Son yıllarda Brexit gibi politik durumlarla gündeme gelen İngiltere, Avrupa Birliği’ne şimdilik üye olsa da, uzun süredir mesafeli duruşu ile biliniyor. Schengen bölgesi üyesi olmayan bir AB ülkesi olarak İngiltere’ye gitmek için bölge vizesi, doğal olarak yetersiz kalıyor. Gerek iş gerekse turistik seyahatler için, ülkenin kendi vizesine sahip olmalısınız. Elbette, başvuru ve süregelen süreç pek kolay değil. Tatil Dükkanı Blog’da bugün, ziyaretçilerimiz için İngiltere vize rehberi hazırladık.

Yurt Dışı Tatiline İlk Kez Çıkacaklara Tavsiyeler - Londra

Rehberimizden yararlanarak, vize başvurusunu nasıl yapabileceğinizi, ücretleri, başvurunuzun reddedilmesi durumunda yapmanız gerekenleri ve dahasını bulabilir, resmi kaynaklardan derlediğimiz bilgiler sayesinde başvurunuzu en doğru biçimde yaparak, kısa sürede seyahate hazır hale gelebilirsiniz.

İngiltere Vizesi Almak Neden Zor?

Aslına bakarsanız bu zorluk sadece ülkemiz için geçerli değil. Dünyanın pek çok yerinde, İngiltere vizesi almak bilhassa 2016 yılından bu yana iyiden iyiye zorlaştı. Brexit hamlesinden önce dahi kendi para birimini kullanıp vize politikasını uygulamaya devam eden İngiltere’de, her başvuru ince elenip sık dokunmakta. Belgeler ve başvuru için gerekli ücrete sahip olsanız dahi, prosedürler gereğince başvurunuzun kabul edilmeme olasılığı her zaman diğer ülkelere nazaran daha yüksek. Ancak, hiçbir zaman imkansız değil. Doğru koşullar ve yöntemler sayesinde, İngiltere vizesi prosedürlerini aşabilmeniz mümkün.

İngiltere Vize Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

İlk olarak, vize başvurusunu online olarak yapmanız gerekiyor. Birleşik Krallık Konsolosluğu, direkt vize başvurularını herhangi bir biçimde kabul etmiyor ve bu başvuruyu aracı, ancak tek birimden yapmanız isteniyor. Bu birim, Visa4UK olarak biliniyor.

 • Visa4UK adresinden hesap oluşturarak, formu düzgün bir biçimde doldurmalısınız.
 • Sonrasında, karşınıza gelen ekranda online ödeme yolu ile başvuru ücretini ödemelisiniz.
 • Formu eksiksiz bir biçimde doldurduysanız ve ödemenizi başarılı bir biçimde yaptıysanız, web sitesinde sonraki aşama randevu sayfası olacaktır.
 • Bu sayfadan, randevu tarihi seçip randevunuzu almanız gerekiyor.

Randevunuzu aldıktan sonra, mail adresinize bir takip numarası gönderiliyor. Bu maili silmemenizde ve takip numarasını unutmamanızda yarar var. Çünkü son aşamada, her şey bu takip numarası üzerinden kontrol ediliyor.

Vize Başvuru Sürecinde Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere vize başvuru sürecinde, başvuru tipinize göre talep edilebilecek pek çok evrak mevcut, ancak genel hatlarıyla istenen temel evraklar aşağıdaki gibi listelenebilir.

 • Güncel pasaportunuz. En az altı ay geçerli olmalı.
 • Varsa, daha önce kullandığınız ancak artık geçerli olmayan pasaportlarınızı da yanınızda bulundurmanız avantaj olacaktır.
 • Son altı aya dair banka dekontlarınız, hesap hareketlerinize dair dokümanlar ve belgeler.
 • Varsa, maaş yahut gelir bordronuz.
 • Yaptığınız online başvurunun bir çıktısı.
 • Mail adresinize gelen randevu bildiriminin çıktısı.
 • Online olarak yaptığınız vize ödemesine dair dekont.
 • Biyometrik fotoğraf.
 • Uçak biletiniz, otel rezervasyonunuz ve benzeri İngiltere lokasyonuna yönelik belgeler.
 • Varsa davet mektubunuz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu belge ve evraklar standart olarak istenenler olarak biliniyorlar. Ancak tüm bunların yanında, başka evraklar da randevu sürecinde ya da öncesinde talep edilebiliyor.

Kaç Çeşit Vize Mevcut?

Ülkenin vize portföyü oldukça geniş, bu sebepten dikkatli seçim yapmanız ve size en doğru vizeyi talep etmeniz gerekiyor. Kısa süreli seyahatleriniz için turistik vize, evlilik durumları için evlilik vizesi, sağlık problemleri ve tedavi için sağlık vizesi, öğrenciler için ücretsiz vize gibi seçeneklerin yanında çalışma vizesi de mevcut.

Çalışma vizesi, Türkiye’de bulunan girişimcilere, ender yetenek sahiplerine, değişim öğrencilerine, stajyerlere ve bu alana uygun bireylere verilebiliyor. Son olarak, Ankara Antlaşması vizesi de İngiltere ile Türkiye arasında özel bir vize çeşidi. Bu vize, Türk vatandaşlarına İngiltere’de açık çalışma izni sunuyor. Elbette, eğitim, kariyer, sermaye ve şirket gibi faktörler titizlikler inceleniyor.

2024 İngiltere Vize Ücretleri

İngiltere vizesi için ortalama rakamlar aşağıdaki biçimde listeleniyor.

 • 6 Aylık Turist Vizesi: 152 Dolar
 • 2 Yıllık Turist Vizesi: 530 Dolar
 • 5 Yıllık Turist Vizesi: 1021 Dolar
 • 10 Yıllık Turist Vizesi: 1275 Dolar
 • 6 Aylık Öğrenci Vizesi: 265 Dolar
 • Uzun Dönem Öğrenci Vizesi: 649 Dolar
 • 12 Aylık İş ya da Akademik Amaçlı Vize: 265 Dolar

İngiltere Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanıyor?

Vize başvurunuz randevunuzu gerçekleştirdiğiniz günden itibaren, 10-15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Başvurunuz onaylandıysa, verdiğiniz iletişim kanalları üzerinden bilgilendirilirsiniz. 15 Günlük bir bekleme süreci sizin için çok uzunsa, öncelikli işlem başvurusu yapabilir ve 5 gün içinde sonuç alabilirsiniz; ancak bu başvurunun ortalama 180 Pound ücreti mevcut. Son olarak, yerleşim vizesi başvurusu yaptıysanız, başvuru onay ya da ret süreci 60 günü bulabilir.

Vize Başvurunuz Reddedildiyse Ne Yapmalısınız?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, prosedürler çok fazla ve suistimallerin olmaması için her başvuru titizlikle inceleniyor. Geçtiğimiz dönemde özellikle uzun dönem öğrenci vizelerinde yaşanan bazı suistimaller, bu durumun en büyük sebebi.

Kötü haber, İngiltere vize başvurunuz reddedildiyse, ödediğiniz ücretler ve sunduğunuz belgeler iade edilmiyor. İyi haber ise ne zaman isterseniz tekrar başvuru yapabiliyorsunuz. Tavsiyemiz, ilk başvurunuzu yapmadan önce, vize alabileceğinize kesin gözüyle bakıyorsanız dahi tüm belgelerinizin fotokopisini almanız. Bu sayede, başvurunuzun reddedilmesi halinde belgelerde aksaklık olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Ücret içinse yapabileceğiniz pek fazla bir şey bulunmamakta. Ayrıca, talep etmeniz halinde ret gerekçenizi de öğrenebilirsiniz.

Danışmanlık hizmetlerinden ziyade, daha önce İngiltere’ye gitmiş, dolayısıyla vize alabilmiş insanlardan yardım istemeyi de tekrar başvuru yapmadan önce düşünebilirsiniz.

İngiltere Vizeniz Onaylandıysa…

Tebrik ederiz! Seyahatiniz ister iş ister turistik amaçla olsun, İngiltere’de gezip görebileceğiniz muhteşem yerler bulunuyor. Ayrıca almış olduğunuz vize ile krallığa bağlı olan İskoçya, Galler ve İrlanda’ya da gidebilmeniz mümkün. İrlanda için İngiltere vizesi bulunan hemen herkese verilebilen bir geçiş izninizin olması gerektiğini hatırlatalım.

Konaklama seçenekleriniz bolsa ve kararsızsanız, blogumuzda önceki günlerde kaleme aldığımız En İyi Londra Otelleri ve Öne Çıkan Özellikleri başlıklı yazımızı incelemeyi ihmal etmeyin!

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz