Kamp, dağcılık, doğa yürüyüşü gibi etkinlikler yıllar geçtikçe daha da popülerleşiyor ve doğanın mucizevi etkisini ruhunda hissetmek isteyen insanlar, farklı yörelere, bölgelere doğru yelken açıyorlar. Peki, hazırlık yapmadan hayatta kalabilmek mümkün mü? Elbette değil. Tatil Dükkanı Blog’da bugün, yürüyüşe, kampa, tırmanışa giden ziyaretçilerimiz için doğada hayatta kalma teknikleri sunacağız. Bu temel teknikler ve öneriler sayesinde, zor durumlara karşı tam teçhizatlı olabilir, önceden aldığınız önlemler sayesinde rahat bir gezinti yapabilirsiniz. Ayrıca, Kamp Tutkunları İçin Üretilmiş Teknolojik Araçlar başlıklı yazımızda, sizler için harika bir liste hazırlamıştık. Göz atmayı unutmayın!

1. Yola Çıkmadan Önce Rotanızı Belirleyin

Likya Yolu Turu - Mevsimler

Doğaya karışmak, gittiğiniz bölgeyi karış karış gezmek elbette hakkınız, ancak rotasız bir seyyah olmanızı, bilhassa acemiyseniz tavsiye etmiyoruz. Gideceğiniz bölgeyi önceden teknolojik haritalar yardımıyla tarayın, muhakkak kamp yapabileceğiniz, kalabileceğiniz yerleri keşfedin ve akşam vaktinde bu konumlarda bulunmaya özen gösterin. Gün boyunca gideceğiniz, gezip göreceğiniz pek çok yer olabilir, ancak bu yerleri karışık şekilde gezmek yerine, rotaya dair yakından uzağa şeklinde gezerek, zamandan ve enerjiden de tasarruf edebilirsiniz. Rotanızı belirlerken daha önce bu tarz yürüyüşlere ya da kamplara gitmiş arkadaşlarınızdan yardım almayı ihmal etmeyin. Pek çok yeni başlayan için, dere kenarında kamp fikri çekici olabilir örneğin; ancak aynı zamanda çok tehlikelidir. 

2. Hipotermiden Kaçının

Doğada hayatta kalmanın en önemli etmenlerinden bir tanesi de, hipotermiye yakalanmamak. Vücudunuzun haddinden fazla ısı kaybetmesi sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlık, bilhassa doğada kamp yaparken teçhizatlı olmayanların başına gelebiliyor. Yaz ya da kış fark etmeksizin, uyku tulumunuzu yanınızda bulundurmanız ve barınak yapmayı öğrenmeniz, bu tehlikeden kaçınmanız için temel nitelikler. Mevsimsel ve bölgesel olarak barınak yapmanın farklı şekilleri bulunmakta, ancak malzemeler her zaman aynı: birkaç ağaç parçası, yapraklar ve ip. Elbette, bir çadırınız varsa barınağa gerek yok, ancak çadırın zemini izole edilmiş olsa dahi yapraklarla desteklemeniz, iyi bir yol olabilir.

3. Ateş Yakabilme Becerisi Edinin

Gündüz vakti yürürken, bir anda hava kapanmış ve soğuk yeller ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu tarz durumlarda ve daha pek çok anda, temel ihtiyacınız her zaman ateştir. Ateş yakabilme becerisi, ortamdaki malzemelere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin, yakınınızda aracınız varsa, aküsüyle dahi ateş yakabilmeniz mümkündür. Akü ve pil gibi donanımlar dışında, bir çıra yığını ve ellerinizle de kıvılcım yaratabilmeniz mümkün. Elbette, biraz pratik ve meziyet istediği aşikâr. Doğaya çıkmadan önce, ateş yakabilme ve kıvılcım yaratabilmeye dair, farklı yollarla pratik yapmayı ihmal etmeyin.

4. İçilebilir Su Kaynakları Keşfedin

Doğadaki en büyük tehlikelerden bir tanesi de susuzluk. Yeteri kadar su almadıysanız ya da kampınızdan haddinden fazla uzaklaştıysanız, içilebilir su kaynakları bulmanız gerekebilir. Bu tarz durumlarda, en iyi yollardan bir tanesi elbette göl ya da dere bulmaktır. Ancak bu suların da içilebilir derecede temiz olduğundan emin olmanız gerekir. Dere suları, sürekli aktığı için durgun sulara nazaran daha temizdir ve çoğu zaman içilebilir haldedir. Ancak yine de tavsiyemiz, nerede bir kaynak bulursanız bulun, suyu en az on dakika kaynatmanızdır. Kaynatacak teçhizatınız yoksa, bir bez parçası yardımı ile suyu elinizden geldiğince filtre edebilmek de mümkündür.

5. Yenilebilir Hayvan ve Bitkileri Bulun

Biliyoruz, kulağa biraz yabanıl, vahşi geliyor ancak zor durumdaysanız ve hayatta kalmanız gerekiyorsa; doğada yenilebilir hayvan ve bitkileri de bulabilmeniz, hatta onları avlayabilmeniz şart. Gideceğiniz bölgeye göre, bitkiler ve meyveler ağaçların arasında rahatlıkla bulunabilir, dikkat etmeniz gereken şey ise bu bitkilerin ve meyvelerin yenilebilir olup olmadığıdır. Örneğin, pek çok mantar çeşidi doğanın ortasında zehirli halde bulunur. Kuzu kulağı, yaban ıspanağı gibi bitkiler ise pek çok bölgede bulunabilen, yenilebilir bitkiler arasında yer alır. Hayvanlara gelecek olursak, kurbağa ve kertenkele, doğada kolayca bulabileceğiniz, yenilebilir hayvanlar arasında yer alırlar. Bunun dışında, dere ya da gölet gibi su birikintilerine ya da akıntılarına yakın yerlerdeyseniz; balık avlayabilmeniz de mümkündür. Ancak, tıpkı mantarlar gibi, balıkların da zehirli olup olmadığını anlayabilecek deneyime sahip olmanız gerekir.

6. Yön Bulma Becerilerinizi Geliştirin

Gece ya da gündüz fark etmeksizin, doğada kaybolduysanız, yönünüzü bir şekilde bulmak ve bildiğiniz yerlere dönmek zorundasınız. Eğer hali hazırda bir GPS ya da haritanız yoksa, yön bulmanın en kolay yolu; gündüzleri güneş, geceleri ise yıldızlardır. Gündüzleri, gökyüzüne bakarak güneşin konumuna göre yönleri keşfedebilir ve uygun yöne doğru yol alabilirsiniz. Geceleri ise yön bulmanın en kolay yolu, yine gökyüzünden ve yıldızlardan yararlanmaktır. Gökyüzündeki en parlak yıldızlardan biri olan Polaris’i bulmak örneğin, doğa ortasında oldukça kolaydır. İlkokul yıllarında öğretilen kutup yıldızı ise Kuzey yönünü gösteren bir diğer seçenek olarak aklınızda bulunsun. 

7. Düğüm Atmayı Öğrenin

Doğada düğüm ne işimize yarayacak? Sorusu aklınıza gelebilir, ancak barınak inşa etmekten tutun da bir uçurumdan aşağı güvenle inmeye kadar pek çok konuda hayat kurtarıcı görevi görür. Doğaya doğru yola çıkmadan önce, olabildiğince fazla düğüm çeşidini öğrenin ve bu konuda pratikler yapın. En popüler düğümlerden biri olan Borina, kesinlikle öğrenmeniz gerekenlerden.

8. İlk Yardım Eğitimi Alın

İlk yardım çantanız olmayabilir, doğada tek başınıza yorgun düşmüş olabilirsiniz; ancak tüm bunlara rağmen kendinize ya da başkalarına ilk yardım yaparak hayat kurtarabilirsiniz. Örneğin, yılan sokmaları doğada sıkça gerçekleşen tehlikelerden bir tanesidir ve zehri atmak için bölgenin emilmesi gerekir. Bu tarz durumları, senaryoları, ilk yardım müdahale uygulamalarını gerçekleştirebileceğiniz bir eğitim sürecinden geçmeden, doğaya atılmanızı tavsiye etmiyoruz. Herkese güven dolu ve eğlenceli bir doğa serüveni dileriz.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz