Bütün Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile ülke olarak verdiğimiz mücadelede her geçen gün daha olumlu gelişmeler kaydediliyor. Covid-19 vaka sayısı hızlı bir şekilde düşerken, tedavi süreci tamamlanarak hastanelerden taburcu olan kişi sayısı da hızlı bir şekilde artıyor. Bu olumlu sürecin her geçen gün daha da iyiye gitmesi normal yaşantımıza dönebilmek adına hepimizi daha çok umutlandırıyor.

Koronavirüs salgının kontrol altına alınmasının ardından keşfedebileceğiniz yerleri detaylı bir şekilde tanıtmaya devam ediyoruz. Tatil Dükkanı Blog olarak, bu yazımızda, Muğla’nın sessizliği ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken masalsı merkezi Selimiye’yi mercek altına aldık. Gözlerden uzak, yeşil ile mavinin kucaklaştığı bu özel merkezi Covid-19 salgınının sona ermesinin ardından mutlaka keşfetmenizi tavsiye ediyoruz. İşte öne çıkan özellikleri ve merak ettiğiniz tüm soruların cevapları ile Selimiye…

Selimiye, Muğla’nın bir ilçesidir. Sahil ile kıyısı bulunan ilçe, bu özelliği ile çok fazla turist çeker. Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlıdır. Merkeze yaklaşık olarak 35 km uzaklıktadır. Bölgede temel ekonomik faaliyet balıkçılıktır. Türkiye’nin önemli yat limanları arasında bulunan Sığliman Koyu, Selimiye’de yer almaktadır. bölge halkı Bulgaristan kökenlidir. Ekonomisinde balıkçılığa ek olarak tarım ve hayvancılık da yer almaktadır. İçme suyu şebekesi ve bir ilkokula sahip olan bölge, kanalizasyon şebekesine sahip değildir.

Selimiye’ye Nasıl Gidilir?

Selimiye’ye ulaşım olanakları nereden ulaşım sağlanacağına göre değişiklik göstermektedir. İstanbul’dan yapılacak seferlerde direkt olarak toplu taşıma ile bölgeye ulaşmak mümkündür. Bunun yanında hava yolu ile, Antalya Havalimanı’ndan aktarmalı olarak da bu bölgeye ulaşılabilmektedir. Eğer kişiler kendi araçları ile geleceklerse, İstanbul- Bursa- İzmir yolunu takip etmeleri gerekecektir. İzmir’den direkt olarak sahil şeridine geçerek Selimiye’ye ulaşmak mümkündür.bölge, İstanbul’dan 760 km uzaktadır. Kendi aracı ile İstanbul’dan yola çıkan bir kişi, ortalama 8 saat 20 dakika içerisinde Selimiye’ye ulaşır.

Selimiye’de Nerelere Gidilir?

Selimiye’nin gezilecek yerleri şu şekilde sıralanabilir:

Dişlice Adası: Diğer adı Aşk Adası olan bu yer,  Selimiye gezilecek yerler sıralamasında başı çekenlerdendir. Doğal güzellikler sınıfında yer alan ada, temiz suyun rengini en net görebileceğiniz yerlerdendir. Adaya ulaşım küçük teknelerle sağlanmaktadır.

Kameriye:  Selimiye gezilecek yerler arasında en temiz ve romantik yerlerden olan Kameriye, tek başına bir ada görünümündedir. Oldukça küçüktür ve sahilden direkt olarak ulaşım sağlanmasına imkan verir. Bölgeye çok sayıda turistin gitmesi, dönemlik olarak kalabalık olmasına neden olsa da, genellikle sakin olması ile bilinmektedir.

Selimiye’nin Tarihi Mekânları

Selimiye’nin tarihi merkezleri şu şekilde sıralanabilir:

Aşarkaya: Selimiye’nin en yüksek tepesinde, Sarıkaya ile birlikte bulunan bu kale, eski çağlardan kalma kalıntılardan oluşmaktadır. Deniz feneri manastır ve antik tiyatronun da bölgenin çok yakınında olması, geziye oralardan devam edilmesini sağlamaktadır. Selimiye tatiline tarih katmak isteyenler, bu bölgeleri ziyaret etmelidir.

Selimiye’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Marmaris Gezi Rehberi - Selimiye

Selimiye’nin doğal güzellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Turgut Şelalesi: Selimiye’nin Turgut Köyü’nde yer alan şelale, bölgede bulunan en temiz şelaledir. Selimiye tatiline çıkan kişilere Turgut Köyü’ne gitmeleri, her gün açılan meydan pazarından alışveriş yapmaları tavsiye edilir.

Cennet Koyu: Koy, temiz plajı ile görülmeye değer özelliktedir. Aynı zamanda kumlarının şifalı olduğuna inanılan koy, yeşil ormana çok yakın olması nedeniyle bölgede tatil yapmak isteyenlerin akınına uğramaktadır.

Selimiye’nin Önemli Etkinlikleri

Selimiye’nin festivalleri şu şekildedir:

Selimiye Tekne Turu Festivali: Selimiye otellerinin en dolu olduğu yaz mevsiminde yapılan bu etkinlik, SığLiman’dan açılan teknelerin neredeyse şov yapması ile başlar. Bölgede isteyen kişilere tekne turu yaptırılarak adalara ulaşım sağlanır.

Mavi Tur Şenlikleri: Yine deniz ile ilgili olan bu etkinlik, tura katılmak isteyenlere tatlı dağıtılması ile başlayıp tur gezisi ile sona ermektedir.

Selimiye Yeme-İçme Yerleri

Selimiye’de yemek yenecek mekânlar şu şekilde sıralanabilir:

Paprica Cafe Restoran: En lezzetli Ege ve Akdeniz yemeklerini burada bulabilirsiniz.

Losta Tatlıcısı: Bulgar ve Yunan tatlılarının yanında Anadolu tatlıları da burada mevcuttur.

Selimiye’ye Hangi Mevsimde Gidilir?

Keşfedilmeyi Bekleyen 5 Merkez - Selimiye - Liman

Selimiye’nin hava durumu genellikle sıcaktır. Sahil şeridinde yer alması nedeniyle bölgede yağış, yağmurun ötesine geçmez. Selimiye otelleri, genellikle mart ayından dolmaya başlar. Ağustos sonuna kadar doluluk devam eder.  Losta Sahil Evleri, sahil kenarında tek katlı şirin evlerin kiralanmasından elde edilecek otel çeşididir. Bunun yanında Sarmaşık Otel de Selimiye balayı otelleri arasında yer almaktadır.

Ek olarak, Yeşille Mavinin buluştuğu Marmaris’in Gezi Rehberi başlıklı yazımızı okuyarak Muğla’nın en popüler merkezlerinden Marmaris hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here