Ege Bölgesi’nde bulunan Afyon ya da tam ismi ile Afyonkarahisar ülkemizin sağlık turizmi konusunda en önemli merkezlerinden biri! Çünkü il, birden fazla kaplıcaya ev sahipliği yapıyor. Kaplıca denilince çoğu kişinin aklına gelen ilk yerlerden bir olan Afyon’da bulunan kaplıcalar çok sayıda farklı hastalığın tedavi edilmesine yardımcı oluyorlar ve bu sebeple her yıl binlerce insan Afyon’a çeşitli sağlık sorunlarından kurtulmak için gidiyor.

Afyon'un En İyi Termal Otelleri - Sandıklı Termal - Termal Havuz

Afyon Kaplıcaları’nın bir avantajı da şehir merkezine yakın oluşları, bu beraberinde ulaşım kolaylığını getiriyor ve bu kaplıcaların tercih edilmesinde önemli bir rol oynuyor. Şifanın Merkezi Afyon’un En İyi 10 Termal Oteli başlıklı yazımızı okuyarak bölgenin en donanımlı tesisleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

5Gazlıgöl Kaplıcaları

Afyon Kaplıcaları - Gazlıgöl Kaplıcaları

Afyon kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Gazlıgöl Kaplıcaları Afyon-İhsaniye karayolunun üzerinde yer alıyor. Gazlıgöl Kaplıcaları’na Afyon merkezinden düzenli otobüs seferleri var, yani kaplıcalara ulaşım gayet kolay. Gazlıgöl Kaplıcaları’nın sularında iyodür, klorür, bromür, nitrat, sülfat, karbonat, hidrosfat gibi iyonlar bulunuyor. Kaplıcanın suları ayrıca serbest kükürtlü hidrojen ve serbest karbon monoksit gazı da içeriyor. Gazlıgöl Kaplıcası’nın suları hem banyo hem de içme tedavilerinde kullanılıyor.

Afyon Kaplıcaları - Gazlıgöl Kaplıcaları - Havuz

Kaplıca sularının bulunduğu kapalı alanlarda solunum yolu ile de tedavi edici etkiler elde edilebiliyor. Gazlıgöl şifalı suları romatizmal hastalıklar, karaciğer hastalıkları, dolaşım sistemi sorunları, mide ve bağırsak sorunları, kadın hastalıkları, cilt hastalıkları, safra kesesi hastalıklarının tedavilerinde etkili. İçme kürleri ise kan dolaşımını düzenleyici ve periferik dolaşımı genişletici etkiye sahip. Gazlıgöl şifalı suları soluma yoluyla ise kalbin çalışma kapasitesi, ritmi ve atım hacmine olumlu etkiler sağlıyor.

4Heybeli Kaplıcaları

Afyon Kaplıcaları - Heybeli Kaplıcaları - Havuz

Afyon’un ev sahipliği yaptığı kaplıcalardan biri de Heybeli Kaplıcaları. Afyon-Konya karayolunun üzerinde yer alan Heybeli Kaplıcaları Afyon merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta. Heybeli Kaplıcaları’nın Bizans döneminde dahi kullanıldığı biliniyor. Heybeli Kaplıcaları’nın suları kalsiyum, sodyum iyonu, demir, magnezyum gibi maddeler içeriyor.

Afyon Kaplıcaları - Heybeli Kaplıcaları

Heybeli Kaplıcaları’nın suları akneler, kuru egzama, intertrigo, sedef hastalığı, herpes, uyuz, çocuklarda görülen egzama gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Bu kaplıcanın suları da soluma yoluyla kronik bronşit, astım, larenjit, faranjit, amfizem gibi hastalıkların tedavisine yardımcı oluyor.  Ayrıca Heybeli Kaplıcaları’nda romatizmal hastalıklar, kadın hastalıkları gibi hastalıklar da tedavi ediliyor. Heybeli Kaplıcaları’na yılın on iki ayı boyunca gidebilmek mümkün.

3Ömer Kaplıcası

Afyon Kaplıcaları - Ömer Kaplıcası

Afyon merkezinden kalkan servislerle kolayca ulaşılabilen Ömer Kaplıcası Afyon-Kütahya karayolu üzerinde yer alıyor ve Afyon şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta. Bu kaplıcanın suları da lityum, potasyum, magnezyum, baryum, alüminyum, çinko, mangan, bakır, titan gibi iyonların yanı sıra serbest kükürtlü hidrojen ve serbest karbon monoksit gazlarını içeriyor.

Ömer Kaplıcası’nın suları romatit artrit, kırıklar, mafsal şişlikleri, çocuk felci, metabolizma bozuklukları, bronşit, kısırlık, eklem rahatsızlıkları tedavilerinde fayda sağlıyor. Kaplıcanın suları içme tedavisinde de kullanılıyor ve içme kürü kabızlık, bağırsak tembelliği, hazım güçlüğü sorunlarında etkili oluyor.

2Hüdai Kaplıcaları

Afyon Kaplıcaları - Hüdai Kaplıcaları

Afyon’un en önemli kaplıcalarından biri de Hüdai Kaplıcaları. Burada yalnızca su değil çamur banyoları da bulunuyor ve Hüdai çamur banyoları dünyaca ünlü. Hüdai Kaplıcaları romatizma, sinir iltihapları, tendinit, eklem zarı iltihabı, eklem kireçlenmeleri, yumuşak doku romatizması, kas ağrıları, kadın hastalıkları, omurga kireçlenmesi, kas ağrıları, çocuk felci, felç gibi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Hüdai Kaplıcaları yıl boyunca ziyaret edilebiliyor.

1Gecek Kaplıcası

Kaplıcaları Ünlü Şehirle - Genel

Afyon’un son kaplıcası Gecek Afyon il merkezinden 15 kilometre uzaklıkta ve kaplıcalara şehir merkezinden sürekli ulaşım var. Kaplıcanın suları lityum, potasyum, sodyum, baryum, alüminyum, demir, stronsiyum, çinko, bakır, krom, kurşun, titan, florür gibi birçok iyon içeriyor. Gecek Kaplıca’sının suları banyo tedavisi ile metabolizma hastalıkları, kadın hastalıkları, nevrit, romatizmal hastalıklar, ortopedik operasyon sonrası rehabilitasyon, polinevrit gibi hastalıklara fayda sağlıyor. Kaplıcanın suları içme kürü ile ise diyabetik hastalıkların ve obezitenin tedavisine yardım ediyor.

Kaplıcalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, Kaplıcalarıyla Ünlü Şehirler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here