Ülkemizin belki de en güzel koylarına ve beldelerine sahip olan Marmaris’te bulunan bir başka saklı cennet, Börbüdet. Beldeye varır varmaz ciğerlerinize çektiğiniz havanın, şehir havasından ne kadar farklı olduğunu ve temiz oksijenin ne demek olduğunu daha ilk dakikalarda anlayacaksınız.

Bördübet Koyu - Genel

Doğanın belki de tüm güzelliklerinin bir araya geldiği bu cennet gibi beldemizde bulunan koyların her birisi gününüzün tamamını orada geçirmeniz için harika sebepler sunuyor. Manzaraları izlerken bir masalda olduğunuzu düşünerek, sevdiklerinizle hiç unutamayacağınız anlar biriktirebileceğiniz bir merkez Bördübet! Ayrıca, Mavi İnci Çeşme’nin En Güzel Koyları başlıklı yazımızı okuyarak Ege bölgesi hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bördübet Koyu - Ağaçlar

Reşadiye Yarımadası’ndaki Bördübet Koyu’nda ormanla denizin birleştiği eşsiz bir ortam sizi bekliyor. Yapılaşma olmayan koy için bakir bir alan denilebilir ve bu sayede hem bitki hem de hayvan çeşitliliği açısından son derece zengin bir bölge. Yani mis gibi orman havası eşliğinde doğayla baş başa harika zaman geçirerek deniz ve güneşe doymak için Bördübet mükemmel bir alternatif.

Bördübet Koyu - Kano

Yöre halkına göre, geçmişte bu koya saklanan İngiliz askerleri bu bölgeye, kuşların fazlalığı ve çeşitli güzellikleri nedeniyle “bird the bed” ismini vermişler. Sessizliğin ve doğal güzelliklerin merkezidir Bördübet Koyu. Bakir kalmış bu koyda tatil yapmak, stresten, uzaklaşmak hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.

2Bördübet’te Neler Yapılır?

Bördübet Koyu - Deniz

Belde tam bir doğa merkezi diyebiliriz, bu yüzden burada yapay eğlence arayanlar hemen Marmaris merkezdeki 5 yıldızlı otellere yönelsinler. Çünkü burada doğadan ve lezzetli balıklardan başka bir şey yok. “Yerli Amazon” olarak adlandırılan ormanları tabir-i caizse balta girmemiş ormanlar. Bölgenin merkez bölgelere uzaklığı ve çok düşük nüfusu sayesinde, Bördübet bakir kalmış ve doğanın tüm dengeleri de kendisini korumuş.

Bördübet Koyu - Dağlar

Bördübet’te 10 kadar koy bulunmakta. Bulunduğunuz yerden yürüyüş yaparak en kısa koya ulaşın ve orada biraz mola verin. Çevrenizdeki köy kahvaltısı yapan yerlerde enfes yöresel lezzetleri tadabilir veya daha da acıkmışsanız bir balık ekmek molası verebilirsiniz. Koyların her biri diğerine sınır olduğu için burada yürüyüş zevki hiç bitmiyor.

Bördübet Koyu - Tekne

Her yeni koyda bambaşka bir manzara ve bambaşka güzellikler ile büyüleneceksiniz. Fotoğraf makineniz veya iyi fotoğraf çeken bir telefonunuz mutlaka yanınızda olsun, bu harika manzaraları ölümsüzleştirin. Yaz sıcağında nasıl o kadar yürüyeceğiz diye hiç endişe etmeyin, bölge tamamen ormanlar ile kaplı olduğu için Bördübet yılın her anında serin.

1Bördübet Ulaşım

Bördübet Koyu - Manzara

Marmaris merkeze sadece 20 km uzaklıkta olan Bördübet’e ulaşım çok kolay. Marmaris merkez otogarından veya ilçe merkezinden kalkan dolmuşlar ile sadece 30 dakika içerisinde bu saklı cennete ulaşabiliyorsunuz.

Eğer siz de sonbaharda tatil yapmak istiyorsanız, Datça’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler başlıklı yazılarımızı plan yapmadan önce okumanızı tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here