12. Plitvice Gölleri Ulusal Parkı, Hırvatistan

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - Plitvice

Hırvatistan’ın Plitvice bölgesinde yer alan ulusal park, yeşilin bütün tonlarını görebileceğiniz olağanüstü bir bölge. Tamamı ormanlık alan olan ulusal park birçok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Görenleri kendine hayran bırakan bu doğa harikası, son yıllarda popülerliğini artırdı ve bir cazibe noktası haline geldi.

11. Triglav Ulusal Parkı, Slovenya

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - Triglav

Slovenya gibi doğal güzelliklerin tam ortasında yer alan ülkede sadece bir ulusal parkın olması gerçekten çok şaşırtıcı! Ancak tek bir ulusal parkın olması da Triglav Ulusal Parkı’nın kalitesini en üst seviyeye çıkarmış. Parkın merkezinde bulunan Triglav Dağı, sadece yürüyüş için değil aynı zamanda rafting gibi su sporları için de yoğun ilgi görüyor.

10. Göreme Ulusal Parkı, Türkiye

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - Göreme

Kapadokya bölgesinin ünü ülke sınırlarını çoktan aşmış durumda! Göreme Ulusal Parkı da büyüleyici görselliği ve yöreye özgü taşlarının özellikleriyle Avrupa’nın en önemli ulusal parkları arasında yer alıyor. Göreme üzerinde balonların oluşturduğu görseller, misafirlerine unutulmayacak türden hatıralar bırakıyor. Eğer yolunuz Kapadokya’ya düşecekse Tarihe Yolculuk: Golden Cave Suits başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

9. Ordesa Ulusal Parkı, İspanya

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - Ordesa

Avrupa’nın ilk ulusal parklarından biri olan Ordesa Ulusal Parkı’nın sınırları Fransa’ya kadar uzanıyor. Vahşi türlere ev sahipliği yapan ulusal parkta kartallardan benzersiz kuş türlerine kadar birçok canlı burada yaşamlarını sürdürüyor.

8. Belluno Dolomites Ulusal Parkı, İtalya

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - Belluno

Avrupa’nın en çok ziyaret edilen ulusal parklardan biri olan Belluno Dolomites, birçok canlı türünü izleme fırsatı sunuyor. Venedik’ten yaklaşık 1.5 saat uzaklıkta bulunan ulusal parkta harika yürüyüş ve bisiklet alanları bulunuyor.

7. Saxon İsviçre Ulusal Parkı, Almanya

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - Saxon

Dresden yakınlarındaki Saxon İsviçre Ulusal Parkı, adının aksine Almanya’nın bölgesinde Saxony’de yer alıyor. Doğal kaya şekillenmesiyle oluşan park, özellikle gün batımında misairlerine sunduğu olağanüstü manzarayla ünlü! Malerweg yürüyüş yolu da Almanya’nın en popüler yürüyüş yollarından bir tanesi olarak öne çıkıyor.

6. Durmitor Ulusal Parkı, Karadağ

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - Durmitor

Avrupa’nın tartışmasız en güzel noktalarıdan biri olan Durmitor Ulusal Parkı, 2522 metre yüksekliğindeki Bobotov Kuk Dağı ile biliniyor. Büyüleyici doğası ve eşsiz yürüyüş yollarıyla dikkat çeken ulusal park, Balkanlar’ın en çok ilgi gören bölgelerinden!

5. Oulanka Ulusal Parkı, Finlandya

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - Oulanka

Finlandya’nın soğuk ikliminde bir doğa harikası olan Oulanka Ulusal Parkı, ince buzul yapısı ve sürekli devam eden kar yağışıyla dikkat çekiyor. Narnia Günlükleri’nde kış mevsimini hatırlatan bir görsele sahip ulusal park, kano, yürüyüş ve benzeri bir birçok aktviteyi misafirlerine sunuyor.

4. Sarek Ulusal Parkı, İsveç

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - Sarek

İsveç sınırları içinde yer alan Sarek Ulusal Parkı, dünyanın en önemli doğal hazinelerinden biri olarak gösteriliyor. Büyüleyici bir doğal güzelliğe sahip olan ulusal park, ünlü kuzey ışıklarını izleyebilmek için de harika fırsatlar sunuyor. Bu eşsiz doğa harikası, Avrupa’nın ve dünyanın en iyi ulusal parklarından biri olarak biliniyor.

3. Cinque Terre, İtalya

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - Cinque

Doğal güzelliklerin, yeşilliklerin ve İtalya’nın masmavi denizlerinin aksine Cinque Terra Ulusal Parkı, 4 küçük kasabanın birleşiminden oluşuyor. Kendine özgü renkleri ve özellikleriyle dikkat çeken bu ilginç ulusal parka arabayla ulaşım yok. Bu özelliği de Cinque Terra’yı daha ilgi çekici bir cazibe merkezi yapıyor.

2. Mljet Ulusal Parkı, Hırvatistan

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - Mljet

Hırvatistan’ın bu saklı kalmış cennet adası, hak ettiğini ilginin çok azını görüyor. Belki de Mljet Ulusal Parkı’nı da cazibe merkezi haline getiren en önemli özelliklerinden biri de bu! Etrafı tuzlu sulardan oluşan iki gölle çevrili olan ulusal park, doğal güzellikleriyle büyülüyor.

1. İsviçre Ulusal Parkı, İsviçre

Avrupa'nın En İyi Ulusal Parkları - İsviçre Ulusal Parkı

İsviçre ile ilgi bilmediğiniz şeylerden biri de Avrupa’nın en güzel ülkelerinden biri olarak gösterilen İsviçre’nin sadece tek bir ulusal parkı bulunuyor. Etkileyici dağ manzarası ve özellikle son baharda ağaçların yaprak dökmesiyle muhteşem bir manzaraya bürünen ulusal park, Avrupa’nın en iyi ulusal parklarından biri olarak gösteriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz