Yurt dışına seyahat eden birçok kişi gideceği ülkede ulaşım sağlamak için araç kiralamayı tercih ediyor. Araç kiralamak hem daha makul bütçe ile hem de daha konforlu ulaşım sağlamanın en kolay yöntemi. Günümüzde yurt dışında araç kiralamak oldukça pratik hale gelmiş durumda ancak yurt dışı araç kiralaması yapacak olanların bilmesi ve dikkat etmesi gereken bazı noktalar da bulunuyor elbette. İşte yurt dışında araç kiralama yaparken size yardım edecek ipuçları:

6Ehliyet Geçerliliğine Dikkat Edin

Yurt Dışında Araç Kiralama - Ehliyet

Türkiye Cumhuriyeti ehliyetleri çoğu ülkede geçse de kabul edilmediği ülkeler de var, bu sebeple eğer yurtdışı seyahatinizde araç kiralamayı planlıyorsanız ehliyetinizin seyahat edeceğiniz ülkede geçerli olup olmadığını mutlaka araştırın. Yeni Türk ehliyetleri 84 ülkede geçerli, ehliyetinizin hangi ülkelerde geçerli olduğunu kontrol etmek için yayınlanan güncel listelerden faydalanabilirsiniz. Vizesiz Seyahat Edilebilen Balkan Ülkeleri başlıklı yazımızı okuyarak ülkeler hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

5Trafiğin Hangi Yönden Aktığını Öğrenin

Yurt Dışında Araç Kiralama - Trafik Akış Yönü

Ülkemizde trafik sağdan akıyor, yani bizler sağdan akan trafikte araç kullanmaya alışığız. Bazı ülkelerdeyse trafik soldan akıyor ve sağdan akan trafikte araç kullanmaya alışık olanlar için bu durum araç kullanmayı zorlaştırıyor. Örneğin Kıbrıs, İngiltere ve Hindistan trafiğin soldan aktığı ülkeler arasında yer alıyor.

4Kiralayacağınız Aracı Doğru Seçin

Yurt Dışında Araç Kiralama - Araç Türü

Her ülkenin coğrafi koşulları, yolları farklı dolayısı ile yurtdışı araç kiralama yaparken bu koşullara en uygun aracı kiralamaya özen göstermek gerekiyor. Gideceğiniz ülkenin yol koşullarını araştırıp kiralayacağınız aracın tipini buna göre seçmeniz daha rahat ve konforlu şekilde ulaşım sağlamanıza yardımcı olacaktır.

3Doğru Firmayı Bulun

Yurt dışı araç kiralama yapmak için doğru, ya da daha iyi bir ifade ile güvenilir firmayı bulmak da önemli. Bunun için biraz zaman ayırıp firmaları araştırmanız ve en güvenilir firmayı bularak buradan araç kiralamanız en doğrusu. 

2Aracı İnternet Üzerinden Kiralayabilirsiniz

Yurt Dışında Araç Kiralama - Online

Çoğu kişi seyahat edeceği ülkeye doğru yola çıkmadan araç kiralama işini halletmek istiyor. Bunun için en doğru adres tabii ki, online hizmet veren firmalar. Kredi kartı ile internet üzerinden yurt dışı araç kiralaması yapabilir ve aracınızı varacağınız havaalanından teslim alabilirsiniz. Bu arada uçak bileti satın alırken de araç kiralaması yapabileceğiniz yani tüm bu işlemleri bir arada halledebileceğiniz siteler bulunduğunu da ekleyelim. Yurt Dışında Kredi Kartı Nasıl Kullanılır? adlı yazımızı okuyarak konu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tabii ki, online kiralama yerine varış noktanızdaki herhangi bir araç kiralama ofisinden kiralama yapmayı da tercih edebilirsiniz. Bunun için prosedür ülkemizden pek farklı değil, Türkiye’deki gibi ehliyetinizle ve kredi kartı ile ofislerden de araç kiralama yapabilirsiniz.

1Aracı Teslim Alırken Kontrol Edin

Yurt Dışında Araç Kiralama - Genel

Aracı teslim alırken kontrol etmeyi unutmayın, herhangi bir sorunu varsa kiralama yaptığınız firmanın yetkilisi ile görüşüp sorunun giderilmesini ya da aracın değiştirilmesini istemek yurt içi araç kiralamalarında olduğu gibi yurt dışı araç kiralamalarında da elbette ki hakkınız.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz