Kampçılık, Türkiye’de yıllar geçtikçe popüler olmaya başlayan bir alan ve pek çok kamp tutkunu, her yıl cennet vatan Türkiye’de muhteşem kamp alanları keşfedebiliyorlar. Peki, kamp için yola çıkarken kamp çantanıza neler alıyorsunuz? Bugünkü yazımızda, kamp tutkunları için üretilmiş teknolojik araçlara değineceğiz. Bu araçlar arasında, kolay ateş yakmak adına geliştirilen teknolojilerden su ihtiyacınızı karşılayan araçlara kadar pek çok şey var.

Kış Mevsiminde Yedigöller - Kamp

Beş yıldızın altında değil de, bin yıldızın altında tatil yapmayı dönem dönem sevenlerden biriyseniz ve bir kamp tutkunuysanız, daha önce sizler için Türkiye’nin En İyi 10 Kamp Alanı başlıklı yazımızı da sunmuştuk. İnceleyerek, gitmek isteyebileceğiniz pek çok yeri haritada şimdiden belirleyebilirsiniz. Gelelim şu teknoloji harikalarına!

6Lifestraw Su Filtre Edici

Bir kamp tutkunuysanız ve her şeyi bulabileceğiniz kamp alanları dışında da kamp çantanızı alıp yolculuğa çıkıyorsanız, su ihtiyacınızı karşılamak epey zor olabilir. Bakıldığında, özellikle izbe köşelerde ya da ormanların derinliklerinde, temiz su kaynağı bulmak oldukça meşakkatli bir iş. Bunun için, Lifestraw markasının su filtre edicileri tabiri caizse bir hayat kurtarıcı olarak kampçıların karşısına çıkıyor.

Doğa yürüyüşlerinde ya da kamplarda su ihtiyacınızı giderebilmek adına yanınızda taşıyabileceğiniz, hafif, ucuz ve kullanışlı bir su filtre edici olan Lifestraw, aslına bakarsanız klasik bir pipeti andırıyor. Ancak 0,2 mikron seviyesinde filtreye sahip ve diğer su filtre teknolojilerinden en büyük farkı, suyu siz içerken filtre etmesi. Sudaki toprağı, zararlı maddeleri ve zararlı patojenleri hollow fiber membranı sayesinde filtreleyen Lifestraw, aynı zamanda bakterilerin de filtrelenmesini sağlıyor. Bu teknoloji harikasının, herhangi bir su kaynağındaki suyu %99,9 oranında filtre ettiği biliniyor. Ancak, hatırlatmakta fayda var. Lifestraw su filtre edici, sadece tatlı sular için geçerli bir ürün. Tuzlu su ve petrol gibi ağır maddelerle kirletilmiş suları herhangi bir biçimde filtre etmemekte.

5Biolite Kamp Ocağı

Kamp Tutkunları İçin Teknolojik Araçlar - Bio Lite

Kamp alanlarında kamp yapmıyorsanız ve başınıza buyruk bir kamp tutkunuysanız, ormanın derinliklerinde çadırınızı kurduktan sonra ateş yakmak oldukça önemli. Bilhassa hava soğuk ise, ateşin kampçılar için gerekli olduğu belirtilebilir. Geçtiğimiz yıllara kadar çantasında çalı çırpı taşıyan kampçıların ateş yakmak için artık yepyeni bir aracı var; Biolite Kamp Ocağı.

Kamp Tutkunları İçin Teknolojik Araçlar - Bio Lite Ocak

Propan tüplerini, çıraları ya da başka yakıtları kamp çantanızda taşımanıza gerek kalmadan Biolite ile hem yemeğinizi pişirebilir hem de ateşinizi yakabilirsiniz. Bakıldığında, küçük bir jeneratör soba olarak tanımlanabilen bu kamp ocağını kullanabilmek için içerisine çalı çırpı atmanız ve düğmeye basmanız yeterli oluyor.

Kamp Tutkunları İçin Teknolojik Araçlar - Bio Lite Ekipman

Bu jeneratör sobanın tek marifeti, düğmeye basarak ateş yakabilmeniz değil. Herhangi bir şey ısıtmak için de bu sobayı kullanabiliyorsunuz. Isı gücü oldukça yüksek olan bu teknoloji harikasında sadece beş dakikada su kaynatabiliyor. Son olarak, Biolite Kamp Ocağı sizin için aynı zamanda bir elektrik kaynağı. Isıyı elektronlara aktaran ve elektrik enerjisi üreten bu jeneratör soba ile telefonunuzu şarj edebilmeniz de mümkün kılınıyor. 2012 Yılında icat edilen ve yılının en iyi buluşlarından biri olarak seçilen Biolite, kamp tutkunlarının vazgeçilmezi ve siz de onlardan biri olmaya adaysanız, sepetinize muhakkak ekleyin deriz.

4Seattle Sports Güneş Enerjisi ile Duş Aparatı

Kamp yapmak, aynı zamanda bolca kirlenmek anlamına da geliyor. Özellikle çetin hava koşullarında kamp yapmanız halinde, çamurlarda gezebiliyor ve vücudunuzun pek çok yerini kirletebiliyorsunuz. Macera tutkunları için kamp esnasında temizlik ve duş, en büyük problemlerdendir ancak Seattle Sports markası, temizlik ve duş sorununu harika bir icat ile çözmüş durumda. Markanın sunduğu duş aparatı, güneş enerjisi ile suyu ısıtan bir teknoloji ile üretilmiş galonlardan oluşuyor ve bu galonlara su doldurarak, hava güneşliyse birkaç saat içerisinde sıcak bir duş alabiliyorsunuz. Ayrıca, musluk sistemi de olan bu duş aparatlarında, suyun akış hızını da rahatlıkla belirleyebilmeniz mümkün. Sıcak su hasreti ile yanıp tutuşan kampçıların bu ürüne muhakkak sahip olmasını öneriyoruz.

3Powertraveller Extreme Solar Powerbank

Teknolojik araçlar, uzun bir kamp döneminde eğer etrafta elektrik yoksa şarjı oldukça az dayanan araçlara dönüşebilirler ve ultra güç tasarrufu modunda kullansanız da birkaç gün içerisinde şarjları bitebilir. Özellikle kamp tutkunu akıllı telefon sahiplerinin en büyük problemlerinden bir tanesi olan şarj problemini; Powertraveller markası çözüyor.

Powertraveller’ın powerbank diye tabir edilen güç bankaları, güneş enerjisi ile çalışıyor ve herhangi bir biçimde elektriğe ihtiyaç duymuyor. Güneşli bir havada Powertraveller Powerbank’ınızı çıkararak, kısa sürede deponun dolmasını sağlayabilir ve sonrasında telefonunuzu ya da teknolojik herhangi bir cihazınızı şarj edebilirsiniz. Kamp için genelde Falcon modellerinin önerildiği Powertraveller güç bankalarında Sport modellerini de tercih edebilirsiniz. Şirketin resmi internet sitesi içerisinde hangi cihazlarınızı şarj etmek istediğinize yönelik seçimler yaparak, size önerilen Powerbank ürünlerini görebilmeniz de mümkün.

2Handpresso Portatif Kahve Makinası

Gelelim kahve eşliğinde kamp tutkunlarına. Hem zinde olmak hem de uzun yürüyüşlerden sonra keyif yapmak adına kahve, kampçıların en yakın arkadaşlarından bir tanesi ve özellikle acemilerin başlangıçta kampa çıkarken French Press alabildiklerini görüyoruz. Tavsiyemiz, böyle bir şey yapmamanız yönünde zira hassas camları bulunan bu ürünler, kolayca kırılabilirler ve temizlemesi de kamp esnasında oldukça zordur. Teklifimiz ise; Handpresso. Portatif bir kahve makinesi olan bu teknoloji harikası sayesinde, kahvenizi saniyeler içerisinde Espresso biçiminde hazırlayabilir ve makineyi çok kısa sürede temizleyebilirsiniz. Herhangi bir elektrik enerjisine ihtiyaç duymaksızın, sadece altı kez on altı bar basınca ihtiyaç duyan bu teknoloji harikası, tek elle espresso yapabilmenizi sağlıyor.

1Tybelt Çok Fonksiyonlu Emniyet Kemeri

Kamp tutkunlarının kemerleri genelde sadece kemer işlevi görmezler ve BBM Equipement tarafından üretilen Tybelt, kemerlerin İsviçre Çakısı olarak anılıyor. Gerek tırmanışlarda ve trekkinglerde güvenliğiniz için, gerekse doğa içinde kamp yaparken ağaçlara ekipman asmak, hamak sabitlemek için kullanabileceğiniz bu harika kemer; aynı zamanda 2200 kiloya kadar kaldırma özelliğine sahip. Yakmak için topladığınız kütükleri tek hamlede Tybelt ile kaldırabilmeniz mümkün. Sizi hiç beklemediğiniz durumlardan kurtarabilecek bu kemerin aynı zamanda inşaatlarda güvenlik amacıyla kullanıldığını ve son derece dayanıklı olduğunu hatırlatalım.

Kamp demişken, Türkiye’nin Festivali Zeytinli Rock Festivali yazımızda sizin için Türkiye’nin en büyük kamplı müzik festivalinden bahsetmiştik. İncelemeyi ihmal etmeyin.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz