İstanbul Kınalıada

İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinde hafta sonu veya günübirlik kaçamak yapacağınız destinasyonlar bulunuyor. İstanbul’a yakın günübirlik gezilecek yerler ve daha fazlası bu yazıda!

Bir şehrin trafiği, gürültüsü, havası, problemleri ve kalabalığı zaman zaman hepimizi sinir krizine sokacak kadar deli edebilir. Özellikle bu şehir İstanbul ise. E böyle anlarda da kendimizi sakin bir yere adeta doğanın kucağına atmak isteriz. İstanbullular da bu alternatifi çevre illerdeki popüler noktalara gitmeyi planlayarak farklı bir atmosfere bürünmek için tercih ederler. Bu noktaların bazıları İstanbul sınırları içerisinde olurken, bazıları da İstanbul’a çok yakın bir mesafededir. İstanbul’a 2 – 3 saatlik bir mesafede olan rotalardan birini seçerek ya günübirlik gezebilir ya da hafta sonları daha uzun süreli kalabilirsiniz. Peki İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinde neler var? Gelin hep birlikte inceleyelim ve kendimize güzel bir rota oluşturalım!

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler Haritası

İstanbul’a Yakın Köyler

İstanbul’da en yakın gezilecek yerler listesinde öncelik olarak yakın köylere değindik. Listedeki seçenekleri değerlendirerek kendi rotanızı oluşturun ve zaman kaybetmeyin!

Misi Köyü

Misi Köyü

Nerede? Bursa‘nın en popüler köylerinden biri olan Misi Köyü, İstanbul’a 164 kilometre mesafedeyken Bursa’ya ise 12 kilometre mesafede bulunuyor. İstanbul a yakın gezilecek yerler listesinde ilk sırayı alan Misi Köyü, hem İstanbul’a yakınlığı hem de tarihi ile gelenlerin beğenisi topluyor. Nilüfer Çayı’na yakın bir konumda olan bu köy, bol yeşilliğiyle sizleri mest edeceğinden şüphemiz yok! İlk ismi “Mysia” olan Misi Köyü, iki bin yıllık tarihi geçmişe ev sahipliği yapıyor. M.S. 183 yılında Alex adındaki bir keşiş tarafından keşfedilen bu köy, 1989 tarihinde sit alanı olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Nasıl bir yer? Geçmişte ipekböcekçiliği, tarım ve bağcılık ile ilgilenen Misi Köyü, her noktasında bu izleri hissetmenizi sağlıyor. Köyü gezerken asma yaprakları ve üzüm bağları ile sık sık karşılaşacak, neden pekmez ve şarabı ile bilindiğini yakından anlayacaksınız. Rum ve Osmanlı mimarisine ait olan birbirinden renkli ahşap evlerine hayran olacak ve bu evlerin önünde bol bol fotoğraf çektireceksiniz. Gerçi bu evlerin çoğu restore edilmiş ve farklı sosyal tesislere dönüştürülmüştür ancak çoğunun hala restorana ihtiyacını olduğunu geldiğinizde anlayacaksınız.

Bursa’nın en yeşil bölgelerinden biri olan Misi Köyü’ne geldiğinizde sokaklarında gezerek bu renkli evlerini yakından görmelisiniz. Ayrıca Misi İpek Evi, Misi Koza Evi, Misi Çocuk Kütüphanesi, Mysia Fotoğraf Müzesi ve Misi Etnografya Evi gibi noktaları da kesinlikle rotanıza eklemelisiniz. Son olarak Nilüfer Çayı’na gitmeden eve dönmemeniz gerektiğini ekleyelim. Hatta sıcak yaz günlerinde buraya gelerek serinleme imkanı bulabilirsiniz. Ancak genel olarak hafta sonlarında bir hayli kalabalıklaştığını da unutmadan söyleyelim.

Uçmakdere Köyü

Uçmakdere Köyü

Nerede? Tekirdağ‘da bulunan Uçmakdere Köyü, Tekirdağ merkeze yarım saatlik bir mesafede bulunurken İstanbul’a ise 4 saatlik bir mesafede bulunuyor. Eski bir Rum köyü olan Uçmakdere Köyü, sadece ismiyle bile dikkat çeken rotalardan biridir. Nasıl Fethiye yamaç paraşütü ile nam salmışsa, Uçmakdere Köyü de en az Fethiye kadar ünlüdür. Yamaç paraşütü için çokça kez tercih edilen bu yerde harika fotoğraflar yakalayabileceğinizi sakın unutmayın. 🙂

Nasıl bir yer? Yemyeşil atmosferinde hem bedeninizi hem de ruhunuzu dinlendireceğiniz gibi büyüleyici manzarasıyla da adeta kendinizden geçeceksiniz. Tam bir sayfiye yeri olan Uçmakdere Köyü, şirin bir o kadar da tatlı bir köy olarak herkesin gözdesidir desek yanılmış olmayız. Öte yandan bu köyün yerel halk tarafından üretilen şarapları ile ünlü olduğunu ekleyerek kesinlikle tatmanız gerektiğini belirtelim. Geldiğinizde yamaç paraşütünün yanı sıra rüzgar sörfünü de deneyimleyebilirsiniz.

Eşsiz manzarasına şahit olacağınız bu köyün aynı zamanda birbirinden etkileyici koylarını da mutlaka gezi rotanıza eklemelisiniz. Kampçılar ve doğa tutkunları için de bir alternatif olan Uçmakdere, denize sıfır kamp alanlarıyla yoğun bir ilgi görmektedir. Özellikle şehir hayatından sıkılan ve kafasını dinlemek isteyenler, İstanbul’a yakın kamp alanları listesine burayı kesinlikle not etmeli! Gün batımını izleyeceğiniz, tertemiz berrak sularında yüzeceğiniz ve doğayla baş başa kalacağınız bu nokta, adeta tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak nitelikte.

Not: Kamp demişken şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz; “Türkiye’nin En İyi Kamp Alanı” ve “Kamp Meraklıları İçin En Güzel Tatil Yerleri” 

Gökçetepe Köyü

Gökçetepe Köyü

Nerede? Edirne Keşan’da yer alan Gökçetepe Köyü, hem İstanbul’a yakınlığıyla hem de kamp alanlarıyla oldukça sık tercih ediliyor. İstanbul hafta sonu yakın yerler arasında büyük ilgi gören Gökçetepe Köyü, daha çok kamping hayatı ile ön plana çıksa da bünyesindeki doğal güzellikleri ile de gelenlerden tam not alıyor. İstanbul’dan ortalama 3 saat süren bu yerde kamp dışında bol bol doğa yürüyüşü yapabileceğinizi de unutmayın.

Nasıl bir yer? Adeta saklı bir cennet olan Gökçetepe Köyü, aslında çoğu kimse tarafından yolun biraz gerisinde kaldığı için çok fazla bilinmiyor. Orman yolları ve köylerinin arasından geçerek ulaşacağınız bu nokta sizi güzel bir sürprizle karşılayacak. Minicik bir köy düşünün denize açılan… Harika bir sahil… Çam ağaçlarının kokusu… Tam anlamıyla olağanüstü bir yer olan Gökçetepe, ziyaretinizi bekliyor! Temiz havasını içinize çekip oksijenle dolacağınız bu köyün Saros Körfezi’ndeki serin sularında da yüzebileceksiniz.

Beğendik Köyü

Beğendik Köyü

Nerede? Kırklareli‘nin Demirköy ilçesinde konumlanan Beğendik Köyü, ülkemizin en batı kısmında Bulgaristan’ın sınırındadır. Alışılmışın dışında farklı bir atmosfer sağlayan Beğendik Köyü, tertemiz deniz ve mükemmel bir doğa ile sizlere kucak açıyor diyebiliriz. El değmemiş bir doğa ile karşılaşmak ve hiç kirletilmemiş bir deniz bulmak kulağa yabancı geliyor. Ancak dediğimiz gibi burası hiç alışık olmadığınız bir deneyim sunuyor!

Nasıl bir yer? Büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Beğendik Köyü, İstanbul’dan yine 3 saate ulaşabileceğiniz bir mesafededir. Küçük ama bir o kadar da şirin bir yer olan bu köyün tertemiz plajlarında sessiz ve sakin, huzur dolu bir tatil geçireceğiniz kesin. İstanbul’a yakın gezilecek yerler doğa açısından güzel bir alternatif olan Beğendik Köyü, aynı zamanda kafanızı dinleyeceğiniz de bir yer. Ancak burada uzun süreli bir tatil keyfi yapamayacağınızı belirtelim. Çünkü konaklama seçenekleri ne köyde ne de deniz kenarında bulunuyor.

Adatepe Köyü

Adatepe Köyü

Nerede? Çanakkale‘nin Küçükkuyu beldesinde yer alan Adatepe Köyü, İstanbul’a 4,5 saatlik bir mesafede konumlanıyor. Geçmişi antik çağlara kadar uzanan Adatepe Köyü, Rumların ve Türklerin bir arada yaşadığı köylerden biridir. Mahallenin üst kısmında Türklerin, aşağı kısmında ise Rumların yaşadığına bakılırsa Kurtuluş Savaşı’na kadar bir uyum içerisinde yaşamışlar. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından koruma altına alınan bu köy, Edremit Körfezi manzarası ile göz kamaştırıyor.

Nasıl bir yer? Taş yapı geleneğine bağlı yapılarıyla dikkat çeken Adatepe Köyü, Edremit Körfezi manzarasının yanı sıra Kaz Dağları’na yakınlığıyla da ön plana çıkıyor. Konumu nedeniyle tahmin edersiniz ki bolca yeşillik hakim. 🙂 Peki yemyeşil ve el değmemiş doğasına ek olarak bir de denizinin berrak ve tertemiz oluşuna ne diyorsunuz? Kulağa oldukça hoş geliyor öyle değil mi? Öte yandan mimarisiyle de büyük ilgi görüyor Adatepe. Hatta köydeki evlerde kullanılan taşlar, çevredeki küçük taş ocaklarından elde ediliyor ve bu şekilde geleneksel taş işçiliğin hala devam edilmesi sağlanıyor.

Olmazsa olmaz! Mimarisiyle oldukça ünlü olduğundan söz etmişken, en eski yapının 263 yıllık olduğunu da hemen ekleyelim. Anlayacağınız buradaki her detay bir başka güzel! Buraya kadar gelmişken daha uzun süreli konaklamak isterseniz, Osmanlı mimarisine ait otel ve pansiyonlarda kalabilirsiniz. Ayrıca Rum mimarisine ait taş butik otellerde de kalabilir ya da villa kiralayabilirsiniz. Son olarak köyün sokaklarında gezmeyi, Zeus Altarı ve Taş Mektep’i ziyaret etmeyi ve otlu dondurmanın tadına bakmayı sakın unutmayın!

Tevfikiye Köyü

Tevfikiye Köyü

Nerede? Yine Çanakkale’de bulunan Tevfikiye Köyü, “Troya” efsanesi ile benimsenen kahramanların resimleri sizleri karşılıyor. Kendinizi bir film karesinde gibi hissedeceğiniz bu yerde, özellikle binaların eskitilmiş sıva kullanılarak antik dönem yapılarına dönüştürülmesine hayran olacaksınız. Tevfikiye Köyü, yeni ismiyle de bilinen Arkeo-Köy, tarihiyle de önem kazanan yerlerden biridir.

1877 – 1878 yıllarında Osmanlı ve Rus Savaşı’ndan kaçan Bulgaristan göçmenlerinin buraya yerleştiği ve Alman arkeolog Heinrich Schliemann’ın da yer aldığı kazılar yapılarak geçimlerini sağladıkları biliniyor. Kazı alanından ve sazlardan getirilen taşlar ile evlerini inşa eden bu göçmenler, nüfus artmaya başlayınca 1891 yılında bu yerleşim yerini köye dönüştürme kararı aldılar.

Nasıl bir yer? O döneme ait sembollerin ve ikonların yer aldığı yapıları yakından göreceğiniz bu yeri, İstanbul’a yakın gezilecek yerler listenize mutlaka eklemelisiniz. Troya kahramanlarının resimlerinin ve tarih ile ilgili yazı ve sembollerin olduğu evleri fotoğraflayacak, Troya Müzesi’ne uğrayacak, Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk heykellerini görecek, köy kahvehanesinde bir şeyler içecek ve sohbet edecek, Troya Antik Kenti’nin taşlarından yapılan bölgenin en eski camisini ziyaret edeceksiniz.

Behramkale Köyü

Behramkale Köyü

Nerede? İstanbul yakında gezilecek yerler listesinde yer alan Behramkale Köyü, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunuyor. İstanbul’a 427 kilometrelik bir uzaklıkta konumlanan Behramkale Köyü, Osmanlı döneminde inşa edilmiş olup oldukça eski bir köydür. Yalnızca 150 haneli bir yerleşim yeri olan bu köy, 30’u aşkın bir süredir sit alanı olarak koruma altındadır. Koruma altında olduğundan dolayı köyde yeni bir bina inşa etmek yasaktır. Sadece binaların restore edilmesine izin verilir.

Nasıl bir yer? Behramkale Köyü, Assos mimarisine ait taş işçiliğinin örneklerini en güzel şekilde yansıtmaktadır. Oldukça turistik bir köy olan Behramkale Köyü, bünyesinde pek çok pansiyon, otel, restoran ve cafe, hediyelik eşya tezgahları gibi olanaklar barındırıyor. Aristoteles’in de içerisinde yaşadığı bilinen bu köyde bir felsefe okulunun kurulduğu ve ilgisi olan kişilerin sıklıkla buraya gittiği söyleniyor. Tarihi izleri her anlamda bizlere gösteren bu köyün tarihi sokaklarında dolaşarak bolca keşif yapabilirsiniz. Sadece tarihiyle değil aynı zamanda duru güzelliğiyle de beğeni toplayan bu köy, gezilecek yerleri ile farklı bir dokuya sahiptir.

Her yıl yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret akınına uğrayan Behramkale Köyü, Hüdavendigar Cami, Hüdavendigar Köprüsü, Assos Antik Kenti, Kadırga Koyu ve Assos plajları gibi noktalarıyla popülerdir. Yazın tertemiz plajında yüzebileceğiniz gibi kışın da ara sokaklarında dolaşarak mimarisini yakından keşfedebileceksiniz. Ayrıca birbirinden lezzetli menülere sahip restoranlarda gününüzü güzelleştirebilir, hediyelik eşya satan tezgahlardan sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz. Özellikle el emeği olan ürünler yoğun talep görüyor, bizden söylemesi.

Garipçe Köyü

Garipçe Köyü

Nerede? İstanbul’a yakın gezilecek günübirlik yerler arasında kuşkusuz Garipçe Köyü yer alıyor. İstanbul her ne kadar kalabalık ve çekilmeyen bir yer gibi görünse de hepimiz biliyoruz ki bazı köşeleri kendimizi bambaşka bir yerde gibi hissettiriyor. İşte bu yerlerden biri de Garipçe Köyü’dür. İstanbul Sarıyer’e 10 km mesafede bulunan Garipçe Köyü, Rumeli Feneri ve Rumeli Kavağı arasında yer alıyor. İstanbul’da pek bilinmeyen noktalardan olan bu köy, günübirlik geziler için birebirdir.

Nasıl bir yer? Küçük olmasına rağmen eşsiz ve büyüleyici manzarasıyla görenleri şaşkına uğratan bu yer, aynı zamanda boğaz manzarasını da en güzel yerde izleme şansı sunuyor. Sahil kasabasından daha çok köyü anımsatan Garipçe Köyü, şehirden uzaklaşacağınız, sessiz, sakin ve huzurlu bir gün geçirmenizi sağlayacak nadide yerlerden biridir. Öte yandan kahvaltı menüleri ve lezzetli restoranların yanı sıra balıkçı tekneleriyle de ün salmıştır. Eşsiz bir manzara karşısında kahvaltı yapacağınız bu yerde, güne harika bir başlangıç yapacak ve motive olacaksınız.

Kaçırmayın! Ev yapımı reçellerden salçalara, kurabiyelerden turşulara, taze balıklardan kalamarlara, mısır ekmeğinden salatalara kadar her şeyin tadına bayılacaksınız! Aynı zamanda köy meydanında dolaşıp keşif yapacak, ev yapımı birbirinden farklı ürünleri satın alacak, manzaraya doyacak ve Cenevizlilerden kalma tarihi kaleyi yakından göreceksiniz.

İstanbul’a Yakın Adalar

İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı tabii ki adalardır. Birbirinden güzel ve renkli bu adaları yakından tanımayı ve sonrasında bizzat görmeyi istemez misiniz?

Büyükada

Büyükada

Nerede? Prens Adaları olarak bilinen adaların arasından en büyüğü Büyükada’dır. İstanbul’un en turistik ve en işlek noktalarından biri olan Büyükada, özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir. Rengarenk begonviller ile dolu sokakları, masmavi plajları, tarihi köşkleri, yazlık evleri ve daha pek çok güzelliğiyle Büyükada, 7’den 70’e herkesin gözdesidir diyebiliriz.

Nasıl bir yer? İstanbul’a yakın yazlık yerler için de tercih edilebilen bu nokta, doğal güzellikleri dışında tarihi ve kültürel dokusuyla da yerli ve yabancı pek çok turistin ilgi odağıdır. Özellikle mimari yapısıyla kendine hayran bırakan Büyükada, aynı zamanda deniz için de çok sık ziyaret ediliyor. Hatta burada sadece yüzmeyecek, yelken yapma şansı da elde edeceksiniz. Bu aktivitenin dışında Büyükada deyince ilk akla gelen tabii ki bisiklettir. 🙂 Bisiklet kiralayarak ara sokaklarında dolaşabilir ve muhteşem fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Kadıköy, Bostancı, Kartal, Yenikapı ve Beşiktaş iskelelerinden kalkan vapur veya motorlarla ulaşım sağlayacağınız Büyükada, ilk etapta sizlere begonvilleriyle kucak açacak! Mor ve pembe renkli bu tatlı atmosfere tarihi köşkler, butik oteller ve lezzetli restoranlar eşlik edecek. Motorlu taşıtların kullanılmasına izin verilmeyen adada saat kaç olursa olsun dilediğiniz gibi dolaşıp gezebileceksiniz. Sahil şeridindeki balık restoranlarından birine oturarak deniz manzarası eşliğinde güzel bir akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

Olmazsa olmaz! Aya Yorgi Tepesi’ne gidin ve Aya Yorgi Kilisesi’ni görün, meşhur dondurmalarından yemeden sakın dönmeyin!

Not: Ayrıca Büyükada ile ilgili yazdığımız yazılarımıza da göz atabilirsiniz: “Büyükada’nın En İyi Kahvaltı Mekanları” veya “En İyi Büyükada Plajları ve Ücretleri

Heybeliada

Heybeliada

Nerede? Prens Adaları’nın Büyükada’dan sonra en büyük ikinci adası Heybeliada, eski adıyla da bilinen Halki, İstanbul’a ortalama yarım saatlik bir mesafededir. Adanın silueti heybe izlenimini andırdığı için bu ismi alan Heybeliada, yeşilliğiyle daha çok ön plana çıkmaktadır. Büyükada kadar kalabalık değildir ancak yine de yaz aylarında yoğunlaşmaktadır. Tarihi geçmişi M.S. 800’lü yıllara kadar uzanan Heybeliada, içerisinde birçok farklı kültüre ve tarihi ize yer vermektedir.

Nasıl bir yer? Ümit Tepesi, Baltacıoğlu Tepesi, Köy Tepesi ve Değirmen Tepesi olmak üzere dört tepeden oluşan ada, çoğunlukla günübirlik turlar için ziyaret ediliyor. İsmet İnönü, Ahmet Rasim ve Hüseyin Rahmi Gürpınar gibi önemli kişilerin de yolunun kesiştiği bu adada, gezilecek pek çok nokta bulunuyor. “En yeşil ada” unvanına sahip olan Heybeliada, İstanbul’un kalabalığından ve stresinden uzaklaşarak keyif dolu bir gün geçirmenizi sağlıyor.

Olmazsa olmaz! İsmet İnönü Evi Müzesi ve Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi gibi noktalar dışında Değirmenburnu ve Süslü Mezar gibi popüler duraklara da kesinlikle uğramalısınız.

Burgazada

Burgazada

Nerede? İstanbul’a en yakın günübirlik tatil yerleri listesinde yer alan Burgazada, bir diğer adıyla da bilinen Burgaz Adası, Prens Adaları’nın en büyük üçüncü adasıdır. Burgazada, son dönemlerde yazlıkçı bir mekan olarak sık sık tercih edilse de Büyükada ve Heybeliada kadar popüler değildir. Ancak bu adayı ilk defa tercih edenlerin hayal kırıklığına uğramayacağı da bir gerçektir! Özellikle sessiz ve sakin bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız, adres belli.

Nasıl bir yer? Yuvarlak bir biçime sahip olan ada, bu özelliğiyle diğer adalardan ayrılıyor. Genişliği 2 km olan Burgaz Adası, ahşap köşkleri, sahilleri, kızılçam ormanları ve koyları ile hem yazın hem de kışın çokça kez ziyaret ediliyor. Türk Edebiyatının önemli yazar ve şairlerinden olan Sait Faik Abasıyanık’ın hayatının bir kısmının burada geçmesi ve evinin müzeye dönüştürülerek ziyarete açılması da cabası! Tabii ki bu kısım herkesin dikkatini çekmese de edebiyatçıların hoşuna gidecek ve merak edeceği bir ayrıntıdır.

Olmazsa olmaz! Geldiğiniz zaman Sait Faik Abasıyanık Müzesi dışında Bayraktepe, Kalpazankaya Sahili, Madam Martha Koyu ve Aya Yani Kilisesi gibi noktaları mutlaka gezmelisiniz.

Kınalıada

Kınalıada

Nerede? Büyükada, Heybeliada ve Burgazada arasından en küçüğü olan Kınalıada, İstanbul’a en yakın olan adadır. Yazlık bir yer olarak yoğun ilgi gören Kınalıada, huzuru ve sessizliği ile insana çok iyi gelmektedir. Yakın İstanbul gezilecek yerler arasında kesinlikle olması gereken Kınalıada, hafta sonu güzel bir manzara eşliğinde hem kahvaltı yapabileceğiniz hem de akşam yemeği yiyebileceğiniz yerlerdendir.

Nasıl bir yer? En popüler yakın destinasyonlardan olan Kınalıada, diğer adalar gibi sokaklarıyla, tarihi evleriyle, gezilecek yerleriyle ve plajlarıyla muhteşem bir deneyim sunuyor. Plajları ile daha çok tercih edilse de bu ada tarihi yapı ve turistik noktalarıyla da göz ardı edilmemeli! Adayı 2 – 3 saate gezip dolaşabilir ancak denizde yüzmek istiyorsanız biraz daha kalarak uzun zaman geçirebilirsiniz. 🙂

Olmazsa olmaz! Hristos Tepesi manzarayı seyredebileceğiniz en güzel yer olduğu için burayı kesinlikle listenize eklemelisiniz. Ardından Kınalıada sahiline gidebilir ve tarihi kiliseleri yakından görebilirsiniz.

Sedef Adası

Sedef Adası

Nerede? Prens Adaları’nın en küçüğü olan Sedef Adası, 19. yüzyılın yarısına kadar “Tavşanadası” olarak biliniyordu. Bu döneme kadar ada üzerinde başka bir canlı bulunmadığından dolayı bu ismi aldığı tahmin edilen ada, özel mülkiyet konumundadır. 4’te 3’üne girişin bulunmadığı bir ada olan Sedef Adası, diğer adalar gibi hem kalabalık değildir hem de gezi için tercih edilmez. Sadece plaj ve restoranlarından yararlanabiliyorsunuz. Eğer adada yaşamıyorsanız ne yazık ki konaklama imkanı bulamazsınız. Bu nedenle burada çokta yapacak bir şey bulamayabilirsiniz. Fotoğraf çektirebilir, yürüyüş yapabilir, denize girebilir, birkaç restoranında yemek yiyebilir ve sakinliğin tadını çıkarabilirsiniz.

İstanbul’a Yakın Doğal Yerler

İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesine doğal yerlerden devam ediyoruz. Kendinizi dinleyeceğiniz ve rahat bir nefes alacağınız bu noktaları gezi rotanıza ekleyerek hafta sonunuzu unutulmaz kılabilirsiniz.

Anadolu Kavağı

Anadolu Kavağı

Nerede? Boğaz’ın kuzey kıyı sahilinde, İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Anadolu Kavağı, bir balıkçı kasabasıdır. Küçük olmasına rağmen sahili ve bünyesinde barındırdıklarıyla oldukça turistik bir mekan olan Anadolu Kavağı, özellikle yaz aylarında çok fazla talep görüyor. İstanbul’a yakın yerler listesinde olan bu mekan, İstanbul’dan çok fazla uzaklaşmak istemeyenlerin, vakti kısıtlı olanların, hafta sonu ve günübirlik gezilecek yer arayanların ilk tercihleri arasındadır.

Nasıl bir yer? Doğasının yanı sıra tahmin edersiniz ki daha çok balıkçı restoranları ile ünlü olan Anadolu Kavağı, İstanbul’un sessiz sakin ve huzur dolu kasabalarından biridir. İsmini belli bir dönem burada bulunan birçok sayıdaki kavak ağacından alan bu kasabada denizin havasını içinize çekecek, lezzetli balıklarının tadına bakacak, eşsiz boğaz manzarasını seyredecek ve pek çok noktasını sevdiklerinizle beraber keşfedeceksiniz.

Boğaz turu gerçekleştiren vapurların son uğrak noktası olan bu mekanda en güzel şey nedir peki? Boğaz manzarası eşliğinde bir balık restoranında oturmak ve lezzetli menülerinden birini yemek tabii ki! Ayrıca deniz ürünleri ve midye tavası dışında yöreye özgü özel olarak tost makinesinde yapılan krepleri de mutlaka denemelisiniz. Öte yandan Marko Paşa Köşkü, Yoros Kalesi, Yuşa Tepesi, Anadolu Feneri ve Çamlıca Tepesi gibi noktaları buraya geldiğinizde dolaşabilirsiniz.

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Nerede? Özellikle İstanbul’a yakın sonbaharda gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı Belgrad Ormanı’dır. Tamamen doğayla baş başa olacağınız bu yerin, “İstanbul’un ciğerleri” olarak adlandırıldığını bilmeyen yoktur herhalde! Hafta sonları her ne kadar çok kalabalık olsa da bu kalabalığa değecek bir atmosfere ev sahipliği yaptığını bilmelisiniz. Birçok sayıda yürüyüş ve bisiklet parkurlarının bulunduğunu söyleyerek, adeta ruhunuzu dinlendireceğiniz ve oksijen depolayacağınız bir yer olduğunu da ekleyelim.

Nasıl bir yer? 1521 tarihinde Sırbistan seferinden dönen Kanuni Sultan Süleyman, yanında Belgradlıları getirerek bir proje başlatmıştır. Belgradlıları ormanın içerisine yerleştirerek, Bizans’tan kalan köylerin canlandırılmasını ve yeni köylerin kurulmasını istemiştir. Belgradlılardan oluşan bu yer, böylece “Belgrad Köyü” olarak tarihe geçmiştir. Tarihinin dışında doğallığıyla da ilgi gören Belgrad Ormanı, birbirinden farklı kuş, ağaç ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Her mevsim ziyarete açık olan Belgrad, aynı zamanda 6 kilometrelik parkuruyla spor tutkunlarının da vazgeçilmez adresidir.

Eğer sabah yürüyüş ve piknik yapmayı sevenlerdenseniz yanınıza termosta çay veya kahve getirerek yol üzerinden aldığınız yiyeceklerle birlikte güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Ormanın içerisindeki tahta masalarda dilediğiniz gibi piknik yapabileceğinizi unutmadan söyleyelim. Ana kapı Bahçeköy kısmından içeri girdiğinizde yolun ikiye ayrıldığını göreceksiniz. Sağdan gittiğinizde tarihi bentlere ulaşacak, soldan gittiğinizde de üçgen eve ve Neşet Suyu Yürüyüş Yolu gibi noktalara ulaşacaksınız. Çocuklu aileler için de bir alternatif olan bu yerde, spor yapabilir, mangal yakıp piknik yapabilir, kamp yapabilir, bisiklet sürebilirsiniz.

 • Adres: Kemer, 34450 Sarıyer/İstanbul
 • Ziyaret Saatleri: 7/24
 • Telefon: 0212 226 13 14
 • Giriş Ücreti: Yaya ücretsiz / Araç: 30₺
 • Ulaşım Haritası

Darıca Hobbit Köyü

Darıca Hobbit Köyü

Nerede? İstanbul’a ortalama yarım saatlik bir mesafede bulunan Hobbit Köyü, Kocaeli‘nin Darıca ilçesinde yer alıyor. Marmaray ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz bu yerde 15 Hobbit evi, oyun parkı, piknik alanı, kamelya, banklı oturaklar, cafe ve restoran, bisiklet ve sahil yolu, oyun alanları (tenis, basketbol ve futbol) gibi pek çok olanak mevcut.

Nasıl bir yer? “Yüzüklerin Efendisi” serisinin devamı niteliğinde olan Hobbit’i herkes biliyordur herhalde. İşte tam olarak kendinizi bu filmde gibi hissetmenizi sağlayan Darıca Hobbit Köyü, hem çocuklarınızla hem de sevdiklerinizle eğlenceli zamanlar geçirmenizi hedefler. Geldiğiniz zaman sahil kenarında gezebilir, piknik yapabilir, parkta çocuklarınızla oynayabilir, bünyesinde barındırdığı oyun alanlarında aktivitelere katılabilir, bisiklete binebilir ve yürüyüş yapabilirsiniz.

Son olarak bahsetmemiz gereken şeylerden biri de bu evlerde konaklamanın gerçekleşmediğidir. Örneğin Sapanca’da yer alan Hobbit Evleri konaklama amacı üzerine kuruludur ancak süs amaçlı yapılan Darıca’daki bu evlerin ne yazık ki içerisine bile girilmiyor. Bu yüzden sadece fotoğraf çekerek anı ölümsüzleştirebilirsiniz.

Kazdağı Milli Parkı

Kazdağı Milli Parkı

Nerede? Çanakkale ve Balıkesir sınırları arasında kalan Kazdağı Milli Parkı, dünyanın ikinci önemli oksijen deposudur. 1993 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından milli park ilan edilmiş ve koruma altına alınmış olan Kazdağı Milli Parkı, yemyeşil doğasıyla oldukça cazip bir rotadır. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan ve yerli-yabancı pek çok turistin akınına uğrayan bu yer, 21 bin 452 hektarlık bir alan üzerinde yer alıyor.

Nasıl bir yer? Denizdeki yosunlardan oksijenini alan Kaz Dağları, toplamda 800’den fazla bitki çeşidine ev sahipliği yapıyor. Bolca yeşillik ile çevrili olan bu park, aynı zamanda birbirinden farklı hayvan çeşidine de ev sahipliği yapıyor. Sarıkız, Baba Tepesi ve Karataş olmak üzere 3 zirvesi bulunan milli parkına, kesinlikle İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinde yer verilmeli! Geçmişte İda Dağı olarak bilinen Kaz Dağları’nda Afrodit’in de bir zamanlar yaşadığını biliyor muydunuz? Birçok efsane ile dolu olan bu yerde sadece Yunan efsaneleri değil aynı zamanda Türklere ait de birçok efsane bulunuyor. Tarihini ve efsanelerini öğrenmek için acele edin ve bir an önce rotanızı oluşturun!

İstanbul’a yakın kamp yerleri arasında da sıklıkla tercih edilen bu yerde dilediğiniz gibi kamp yapabilirsiniz. İster karavanda ister çadırda… Tercih sizin! Kamp dışında yürüyüş parkurlarında trekking yaparken harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. İstanbul’a 508 km mesafede yer alan Kazdağı Milli Parkı, ayrıca pek çok farklı etkinlikleri de bünyesinde barındırıyor. Bölgeyi mutlaka bir rehberle gezmeniz gerektiğini belirterek hemen bazı uyarılarda bulunalım. Birkaç belirli bölgelerin dışında kamp yapamayacağınızı, bitkilerin koparılmayacağını ve yeni başka bir bitki yetiştirilemeyeceğini, avcılık yapılamayacağını ve ateş yakılamayacağını bilmelisiniz.

Olmazsa olmaz! Adatepe Köyü’nde yer alan Zeus Altarı’nda gün batımını seyretmeli, turistik noktalarını ziyaret etmeli, doğa yürüyüşleri yapmalı ve yöresel tatlarını yemelisiniz.

 • Adres: Pınarbaşı, 10302 Edremit/Balıkesir
 • Ziyaret Saatleri: 08.00 – 18.00
 • Giriş Ücreti: Kişi: 12₺ / İndirimli: 6₺ / Araç: 36₺
 • Ulaşım Haritası

Soğanlı Botanik Parkı

Nerede? İstanbul yakın yerler listesinde yer alan bir diğer rota Soğanlı Botanik Parkı’dır. Bursa Hayvanat Bahçesi’nin yakınında yer alan Soğanlı Botanik Parkı, bünyesinde pek çok bitki türüne, çiçeklere ve farklı ülkelere ait bahçeleri barındırıyor. İstanbul’dan uzaklaşmak ve farklı bir ambiyans yaşamak isteyenler için önerebileceğimiz bu yer, 1998 yılında tamamlanmış ve her sene farklı düzenlemeler ve eklemelerle bugünkü halini almıştır.

Nasıl bir yer? Bursa’nın en verimli ovası üzerinde yer alan Soğanlı Botanik Parkı, 400 dönümlük bir arazide kuruludur. Yemyeşil bir ortamıyla gönüllerde taht kuran bu park, birbirinden farklı 8 bin ağaca, 50 bin yer örtücü, 6 bin gül ve daha birçok farklı bitki örtüsüne ev sahipliği yapmaktadır. Bu çeşitliliğin yanı sıra parkın içerisinde bisiklet yolu, yürüyüş parkurları, gölet, havuz, çocuk oyun alanı, büfe, pastane, cafe ve restoran gibi olanaklar mevcut.

Gölcük Nüzhetiye Şelalesi

Gölcük Nüzhetiye Şelalesi

Nerede? İstanbul’a yakın hafta sonu gidilebilecek yerlerden biri olan Gölcük Nüzhetiye Şelalesi, İstanbul’a ortalama 1,5 saatlik mesafededir. Hafta sonu dışında günübirlikte gelip trekking yapabileceğiniz bu yerde zorlu parkurlara hazır mısınız? Öyleyse sizi buraya davet ediyoruz! Zorlu bir yürüyüş parkuruna sahip olsa da merak etmeyin en azından yol kısa. 🙂

Nasıl bir yer? Doğu Karadeniz ve Kafkasya’dan göçen Gürcülerin yerleşim yeri olan bu yerde, aynı zamanda Doğu Karadeniz’e ait mimari yapıları da yakından görmeniz mümkün. Birazda bu yeri dört mevsim ziyaret edebileceğinizden bahsedelim. Yaz aylarında serinleyeceğiniz, ilkbahar ve sonbahar aylarında doğa yürüyüşleri yapacağınız bu şelalede, kış aylarında bile birbirinden farklı ağaçların arasında trekking yapabilirsiniz. Aynı zamanda şelalenin yanındaki restoranda mükemmel manzara eşliğinde kahvaltı yapabilir ve yemek yiyebilirsiniz.

Ayazma Ilıcası

Nerede? Roma, Bizans ve Osmanlı zamanlarında sağlık merkezi olarak kullanılan Ayazma Ilıcası, şimdilerde bölgenin tek sağlık yapısı olarak dikkat çekmektedir. Kocaeli Başiskele mevkiinde konumlanan bu yer, Roma dönemine kadar uzanan bir tarihi geçmişe sahiptir. Osmanlı döneminde ise bir yerleşim yeri olarak bilinen Ayazma Ilıcası, geçmişte tatil yeri olmasından dolayı “Yazlık” ismini almıştır. Ayazma Ilıcası’nın, şifalı suları ile nam saldığını ve cilt ve mide rahatsızlıklarına iyi geldiğini söylemeden geçmeyelim. Hatta sırf bu nedenden dolayı sık sık ziyaret edildiğini de! Ayrıca bölgedeki termal otelde konaklayabilir ve tatilinizi dilediğiniz gibi uzatabilirsiniz.

 • Adres: Yazlık Yeni, Osmanlı Cd. No/1, 41650 Gölcük/Kocaeli
 • Ziyaret Saatleri: 08.30 – 23.00 / Pazartesi günleri: 13.00 – 23.00
 • Telefon: 0262 433 23 60
 • Ulaşım Haritası

Soğucak Yaylası

Nerede? Sapanca’ya 17 kilometre uzaklıkta bulunan Soğucak Yaylası, 900 dönümlük bir arazi üzerinde konumlanıyor. Doğanın içerisinde huzur dolu bir atmosfer yaratan Soğucak Yaylası, İstanbul’a yakın tatil önerileri arasında gösterebileceğimiz yerlerden biridir. Deniz seviyesinden 1100 m yükseklikte yer alan bu yaylayı rotanıza eklemeli ve keşif yapmaya devam etmelisiniz.

Nasıl bir yer? Kamp için oldukça uygun olan bu yerde ya çadır kurarak ya da karavanla gelerek konaklama şansı elde edebileceğinizi söyleyelim. Ayrıca belediye tarafından yapılan tesislerden lavabo ve su ihtiyaçlarınızı da kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Oldukça geniş bir arazide yer aldığı için içerisinde pek çok festival ve şenliğe ev sahipliği yapmaktadır. Buraya geldiğiniz zaman eğer bu festivallere denk gelirseniz, çok eğleneceğinizin garantisini verebiliriz.

Konserler ve folklor gösterilerinin yanı sıra Off-road yarışları gibi farklı eğlencelere ortak olabilirsiniz. Aktivite ve etkinliklerin dışında yaylanın etrafındaki ormanlık alanlarda bulunan patika yollarda doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Öte yandan çevredeki mağara ve akarsuları keşfe çıkabilir ve yaz aylarında gelmişseniz serinleme ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Aynı zamanda mini voleybol sahasında arkadaşlarınızla birlikte güzel zamanlara imza atabilirsiniz.

Erikli Yaylası

Erikli Yaylası

Nerede? İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinde yer alan Erikli Yaylası, Yalova sınırları içerisinde olup en merak edilen yerlerdendir. Şehirden uzaklaşmak için tercih edebileceğiniz bir yer olan Erikli Yaylası, aynı zamanda kamp yapmak içinde sık sık ziyaret ediliyor. Özellikle bu yaylanın yaz aylarında bir hayli kalabalık olduğunu belirterek buraya Nisan – Mayıs aylarında gelmenizi tavsiye ederiz.

Nasıl bir yer? Birbirinden farklı ağaçlarla çevrelenen yürüyüş parkurlarında trekking yapabileceğiniz gibi parkurların arasında saklanan birçok şelaleyi de yakından görebileceksiniz. Yeşilliği ve berrak sularıyla gözünüzü gönlünüzü açan Erikli Yaylası, Çifte Şelale ve Dipsiz Göl gibi noktalarıyla büyük ilgi görmektedir. Mavi ve yeşilin uyum içerisinde olduğu bu yer, en çok kamp yapmayı ve doğayla iç içe olmayı sevenlerin adresidir diyebiliriz. Dilerseniz burada piknikte yapabilirsiniz.

 • Adres: Karşıyaka, 77330 Teşvikiye/Çınarcık/Yalova
 • Giriş Ücreti: Kamp yapmak isteyenler için kişi başı: 35₺
 • Ulaşım Haritası

Acarlar Longozu

Acarlar Longozu

Nerede? İstanbul’a 191 kilometre uzaklıkta yer alan Acarlar Longozu, bir kıyı set gölüdür. Adeta masalsı bir görünüme hakim olan bu yer, Türkiye‘nin en büyük longoz ormanlarından biri olup, birinci derece doğal sit alanıdır. Genişliği 250 – 1250 metre arasında, uzunluğu ise 7,5 km olan bu mekandan fazla su geldiği için, bir kısmının Okçu Deresi ile Sakarya Nehri’ne döküldüğünü de yeri gelmişken söyleyelim. Suda yüzen ağaçların görüntüsüyle kendinizden geçeceğiniz, gür bitki örtüsü ve göçmen kuşlarına hayran olacağınız bu yeri İstanbul yakın seyahat yerleri listenize kesinlikle eklemelisiniz!

Nasıl bir yer? Orman ve sulak alanlarının bir arada olmasından dolayı hayvan ve bitki çeşitliliği açısından bir hayli zengin olan Acarlar Longozu, doğa tutkunlarının dışında fotoğrafçıların ve kampçıların da gözdesidir diyebiliriz. Ortalama 750 metrelik bir tahta platformdaki yürüme alanlarında doğanın tadını çıkarabilir, bölgede yer alan konaklama seçeneklerinden birini tercih ederek istediğiniz gibi kalabilirsiniz. Karnınız acıktığında ise etrafındaki pek çok noktayı değerlendirebilir ve lezzetli menülerini tadabilirsiniz. Böyle bir güzellikle daha önce hiç karşılaştınız mı bilmiyoruz ama büyüleyici manzarasıyla ikinci defa gelen birini bile kendine hayran bıraktığı da bir gerçektir. 🙂

Kuş sesleri eşliğinde yürüyüşler yapacağınız Acarlar Longozu’nda aynı zamanda tekne turlarıyla da gezinti yapabileceğinizi belirtelim. Suyun üzerinde bir gezintiye çıkmak mı? Bu gezintiye kuş seslerinin dışında suyun o sessiz sedasız süzülen eşsiz tınısının da eklendiğini düşünün… Yeşillikler içerisinde tamamen doğal bir yaşam sunan Acarlar Longozu, ayrıca piknik yapabilme imkanı da tanıyor. Son olarak bölgeyi korumak adına bazı önlemler alındığını ve bunun için yalnızca belli bir alanın ziyarete açık olduğunu unutmadan söyleyelim.

 • Adres: Denizköy, 54500 Karasu/Sakarya
 • Ziyaret Saatleri: Hafta içi: 07.30 – 21.30 / Hafta sonu: 7/24
 • Ulaşım Haritası

Melen Çayı

Melen Çayı

Nerede? İstanbul’a yakın tatil için farklı alternatif arayanlardaysanız burası tam da size göre! Hem eğlenceyi hem de adrenalini seviyorsanız, Melen Çayı’nda rafting yapmaya ne dersiniz? Melen Çayı, en bilinen rafting alanlarından biri olmakla beraber içlerinde en heyecanlı olanıdır. 13 kilometrelik bir rafting parkuruna ev sahipliği yapması sakın gözünüzü korkutmasın!

Ancak yine de korkunuza engel olamıyor ve profesyonel değilseniz, acemiler için de ayrı bir platform olduğunu bilmelisiniz. Bu nedenle 20 yıldır bu işe gönül veren Melen Rafting’i tercih etmeli ve gözünüz kapalı güvenmelisiniz. Çok kısa bir eğitimden geçtikten sonra parkurun ilk 2 kilometresinde deneyiminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 • Adres: Dokuz Değirmen Köyü No :1 Cumayeri Kasabası Düzce, 81700 Düzce
 • Ziyaret Saatleri: 09.00 – 23.30
 • Telefon: 0534 415 88 03
 • Web Sitesi
 • Ulaşım Haritası

Abant Gölü

Abant Gölü

Nerede? Bolu‘da yer alan Abant Gölü, İstanbul’a ortalama 3,5 saatlik bir mesafededir. Her mevsim nefes kesen bir manzaraya sahip olan Abant Gölü, en popüler turistik noktalardan biridir. İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazlarından olan Abant Gölü, 1988 yılında tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Su bitkileri ve nilüferlerle dolu olan gölün çevresinde aynı zamanda su samurları da bulunuyor. Bunun dışında birbirinden farklı bitki ve hayvan çeşitlerine de ev sahipliği yapan bu göl, sadece manzarası için bile tercih ediliyor.

Nasıl bir yer? Otelden pansiyona, apart evlerden bungalov evlere kadar çevresinde birçok sayıda konaklama seçeneği bulunduran Abant Gölü’nde hafta sonu ya da günübirlik dilediğiniz gibi kalabilirsiniz. Restoran ve cafelerinde oturarak manzara eşliğinde güzel bir yemek yiyecek, piknik, kamp, trekking, bisiklet, sportif olta balıkçılığı, yamaç paraşütü gibi aktivitelere katılacak ve ücretsiz olarak ziyaretçi tanıtım merkezi ve doğa müzesine ziyaret gerçekleştireceksiniz.

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı

Nerede? İstanbul’a 310 km uzaklıkta olan Yedigöller Milli Parkı, Türkiye’nin en popüler ve en sık ziyaret edilen yerlerinden biridir. Sonbahar ayrı kışın ayrı bir ambiyansa bürünen Yedigöller Milli Parkı, yeşilliğiyle resmen insana huzur veriyor. Tam kafa dinlemelik bir yer olan Yedigöller, ismi gibi 7 ayrı (Seringöl, Nazlıgöl, Deringöl, Büyükgöl, Küçükgöl, Sazlıgöl, İncegöl) gölden meydana geliyor. Her mevsim turist akınına uğrayan Yedigöller Milli Parkı, 1965 yılında milli park olarak ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Nasıl bir yer? Bünyesinde birbirinden farklı hayvan ve bitki çeşidine yer veren Yedigöller Milli Parkı, sporla uğraşanların ve kampçıların bir numaralı adresidir. Doğayla baş başa olacağınız bu yerde, çadır kiralayabilir karavanda ya da bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Sonbahar mevsiminde sarı ve turuncu renklerdeki yaprakları arasında ya da kış mevsiminde bembeyaz örtüyle kaplı atmosferinde mükemmel fotoğraflar yakalayacağınızın farkında mısınız? O zaman bu sene rotanızı Bolu’ya çevirin ve bu şaheseri yakından görün!

Not: Bungalov evde konaklama demişken, Türkiye’nin En İyi 100 Bungalov Evi listesine göz atabileceğinizi de unutmayın! 

 • Adres: Merkez, Yedigöller, 14030 Bağışlar/Merkez/Bolu
 • Ziyaret Saatleri: 7/24
 • Telefon: 0374 215 52 81
 • Ulaşım Haritası

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Nerede? Kocaeli’nin Gebze ilçesinde yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı, İstanbul’a yakınlığıyla sıklıkla tercih ediliyor. 1995 yılında milli tabiat parkı ilan edilen Ballıkayalar Tabiat Parkı, iki kilometrelik bir alana sahiptir. Yemyeşil atmosferiyle bir harikalar yaratan bu yer, aynı zamanda içerisinde birbirinden farklı pek çok hayvan çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul’da hafta sonu gezilecek yerler listesinde olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, hem arkadaşlarınızla hem de çocuklarınızla vakit geçireceğiniz yerlerdendir.

Nasıl bir yer? İstanbul’dan 45 dakikaya ulaşabileceğiniz bu yere, ister özel aracınızla ister toplu taşıma araçlarıyla gelin. Ulaşımı oldukça kolay olan bu yerde, pek çok farklı etkinliğe katılım sağlayabileceğinizi belirtelim. Dere kenarında piknik yapabilir, kanyonda trekking ve bisiklet turuna katılabilir, kaya tırmanışı gerçekleştirebilir, çadır kurarak kamp yapabilirsiniz. Trekking konusunda endişeniz varsa kolay ve orta seviyede yürüyüş noktaları olduğundan ve bir profesyonel eşliğinde grup halinde bu etkinliğe katılabileceğinizi ekleyelim. Ayrıca bu durum kaya tırmanışı için de geçerlidir. 🙂

 • Adres: Tavşanlı, Barış Cd., 41400 Gebze/Kocaeli
 • Giriş Ücreti: Kişi: 11₺ / Araç: 33₺
 • Ulaşım Haritası

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Ormanya Doğal Yaşam Parkı

Nerede? Dünyanın üçüncü, Avrupa‘nın ise en büyük doğal yaşam alanı olan Ormanya, 4 bin dönümlük bir arazi üzerinde kuruludur. Bitki ve hayvanların en doğal bir şekilde yaşam sürmesini sağlayan Ormanya Doğal Yaşam Parkı, 6 ana bölgeden meydana geliyor. Hayvanat bahçesi, vahşi yaşam alanı, yürüyüş ve bisiklet parkurları, karavan ve çadır kamp alanı, doğa okulu ve yaban hayatı kurtarma merkezi gibi bölümlerden oluşan Ormanya, bünyesinde pek çok olanağa da yer veriyor.

Nasıl bir yer? İçerisinde 53 farklı çeşit 467 hayvana ev sahipliği yapan Ormanya, doğal yaşam alanlarındaki gibi bu canlıların nesillerini sürdürmesi için tasarlanmıştır. Bunun dışında karavan kamp alanı, ücretsiz otopark, çadırlık kamp alanı, bisiklet ve yürüyüş parkurları, mesire alanı gibi hizmetlerin bulunduğunu söyleyerek keyifli vakitler geçirebileceğinizi belirtelim. Aynı zamanda çok eğitici olan bu yerde çocuklarınız hem eğlenecek hem de birçok şey öğrenecekler. Nasıl mı? Hemen detaylandıralım…

Ormanya doğa okulu bünyesinde meyve sebze ekip biçiyorlar, keçilerden süt sağarak elleri ile besliyorlar, yaban hayvanlarına nasıl müdahale edildiğini öğreniyorlar, doğal hayatı bizzat yaşayarak gözlemleme imkanı buluyorlar. Hem doğal yaşamın korunmasını sağlayan hem de turistik bir gezi rotası oluşturan Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nı İstanbul’a yakın gezilecek yerler listenize eklemeyi sakın unutmayın!

Sardala Koyu

Sardala Koyu

Nerede? Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bulunan Sardala Koyu, sessiz sakin bir tatil yapmanızı sağlayan nadir yerlerden biridir. İstanbul’a en yakın tatil yerleri arasında yer alan Sardala Koyu, doğa tutkunlarının vazgeçilmez adresidir. Bozulmamış doğası ve tertemiz denizi ile göz alıcı bir yer olan bu mekan, gelenlerde hayranlık uyandıracak cinsten! İstanbul’a 93 kilometrelik bir mesafede konumlanan Sardala Koyu, yaz aylarında, özellikle hafta sonları, tahmin edersiniz ki bir hayli kalabalık oluyor.

Nasıl bir yer? Yazın kavurucu sıcaklardan kurtulmak isteyenlerin ve bunalanların yanı sıra İstanbul’daki popüler yerlerden sıkılanlar için en ideal noktalardan biridir. Aynı zamanda koyun arkasındaki ormanın içerisinde Cennet Havuzu’nun olduğunu biliyor muydunuz? Ortalama 1 km yürüdükten sonra ulaşacağınız bu nokta, deniz suyu ile dolu bir mağara olarak benzersiz bir görünüme hakimdir. Mavi ve yeşilin mükemmel uyumuna yakından şahit olacak ve olağanüstü bir deneyim yaşayacaksınız.

Yuvacık Barajı

Yuvacık Barajı

Nerede? Kocaeli’nde keşfedilmeyi bekleyen yerlerden biri olan Yuvacık, İstanbul yakını tatil yerleri arasında tercih edebileceğiniz destinasyonlardan biridir. Günübirlik ya da daha uzun süre konaklamalı seçenekleriyle doğanın tadını doyasıya yaşayacağınız bu yere, İstanbul’dan 1,5 saate ulaşabilirsiniz. Doğayla iç içe olup kafanızı dinleyeceğiniz Yuvacık’ta aynı zamanda yapacak birçok şey bulacaksınız!

Nasıl bir yer? Zümrüt yeşili rengine hayran olacağınız Yuvacık Barajı, bir diğer adıyla da bilinen Kirazdere Barajı, 1999 yılında açılmış olup Kocaeli’nin su ihtiyacını karşılamaktadır. Etrafındaki yemyeşil ormanlar ile adeta bir tablo görünümüne sahip olan Yuvacık Barajı, temiz hava alıp oksijen depolayacağınız bir yer. Ayrıca barajın kenarında yürüyüş yapabilir ve anı ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

**İşte İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesi burada son buluyor! İstanbul çevresinde gezilecek yerler ile ilgili bilgi verdiğimiz bu yazımıza, görüşlerinizi ve değerlendirmelerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’a yakın tatil yerleri ve İstanbul’da gezilecek yerler adlı yazılarımızı da inceleyerek daha farklı bir rota oluşturabilirsiniz. Son olarak Tatil Dükkanı‘na gelerek indirimlerden yararlanabilir, erken rezervasyon yaptırabilir ve gezi ve turlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler Hakkında Merak Edilenler; 

İstanbul’a 1 saat uzaklıktaki yerler hangileridir?

Adalar, Darıca Hobbit Köyü, Gölcük Nüzhetiye Şelalesi, Ballıkayalar Tabiat Parkı ve Yuvacık Barajı gibi noktalar yer alıyor.

İstanbul’da günübirlik gezilecek yerler hangileridir?

Anadolu Kavağı, Garipçe Köyü ve Belgrad Ormanı gibi destinasyonlar günübirlik gezilecek yerler arasındadır.

İstanbul’a yakın saklı cennetler nelerdir?

Sardala Koyu, Gökçetepe Köyü, Cumalıkızık Köyü, Abant Gölü, Yedigöller, Kazdağı Milli Parkı ve Acarlar Longozu İstanbul'a yakın saklı cennetlerdendir.

İstanbul’a yakın günübirlik gezilecek yerler hangileridir?

Yuvacık, Maşukiye, Riva, Ağva, Sapanca, Şile, Kerpe ve Gölcük gibi yerlere günübirlik gidebilirsiniz. 

İstanbul’da arabayla gezilecek yerler hangileridir?

Yedigöller, Abant Gölü ve Ballıkayalar Tabiat Parkı'na arabayla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz