Balıkesir’in popüler tatil merkezi Gönen, aynı zamanda sağlık turizminin de popüler merkezlerinden biri!Bu özel ilçede bulunan kaplıcalar çok sayıda hastalığın tedavisinde faydalanılan şifa kaynakları olarak tanınıyor. Antik Çağ’da sahip olduğu sıcak su kaynakları sebebiyle “Artemea” ismi ile anılan Gönen kralların bile yaz aylarında gelip şifalı sularından faydalandığı bir sağlık merkezi olmuş.

Gönen Kaplıcaları - Havuz

Bölgede bulunan kaplıcaların milattan önce 4. Yüzyıldan bu yana kullanıldığı biliniyor. Yani Gönen Kaplıcaları binlerce yıldır bilinen, hatta kralları bile kendine çeken bir şifa kaynağı. Şifalı sular, bugün de hem yurt içinden hem de yurt dışından çeşitli konularda şifa arayanlar tarafından ziyaret ediliyor. Türkiye’nin En Lüks 10 Termal Oteli başlıklı yazımızı okuyarak tesisler hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Gönen Kaplıcaları’na Nasıl Gidilir?

En Ünlü Kaplıcalar - Gönen Kaplıcaları

Gönen Kaplıcaları Gönen ilçe merkezinde yer alıyor ve ülkemizin en fazla turist çeken merkezlerinden biri olan Balıkesir’in Gönen ilçesine tüm büyük şehirlerden otobüs seferleri düzenleniyor. İstanbul, Ankara, İzmir gibi kentler başta olmak üzere birçok şehirden kalkan bu otobüslerle Gönen’e varabilirsiniz. Ayrıca, Gönen’e Bandırma’dan deniz otobüsleri de kalkıyor. Bandırma-Gönen arası deniz otobüsü ile yalnızca yarım saat sürüyor.

Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Tüm dünyada tanınan şifa kaynağı Gönen Kaplıcaları Gönen merkezine yalnızca 300 metre uzaklıkta ve 70.000 metrekarelik bir doğal parkın üzerine, Gönen Çayı’nın kıyısına kurulu. Gönen Kaplıcaları’nın suları flüorürlü, sodyumlu sülfatlı bikarbonatlı ve klorürlü bileşime sahip.

Gönen Kaplıcaları - Tesisler

Sıcaklığı 71-82 derece arasındaki kaplıcanın suları eklem romatizmaları, adale romatizması, kireçlenme, boyun fıtığı, bel fıtığı, sinir sıkışmaları, damar sıkışmaları, tendon kılıfı, kronik tendon ve eklem kapsülü romatizmaları, adale spazmları, selülit, kırık sekeller, bazı sinir felçleri, ortopedik hastalıklarının tedavisinde etkili.

En Ünlü Kaplıcalar - Gönen Kaplıcaları Termal

Kaplıcanın suları ayrıca astım, sinüzit, alerjik sinüzit, migren, alkol tedavisi, nikotin tedavisi, küçük böbrek taşları ve ülser, gastrit gibi mide hastalıklarının tedavisine de destek sağlıyor. Gönen Kaplıcaları’nda bir dört yıldızlı otel ile üç konaklama tesisi bulunuyor ve yıl boyunca hizmet veriyor.

Kaplıcalar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz, Kaplıcalarıyla Ünlü Şehirler başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz