Dünyanın en geniş katılımlı festivallerinden Janmastami günü her yıl yaklaşık 1 milyar kişinin katılımı ile gerçekleştiriliyor. Bu festivalin en önemli özelliklerinden bir tanesi, Hindu inanışına göre “Nihai gerçek”, tanrı Vişnu’nun 8. reenkarnasyonu olan Krişna Janmashtami ve Govinda’nın doğumgünü olarak anılan Janmastami gününün bu inanışa sahip olan kişiler tarafından kutlanıyor olması.

Hindu inanışının en önemli tanrılarından biri olan Krişna, inanışa göre flüt çalan bir sığır çobanı veya felsefî nasihatler veren genç bir prens olarak tanımlanmaktadır. Janmastami, Hindistan’ın tarihi yazıtlarında “Tanrı” olarak betimlenmiştir ve Krişna’nın yeryüzünde ortaya çıkışının anısını onurlandırmaktır.

Milyonlarca kişinin kutlamalara katıldığı dünyanın en büyük kültürel festivallerden biri olarak gösterilen Janmastami, bütün dünyada yaklaşık 930 milyon kişi tarafından kutlanıyor. Bu inanışa göre, kendisine sevgisini adayan her insana Krişna, eşi benzeri olmayan bir şekilde karşılık verir ve sevgisini sunan kişinin duyguları kesinlikle karşılıksız kalmaz. Krişna, bu insanlar için zaman zaman muzip bir çocuk, romantik bir aşık ve şefkatli bir arkadaş olarak belirir.

Janmastami gününü kutlayanlar ve sevgisini açık bir şekilde sunanlar Krişna’yı tüm yönleriyle benimser ve yüceltirler. Krişna kan bağı olan yakınları ve yandaşlarına bireysel olarak karşılık verdiği gibi, ona tam anlamıyla kalbini açan kişilerin en önemli arzularına karşılıksız kalmaz. Her zaman kendisine sevgi gösteren insanların yanındadır ve onları eşi benzeri görülmemiş bir şekilde ödüllendirir.

Faklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz