Akdeniz’in en güzel adalarından biri olan Kıbrıs yılın her dönemi farklı güzellikler sunan bir destinasyon ve ada sonbaharda da insanları kendine çekiyor. Özellikle sonbaharda evlenenler Kıbrıs’ta balayı tatili yapmak için adayı tercih ediyorlar. Bunun en önemli sebeplerinden biriyse adanın iklimi.

kibris-mevsim-yaz-mevsimi-1

Sonbaharda ılık olarak tanımlanabilecek bir havaya sahip olması sonbahar balayı tatilleri için Kıbrıs’ı kusursuz bir alternatif haline getiriyor. Elbette Kıbrıs gezilecek yerler açısından da çok zengin ve sonbahar Kıbrıs’ı keşfetmek için harika bir fırsat. Kısacası Kıbrıs’ta sonbahar tek kelime ile muhteşem ve bir sonbahar tatili planlıyorsanız Kıbrıs kesinlikle tam aradığınız destinasyon.

11Kıbrıs’ta Sonbahar Havası

Sonbahar Tatili - Kıbrıs

Yazın bunaltıcı sıcağından etkilenmeden ada tatili yapmak için sonbaharda Kıbrıs’ı tercih edebilirsiniz. Adada sonbahar aylarında hava sıcaklığı 25-30 derece arasında değişiyor. Yani yazımızın başında da belirttiğimiz gibi sonbaharda ılık bir havada keyifli bir tatil yapmak için Kıbrıs son derece uygun.

10Kıbrıs Otelleri

Uçaklı Kıbrıs Paketleri - Limak

Turistik açıdan gerçek bir cazibe merkezi olan Kıbrıs otel konusunda çok fazla alternatif barındırıyor. Adanın tüm kentlerinde sayısız otel var. Kıbrıs otelleri içinde her bütçeye hitap eden seçenekler bulabilmek mümkün, ancak adaya gidenler daha çok beş yıldızlı otelleri tercih ediyorlar. Bu arada Kıbrıs balayı otelleri konusunda da iddialı, yani Sonbaharda Kıbrıs tatili yapmayı planlıyorsanız adada hem kriterlerinize hem de bütçenize uygun bir otel bulmakta hiç zorlanmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca, Kıbrıs’ın En Lüks Otelleri | Tatil Cenneti Kıbrıs’ta 15 Otel başlıklı yazımızı okuyarak Kıbrıs otelleri hakkında da detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

9Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Bayram Tatilinde Neden Kıbrıs'a Gitmelisiniz? - kibris denizi

Kıbrıs Akdeniz’in en büyük üçüncü adası ve adada binlerce yıldır yerleşim var, dolayısıyla Kıbrıs tarihi yerler açısından da zengin bir destinasyon. Adanın farklı kentlerinde gezilip görülecek birçok etkileyici tarihi mekân arzı endam ediyor. İşte sonbaharda Kıbrıs tatili sırasında gezip görebileceğiniz yerler.

8Surlariçi – Lefkoşa

kibris-tarihi-yerler-buyukhan-1

Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa deniz kenarında olmamasına karşın ev sahipliği yaptığı tarihi mekânlar ile ön plana çıkıyor. Kentin surlariçi olarak bilinen ilk yerleşim bölgesinde birçok tarihi yapı bulunuyor. Lefkoşa’nın en önemli tarihi mekânlarından biri olan Büyükhan da yine burada yer alıyor.

7Selimiye Camii – Lefkoşa

kibris-tarihi-yerler-selimiye-camii-1

Başkent Lefkoşa’da bulunan tarihi mekânlardan biri de adada çok sayıda eser bırakmış olan Lüzinyanlılar tarafından katedral olarak inşa edilen ve daha sonra camiye dönüştürülen Selimiye Camii. Lefkoşa’ya giden herkes bu tarihi binayı mutlaka ziyaret etmeli.

6St. Hilarion Kalesi – Girne

kibris-tarihi-yerler-kilise-1

Kıbrıs’ın en önemli liman kenti olan Girne aynı zamanda Kuzey Kıbrıs’ın en turistik de şehri olma özelliğini taşıyor. Lüzinyanlılar tarafından inşa edilen St. Hilarion Kalesi Kıbrıs gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmez bir parçası.

5Girne Kalesi – Girne

Kıbrıs Tarihi Yerleri - Girne Kalesi

Binlerce yıllık tarihi boyunca ticaret merkezi olan Girne bu sebeple çok savaş görmüş ve korsanların da hedefi olmuş. Girne Kalesi kenti savaşlardan ve korsanlardan korumak için inşa edilmiş ve bugün kentin simgesi olarak kabul ediliyor.

4Girne Limanı – Girne

Kıbrıs Girne

Kıbrıs’ta sonbahar tatili yaparken kendinizi gerçek bir Akdeniz masalının içinde gibi hissedeceğiniz noktaysa tabi ki Girne Limanı. Restoranları, yatları, kafeleri ile Girne Limanı mutlaka görülmesi gereken bir yer.

3Pella Pais Manastırı – Girne

Girne'de Gidilecek Yerler- Bellapais Manastırı

İşte yine Girne’de bulunan tarihi bir mekân, Pella Pais Manastırı. Beşparmak dağlarının yamaçlarında Lüzinyanlılar tarafından inşa edilen manastır tarihi değerinin yanı sıra ev sahipliği yaptığı klasik müzik konserleri ile de tanınıyor.

2Kıbrıs Gece Hayatı

Kıbrıs Gece Hayatı - Konserler

Kıbrıs gece hayatı ile de haklı bir üne sahip, adada her tarza hitap eden eğlence mekânları var. Kıbrıs gece hayatı daha çok kulüplerde yaşanıyor. Adanın canlı dans şovları sergilenen kulüpleri en popüler eğlence mekânları. Kıbrıs gece hayatını çekici kılan bir unsur da fiyatların ülkemize kıyasla çok daha makul seviyede olması, bunun sebebiyse alkollü içeceklerin Kıbrıs’ta daha ucuz fiyatlı oluşu. Sonbaharda Kıbrıs’ta gündüzleri bu harika Akdeniz adasını keşfederken geceleri ise dillere destan eğlencelerini yaşayarak evinize unutulmaz anılar biriktirmiş olarak dönebilirsiniz. Ayrıca, adanın gece hayatı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Akdeniz’in İncisi Kıbrıs’ta Gece Hayatı başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

1Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - kibris kolakas

Ülkemizde soğuk geçen sonbahar aylarında Kıbrıs’ta hava harika oluyor ve bu güzel havalarda Kıbrıs’a özgü lezzetleri tatmanın da keyfi elbette başka oluyor. Bir Akdeniz adasından beklenebileceği üzere Kıbrıs mutfağında Akdeniz mutfağından esintiler görebilmek mümkün, ayrıca adanın deniz ürünleri de inanılmaz lezzetli. Ama Kıbrıs’ta sizi bunlardan çok daha fazlası bekliyor. Adanın tartışmasız olarak en ünlü yerel lezzeti hellim peyniri. Kıbrıs’ta balayı ya da sonbahar tatili yaparken ızgara hellim peynirini muhakkak tatmalısınız.

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - kibris seftali kebabi

Et sevenler için de heyecan verici Kıbrıs mutfağı, zira adanın eşsiz lezzeti şeftali kebabı damak çatlatacak denli leziz bir kebap. Ayrıca patates de eklenerek yapılan Kıbrıs köftesine de bayılacağınız kesin.

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - kıbrıs ceviz reçeli

Kıbrıslılar reçel yapımı konusunda çok iddialılar ve adanın en ünlü reçeli ceviz reçeli. Hatta öyle ki birçok kişi Kıbrıs’tan eve dönerken hem kendileri hem de yakınları için bolca ceviz reçeli almayı ihmal etmiyorlar. Molehiya, kolakas ve tavşan etiyle yapılan lalangı da yine adanın tatmak isteyebileceğiniz yerel yemekleri arasında sayılabilir. Ek olarak, Kıbrıs Tatlısı ve Ada’nın En Ünlü 3 Lezzeti başlıklı yazımızı okuyarak Kıbrıs mutfağı hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kıbrıs'ta Ne Yenir? - piruhu

Kısacası Kıbrıs’ta sonbahar diğer tüm mevsimler gibi çok güzel. Bu sonbaharı keyifli bir tatille taçlandırmak istiyorsanız tüm güzellikleri ile Kıbrıs sizi bekliyor.

Kıbrıs festivalleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Tatil Cenneti Kıbrıs’ın En Ünlü Festivalleri ve Akdeniz’in 4 Mevsim Parlayan Yıldızı Kıbrıs başlıklı yazılarımızı okumanızı öneriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz