İstanbul’un tarihi semtlerinden bir tanesi olan Balat, son yıllarda İstanbul’a keşfe çıkan hemen hemen tüm gezginlerin ortak noktalarından. Tarihi yapıları, kaldırımları, görülmesi gereken yerleri ve çok daha fazlasıyla Balat’ta bir gün, dış dünyadan soyutlanıp biraz nefes almak için şüphesiz biçilmiş kaftan. Tabii, hazır oralara gitmişken, bir şeyler yiyip içmemek, sokakların, caddelerin, kısaca semtin duruşuna şöyle bir bakmamak olmaz. Peki bunu nerede yapabilirsiniz?

Tatil Dükkanı Blog’da bugün, Balat’ın mutlaka uğramanız gereken kafelerini listeleyeceğiz. Uluslararası lezzetleri, orijinal tasarımları, menüleri ve daha pek çok niteliği ile bu kafelerde, keyifli birkaç saat geçirebilir ve dinlenebilirsiniz. 

Pop’s Balat

Bilhassa turistlerin uğrak noktalarından bir tanesi olan Pop’s Balat, Ayan Caddesi üzerinde yer alıyor. Alkolün bulunmadığı ancak dünyadan seçme çay ve kahvelerin menüde geniş bir yer kapladığı bu kafe, keyifli sohbetler ve biraz soluklanmak için gidilebilecek en iyi yerlerden biri olabilir. Pop’s Balat’ın hem içerisi hem de dışarısında oturabilir, dünya kahvelerinden tadabilir, ayrıca dilerseniz atıştırmalıkları deneyebilirsiniz.

Maide Cafe

Maide Cafe’ye uğrayanların ve burada biraz vakit geçirenlerin aklına gelen ilk cümle, Balat ruhunu yansıttığı oluyor. Kahve ve çay menülerinin yanında, kahvaltı menüleri de bulunan bu mekanda, iç tasarıma aşık olabilmeniz de muhtemel. Sükûnet içerisinde, Balat’ın ruhunu hissetmek ve dış dünyaya kapılarınızı birkaç dakika kapatıp dinlenmek isterseniz, mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Cafe Naftalin K.

Balat’ın en popüler kafelerinden bir tanesi olan Cafe Naftalin K., bilhassa hafta sonu uğrayacaksanız yer bulamayacağınız mekanlardan olabilir. Bakıldığında, semtin rengarenk sokaklarına uygun, renkli bir tasarımla düzenlenmiş iç ve dış mekan; aynı zamanda hayvan dostu. Burada, birden fazla kedi ile karşılaşabilir, hatta oturacağınız yerlerin işgal altında olduğunu bile görebilirsiniz. Tarihin tozlu raflarında kalan kahve fincanları, dantel örtüler gibi detayların da düşünüldüğü Cafe Naftalin K., huzurla bir fincan kahve içmenin yegâne durağı.

Cumbalı Kahve

Ayvansaray Mahallesi konumunda yer alan, Balat’ın en güzel kafelerinden bir tanesi de, Cumbalı Kahve olarak biliniyor. Tripadvisor gibi sosyal platformlar üzerinde konukların mükemmellik sertifikasını layık gördüğü bu mekanda, uluslararası pek çok mutfaktan lezzetler bulunuyor. İç ve dış tasarımı hemen her Balat kafesi gibi takdire şayan olan Cumbalı Kahve’nin en sevilen tarafı, ne kahveleri, ne lezzetleri… Bu mekan, sıcaklığı ve personellerinin tatlılığı ile ünlü. Balat’ta güzel bir gezi peşindeyseniz ve arada dinlenmeye vakit ayıracaksanız, yolunuz mutlaka Cumbalı Kahve’ye düşmeli.

Atölye Kafası

En popüler Balat kafeleri arasında yer alan bir diğer mekan Atölye Kafası, biraz daha orijinallik arayanlar için biçilmiş kaftan. Adından da anlaşılabileceği gibi, bir atölye görevi de gören bu mekan, ikiye bölünmüş durumda. Bir taraf; sepetler, masalar ve daha pek çok atölye çıkışlı ürünü bulabileceğiniz güzel bir üretim yeri iken, diğer taraf lezzet durağınız. Ahşap tasarımı ile henüz girişinde büyülenebileceğiniz Atölye Kafası, zengin kahvaltıları, lezzetli kahveleri ve pizzaları ile biliniyor.

Fener Byzas Cafe

Biraz daha otantik bir kafe arayanlar için, küçük ancak oldukça samimi Fener Byzas Cafe kesinlikle önerimizdir. Yunan ve Türk iki işletmeci tarafından kurulan ve hizmete açılan bu mekanda, bir fincan kahve ve hoş bir sohbet, size çok iyi hissettirebilir. Bunun yanında, el yapımı küçük sandviçler de, atıştırmalığa ihtiyaç duyanlar için lezzetli bir seçenek.

Coffee Department

Kahve severler, Balat’ta yerinizi buldunuz… Coffee Department, Ayvansaray Mahallesi konumunda bulunan ve kahve menüsü oldukça geniş bir kafe. Giden konukların bilhassa kahve sunumlarından etkilendiği bu mekanda, uluslararası pek çok kahveyi deneyebilir, Brezilya çekirdeklerinden yapılan Türk kahvelerini tadabilirsiniz. Üçüncü dalga kahvecilerin popüler oluşundan hemen sonra, Balat’ta kurulmuş olan Coffee Department, bizce kahve gurmelerinin ve severlerinin bayılabileceği bir yer.

Vanilla

Atıştırmalıkların muhteşem olmasına alışıksanız, gelin sizi Vanilla ile tanıştıralım! Balat Mahallesi konumunda yer alan bu kafe, minik bir aile işletmesi. Zengin kahvaltı sofraları, leziz ev yapımı tatlıları ile biliniyor. Balat’ta gezmekten yorulduysanız ve atıştıracak bir şeyler arıyorsanız, bir tatlı kahve, bir tatlı sohbet ve sıcak bir ortam için Vanilla’ya uğramanıız tavsiye ederiz.

Balat Coffee & Guide

Balat sokaklarındaki kafelerin ortak özelliği, renkli ve hoş tasarımlı olması; ancak hemen hepsi böyle olunca personellerin ilgisi ve konuk memnuniyet oranı elbette biraz daha öne çıkıyor. Balat Coffee & Guide, semtteki en küçük ancak en tatlı mekanlardan bir tanesi. Konuklarına verdiği değer, sunulan hizmetler ve yapılan sunumların dikkat çektiği bu mekanda, bir fincan kahve ile huzur bulabilir, sonrasında keşfinize devam edebilirsiniz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz