Önümüzdeki haftalarda, aylarda, küçük bir kaçamak yapmak istiyor ve keşfedecek yerler mi arıyorsunuz? Ayvalık ile Bergama arasında bulunan devasa bir orman olan Kozak’a ne dersiniz? Kozak Yaylası olarak bilinen bu alan, Bergama’dan sadece 30 dakikada ulaşılabilecek mesafede. Dolayısıyla, Bergama gezisi yaparken burayı da görmek mümkün.

Tatil Dükkanı Blog’da bugün, Kozak Yaylası hakkında detaylı bilgiler sunacak, ne yapılır, ne yenir, ne içilir gibi konularda tavsiyelerde bulunacağız. Siz de, doğanın ortasında, huzur dolu bir konumda küçük bir kaçamak yapmak istiyorsanız, gelin Kozak’ta neler yapabileceğinize bir göz atalım. Ayrıca, daha önce kaleme aldığımız Göz Kamaştıran Göcek Koyları başlıklı içeriğimiz de, okumanızı tavsiye ettiklerimizden.

Kısaca Kozak Hakkında

Bergama ve Ayvalık arasında bulunan Kozak, ismini çam kozalağından alan bir alan. Çünkü yaylada, yeşilin her tonunu bulabileceğiniz gibi çoğunlukla fıstık çamı görüyorsunuz. Ülkemizin en büyük fıstık çamı merkezlerinden biri olan, ancak son yıllarda yaşanan bazı olumsuz durumlardan dolayı verimi düşen bu yayla içerisinde, pek çok köy ve geçimlerini fıstıkçılıktan sağlayan insanlar bulunuyor.

Kozak Köyleri

Biri Ayvalık, diğer 16’sı ise Bergama’ya bağlı olmak üzere Kozak’ta toplam 17 farklı köy bulunuyor. Her biri, mutlaka görülmesi gereken yerler; ancak en dikkat çekenler hangileri, diye soracak olursanız, birkaçını ayırmakta yarar var.

Demircidere, görmeniz gereken köylerden ilki. Köy kahvesinde bulunan pek çok amca ile sohbet edebileceğiniz, gününüzü huzur dolu geçirebileceğiniz bu köyün en dikkat çekici özelliği, köylülerin kendi emekleri ile inşa ettiği Etnografya Müzesi. Kahvenin hemen yanında bulunan bu müzeyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Aşağıbey, Yukarıbey ve Çamönü ise fıstık çamları arasında bulunan yerleşkeler olduğundan, değerli ve keyif dolu saatler geçirebileceğiniz köylerden. Yukarıbey’e uğrarsanız, bir bardak çay içerken; sadece yaylada tadabileceğiniz fıstık helvası istemeyi de ihmal etmeyin deriz.

Kozak’ta Gezilecek Yerler & Yapılacak Şeyler

Yaylada gezilip görülebilecek köylerden bahsettik, ancak köyler, güzel insanlar ve devasa orman dışında, bazı yapılar da dikkat çekici.

  • Örneğin, Perperene Antik Kenti bunlardan bir tanesi. Aşağıbey tarafında yer alan bu antik kent, Bizans döneminden kalma olduğu tahmin edilen yerlerden ve tapınak, hamam, sur kalıntıları hâlâ görülebilir.
  • Kozak’ta günübirlik bir ziyaret yeterli olmazsa, kamp yapabilmeniz de mümkün. 2500 senelik çam ormanlarının ortasında, bin yıldızın altında, tertemiz bir havada unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.
  • Yayla etrafında, doğa sporları ile uğraşan bazı gruplar ve merkezler var. Bunlara katılabilir ya da siz grubunuzu oluşturarak, Kozak’ta doğa sporları etkinlikleri organize edebilirsiniz.
  • Alanda piknik yapabileceğiniz yerler de mevcut. Günübirlik ziyaretinizde, yanınıza piknik materyallerini alarak, ailenizle bolca eğlenebilirsiniz.

Kozak’a Nasıl Gidilir?

Yaylaya, hem Bergama hem de Ayvalık üzerinden gidebilmeniz mümkün. Özel aracınız varsa, her iki taraftan gidişlerde de yön tabelalarını izlemeniz yeterli oluyor. Bergama’dan 30, Ayvalık’tan ise 40 dakika civarı bir sürede Kozak’a ulaşabiliyorsunuz. Özel aracınız yoksa, Bergama merkezinden de minibüsler aracılığıyla Kozak’a ulaşabileceğinizi belirtelim. Ayvalık’ta minibüs servisinin olup olmadığı hakkında ise bir fikrimiz yok.

Şehrin kaosundan sıkıldınız, yoğun mesai saatlerinden bunaldınız ve kısacık da olsa bir molaya ihtiyacınız varsa; Kozak Yaylası sizin için kesinlikle biçilmiş kaftan bir bölge olabilir. Tarihi, tertemiz havası, insanları, aktivite alanları ve dahası ile Kozak, insanı kendine aşık edebilecek nitelikte bir bölge. Ek olarak, festivallere ilgi duyuyorsanız, Uluslararası Bozcaada Lezzet Festivali başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz