Avrupa’daki en büyük şehirlerden dördüncüsü olan St. Petersburg, 200 yıl boyunca Çarlık Rusya’nın başkentliğini yapmıştır. Rus Çarı Petro’nun 1703 yılında kurduğu St. Petersburg, 5 milyona yakın nüfusa sahiptir. Rusya’nın en büyük ikinci şehri olarak bilinen St. Petersburg, tarihi ve kültürel yapısı sebebiyle UNESCO Dünya Mirası Listesi altında korumaya alınmıştır. St. Petersburg yurtdışı tur paketleri kapsamında şehre düzenlenen gezilerde, şehrin tarihi ve sosyokültürel dokusu yakından incelenmektedir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alan Neva Nehriyle birlikte, toplamda 42 adanın üzerinde yer alan su kanalları ve birbirinden kıymetli köprüleri sebebiyle, St. Petersburg tur fiyatları diğer şehirlere göre daha pahalı olabilir. Şehrin gezilecek birçok noktasının olması ve şehir üzerindeki kanalların meşhurluğu, St. Petersburg’un Kuzey Avrupa’nın Venedik’i olarak anılmasına sebep olmuştur.

St. Petersburg’a Nasıl Gidilir?

St. Petersburg yurtdışı turları için havayolları kullanılmaktadır. Şehir merkezine 20 km uzaklıktaki St. Petersburg Pulkova Havalimanına yapılan uçuşlar, İstanbul’daki havalimanından gerçekleştirilmektedir. İstanbul Uluslararası Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden yapılan seferde, doğrudan St. Petersburg’a ulaşılmaktadır. St. Petersburg en ucuz yurt dışı tur kapsamında şehre gitmek isteyen kişiler, aktartmalı uçuşlarla Moskova üzerinden şehre geçiş yapabilirler. İstanbul ile St. Petersburg arası direkt uçuşlar, toplamda 3 saat 30 dakika sürmektedir. St. Petersburg seyahatini tren ya da otobüsle gerçekleştirmek isteyen kişiler için Rusya ve Avrupa’nın pek çok şehrinden seferler yapılmaktadır. St. Petersburg ulaşım olanakları ele alındığında, şehirdeki havalimanının haricinde 5 ayrı tren istasyonun olduğu da görülmektedir. Otobüs seferleri de değerlendirildiği zaman, St. Petersburg’a ulaşım oldukça kolaylaşmaktadır. St. Petersburg balayı otellerinde rezervasyonu bulunan kişiler, otel tarafından havalimanına ya da tren istasyonlarına gönderilecek araçları kullanabilir ve otellerine yerleşebilirler.

St. Petersburg’da Nerelere Gidilir?

Rusya’nın başkentliğini yaptığı dönemlerde, St. Petersburg’da birbirinden farklı yapılar inşa edilmiştir. Rusya’daki en büyük ikinci şehir olması ve şehrin köklü bir geçmişinin bulunması, St. Petersburg balayı bölgelerinin de şehirdeki önemini artırmıştır. Tarihi, ekonomik ve sosyokültürel açıdan oldukça gelen St. Petersburg’da gezilecek yerlerin başında, aşağıda belirtilen bölgeler yer almaktadır:

 • Nevski Bulvarı: St. Petersburg’un ana bulvarı olarak değerlendirilen Nevski, Moskova yolunun başlangıcıdır. Aleksander Nevski Katedrali ve Amirallik Binasının yer aldığı Nevski Bulvarı, St. Petersburg eğlence hayatının da kalbidir.
 • Saint Isaac Katedrali: Dünya genelinde en büyük kubbelere sahip yapılar arasında yer alan Saint Isaac Katedrali, 1858 tarihinde inşa edilmiştir. Katedrali dikkat çekici kılan kısmı, kubbesinde 100 kilonun üzerinde altın kullanılmasıdır.
 • Kışlık Saray: Oldukça geniş bir alanda kurulan kışlık sarayda, 1762 tarihinde inşa edilmiştir. St. Petersburg’un sembollerinden biri haline gelen sarayın dış yüzeyi, su yeşili ve beyazla kaplanmış, altın objelerle süslenmiştir. Önünde büyük bir medyan bulunan bu sarayın içerisinde, çok kapsamlı antika koleksiyonlar bulunmaktadır.

St. Petersburg’un Tarihi Mekanları

Tarihi ve kültürel yapısıyla dikkatleri üzerine toplayan St. Petersburg, 200 yıllık Çarlık Rusya başkentliği döneminde birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapmıştır. St. Petersburg’un tarihi merkezleri arasında en fazla dikkat çekenleri aşağıda yer almaktadır:

 • Voskresenia Khristova Kilisesi: 1883 tarihinde inşa edilen kilise, 1907 tarihinde tamamlanmıştır. Rus mimarisinin etkin şekilde kullanıldığı kilise, Moskova Kızıl Meydanda yer alan Aziz Vasil Katedraline çok benzemektedir. Kilise bugün sadece müze olarak kullanılmakta ve dini ibadete kapalı tutulmaktadır.
 • Peterhof Sarayı: 18. yüzyılda inşa edilen görkemli sarayın bahçesinde, birden fazla saray yer almaktadır. Aynı amaçla hazırlanan saraylar, 64 ayrı fıskiye ve 250 ayrı heykelin bulunduğu görkemli bahçeyle süslenmiştir.
 • Peter ve Paul Kalesi: 1703 tarihinde inşa edilen kale, Birinci Pedro’nun eriyle yapılmıştır. Neva Nehri üzerindeki küçük bir adaya yerleştirilen kalenin bir bölümü, geçmişte hapishane olarak kullanılmıştır.

St. Petersburg’un Gezilecek Doğal Güzellikleri

St. Petersburg yurtdışı turlarla şehri ziyaret eden kişiler, şehrin kalabalığından uzaklaşmak istedikleri zamanlarda, şehirdeki park ve bahçeleri gezmelidir. St. Petersburg’un doğal güzellikleri arasında yer alan park ve bahçeler aşağıda belirtilmiştir:

 • Alexander Garden: Saint Isaac Katedralinin de içinde yer aldığı Alexander parkı, fıskiyeleri, ağaçları ve bitkileriyle dikkat çeken doğal ortamlardan bir tanesidir. Rusya’nın en büyük kenti olan St. Petersburg, yapay parkların haricinde herhangi bir doğal ortama sahip değildir.

St. Petersburg’un Önemli Etkinlikleri

Her sene düzenli olarak gerçekleştirilen St. Petersburg’un festivalleri, şehre daha fazla turistin gelmesini sağlamaktadır. St. Petersburg en ucuz yurt dışı turlarını tercih eden kişiler, tur tarihlerini festivallere denk getirmelidir. St. Petersburg’un en hareketli dönemleri olarak değerlendirilen festival ve etkinlikler şunlardır:

 • Mariinsky Bale Festivali: Her sene şubat ayında yapılmaktadır.
 • Beyaz Geceler Festivali: Yaz aylarının başlangıcını kutlamak için mayıs ve haziran ayları arasında yapılan etkinliklerdir.
 • St. Petersburg Kuruluş Günü Etkinlikleri: Her sene 27 Haziran tarihinde kuruluş günü kutlamaları yapılmaktadır.
 • St. Petersburg Uluslararası Müzik Festivali: Her sene haziran ayında yapılan müzik festivalidir.
 • St. Petersburg Dövme Festivali: Her sene 17 haziranda tekrarlanan etkinliklerdir.
 • Early Müzik Festivali: Her sene eylül ayında düzenlenen festivaldir.
 • Kinodance Ulusal Dans Festivali: Her yıl aralık ayında yapılan dans festivalidir.

St. Petersburg’un Yeme-İçme Yerleri

St. Petersburg balayı bölgelerinde tatil yapan kişiler, bölgenin kültürünü yakından tanımak için yerel yemekleri tatmalıdır. Şehrin yöresel yemeklerinin yanında, önemli Rus yemeklerinin de yapıldığı restoranlar, turistlerin ilk tercihleri arasındadır. St. Petersburg’da yemek yenecek yerler arasında en popüler olan mekanlar şunlardır:

 • Stroganoff Steak House: Tarihi bir yapının içerisinde açılmış restoran, Rusya’nın meşhur yemeği sığır stroganoffu en iyi yapan yerlerden bir tanesidir. St. Petersburg balayı otellerinde kalan kişiler, akşam yemeği için bu restoranı ziyaret edebilirler.
 • Chekhov: Ünlü Rus edebi eserlerinden esinlenerek tasarlanmış bu restoranda, geleneksel Rus motifleri ve antika eşyalar kullanılmıştır. Genellikle balık ağırlıklı menüsünde, geleneksel Rus mutfağının meşhur yemekleri yer almaktadır.
 • Gogol Restaurant: Ünlü edebiyatçı Gogol’un eserlerinde betimlenen tarzda hazırlanmış bu restoran, geleneksel Rus yemeklerini sunmaktadır. Ana yemek olarak, somon ve marina balığı bulunan böreği tercih edilmektedir.
 • Biblioteka Coffe-Restaurant & Bookstore: St. Petersburg merkezinde bulunan bu mekân, kafe ve restoran olmanın haricinde, 3 katlı bir kültür merkezidir. Ana yemek için hamburger ya da kebap gibi seçenekler bulunurken, sadece kahve içilecek bir pastane olarak da tercih edilebilir.

St. Petersburg’a Hangi Mevsimde Gidilir?

Rusya’nın en büyük ikinci şehri olan St. Petersburg’un hava durumu, oldukça değişken değerlere sahiptir. Şehirdeki nem oranı oldukça yüksek olmakla birlikte, kış aylarındaki sıcaklık -7 dereceye kadar inmektedir. Kış aylarında, oldukça soğuk olan ve sert hava koşulları bulunan St. Petersburg’un, bu dönemde ziyaret edilmesi uygun değildir. Özellikle kış ve soğuktan hoşlanmayan kişilerin, kış aylarında St. Petersburg yurtdışı tur paketlerini tercih etmemesi gerekir. St. Petersburg’un Beyaz Geceler olarak adlandırılan yaz dönemi, şehrin dokusunu yakından tanımak için oldukça idealdir. Yaz dönemlerinde St. Petersburg tur fiyatları biraz daha yüksek olabilir ancak, bu dönemde şehirdeki tüm aktivitelere ve festivallere dahil olma fırsatı bulunmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here