Kuzey Kıbrıs Girne Kalesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi adlı yazımızda Kıbrıs hakkında bilgi ile ilgili her şeye değindik. Gelin Kıbrıs’ı daha yakından tanıyın!

Akdeniz‘in parlayan güneşi Kıbrıs, her yıl yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Özellikle Türk vatandaşlarının pasaport ya da vize olmadan yalnızca kimlik kartıyla giriş yapabilmeleri bu geziyi hızlandırıp kolaylaştırmaktadır. Peki her anlamda sizlere kolaylık sağlayan ve güzel bir tatil gerçekleştirmek istediğiniz yer hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? İşte Kıbrıs hakkında bilmeniz gereken her şey bu yazıda! Kıbrıs hakkında daha detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hakkında Kısa Bilgi 

 • Bulunduğu kıta: Asya
 • Başkenti: Lefkoşa
 • Ülke kodu: KKTC
 • Resmi dili: Türkçe
 • Yüz ölçümü: 3.355 km2
 • GMT ile arasındaki fark: GMT+2
 • Telefon kodu: +90392
 • Alan adı uzantısı: .ct.tr
 • Para birimi: Türk Lirası

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hakkında Bilgi

Kuzey Kıbrıs Girne Limanı

Kuzey Kıbrıs Nerede Yer Alıyor?

Türkiye‘ye oldukça yakın bir bölgede yer alan Kıbrıs, Doğu Akdeniz’de konumlanıp Sardunya ve Sicilya’dan sonra en büyük üçüncü ada olma özelliğine sahiptir. Türkiye’nin güneyinde bulunan Kuzey Kıbrıs ise, Kıbrıs adasının Kuzey tarafında konumlanıyor.

Kıbrıs ve Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Ulaşılır?

Türkiye’den;

 • İstanbul Havalimanı’ndan 70 dakika,
 • Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan 70 dakika,
 • Ankara‘dan 70 dakika,
 • İzmir‘den 60 dakika,
 • Gaziantep‘ten 60 dakika,
 • Antalya‘dan 45 dakika,
 • Hatay‘dan 35 dakika,
 • Adana‘dan 30 dakika süren uçuşlar sonrası Ercan Havalimanı’na ulaşılır. Ercan Havalimanı’ndan Girne bölgesine ortalama 40 dakikada transfer hizmeti gerçekleşirken, Kuzey Kıbrıs’ın diğer bölgelerine 40-75 dakika arasında transfer hizmeti gerçekleşmektedir.

Neden Kuzey Kıbrıs’ta Tatil Yapılır?

Çok eski bir tarihi geçmişe sahip olan Kıbrıs, tarihi yapılarının yanı sıra doğal güzellikleri ile de büyük ilgi görmektedir. 20’den fazla kumlu plajının olması ve yılın çoğu zamanı güneşlenme imkanı sağlaması… Üstelik Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmek için daha pek çok sebebiniz var! Ayrıca lüks otellerden uygun fiyatlı konaklama imkanlarına kadar birçok seçenekten dilediğiniz gibi yararlanabiliyorsunuz.

Kuzey Kıbrıs İçin Vize Gerekli mi?

Türk vatandaşları yeni kimlik kartları yani nüfus cüzdanları ile Kıbrıs’a hızlı ve kolay bir şekilde giriş yapabiliyor. Yabancı ülke vatandaşlarına ise girişte 3 aylık vize veriliyor. Bakıma muhtaç olan ve 18 yaşın altında olan gençlerden özel bir muvafakatname istendiğini de belirtelim. Eğer nüfus cüzdanı ile seyahat etmek istemiyor ve yalnızca anneniz ile seyahat etmek istiyorsanız, babanızın muvafakatnamesi, babanız ile seyahat etmek istiyorsanız annenizin muvafakatnamesi istenir. Eğer anne ve baba dışında başka biriyle ya da yalnız seyahat etmek istiyorsanız hem annenizin hem de babanızın muvafakatnamesi istenir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için ayrıca bakınız; “Seyahat Muvafakatnamesi Nedir

Kuzey Kıbrıs’a Evcil Hayvan ile Giriş Yapılır mı?

