Eskişehir, kimine göre sadece bir öğrenci şehriyken, kimine göre henüz keşfedilmemiş pek çok bölgesi olan; oldukça hoş bir şehir. Özellikle son yıllarda, günübirlik gezi sektörünün en çok gezi düzenlediği şehirlerden bir tanesi olmayı başaran Eskişehir’de, gezip görülecek pek çok yer ve elbette denenebilecek pek çok tat bulunuyor.

Eskişehir Gezi Rehberi - Genel

Tatil Dükkanı bu yazısında Eskişehir gezi rehberini sizler için hazırladı. Siz de ilerleyen dönemde bu şehre günübirlik turlarla ya da şahsi aracınızla gitmek isterseniz, bu yazıdan yararlanarak kendinize uygun bir rotayı çizebilir, sonrasında harika yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Ayrıca, Günübirlik Kaçabileceğiniz Tatil Yerleri adlı yazımızı okuyarak farklı alternatifler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. 

5Eskişehir’e Nasıl Gidilir?

Eskişehir Gezi Rehberi - Ulaşım

Günümüzde Eskişehir’e hızlı tren vasıtası ile ulaşım oldukça kolaylaştı ve pek çok insan hızlı trenlerle ulaşımlarını sağlamaktalar. İstanbul, Ankara ve Konya’dan kalkıp Eskişehir’e çok kısa bir sürede ulaşabilen hızlı trenler dışında, şahsi aracınız ile de Eskişehir’e gelebilmeniz mümkün. Havayolu ile ise Eskişehir’e direkt gelebilmeniz henüz mümkün değil çünkü havalimanı bulunmuyor. Dilerseniz, Ankara’ya havayolu ile geçip Ankara’dan Eskişehir’e hızlı tren yolculuğu yaparak şehre gelmeniz mümkün görünüyor.

4Eskişehir’de Gezilecek Yerler

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Manzara

Tarihin tozlu raflarından pek çok anıyı gün yüzüne çıkarabilen Eskişehir, bunun yanında modern detayları da zarafetle sunan şehirlerden. Bu anlamda, Türkiye’nin en yaşanılabilir şehirlerinden biri de sayılıyor. Antik Kentlerden kalma eserlere, arkeolojik kalıntılara bu şehirde rastlayabilmeniz mümkün.

Odunpazarı Evleri

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Odunpazarı

UNESCO Dünya Mirasları listesine alınan Odunpazarı Evleri, “Eskişehir’e gidip de görmeden dönme!” denebilecek yerlerden bir tanesi. Bakıldığında, rengârenk pek çok eski yapı evin bir arada bulunduğu, dar sokakları ile eski zamanları andıran sokaklar, günümüzde yabancı turistler tarafından da oldukça ilgi görüyorlar.

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Odunpazarı - Mavi

Adını yerleşim yeri olan Odunpazarı’ndan alan Odunpazarı Evleri; Türk mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi hiç şüphesiz. 300 Yıldan bu yana korunan bu evler ve bu gelenek, belli zamanlarda aslına uygun biçimde restore ediliyor ve ayrıca buradaki bir ev, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi olarak da kullanılıyor. Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesi olan bu evi de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Odunpazarı - Renkli

Dilediğiniz yerde oturabileceğiniz, kafelerin bulunduğu, hediyelik eşyaların ve Eskişehir’e has taşlarla yapılan pek çok takının satıldığı Odunpazarı evleri; hem eskiyi hissedip hem de sıcacık insanlarla tanışabileceğiniz muhteşem bir yer.

Sazova Parkı

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Odunpazarı - Sazova Parkı

Eskişehir’in Sazova mahallesinde yer alan Sazova parkı, genel geçer parklardan çok ama çok farklı. Burası, tam 400 bin metrekarelik alana inşa edildi ve Türkiye’deki pek çok gezginin, yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Masal Şatosu

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Odunpazarı - Şato

İçerisinde pek çok etmeni bir araya getiren, oldukça hoş konsepti ile Sazova’da, en çok görülmek istenen yerlerden bir tanesi Masal Şatosu. Burası, artık şehrin simgesi haline geldi ve küçükler için tasarlansa da, küçük büyük herkes tarafından bambaşka bir ilgi görüyor! Masal kahramanlarının bulunduğu, bunun yanında tarihimizden ögelerin de yer aldığı Masal Şatosu, Sazova parkını geniş bir biçimde izleyebileceğiniz muhteşem bir terasa sahip.

Korsan Gemisi

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Korsan Gemisi

Masal Şatosu sonrasında gidilebilecek en güzel yerlerden bir diğeri de Korsan Gemisi. Dikkat çeken güzel yapılardan biri olan bu gemide, zindanından mürettebatına kadar her şey düşünülmüş ve tasarım olarak Atlas Okyanusu’nu aşan gemilerden biri olan Mayflower örnek alınmış. Çocuklarınız hiç şüphe yok ki buraya da bayılabilir.

Japon Bahçesi

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Japon Bahçesi

Masal Şatosu ve Korsan Gemisi dışında, gidilebilecek en güzel yerlerden bir tanesi Japon Bahçesi. Görsel açıdan dönemin en güzel yerlerinden biri kabul edilen Japon Bahçesi, sessiz ve sakin yapısı ile de doğa içinde huzur bulabileceğiniz muhteşem bir atmosferin hakim olduğu yerlerden.

Eti Sualtı Dünyası

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Eti Sualtı Dünyası

Eti sponsorluğunda yıllar önce inşa edilen Sualtı Dünyası da bayılabileceğiniz yerlerden bir tanesi. Bir bilim, sanat ve kültür parkı olan Sazova’da burası 123 farklı türden toplamda 2150 adet balığı bir arada bulunduruyor. Eski zamanlarda ayrıca girilebilen sualtı dünyasına günümüzde hayvanat bahçesinden giriş yapabiliyorsunuz; hayvanat bahçesinin giriş ücreti ise 2018 itibarı ile 10 TL.

Hayvanat Bahçesi

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Hayvanat Bahçesi

Sazova Parkının en genç üyesi, Eskişehir hayvanat bahçesi. Burada, Penguen’den Mirket’e kadar pek çok hayvanı görebilmeniz mümkünken, büyüklüğü 1 ya da 2 saatte gezilebilecek türden bir bahçe olduğu da belirtilebilir. Sualtı dünyasına da günümüzde buradan ulaşabiliyorsunuz.

Porsuk Çayı

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Porsuk Çayı

Porsuk Çayı da Eskişehir’in sembollerinden bir tanesi ve çayın şehir merkezine bakan Adalar olarak isimlendirilen yerinde sadece gezip görülecek değil, oturup dinlenilebilecek ve çayı izleyebileceğiniz pek çok kafe mevcut. Çay üzerinde yol almak isterseniz, tavsiyemiz muhakkak bir defa gondola binmeniz yönünde. Adalar mevkiinde, gondol için gerekli hizmetler sunuluyor ve dilerseniz bot seferleri de mevcut.

Müzeler

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Müzeler

Eskişehir’in hem tarih kokan hem de modern sanat müzeleri de oldukça ilgi görmekte. Bakıldığında, Balmumu müzesi özellikle son yılların en güzel müzelerinden biri kabul edilir ve pek çok ünlü figürün balmumu çalışmalarını burada görebilirsiniz. Büyükerşen tarafından yapılan bu çalışmalar, geçtiğimiz yıl bir şov programına da konu olmuştu. Bunun yanında, Arkeoloji ve Tarih temalı müzeler de, Eskişehir’in tarihsel kapsamda ne denli değerli olduğunu göstermek adına oldukça önemli. Çok kolay bir biçimde Eskişehir’de harika bir tarih yolculuğu yapabilmeniz mümkün.

3Eskişehir’de Ne Yenir?

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Çiğ Börek

Eskişehir’de en çok çiğ börek yenir! Bir Kırım Tatar yemeği olan çiğ börek, şehirle özdeşleşmiş tatlardan bir tanesi ve genelde Eskişehir’in en bilindik yerlerinden bir tanesi Kırım Tatar Çiğ Börek Evi’dir. Odunpazarı’na uğrarsanız, buraya da muhakkak uğrayıp çiğ böreği tatmanızı öneriyoruz.

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Çiğ Börek - Papağan

Papağan Çiğ Börek de merkezdeki alternatiflerinizden biri olabilir. Özellikle hafta sonlarında burada uzun bir kuyruk görebilmeniz mümkündür. Son olarak, eve dönüşünüzde met helvası almayı da ihmal etmeyin. Bu tada bayılacaksınız.

2Eskişehir’de Nerede Kalınır?

Tasigo Hotels Eskisehir Bademlik Termal Hotel

Eskişehir’de hem şehir merkezinde hem de şehrin uzağında kalınabilecek pek çok tesis mevcut ancak şüphe yok ki en güzellerinden bir tanesi Tasigo Termal. Modernin ve estetiğin buluştuğu yer olarak bilinen bu termal otel, sizler için kalınabilecek en güzel yerlerden bir tanesi ve şehir merkezine de oldukça yakın. Geçtiğimiz aylarda bu tesisi Lüks ve Zarafet: Tasigo Hotels Eskişehir Termal başlıklı yazımızda derinlemesine incelemiştik, okuyup detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

1Eskişehir’e Ne Zaman Gidilir?

Anadolu'nun İncisi Eskişehir'in Gezi Rehberi - Mevsim

Eskişehir, çoğu zaman özellikle Akdeniz ve Ege’den gelen ziyaretçileri için soğuk addedilir. Sert ve karasal bir iklime sahip olan Eskişehir’e, genelde yaz ve ilkbahar aylarında gelmeniz bu sebepten önerilir; zira hem gezmek hem de pek çok şeyi rahatça görebilmek adına yaz ayları daha uygundur. Aralık ayından sonra kar yağışının başladığı Eskişehir, kar günlerinde ayrı bir güzel olsa da; gezmesi biraz zordur. Kimilerine göre öğrenci şehri olan kimilerine göre ise yaşanabilirlik düzeyi yüksek şehirlerden biri olan Eskişehir’i kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here