Yorucu ve yıpratıcı bir iş hayatında hemen herkesin beklediği tek şey kaliteli bir tatil yapabilmek! Kendimize ayırdığımız bu özel zamanı en iyi şekilde değerlendirebilmek için de birçok kuralı çiğnemek durumunda kalıyoruz kuşkusuz! Bir yandan dinlenirken bir yandan da yemek yemeyi çok seviyoruz, çünkü tatil demek kendimize koyduğumuz sınırları bu kısa zaman diliminde aşmak anlamına geliyor. Ancak yemeyi ve içmeyi çok abarttığımız için tatilden eve fazla kilolarla dönüyoruz maalesef.

Tatilde Formda Kalma Önerileri - Genel

Biz de bu yazımızda, tatilde de formunuzu koruyabilmeniz için size tavsiyelerde bulunacağız. Ayrıca, yemek festivallerine ilgi duyuyorsanız, Türkiye’nin En İlginç Yemek Festivalleri adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. İşte fazla kilolardan kaçınmanın püf noktaları…

5Açık Büfe ve Küçük Porsiyon

Tatilde Formda Kalma Önerileri - Açık Büfe

Tatilde kilo almamızın en büyük sebeplerinden bir tanesi de açık büfe ve sınırsız yemek yiyebilme imkanı! Açık büfede sunulan onlarca yemeği gördüğümüz zaman kendi sınırlarımızı zorlamak istiyoruz. Fakat formunuzu korumanız için bir takım önlemler almanız şart. Açık büfeye geldiğinizde büyük tabak yerine küçük tabaklar seçerek porsiyonunuzu azaltabilirsiniz. Ayrıca, çok fazla çeşit yemek ve tatlıyı aynı anda gördüğünüzde, daha fazla tüketme ihtiyacı duyabilirsiniz. Bu yüzden, yemeğini alırken tatlıyı en sona bırakmayı deneyin. Karnınızı yağlı ve hamurlu yemeklerle doyurmak yerine daha çok yeşillikleri tercih etmenizi ve tatlı olarak da sütlü tatlıları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

4Spor ve Egzersiz

Tatilde Formda Kalma Önerileri - Egzersiz

Tatilde de spor yapmak formada kalmak için en önemli noktalardan bir tanesi! Sabahları erken uyanarak tatil sürenizden çalmadan, otelin fitness salonunda yapacağınız yarım saatlik bir egzersiz metabolizma hızınızın korunmasına ve hızlanmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden, tatilde de en azından yarım saatinizi spora ayırabilirseniz formunuzu korumak için önemli bir adım atmış olacaksınız!

3Sahilde Yürüyüş

Tatilde Formda Kalma Önerileri - Yürüyüş

Eğer konakladığınız tesiste fitness salonu yoksa, ancak formunuzu korumak için egzersiz yapmak istiyorsanız üzülmeyin! Tatil yaparken fazla kilolardan korunmanın birçok yolu var! Yemeğinizi yedikten sonra günbatımına karşı yapacağınız yürüyüşler yediklerinizi daha kolay sindirmenize yardımcı olacaktır. Hem metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına hem de sindirim sisteminizin daha rahat çalışmasına katkıda bulunan sahil yürüyüşlerini özellikle akşam yemeklerinden sonra düzenli olarak yapmanızı öneriyoruz.

2Bol Bol Yüzmek

Tatilde Formda Kalma Önerileri - Yüzmek

Tatil denince akla gelen ilk şeylerden bir tanesi de yüzmek kuşkusuz! Kalori yakmak için de biçilmiş kaftan olan yüzme, formda kalmanın da kilit noktalarından biri… Günlük egzersiz ihtiyacını karşılamak adına en az yarım saat suda kalmanız yeterli! suda uzun süre kaldığınızda daha fazla enerji harcayacağınız için yeme-içme konusunda dengeyi kaçırsanız da fazla kilolardan uzak kalabilirsiniz. Tatil süresince en az yarım saatinizi havuz ya da denize ayırmanızı tavsiye ediyoruz.

1 Asansör Yerine Merdivenler

Tatilde Formda Kalma Önerileri - Merdiven

Tatil süresince bütün egzersiz fırsatlarını değerlendirmek gerekiyor. Bir yandan dinlenirken bir yandan da mümkün olduğu kadar hareketli olmaya özen göstermek önem taşıyor. Merdiven çıkmak en iyi kalori yakma yöntemlerinden bir tanesi. Bu yüzden, tatil süresince asansör yerine merdivenleri kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Yeme-içmeyi fazla kaçırsanız dahi harcayacağınız fazla enerjiyle vücudunuzu denge tutabilir ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak şunu hatırlatmakta fayda var: En önemli nokta beslenme! Çok yağlı, şekerli ve hamur işi yemeklerden olabildiğince uzak durmanızı öneriyoruz.

Eğer kısa süreli de olsa tatil yaparak kendinizi ödüllendirmek istiyorsanız, Sonbaharda Hafta Sonu İçin Tatil Önerileri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here