tanımak için bölgenin kültürel yemeklerini denemelidir. Stockholm balayı otellerinde sunulan yemeklerin aynısı, bölgenin meşhur restoranlarında da bulunmaktadır. Stockholm’da yemek yenecek yerler arasında en fazla tercih edilen mekanlar şunlardır:

Vete Katten: 1928 yılından beri hizmet veren pastane, İsveç’in kendine özgü tatlılarını servis etmektedir. Pastanenin otantik dekorasyonu ve servis gereçlerine kadar otantik malzemelerin kullanılması, turistlerin dikkatini çeken faktörler arasındadır.

Drop Kaffe: İsveç’in meşhur kahve dükkanlarından bir tanesi olan Drop Kaffe, İsveç yerlilerinin ve şehre gelen turistlerin sıkça tercih ettiği yerler arasındadır. İsveç’teki en güzel kahveler, bu dükkanda servis edilmektedir.

Kvarnen: Geleneksel dekorasyonuyla dikkatleri üzerinde toplayan Kvarnen restoran, 1908 tarihinden beri hizmet vermektedir. İsveç mutfağının oldukça başarılı biçimde sunulduğu restoran, sadeliğin içinde oldukça kaliteli menülere sahiptir.

Gerdas Fish & Seafood: Stockholm’un Östermalm bölgesinde yer alan restoranda, deniz mahsulleri servis edilmektedir. Balık çorbasıyla meşhur olan restoran, kendine özgü sosları sayesinde yemeklerine değer katmakta ve turistler tarafından sıkça tercih edilmektedir.

Stockholm’a Hangi Mevsimde Gidilir?

Kuzey Avrupa’nın en büyük şehri olan Stockholm’de, karasal iklim bulunmaktadır. Karasal iklim sebebiyle, yılın büyük bir bölümü soğuk geçmektedir. Ancak Londra gibi şehirlere kıyasla, çok daha fazla güneşli günü bulunan Stockholm, en soğuk günlerinde şubat ayında yaşamaktadır. Şubat ayında Stockholm hava durumu -20 dereceye kadar inerken, geriye kalan soğuk dönemlerde hava durumu 1- ila -3 derece arasında değişmektedir.

Kış dönemleri oldukça soğuk geçtiğinden, Stockholm en ucuz yurt dışı tur paketleri bu dönemde sunulmaktadır. Stockholm’da en sıcak günler, yaz aylarında yaşanmaktadır. Bu dönemlerde hava durumu, ortalama 20-25 dereceye kadar yükselmekte ve şehirde güneşli günler görülmektedir. Ancak yaz aylarında da akşamları 13 dereceye kadar sıcaklığın düştüğü gözlemlenir. Stockholm seyahatleri için en uygun dönem, yaz mevsimidir. Yazları çok sıcak olmadığından, şehir gezisi kolaylaşmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here