2018’in İkinci yarısı, ülkemizin döviz kurları açısından oldukça kötü geçti ve özellikle yurt dışında tatile gitmek isteyenler bu durumdan oldukça kötü etkilendiler. Güzel bir kış tatilini yurt ışında yapmak, farklı kültürler keşfetmek isteyenler, hayallerinin suya düştüğünü zannetseler de; kesinlikle yanılıyorlar. Oldukça güzel bir tatil, Euro ve Doların bulunmadığı pek çok Avrupa şehrinde hâlâ mümkün.

Bu sezon gitmeyi planladığınız spesifik bir tatil merkezi yoksa, gelin sizler için Euro ve Doların bahsinin dahi geçmediği birkaç şehir listeleyelim. Belki, kararınızı değiştirir ve oldukça güzel yerler keşfetmek adına hayallerinizi yeniden yeşertebiliriz. Ek olarak, ilk kez yurt dışına çıkacaksanız geçtiğimiz aylarda yayınladığımız Yurt Dışı Tatiline İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler başlıklı yazımızı okumanızda da fayda var!

7Belgrad

Euro'dan Kaçabileceğiniz Avrupa Ülkeleri - Belgrad

Biliyoruz, size “Roma, Barcelona, Paris çok eğlenceli, bayılırsınız!” dediler, ancak Belgrad da onlar kadar eğlenceli ve onlardan daha ekonomik bir şehir; hele ki böyle bir durumda. Belgrad, para birimi Sırp Dinarı olan bir şehir ve Sırbistan’ın gezip görebileceğiniz, kültürüne ve tarihine aşık olabileceğiniz en güzel şehirlerinden bir tanesi. Bakıldığında, Fransa, Almanya ve benzeri ülkelerde harcamayı planladığınız para ile Belgrad içerisinde tabiri caizse kat be kat daha eğlenceli yaşayabiliyorsunuz.

Nikola Tesla Müzesi, Belgrad Kalesi ve daha pek çok kültürel, tarihi hazinesi ile Belgrad’ın kültürlenmek adına oldukça iyi bir seçim olduğu belirtilebilirken; ek olarak bu şehrin gece hayatının da muhteşem olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Şehrin merkezinde, büyük metropollere ayıracağınız bütçeyle muhteşem bir oda tutabilir, gönlünüzce eğlenebilirsiniz. Son olarak, Türkiye’den giden misafirler için Belgrad’da herhangi bir vizeye de gerek duyulmuyor.

6Prag

Euro'dan Kaçabileceğiniz Avrupa Ülkeleri - Prag

Burası, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve unutulmaz bir deneyim yaşamak adına ölmeden önce gidilmesi gereken şehirlerin başında geliyor; üstelik, Euro da kullanmıyor! Hem mimarisi hem de sunduğu düzenli şehir planlaması ile aşık olabileceğiniz Prag’da, tarihi eserler ve kültür hazineleri de hâlâ korunuyorlar. Bakıldığında, Prag Kalesi, Karl Köprüsü, Prag Astronomik Saati görmeniz gereken ilk eserlerden sadece birkaçı.

Renkli, yeşil ve elbette doğa dostu bir şehir olan Prag’a aşık olmanızı sağlayabilecek bir diğer etken ise elbette Vltava Nehri. Şehrin ortasından geçen bu nehrin kenarındaki yerlerde oturup birkaç saatinizi harcamak dahi sizi şehre yeterince bağlayacaktır. Gece hayatı, eğlenceli yönleri ve elbette tarihi pek çok eseri ile Prag, gitmeniz gereken ve Euro kullanmayan Avrupa şehirlerinden.

5Saraybosna

Euro'dan Kaçabileceğiniz Avrupa Ülkeleri - Saraybosna

Hem Euro kullanmıyor hem de vize istemiyor, daha ne olsun; diyenler için, Saraybosna’da dahası da var… Özellikle Türk ve Osmanlı özüne dair pek çok şeye denk gelebileceğiniz bu şehir, şüphe yok ki gece hayatı çok hareketli olan ve sizi bolca eğlendirebilecek bir şehir değil; ancak kültürü gözlemlemek, yeni insanlar keşfetmek ve muhteşem bir şehir yapısına tanıklık etmek için Saraybosna, ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

Bosna Hersek’in başkenti olan bu şehirde, yeme ve içme temaları bizim kültürümüze oldukça uygun. Bu tür hassasiyetleriniz varsa, Saraybosna size iyi gelebilir. Bunun dışında, iki üç günlük bir kültür gezisi için bu şehir, ekonomik açıdan çok ama çok uygun. İnsanları ve sıcaklığı ile hiç de sıkıcı bir şehir olmayan Saraybosna içerisinde, Latin Bridge (Latin Köprüsü), Başçarşı, Gazi Hüsrev Bey Camii gibi mekânları da görmenizi mutlaka tavsiye ediyoruz.

4Minsk

Euro'dan Kaçabileceğiniz Avrupa Ülkeleri - Minsk

Beyaz Rusya ya da Belarus olarak bilinen ülkenin başkenti Minsk, Avrupa şehri olarak bilinse de, Sovyetlerden kalma mimarisinin modern Avrupa mimarisi ile iç içe geçtiği, oldukça ilginç şehirlerden.

Euro kullanmayan, gecesi farklı gündüzü farklı şehirlerden biri olan Minsk’te, oldukça hoş tarihi yapılar, heybetli Sovyet binaları ve günümüzün modernize edilmeye çalışılan bir şehir yapısını görüntülüyorsunuz. Yani, burası biraz arada kalmış, otantik bir şehir. Enteresan ve eşsiz bir deneyim yaşamak isteyenlerin tercihi olabilecek Minsk’te, botanik park ve Trinity Hill gibi gezilmesi gereken oldukça ilginç yerler var.

3Kiev

Euro'dan Kaçabileceğiniz Avrupa Ülkeleri - Kiev

“Çok duyduk da, gidemedik bir türlü” Diyenlerin ortak noktalarından bir tanesi genelde Kiev… Euro kullanmayan, Ukrayna’nın başkenti olan ve hem tarihi yapıları hem ucuzluğu sebebiyle mutlaka gidilmesi gereken yerlerden olan Kiev’de, hem gece hayatını sonuna dek yaşayabilmeniz hem de kültürel gezintiler yapabilmeniz mümkün oluyor.

Bakıldığında, Mağaralar Manastırı, Azize Sofya Katedrali, Altın Kapı gibi tarihi yapıları bulunan bu şehirde, herhangi bir vize de talep edilmemekte. Türkiye’den giden misafirler, sadece kimlik kartları ile şehre girebilmekte ve tatillerini gerçekleştirebilmekteler. Ucuzluğu, Euro kullanmayışı, eğlenceli gece hayatı ve elbette destansı güzelliği ile Kiev, Euro bu kadar yüksekken gidilebilecek en güzel şehirlerden bir tanesi.

2Bükreş

Euro'dan Kaçabileceğiniz Avrupa Ülkeleri - Bükreş

Özellikle 2016 ila 2017 yılları arasında Türkiye’deki pek çok gezginin ansızın gidip hayran kaldığı ve tabiri caizse bir furya yarattığı Bükreş, Romanya’nın başkenti olarak biliniyor ve yaratılan furyayı sonuna kadar hak ediyor.

Hem ulaşım konusunda oldukça rahat oluşu hem de canlı gece hayatı ile dikkat çeken bu şehirde, Euro kullanılmıyor! Dambovita nehrinin kıyısındaki Bükreş’te harika geceler geçirebilirken, aynı zamanda kültürel aktivitelerde de bulunabilmeniz mümkün. 

Ateneum, Romanya’yı Romanya yapan muhteşem eserleri barındıran devlet müzesi ve elbette pek çok parkı, Bükreş’in kültürel gezmelerinde gidilebilecek destinasyonlardan bazıları. Hem gece hayatını doyasıya yaşamak hem de oldukça ucuz bir şehirde muhteşem bir tatil yapmak isterseniz, Bükreş bunun için çok uygun görünüyor. En azından, şimdilik!

1Budapeşte

Euro'dan Kaçabileceğiniz Avrupa Ülkeleri - Budapeşte

Macaristan’ın başkenti ve aynı zamanda en güzel şehri olan Budapeşte, hem Euro kullanmayan hem de kültürümüze oldukça yakın şehirlerden bir tanesi. Her köşe başında bizden birine rastlamak, burada kesinlikle hayal değil. Eski yapıları ve korunmuş pek çok tarihi eseri ile bilinen bu şehir, aynı zamanda gece hayatının çok hareketli olduğu merkezlerden. Bakıldığında, özellikle festival dönemlerinde buradaki coşkuya aşık olabilirsiniz.

Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden bir tanesi olan Sziget’in burada yapıldığı biliniyor ve sadece bunun için bile bir hafta sonu Budapeşte’ye gitmek, size iyi gelecektir. Eğlenceli, bolca kafa dağıtabileceğiniz ve aynı zamanda pek de para harcamayacağınız; kültürel keşiflerde bulunabileceğiniz şehirlerin başında gelen Budapeşte, sizin için en iyi seçeneklerden bir tanesi olacaktır. Siz de Euro’dan kaçabileceğiniz ülke ve şehirleri keşfetmek isterseniz, büyük fiyat avantajı sunan turlarımızı Balkan Turları sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz. 

Euro dışında vize problemiyle de uğraşmak istemiyorsanız Vizesiz Seyahat Edilebilen Balkan Ülkeleri başlıklı yazımızı okuyarak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz