İsviçre’nin başkenti olduğu düşünülen Zürih, kültürel ve ekonomik anlamda çok geliştiği için turistler tarafından bu şekilde düşünülmektedir. Türkiye’nin Ankara başkenti olmasına rağmen kültürel anlamda İstanbul’un merkez olarak görülmesi gibi, Zürih de başkent zannedilmektedir. Zürih yurtdışı tur olanakları bölge içerisinde yer alan tarihi ve kültürel zenginliklere yönelik kampanyalar içermektedir. Bunun yanı sıra meşhur Zürih üniversitesi sayesinde şehrin eğitim olanakları da geniş olmaktadır. Avrupa’nın kültür başkenti olarak bilinmesi sebebiyle Zürih yurtdışı tur seçenekleri de kültür turlarından oluşmaktadır.

Bu turlar, şehirde yer alan dimi ve tarihi mimari yapıların gezilerek şehrin dokusunun en iyi şekilde solunmasını sağlamaktadır. 1.83 milyon nüfusu olduğu bilinen şehir, ilçelerinin de kalabalık olması sebebiyle nüfus oranı fazla görünmektedir. Zürih şehrinin yakınlarında bulunan ilçeler de oldukça önemli kültürel birikimlere sahip ilçeler olarak bilinmektedir. Zürih şehri içerisinde toplu taşıma olanakları da hem devlet hem de özel bir şirket tarafından yürütülmektedir. Bu sayede çeşitli olanaklar iyi ücretler ile vatandaşlara sunulmaktadır. Zürih ilini seyahat eden turistler için de bu durum avantaj olarak sunulmaktadır.

Zürih’e Nasıl Gidilir?

Zürih şehrine farklı olanaklar ile ulaşılabilinmektedir. Zürih’e ulaşım olanakları; havayolu, deniz yolu ya da kara yolu olarak bilinmektedir. Fakat tüm bu olanakların içerisinde en fazla tercih edilenin hava yolları olduğu bilinmektedir. Zürih tur fiyatları belirlenirken bilet fiyatları göz önünde bulundurulmaktadır. Uçuş alternatiflerinin bulunduğu dönemlerde indirimler bulunmaktadır. Zürih tur fiyatları, aynı zamanda mevsimsel olarak da değişebilmektedir. Zürih’e İstanbul havalimanından ulaşım sağlamak isteyenlerin ortalama 3 saat içerisinde şehre ulaştıkları bilinmektedir. Bazı saat dilimlerinde yapılan uçuşlar ise aktarmalı olduğu için daha fazla saatler sürebilmektedir. Demir yolu ile ulaşım sağlamak isteyenlerin Avrupa hattı üzerinden yolculuk yaptıkları bilinmektedir. Özellikle Almanya hattı üzerinden rahatlıkla Zürih şehrine ulaşmak mümkün olmaktadır.

Zürih’de Nerelere Gidilir?

Zürih şehrinde tarihi ve dini yapıların yanı sıra doğal güzellikler de bulunmaktadır. Zürih’in gezilecek yerleriolarak sunulan önerilerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Great Minster: Şehirde bulunan en önemli kiliselerden biri olarak bilinmektedir. Bu kilisenin hem dini hem de tarihi değeri bulunmaktadır.
 • Fraumünster Kilisesi: Şehirdeki bilinen bir diğer büyük kilise olarak aynı konumlarda bulunduğu bilinmektedir. Böylelikle rahatlıkla ziyaret edilebilmektedir.
 • St. Peterskirche: 13. Yüzyıldan günümüze gelmiş olan yapının oldukça önemli bir mimari değere sahip olduğu bilinmektedir.
 • Lindenhof: Bu bölge, şehrin önemli resmi binalarının bulunduğu bir bölgedir. Fakat şehrin tarihi dokusunu temsil ettiği için önemli olmaktadır.
 • Landes Museum: İsviçre’nin en önemli kültürel deposu olarak bilinmektedir. Bu müze, dış mimarisi olarak da önemli olduğu bilinen yerler arasındadır.
 • Museum of Fine Arts: Önemli bir sanat galerisi olarak bilinen müze, 18. Yüzyıldan bu yana ziyaret edilmektedir.
 • Opernhaus Zürich: Sahne sanatlarının önemli bir adresi olarak bilinen mekan, oldukça zarif bir mimari ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Tüm bu gezilecek yerler, Zürih en ucuz yurtdışı turu paketleri içerisinde gezginlere sunulmaktadır. Pek çok gezgin bu paketler içerisinde seçim yaparak turlarını belirleyebilmektedir. Zürih en ucuz yurtdışı turu hesaplanırken öncelikli olarak kaç günlük tura katılım sağlanacağı belirlenmektedir. Bunun yanı sıra paket içeriğine hangi hizmetlerin dahil edildiği de ücret noktasında bir diğer belirleyicidir. Yapılan hesaplamalar mevsimlere göre değişkenlik göstermektedir.

Zürih’in Tarihi Mekânları

Zürih şehri çevresinde en çok görülen mekânlar olarak Zürih’in tarihi merkezleri görülmektedir. Şehrin ve İsviçre’nin tarihini önemli ölçüde yansıtan bazı mekanlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Rathaus: Şehrin 17. Yüzyıldan kalma eserlerinden biri olarak bilinmektedir. Yapı şuanda belediye binası olarak kullanılmaktadır.
 • St. Peterskirche: Dini bir değeri olan yapı, kilise olarak 13. Yüzyılda inşa edilmiş olup hala etkisini sürdürmektedir.
 • Great Minster: Şehirde bulunan önemli kiliselerden biri olarak ziyarete açılmaktadır. Aynı zamanda tarihi yapısı sayesinde farklı din mensuplarının da ziyaret ettiği bir mekan olarak bilinmektedir.
 • Bürkliplatz: 19. Yüzyıl eserlerinden birisi olarak bilinen iskele, oldukça güzel bir manzaraya sahip olduğu için çok fazla ziyaretçi aldığı bilinmektedir.

Zürih tur paketleri, bölgenin tarihi dokusunun ziyaret edilmesi için özel olarak kampanyalar sunmaktadır. Zürih tur paketleri içeriğinde kültürel geziler olarak belirlenen seyahatlerde ise daha geniş çaplı etkinliklere yönelik katılım olanaklarının sunulduğu bilinmektedir.

Zürih’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Zürih’in doğal güzellikleri olarak bilinen park ve bahçelerin tarihi yapılardan farklı olarak geniş alanlarda kurulu olduğu bilinmektedir. Bunların yanı sıra, şehrin en güzel fotoğraflarının ve en güzel manzaralarının da bu bölgelerden geçtiği söylenmektedir. Bilinen bazı doğal güzellikler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Çin Bahçesi: Uzak Doğuya özgü havasıyla bilinen bahçe, şehre hediye olarak sunulmuştur. Kış aylarında açık olmadığı da bilinmesi gerekilen önemli konulardan birisidir.
 • Limmat Nehri: Şehrin en önemli görsel şöleninin bulunduğu nehir, kent merkezinde görülebilmektedir.
 • Botanik Bahçesi: Pek çok şehirde de bulunan Botanik Bahçesi, bitki severler için oldukça önemli mekanların başında gelmektedir. Geniş bitki çeşitlerini ziyaretçilerine sunmaktadır.

Zürih balayı otelleri ile yapılan anlaşmaların birçoğunda bilinen doğal güzelliklerin ve parkların ziyaret edildiği mini turlar bulunmaktadır. Zürih balayı otelleri içerisinde çift olarak konaklamak isteyenlerin, merkez bölgelerde konaklamaları ile tarihi yapıları da görme olanakları bulunmaktadır.

Zürih’in Önemli Etkinlikleri

Zürih şehrinin tarih ve kültür şehri olmasının yanı sıra Zürih’in festivalleri de tur katılımcılarının tercihlerini belirlemektedir. Bilinen bazı festivalleri şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır:

 • Zürih Festivali: Haziran ve Temmuz aylarında gerçekleşmektedir. Şehrin sokaklarında farklı kostümler ile gösteriler yapılmaktadır.
 • Caliente: Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşen festival, önemli bir caz müziği festivali olarak bilinmektedir.
 • Oyuncak Ayı Festivali: Çocuklara yönelik hazırlanan festivalde birbirinden farklı oyuncak ayılar sergilenmektedir. Aynı zamanda ayı temalı atölye çalışmaları da bu festival içerisinde yapılmaktadır.
 • Limmat Yüzme Yarışları: Ağustos ayında gerçekleşen festival, şehrin en önemli nehri olan Limmat nehrinde yapılmaktadır.

Zürih Yeme-İçme Yerleri

Zürih şehrini gezerken bilinmesi gereken konulardan birisi de yemek yeme-içme mekanları olmaktadır. Zürih’te yemek yenecek mekânlar olarak bilinen yerler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • KINDLI Restaurant: Şehrin bilinen lüks restoranları arasında yer almaktadır. Bu sebeple güvenilir olduğu de belirtilmektedir.
 • La Soupiere: Çorbaları ile meşhur olan restoranın yerel yemekleri de barındırdığı bilinmektedir.
 • Zunfthaus zur Waag: Vejetaryen olan turistler için sunulmakta olan önemli bir öneridir. 

Zürih’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Nemli bir karasal iklime sahip olan Zürih’in hava durumu, en yüksek 21 derece dolaylarında olmaktadır. Fakat kış mevsimlerinin -4 derecelere kadar düştüğü de bilinmektedir. Bahar mevsimlerinde ise havanın ılık seyrettiği bilinmektedir. Zürih balayı bölgeleri de mevsime göre planlanmaktadır. Özellikle yaz aylarında tercih edilmekte olan bölgelerin kış aylarında çok fazla alternatifleri bulundurmadıkları bilinmektedir. Zürih balayı bölgeleri civarındaki otellerde konaklama yapan çiftler aynı zamanda tarihi ve kültürel miras olarak sayılan bölgeleri de ziyaret etme olanağını bulmaktadırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz