Termal su turizmi konusunda bildiğiniz gibi ülkemiz, dünya çapında çok önemli bir konumda ve her yıl termal su hizmeti sunabilen tesislere yerli, yabancı pek çok turist geliyor. Eklem rahatsızlıklarına, zihinsel gerginliklere, kısmi felç gibi önemli sağlık sorunlarına dair şifa olduğu bilinen termal sular, bu açıdan çok değerliyken aynı zamanda dinlenmek açısından da bu tesislerin sessiz, sakin ve uygun olduğu biliniyor. Oylat Kaplıcaları da, termal su merkezlerinden bir tanesi.

Oylat Kaplıcaları - Termal Havuzlar

Türkiye’de oldukça önemli bir konumda olan ve vizyonu gereği, kendisini yenilemeye odaklı, dünya çapında adından söz ettirecek bir marka olmayı hedefleyen Oylat Kaplıcaları, Bursa’nın İnegöl mevkiinde konumlanıyor.

Oylat Kaplıcaları - Kaplıca Suyu

Tarihte, Ölyat Kaplıcaları adı ile de bilinen bu konumun hikâyesi ise oldukça ilgi çekici. Geçmiş dönemde, Bizans İmparatorluğu hakimiyeti altında olan Oylat; o dönemde bir tekfurun kızının hastalanması ile bu ismi alıyor. Kıza bir türlü şifa bulamayan hekimler, son bir tedavi seçeneği olan kaplıca tedavisini uygulamak amacıyla; bu isimsiz kaplıcayı uygun görüyorlar. Şifa bulamayan kız, her gün burada yıkanıyor. Hekimlerin, bir zamanlar “Öl-yat” deyip bıraktıkları bu kızın eski güzelliğine kavuşması ise çok zaman almıyor.

O günden bugüne şifalı suları ve efsanesi ile bilinen “Öl-yat”, günümüzde Oylat olarak bilinmektedir.

Nasıl Gidilir?

Oylat Kaplıcaları - Yollar

Oylat’a gitmek oldukça basit. Bursa – İnegöl karayolu üzerinden ulaşılabilen bu kaplıca merkezine Oylat sapağından giriş yapıp 11 kilometre daha ilerlemeniz yeterli oluyor. Oylat sapağı boyunca, muhteşem bir orman manzarası da sizleri bekliyor.

Oylat Kaplıcaları’nın Faydaları

Oylat Kaplıcaları - Faydaları

Oylat, sizler için tesis içerisinde hem konaklama fırsatları hem de spa merkezinde yenilenme fırsatları sunabilen bir merkez. Şifalı suları ile pek çok rahatsızlığa iyi geldiği belirtilen bu kaplıcalarda, kireçlenme, romatizmal ağrılar başta olmak üzere; kadın hastalıkları, siyatik, nevrit sinir ağrıları, felç gibi rahatsızlıklara da şifa bulunabildiği belirtiliyor. Bol mineralli ve tamamen doğal sıcak suları ile Oylat içerisinde, harika bir spa merkezi de mevcut.

Oylat Kaplıcaları - SPA MerkeziOylat Kaplıcaları - SPA Merkezi

Bu spa merkezinde, hem mental hem de vücut yorgunluğunuzu dindirebilmek, kendinizi yenileyebilmek adına uzman terapistler eşliğinde harika saatler geçirebiliyorsunuz. Dünyaca ünlü masaj çeşitleri, Türk hamamı, sauna ve buhar banyosu gibi özellikleriyle Oylat, sizin için en iyisini sunmayı bilen bir tesis.

Oylat’ta Nerede Kalınır?

Oylat Kaplıcaları - Oylat Merkez

Oylat Kaplıcaları içerisinde, kalınabilecek iki farklı otel mevcut. Bunlardan birine rezervasyon yaptırarak, kaplıcaların keyfini yaşayabiliyorsunuz. Ayrıca, Türkiye’nin En Lüks 10 Termal Oteli başlıklı yazımızı okuyarak oteller hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.  

Aşiyan Otel

Oylat Kaplıcaları - Aşiyan Otel

Üç adet jakuzili suiti ile toplamda 51 odalık bir butik otel olan Aşiyan, Oylat Kaplıcalarının en bilindik otellerinden biri. Kapalı termal havuzları, saunaları, toplantı salonları ve odaların tamamında bulunan 24 saat termal su hizmeti ile Aşiyan’da dinlendirici bir tatil geçirebilmeniz mümkün. Ek olarak, Aşiyan Otel’in apart hizmetinin de bulunduğunu belirtelim.

[hotel id=”7599″][/hotel]

Çağlayan Otel

Oylat Kaplıcaları - Çağlayan Otel

Oylat Kaplıcaları tesislerinde bulunan bir diğer otel ise Çağlayan olarak bilinmekte. Aşiyan’a nazaran daha büyük bir otel olan Çağlayan’da, aile odaları, King suitler, standart odalar ve engelli oda seçenekleri mevcut.

Oylat Kaplıcaları - Otel Havuzu

2 Farklı jakuzili termal havuzu olan, özel aile kabinleri ve saunalarında ailecek dinlenip ter atabileceğiniz; spa merkezinde harika masajlar yaptırabileceğiniz Çağlayan’da; yarım pansiyon konsepti uygulanıyor. Odaların tamamında 7/24 termal su hizmeti veren Çağlayan da, Oylat’ta kalınabilecek otellerden bir tanesi.

Oylat Kaplıcaları - Otel Genel

Adını tarihten alan merkezlerden Oylat, orman içerisinde bulunan merkezi sayesinde hem doğa ile iç içe hem de şifalı bir tatil fırsatını sizlere sunuyor. Bu fırsatı kaçırmamak için hemen rezervasyon yaptırabilirsiniz.

[hotel id=”7558″][/hotel]

 

Türkiye’nin şifalı su merkezleri hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Kaplıcalar İle Sağlıklı ve Eşsiz Bir Tatil Planlayın! başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz