Hollanda’nın güneyinde yer alan Rotterdam, 1270 yılında kurulmuştur. Kuzey Denizinin kıyısında bulunan şehre, 1340 yılında şehirlik hakkı tanınmış ve kendine ait ticari faaliyetler gerçekleştirmesi sağlanmıştır. Rotterdam, bugün Avrupa’daki en büyük limana sahiptir. Amsterdam’dan sonra, Hollanda’daki en büyük şehir sayılan Rotterdam, Hollanda’nın en önemli ticaret merkezi sayılmaktadır. Rotterdam yurtdışı tur kapsamında şehre gelmek isteyen kişiler, Hollanda’nın en meşhur otellerinde ya da Rotterdam balayı otellerinde rezervasyon yapabilirler. İkinci Dünya Savaşı esnasında oldukça büyük hasar gören Rotterdam, savaş sonrasında kendini toparlamış ve büyüme çalışmalarına başlamıştır.

Rotterdam’a Nasıl Gidilir?

Rotterda, The Netherlands. Luchtfoto’s van Rotterdam vrijgegeven voor de Rotterdam BrandingToolkit. Aerial pictures of Rotterdam copyright released for the Rotterdam BrandingToolkit. foto: Gerhard van Roon/Kunst en Vliegwerk

Rotterdam’a gitmek için Türkiye’den direkt uçuş düzenlenmektedir. Sadece İstanbul direkt uçuşlarla şehre gitme imkânı bulunmakta ve İstanbul Uluslararası Havalimanı ya da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden seferler düzenlenmektedir. Türkiye’nin farklı bir şehrinden Rotterdam’a gitmek isteyen kişiler, ilk olarak İstanbul’a gelmeli ve İstanbul’dan uçağa binmelidir. Rotterdam yurtdışı tur fiyatları, İstanbul’dan düzenlenen uçuşların direkt ya da aktarmalı olması durumlarında değişecektir. Direkt uçuşlar daha masraflı olmakla birlikte, Amsterdam üzerinden gerçekleştirilen aktarmalı uçuşlar daha uyguna gelecektir. İstanbul’dan kalkan uçaklar, 3 saat 40 dakika içerisinde Rotterdam The Gauge Havalimanına iniş yapacaktır. Havalimanına iniş yapıldıktan sonra, şehir merkezine ulaşımın sağlanması için hazırlanan tren ya da otobüsler kullanılabilir. Rotterdam ulaşım olanaklarından olan taksi ve özel araç kiralamalarının yanında, Rotterdam balayı otellerinin göndereceği servislerle de otellere ulaşılması mümkündür.

Rotterdam’da Nerelere Gidilir?

Amsterdam sonrasında, Hollanda’nın en büyük ve en önemli şehri olan Rotterdam, İkinci Dünya Savaşında aldığı ağır darbeler sebebiyle yeniden inşa edilmiştir. Avrupa’nın en modern şehirleri arasında yer alan Rotterdam, modern mimarisi ve kültür-sanat yönüyle dikkatleri üzerine toplamaktadır. Rotterdam yurtdışı tur paketleriyle şehri ziyaret eden kişiler, Rotterdam’da gezilecek yerler listelerine, aşağıda belirtilen mekanları da eklemelidir:

Euromast: Rotterdam’ın en önemli yapısı olan Euromast, gözlem kulesi olarak kullanılmak amacıyla inşa edilmiştir. Hotel New York tarafından işletilen yapının en tepesinden, Rotterdam’ın komşusu olan şehirler görülmektedir. Kulenin 100 metreye ulaştığı yerden, yere kadar halatlar sarkıtılmıştır. Bu halatlar, adrenalin seven kişilerin kuleden hızlıca aşağı düşmesini sağlamaktadır.

Kübik Evler: Rotterdam ziyaretine gelen kişilerin ilk durağı, kübik evlerdir. Küp şeklinde hazırlanan ve alışılmışın dışında geometrik şekle sahip olan kübik evler, toplamda 40 adettir.

Erasmus Köprüsü: Rotterdam’ın simgesi haline gelen Erasmus köprüsü, Nieuwe Nehrinin üzerindedir. 1996 yılında inşası tamamlanan köprü, dünyadaki en uzun asma köprü olma özelliğine sahiptir.

SS Rotterdam: Önceki yıllarda okyanusa açılan bir gemi, daha sonra otele dönüştürülmüştür. Rotterdam balayı otelleri arasında en meşhuru olan bu gemi, bugün de denizin üstünde durmaktadır.

Rotterdam’ın Tarihi Mekanları

İkinci Dünya Savaşı sebebiyle ağır darbe alan Rotterdam, savaş sonrasında tarihi yapılarının büyük bölümünü yitirmiştir. Rotterdam en ucuz yurt dışı tur kapsamında araştırma yapan kişiler, bölgenin ayakta kalan son tarihi mekanlarını da ziyaret etmelidir. Rotterdam’ın tarihi merkezleri arasında en fazla dikkat çeken yerler şunlardır:

Grote of Sint Laurenskerk: 1449 yılında yapımına başlanan bina, 1525 tarihinde tamamlanmıştır. Rotterdam’daki ilk taş bina olma özelliğine sahip kilise, İkinci Dünya Savaşı esnasında yapılan hava saldırıları sonucunda büyük oranda hasar almıştır.

Wereldmuseum: 1883 yılında inşa edilen müze binasında, etnografik parçalar sergilenmektedir. İçerisinde 1800’den fazla parçanın bulunduğu Wereldmuseum, Rotterdam yurtdışı tur paketleriyle şehri ziyaret eden turistlerin ilk tercihleri arasındadır.

Rotterdam’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Rotterdam, dünyanın önemli modern şehirlerinden bir tanesidir. Şehrin kuruluş dönemi, İkinci Dünya Savaşı sonrasında yeniden başladığı için daha çok modern yapılara ve modern mimariye ağırlık verilmiştir. Rotterdam balayı bölgelerini de kapsayan modern alanların haricinde, Rotterdam yakınlarında meşhur parklar ve doğal güzellikler de bulunmaktadır. Rotterdam’ın doğal güzellikleri kapsamında ele alınacak bölgeler şunlardır:

Kuekehof Lale Bahçeleri: Amsterdam ile Rotterdam arasındaki bölgede yer alan Kuekehof Lale Bahçeleri, her yıl 24 Mart’ta ziyarete açılmaktadır. Dünyanın en büyük lale bahçelerinden bir tanesi olan Kuekehof, ünlü Hollanda laleleriyle bezenmiştir.

Westerpark Bölgesi: Yapay bir park olan Westerpark Bölgesi, 2000 yılından sonra inşa edilmiştir. Yapay bir gölün etrafındaki evler, eski bir Hollanda şehrini anımsatmaktadır.

Kinderdijk Windmills: Rotterdam’dan 16 km uzaklıktaki Kinderdijk Fırıldakları, UNESCO kapsamında dünya mirası listesine dahil edilmiş bölgedir. Orta çağ döneminden kalan Kinderdijk bölgesinde, kış aylarında tamamen buz tutan bir göl bulunmaktadır. Kış aylarında Rotterdam yurtdışı turunu çıkmak isteyen kişiler, Kinderdijk gölünde buz pateni yapabilirler.

Delft: Ortasından küçük bir nehrin geçtiği ve tamamen yeşilliklerle kaplanmış, küçük bir kasabadır. Eski Hollanda yaşamına uygun olarak hazırlanan Delft, Rotterdam balayı bölgelerinden bir tanesidir.  

Rotterdam’ın Önemli Etkinlikleri

Hollanda’daki en önemli ikinci şehir olan Rotterdam, yılın her ayı farklı festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Hollanda tur fiyatları, festivallerin düzenlendiği tarihlerde daha fazla olmakta ve festivale göre turların kapsamı değişmektedir. Rotterdam’ın festivalleri arasında en çok dikkat çekenleri şunlardır:

Rotterdam Uluslararası Film Festivali: Dünyanın en meşhur film festivallerinden bir tanesi olan Rotterdam festival, 11 gün boyunca devam etmektedir. Dünyanın tüm bölgelerine ait filmlerin ve kısa filmlerin gösteriminin yapıldığı festivalin ardından, Rotterdam Tiyatro Sahnesinde özel gösteriler ücretsiz olarak düzenlenir. 

North Sea Jazz: Her sene temmuz ayında düzenlenen etkinlik, 3 gün boyunca aralıksız devam etmektedir. 13 ayrı sahnenin bulunduğu festival, 200 ayrı müzik gösterisiyle devam etmektedir. Festival süresince, 1500’den fazla müzisyen sahne almaktadır.

5 Mayıs Hollanda Bağımsızlık Günü: Hollanda’nın tüm bölgelerinde kutlanan bağımsızlık günü, İkinci Dünya Savaşının bitişinin ardından düzenlenmeye başlanmıştır.

Rotterdam’da Yeme-İçme Yerleri

Rotterdam balayı bölgelerine gelen ve şehrin kültürel yapısını yakından tanımak isteyen kişiler, Rotterdam’da yemek yenecek yerleri merak etmektedir. Şehrin yöresel lezzetlerinin yanında, Avrupa’nın pek çok mutfağına ait yemeklerin de servis edildiği restoranların başında, aşağıda sıralanan mekanlar gelmektedir:

Restaurant de Jong: Rotterdam tren istasyonunun altında yer alan restoran, Rotterdam’ın meşhur yemeklerini ikram etmektedir. Rotterdam tur fiyatlarını en aza indirmek isteyen kişiler, yemeklerini bu tarzdaki restoranlarda yemeyi tercih edebilirler.

Euromast’a: Rotterdam gözlem kulesinin içindeki meşhur ve lüks restorandır. Hollanda’nın en çok ziyaret edilen restoranı, kulenin en üst katında konumlanmıştır.

Brazzo: Sanatçıların hazırladığı özel tabaklarda ikram edilen geleneksel Hollanda yemekleri, restoranın turistler tarafından tercih edilme sebebidir. Restoranın iç mekânı, tamamen sanat eserleri ve sergilerle dekore edilmiştir.

Rotterdam’a Hangi Mevsimde Gidilir?

Hollanda’nın kuzey bölümünde yer alan Rotterdam, ılıman okyanusal iklimin etkisi altındadır. İklim koşulları sebebiyle, bölgede çok sıcak ya da çok soğuk günler yaşanmaz. Rotterdam hava durumu değerleri, genellikle 18 derece seviyelerinde ölçülmektedir. Rotterdam en ucuz yurtdışı tur paketleriyle şehre gelmek isteyen kişiler, kış dönemine ait turları araştırmalıdır. Kış ayları da çok soğuk geçmediğinden, şehrin gezilmesine engel olmayacaktır. Rotterdam, iklimi sebebiyle sürekli yağış alan bir bölgedir. Yaz aylarındaki ortalama sıcaklık 18 ila 20 derece aralığında olduğundan, bunaltıcı sıcaklıklar görülmez. Rotterdam’a gelinecek en güzel dönem, yaz aylarıdır. Yaz aylarında, Rotterdam tur fiyatları normalden biraz daha yüksek olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz