Daha önce vize ve pasaport işlemleri yapmadıysanız ve ilk kez pasaport alacaksanız, hangi pasaportu almaya uygun olduğunuzu önceden bilmeniz gerekiyor. Çünkü, Türkiye’de 2019 itibarı ile dört çeşit pasaport mevcut. Tatil Dükkanı Blog’da bugün, sizlere detaylı bir pasaport rehberi hazırlamaya çalışacağız. İçeriğimizde, pasaport çeşitlerini, hangi pasaportun kimlere verilebileceğini, bu pasaportlarla neler yapabileceğinizi ve harç ücretlerini bulabilirsiniz.

Ayrıca, Vize İstemeyen Ülkeler 2020 başlıklı içeriğimizde, yalnızca pasaportunuzla giriş yapabileceğiniz, devletimiz ile anlaşmalı ülkeleri de sizler için listelemiştik. Gelecek aylarda bir tatil planınız varsa ve yurtdışını görmek istiyorsanız, göz atmanızda yarar var!

Kaç Çeşit Pasaport Var, Kimlere Veriliyor?

Tatil için Neden Kıbrıs'ı Tercih Etmelisiniz? - kıbrısa pasaport gerekli mi?

2011 yılından itibaren elektronik sisteme geçiş yapıldı ve bu sistemle birlikte, pasaport sayısı aynı kalsa da, renkler değişti. Bu bağlamda, dört çeşit pasaport mevcut ve bunlar halk arasında bordo, yeşil, gri ve siyah olarak biliniyor. Her birinin farklı bir işlevi ve alınma kriterleri de mevcut. Gelin, öncelikle bunlara detaylı bir biçimde göz atalım.

Bordo Pasaport – Umumi Pasaport

Bordo ya da umumi pasaport adı ile bilinen bu pasaport çeşidi, 2011’den önce lacivert rengindeydi. Bu pasaport, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her bireye, başvuru koşullarına uyması halinde verilebilmekte. Standart pasaport olarak da bilinen bordo pasaport ile birlikte, vizesiz ülkelere gidiş hakkınız mevcut, vize isteyen ülkeler için ise öncelikle vize başvurusu yapmanız gerekmekte.

Yeşil Pasaport – Hususi Pasaport

Yeşil ya da hususi pasaport, kadro derecesi bir ila üç arasında olan devlet memurlarına, aynı zamanda eski bürokratlara verilen pasaport çeşidi olarak biliniyor. Ayrıca, doktor ve öğretmen gibi kamu personelleri de kadro derecelerine uygunluk koşuluyla yeşil pasaport sahibi olabiliyorlar.

Dolaşım gücü en geniş pasaportlardan bir tanesi olan hususi pasaport sayesinde, neredeyse tüm Avrupa ülkeleri dahil olmak üzere 130 ülkeye vizesiz giriş hakkı bulunuyor. Ayrıca, yeşil pasaportlu bir ebeveyniniz varsa ve bir gençseniz, siz de 25 yaşına kadar yeşil pasaport alma hakkına sahip olabiliyorsunuz.

Gri Pasaport – Hizmet Pasaportu

Yeşil ile birazdan bahsedeceğimiz siyah pasaport arasında bir seçenek olan gri pasaport, hizmet pasaportu olarak da biliniyor. Belediyelerin ve resmi kurumların, bir hizmet gereği yurtdışına giden personellerine tahsis edebildiği gri pasaport sayesinde; personeller kolaylıkla, vize gerekmeksizin gerekli yere gidip görevlerini yerine getirebiliyorlar. Ayrıca, personellerin görevleri devam ettiği sürece; aile de yeşil pasaporta sahip olma şansını elde ediyor.

Siyah Pasaport – Diplomatik Pasaport

Bakanlar, meclis üyeleri, diplomatlar, valiler, orgeneraller, belediye başkanları gibi devletin üst düzey üyelerine verilen pasaport çeşidi olan siyah pasaport; diplomatik pasaport olarak adlandırılıyor. Yalnızca, devletin üst düzey yetkilisi olarak görevde bulunulan süre boyunca sahip olunabilecek bir pasaport çeşidi olan siyah pasaport sayesinde; yurtdışındaki tüm ülkelere vizesiz giriş imkanı bulunuyor.

2019 Güncel Pasaport Ücretleri

Her pasaportta, istediğiniz geçerlilik süresine göre değişen bir harç bedeli mevcut; defter bedeli ise ne kadar süreyle geçerlilik talep ederseniz edin, sabit kalıyor. Aşağıdaki tabloda, detaylı olarak harç ve defter ücretlerini sunduk.

  Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam
6 AY 170,00 TL  133,50 TL 303,50 TL
1 YIL 248,40 TL 133,50 TL 381,90 TL
2 YIL 405,50 TL  133,50 TL 539,00 TL
3 YIL 575,90 TL  133,50 TL 709,40 TL
4 – 10 YIL 811,60 TL  133,50 TL 945,10 TL

Başvuru İçin Gerekli Evraklar ve Başvuru Safhası

Bu başlık, genelde bordo pasaport almak isteyenler için geçerli bilgiler oluşturuyor. Yeşil pasaport ve üzeri kriterlerdeki pasaport seçeneklerinde ise elbette farklı koşullar ve başvuru durumları mevcut. Bordo pasaport için gereken belgeler, aşağıdaki biçimde listelenebilir:

  • Nüfus Cüzdanı
  • 2 Biyometrik fotoğraf
  • Varsa eski pasaportlar
  • Pasaport harcı ve defter bedelini ödediğinize dair dekont

Belgelerinizi topladıktan sonra, Randevu sayfasından randevunuzu alarak pasaport randevusuna gitmeniz ve başvurunuzu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Elbette, belge taleplerinde ve harç ücretlerinde değişiklikler olabiliyor; bu değişiklikleri sunduğumuz resmi site üzerinden de öğrenebilmeniz mümkün. Ancak şimdilik, değişiklik yok ve istenenler adım adım, bu şekilde.

Genel hatlarıyla, pasaport çeşitlerini, bu pasaportların kimlere verildiğini ve başvuru yollarını açıkladık.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here