Kimliği ya da aşılarının tam olması dahilinde Kuzey Kıbrıs’a evcil hayvanınızı götürebileceğinizi belirtelim.

KKTC’den Güney Kıbrıs’a Giriş Yapılır mı?

AB vatandaşları Kuzey Kıbrıs’tan Güney Kıbrıs’a rahatlıkla geçebilirken aynı zamanda Güney Kıbrıs’tan Kuzey Kıbrıs’a da rahatlıkla geçebilirler. Ancak diğer ülke vatandaşları Güney Kıbrıs’a gitmek için vize almak zorundadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ise sadece Nijerya, Ermenistan ve Suriye’den gelen vatandaşlardan vize ister.

Kıbrıs Hava Durumu Nasıldır?

Yılda 270 günden fazla güneşlenme imkanına sahip olan Kıbrıs, çoğunlukla sıcak bir havaya hakim olup, denize girilecek bir seviyededir. Yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kışları ise ılık ve az yağışlı geçmektedir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için ayrıca bakınız; “Kıbrıs’a Hangi Mevsimde Ne Zaman Gidilmeli

Kıbrıs Para Birimi Nedir?

Kuzey Kıbrıs’ta Türk Lirası (TL) kullanılıyor. Fakat Dolar, Euro ve Pound gibi para birimleri de her yerde geçiyor. Öte yandan Kuzey Kıbrıs’taki fiyatlar Güney Kıbrıs’a ve Avrupa ülkelerine göre çok daha uygundur.

Kuzey Kıbrıs’ta Hangi Bankalar Bulunur?

Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Ingbank ve Akbank dışında Türk bankalarına ait şubeler Kuzey Kıbrıs’ta bulunuyor. Eğer bir bankanın şubesi yoksa ATM’sinin de olmadığını söyleyelim. Kredi kartında ise Visa / Mastercard kullanılıyor.

Kuzey Kıbrıs’tan Neler Alınır?

Ünlü markaların çakmalarını bile bulabileceğiniz bu yerde, aradığınız ve ihtiyacınız olan her şeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca alkollü içeceklerin oldukça uygun olduğunu söyleyerek eve dönüşünüzde kesinlikle almanız gerektiğini belirtelim. Ancak uçak esnasında el bagajına alkol konulmadığını ve bagaja verilen bavullarda ise sınırlı miktarda alkol kabul edildiğini ekleyelim. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için ayrıca bakınız; “Kıbrıs’ın Alışveriş Rehberi

Kuzey Kıbrıs’ta Elektrik Prizleri Nasıldır?

240v’luk elektrik kaynağı bulunan Kuzey Kıbrıs’ta İngiliz tipi 3 pinli dikdörtgen uçlu fişler kullanılıyor. Elektronik cihazlarınıza göre bir dönüştürücü almanız gerekebilir.

Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kullanımı Nasıldır?

İngiltere’deki gibi Kuzey Kıbrıs’ta da soldan araç kullanılıyor. Yol işaretleri İngilizce ve Türkçedir.

Kıbrıs’ta Hangi Diller Konuşuluyor?

Kuzey Kıbrıs’ta daha çok Türkçe konuşulurken, aynı zamanda İngilizce de konuşulmaktadır. Konakladığınız otellerde İngilizceden Türkçeye, Rusçadan Almancaya kadar çoğu dil konuşuluyor.

Kıbrıs’ta Telefon ve Operatör Kullanımı Nasıldır?

Kıbrıs’ı ziyaret etmeden önce telefonların uluslararası görüşmelere aktif hale getirilmesi gerekiyor. Öte yandan faturalarınızın çok fazla maliyetli olmaması adına operatörünüzü yurt dışı tarifelerine uyarlamalısınız.

Kıbrıs’ta Hangi Zaman Dilimi Kullanılır?

KKTC, GMT+2 saat diliminde yer alıyor olup, Türkiye’nin GMT+3 saat dilimine geçmesiyle beraber arada 1 saatlik zaman farkını meydana getirir. Yani Kuzey Kıbrıs, Türkiye’den 1 saat geride olur.

Kuzey Kıbrıs’ta Araç Kiralanır mı?

Araç kullanmak için geçerli ehliyetiniz olmalı ve erkenden rezervasyon yaptırmalısınız.

Kuzey Kıbrıs Nasıl Bir Ülke?

Sıcak iklimi, misafirperver ve sıcakkanlı insanları, kültür değerleri, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile Kıbrıs, herkes tarafından tanınan bir ülkedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Kimler Tanıyor?

Ülke Kıbrıs Cumhuriyeti’ne bağlı olmakla beraber yalnızca Türkiye tarafından tanınmaktadır. Diğer ülkeler ve BM tarafından tanınmaz.

Kıbrıs’ta Ucuz Ne Var?

Kıbrıs’ta alkol ve sigara ürünleri, ülkemize göre oldukça uygun fiyatlara sahiptir.

Kıbrıs’ta Cep Telefonu Ucuz mu?

Telefon fiyatları, telefonların marka ve modellerine göre değişmektedir. Ancak Türkiye’ye göre aynı model ve marka telefon Kıbrıs’ta %20 oranında daha ucuzdur.

Kıbrıs’ta Nerede Konaklayabilirim?

Lüks otellerden ekonomik otellere kadar pek çok seçeneğe sahip olan Kıbrıs otelleri, her zaman misafirlerine ayrıcalıklı fırsatlar sunuyor. Özellikle Elexus Hotel Resort & Spa, Chamada Prestige Hotel, Concorde Luxury Resort & Convention & Spa ve Merit Royal Diamond Hotel & Spa gibi otellerin çok tercih edildiğini ve fazlasıyla beğenildiğini söyleyelim. Ayrıca “Kıbrıs Turları | Uçaklı Kıbrıs Turları” adlı yazımızı inceleyerek tur kapsamında Kıbrıs’a yolculuk yapabilir ya da “Kıbrıs’ın En Lüks Otelleri” adlı yazımızı okuyarak kendi zevkinize ve bütçenize göre bir oteli tercih edebilirsiniz.

Kıbrıs’ta Nerelere Gidilir?

Masmavi ve tertemiz plajları, lüks otelleri, tarihi yapıları ve doğal güzellikleri ile Akdeniz’in incisi olan Kıbrıs, birbirinden farklı ve harika noktalara ev sahipliği yapıyor. “Peki geldiğimde nereye gitmeliyim?” dediğinizi duyar gibiyim. Girne Kalesi, Girne Yat Limanı, Bellapais Manastırı ve Salamis Antik Kenti gibi durakların oldukça popüler olduğunu belirterek daha detaylı bilgi için ayrıca bakmanızı öneririm; “Kıbrıs Gezilecek Yerler

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Adanın en meşhur lezzetleri arasında Kıbrıs tatlısı ve Kıbrıs köftesi yer alıyor. Bu ikilinin dışında şeftali kebabı, piruhi mantısı ve hellim peyniri gibi lezzetlerin isimlerini de sıklıkla duyuyoruz. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ayrıca bakınız; “Kıbrıs’ta Ne Yenir

**Evet Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi verdiğimiz yazımız burada son buluyor. Kıbrıs hakkında genel bilgi verdiğimiz bu yazıda tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Kıbrıs adası hakkında bilgi ile ilgili farklı bir görüşünüz varsa, lütfen yorumlar kısmında belirtin. Ayrıca “Kıbrıs’a İlk Kez Gideceklere Tavsiyeler” adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz. Son olarak Tatil Dükkanı sayfasını ziyaret ettiğinizde oteller ve turlar hakkında bilgi alabileceğinizi, erken rezervasyon avantajlarından ve son dakika indirim fırsatlarından yararlanabileceğinizi belirtelim. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz