Sonbahar, Güz, Hazan, Bağ Bozumu… Nasıl adlandırırsanız adlandırın, ülkemizde yaşanabilecek en güzel mevsimlerden bir tanesi olduğu aşikâr. Dört mevsimin yaşandığı bu cennet vatanda, şüphe yok ki hafta sonu kaçamak yapılabilecek pek çok yer de mevcut.

Sonbahar Tatili - Yürüyüş Yolu

Tatil Dükkanı bu yazısında sizin için yaz sezonunun trendlerini değil, sonbahar sezonunda nerelere gidilebileceğini kaleme alacak. Kalabalıktan hoşlanmayan, yalnızlığı ve kışa girerken huzuru bulmak isteyenlerin tercihi olabilecek bu mekânlar, şehrin kaotik yapısından kurtulabilmek adına harika bir fırsat olabilir. İster ailenizle isterseniz yalnız gidebileceğiniz bu mekânlara dair seçtiğimiz gözde tesisleri de sizlere sunmayı ihmal etmedik. Siz de bunları değerlendirmeyi ihmal etmeyin!

5Abant

Huzurun adresi Abant - Genel

Abant, dört mevsim gezilip görülebilecek harika bir yer. Bolu’ya 34 kilometre mesafede bulunan bu yerleşkede, bir cennetin tasviri sizleri beklemekte. Ormanların etrafınızı sardığı, temiz havayı içinize çekebileceğiniz ve bunun yanında gölün önünde muhteşem saatler geçirebileceğiniz Abant’ta; Sonbahar ise hiç şüphesiz ayrı güzel.

Sonbahar Tatili - Yedigöller

Doğal yaşam müzeleri, yaylaları ve patikaları ile bir cennet olan Abant’ta, güzel bir tesiste bir hafta sonu kaçamağı yapmak hemen herkese iyi gelebilir. Bu sebepten, ailenizle ya da yalnız, huzuru tatmak adına bir Sonbahar akşamında, göl manzarası ile içkinizi yudumlamanızı tavsiye ediyoruz. Abant hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Dört Mevsim Huzur’un Adresi: Abant başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

4Kartepe

Sonbahar Tatili - Kartepe

Kocaeli’nin bir ilçesi olan Kartepe, Sonbahar’da hafta sonu için tatil önerilerimizden bir diğeri olarak listemizde yer alıyor. Özellikle kış turizmi açısından gözde merkezlerden biri olan Kartepe’de; kestane, fındık, çam ağaçlarının etrafında, muhteşem günler geçirebilmeniz mümkün. Yemyeşil ormanların arasında, güzel bir yürüyüş, imkânlar dahilinde yamaç paraşütü gibi etkinliklere katılım sağlayabileceğiniz bu tatil merkezi, İstanbul, Yalova ve Sakarya gibi illere de epey yakın bir turistik tesis olarak bilinmekte.

Sonbahar Tatili - Kartepe - Yapraklar

Maşukiye, Kuzu Yaylası gibi harika doğa hazineleri bulunan Kartepe’nin her mevsim çok güzel olduğu belirtilebilir; ancak gezmek ve keşfetmek adına, bir sonbahar kaçamağı kesinlikle uygun olacaktır. Kuzu Yaylası’nda oturup bizler için doğayı dinlemeyi, Aygır Deresi’nde suyun sesiyle mest olmayı da unutmayın!

3Sapanca

Sonbahar Tatili - Sapanca

Sakarya’nın Batı sınırındaki doğal güzelliklerden biri olan Sapanca da saklı cennetlerimizden bir tanesi. Frigyalılar’dan bu yana bir yerleşim merkezi olan bu merkez, gölü, tepeleri, yemyeşil doğası ve mest eden masalsı manzaraları ile ziyaretçilerine huzuru vadediyor.

Sonbahar Tatili - Sapanca Gölü

İstanbul’a kısacık bir mesafesi bulunan Sapanca, her mevsim ayrı bir güzelliğin hakim olduğu yerlerden biriyken aynı zamanda şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin de tercihi oluyor.

Sonbahar Tatili - Sapanca Manzara

Vecihi Kapısı, Hasan Fehmi Paşa Camii, Kırkpınar gibi tarihi mirasların da bulunduğu Sapanca’yı bir Sonbahar gününde, muhakkak ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz. Sapanca Gölü yakınındaki tesisleri tercih etmek ise, huzurunuza huzur katabilmek adına en önemli etkenlerden.

2Şile

Özellikle kısa mesafede tatil yapmak isteyenlerin en gözde tercihlerinden bir tanesi olan Şile, Karadeniz kıyısında; oldukça sakin ve sessiz bir tatil merkezi olarak göze çarpıyor. Antik Yunanca’da yaban çiçeği anlamına gelen Şile, özellikle metropolden kaçıp biraz kafa dinlemek adına gidilebilecek yerlerden.

Sonbahar Tatili - Şile Manzara

Sahilleri, ormanları ve yemyeşil doğası ile bilinen Şile’de; Akçakese Köyü, Şile Kalesi gibi gidilip görülebilecek ve belki de doğasına, mimarisine aşık olunabilecek pek çok mekân mevcut. Sabit bir havası bulunan, ılık esen rüzgârı ile bu merkez de, Sonbahar’da kaçamak yapabileceğiniz konumlardan.

1Kıbrıs

Sonbahar Tatili - Kıbrıs

Buralarda kalmak istemeyenleri de anlıyoruz elbette; farklı kültürler, farklı insanları, kısacık bir hafta sonu kaçamağı ile de olsa tanımak isteyenler, pasaport yahut vize gerekmeksizin kimlik kartları ile girebilecekleri Kıbrıs’a gidebilirler!

Kıbrıs'ın En Lüks 10 Oteli - Kaya Palazzo

Kıbrıs’ta sonbahar aylarında da hizmet veren, her mevsim açık pek çok tesisin bulunduğu biliniyor. Doğası, her türlü etkinliği ve eğlencesi ile Kıbrıs’ın her şeyi içerisinde barındıran pek çok oteli, siz değerli konuklarını bekliyor.

Sonbahar Tatili - Karmi

Tatil Dükkanı içerisinde Kıbrıs otellerine dair transfer dahil paketlerimizin olduğunu da ek olarak hatırlatalım. Sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yok, bizler; sizin için hem uçak biletinizi ayarlıyor hem de otele transferinizi hızlı bir biçimde gerçekleştiriyoruz. Size sadece, dinlenmek, huzur bulmak ve yenilenmek kalıyor. Kıbrıs’ın Görmeniz Gereken Tarihi Yerleri başlıklı yazımızı okuyarak bu cennet ada hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Unutmayın, biz tatile hep açığız; siz yeter ki isteyin! Görüşmek üzere.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here