Sınavlar bitiyor, dertler, tasalar rafa kalkıyor ve sömestr tatili başlıyor! Peki, bu sömestr tatilinde gidebileceğiniz yerleri planladınız mı? Birkaç günlüğüne, kafanızı dinlemek ve şehrin kaotik havasından kurtulmak adına yapabileceğiniz bu geziler harika olabilir. Huzurlu, sessiz ve sakin bölgelerden tutun da termal tatil bölgelerine kadar gidebileceğiniz pek çok yeri bu yazımızda sizin için paylaşacağız.

Huzurun Adresi Abant - Abant Gölü

Ek olarak, Kasım ayında tatilinizi planlıyorsanız sizler için Kasım Ayı İçin En İyi 5 Yakın Bölge Oteli yazısını da paylaşmıştık. Sizin için detaylı bir şekilde incelediğimiz otellere göz atarak harika bir tatil rotası çizebilmeniz ve bölgelerin en iyi tesislerinde konaklayabilmeniz mümkün!

8Uludağ

Uludağ Kayak Merkezi - Kar Manzarası

Karların üzerini örttüğü haşmetli bir dağda, hem eğlenceli hem de kış sporları ile dolu dolu bir tatil geçirmek ister misiniz? Uludağ, Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden bir tanesi ve hem pistleri hem de eğlence anlayışı ile hemen herkese hitap edebiliyor. Kış sporları için başlangıçtan zora kadar pek çok pisti bulunan bu merkez, konaklayabileceğiniz güzide tesislere de sahip.

Uludağ Kayak Merkezi

İki bölgesi bulunan Uludağ’da, birinci bölgede eğlenebileceğiniz ve gece hayatını yaşayabileceğiniz bölgelerin daha fazla olduğunu hatırlatmakta da fayda var! Kara doyabileceğiniz bir sömestr tatili planlıyorsanız, Kayak Tatili için En İyi 5 Uludağ Oteli yazımızı inceleyerek, hem Uludağ hakkında hem de kalabileceğiniz tesisler hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

7İzmir

İzmir Gezi Rehberi - Konak Meydanı

Hem tarihi hem de sahilleri ile İzmir, bambaşka bir şehir. Türkiye’nin en özel şehirlerinden biri olan, hem yerleşkeleri hem de insanları ile sıcak memleket İzmir’de, gidip görülebilecek pek çok yer var. Sahilde bira ve midye ile tanışmak bile sizi stresten uzaklaştıracak, birkaç günlüğüne bile olsa deniz havasını solumak sizlere iyi gelecektir.

İzmir Gezi Rehberi - İzmir Köfte

Saat Kulesi, Konak Meydanı, Tarihi Asansör ve Kadifekale gibi merkez içerisinde muhteşem tarihi eserler bulunduran İzmir’in kıyı yerleşkeleri de sömestr tatilinde oldukça ilginizi çekebilir. Şüphesiz, çılgınlardan biri değilseniz denize girmek biraz zor olacaktır ancak sahilde oturup içkinizi yudumlamak dahi huzur bulmanıza yetecek, bize inanın! İzmir’in En Sakin Kaçış Noktası Urla yazımızda, sizler için sessiz ve sakin, huzurlu tatil merkezlerinden Urla’yı kaleme almıştık. İnceleyebilirsiniz.

6Kapadokya

Kurban Bayramı Tatil Önerileri

Kiliseleri, yeraltı şehirleri, tünelleri, mağaraları ve en önemlisi doğal olarak oluşan yapıları ile Kapadokya, ölmeden önce gitmeniz gereken yerlerden en güzeli, belki de en özeli. Büyülü atmosferi ile hem yerin altında hem de yerin üstünde pek çok güzellik bulunduran bu muhteşem bölgenin dünya üzerinde eşi benzeri mevcut değil.

Kapadokya Gezi Rehberi - Ihlara Vadisi

Perslerin güzel atlar ülkesi adını verdiği Kapadokya, Göreme Açık Hava Müzesi, Güvercinlik Vadisi, Güllüdere Vadisi gibi gezilip keşfedilecek muhteşem yerlere sahip. Daha önce, Dünya Mirası Kapadokya’nın Gezi Rehberi başlıklı yazımızda bu bölgeyi detaylı olarak incelemiştik. Siz de, rotanızı bu yazımız üzerinden çıkararak muhteşem bir Kapadokya tatili yapabilirsiniz.

5Erzurum

Paladöken Otelleri - Dedeman - Pist

Biraz daha soğuk ve şüphesiz karla dolu bir sömestr tatili hayaliniz varsa; Erzurum da gidilebilecek en güzel şehirlerden bir tanesi. Bakıldığında, Palandöken Kayak Merkezi gibi dünyaca tanınmış bir kayak merkezine sahip olan Erzurum’da, ek olarak gezilip görülebilecek pek çok yer olduğunu da hatırlatalım.

Sway Hotel - Kayakçı Takip Sistemi

Tarihi eserleri çok fazla olan bu şehirde, Üç Kümbetler, Erzurum Ulu Cami, Çifte Minareli Medrese gibi muhteşem yapılar bulunuyor. Palandöken’de harika bir kayak tatili yapmak, sonrasında ise Erzurum’u keşfetmek, kesinlikle planlarınız arasına alınabilir bir seçenek! Geçtiğimiz günlerde sizin için Türkiye’nin Yeni Yüzü Palandöken Kayak Merkezi başlıklı yazımızda Palandöken’i anlatmıştık.

4Batı Karadeniz

Karadeniz'de Görmeniz Gereken Yerler - Gideros Koyu - Genel

Sizleri doğanın kalbine çağırıyoruz, Batı Karadeniz’e; buyurmaz mısınız? Türkiye’nin en temiz havasına sahip şehirlerinin bulunduğu, doğası ve yeşil alanları ile gönüllerinizi fethedebilecek bir bölge olan Batı Karadeniz, hem insanları hem de dağ evi konseptindeki muhteşem tesisleri ile harika bir tatil yapabileceğiniz yerlerden.

Safranbolu Konakları - Gezi Yerleri

Safranbolu, Amasra, Kastamonu, Düzce, Sinop gibi harika şehirlerde dilerseniz günübirlik, dilerseniz tek bir şehirde dilediğiniz kadar konaklayarak; hem yeşil içinde, hem stressiz hem de sessiz ve huzurlu bir tatil yapabilmeniz mümkün. Karadeniz’de Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer yazımızda da Karadeniz’e dair pek çok yer paylaşmıştık, göz atmayı ihmal etmeyin!

3Pamukkale

Pamukkale Travertenleri - Genel 1

Beyaz bir cennet olan Pamukkale, dünya üzerinde görmeniz gereken en güzel bölgelerden bir tanesi ve buraya yabancı turistlerin de akın ettiği bilinmekte. Termal suların oluşturduğu, doğal ve karla kaplı kütlelerin büyülü atmosferi, daha ilk andan sizi içine çekmeye yetiyor. Doğal Miras listesine alınmış bu bölgelerde travertenler de mevcut ve ortada bulunan havuzlar tamamı ile doğal termal sulardan oluşuyor.

Pamukkale Travertenleri - Antik Havuz

Bu doğal sulara girerek hem stresinizden arınabilir hem de harika bir sömestr tatilini kendinize hediye edebilirsiniz. Ek olarak, girmeseniz de, Kleopatra Havuzu’nu görmeden Pamukkale’den dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Antik Tiyatro da, görmeniz gerekenler arasında yer almakta.

2Eskişehir

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Mevsim

Bir öğrenci şehri olarak görülse de; Türkiye’nin Avrupai şehirlerinden biri olarak da nam salmış Eskişehir, sömestr tatilinde gitmek isteyeceğiniz yerlerden bir diğeri olabilir. Tarihi ögeleri, yapısı, insanları ve samimiyeti ile Eskişehir, gönüllerinizi fethedebilecek bir diğer merkez.

Eskişehir Gezi Rehberi - Genel

Gece hayatının bulunduğu, kalabileceğiniz harika tesislerinin olduğu ve şifalı suları ile her yıl binlerce kişiye şifa dağıtan kaplıcalarıyla bilinen Eskişehir, denizi olmayan ancak denizi aramayacağınız yegâne seçeneklerinizden. Anadolu’nun İncisi Eskişehir’in Gezi Rehberi yazımızda, şehri detaylı bir biçimde incelemiş, sizlere harika bir gezi rotası da çıkarmıştık. Siz de, yazıyı inceleyerek bilgi alabilirsiniz.

1Bolu

Huzurun adresi Abant: Piknik

Abant’ın olduğu yerin güzel olmama ihtimali yoktur ve Bolu, sessiz, sakin, huzurlu yapısıyla gidip sömestr tatilinin dönüşünde yenilenmiş olarak veda edebileceğiniz; sonrasında defalarca tekrar gitmek isteyeceğiniz şehirlerden. Kartalkaya gibi harika bir kayak merkezi olan Bolu’da, dilerseniz bu sömestr tatilinizi kayak yaparak geçirebilir; dilerseniz sadece Abant Gölü çevresinde bir tesiste, huzur bulmayı tercih edebilirsiniz.

Huzurun adresi Abant - Göl Manzarası

Son dönemin en popüler merkezlerinden biri olan Bolu’ya gitmenizi, Yedigöller’i, Abant’ı ve Gölcük’ü görmenizi kesinlikle öneriyoruz. Kış Sporlarının Yıldızı Kartalkaya Kayak Merkezi başlıklı yazımızda, Kartalkaya’yı ayrıntılı olarak incelemiş ve sizlere sunmuştuk.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here