Türkiye’de koronavirüs salgını ile mücadelede her geçen gün daha fazla yol kat edilirken, uzmanlar tarafından, yaz aylarında kademeli olarak normal yaşantımıza dönebileceğimiz belirtiliyor. Evlerimizde kalmak zorunda kaldığımız bu zorlu süreci geri bırakmak ve yenilenmek için Ege’de doğayla baş başa harika bir tatile ne dersiniz? Koronavirüs sonrası rotalarda yeni durağımız Gökova! Tatil Dükkanı Blog olarak, bu yazımızda, Muğla’nın sessiz cenneti Gökova’yı sizler için detaylı bir şekilde inceledik. İşte büyüleyen doğası ve denizi ile Gökova…

Sonbahar Tatili - Gökova

Muğla’nın sessizliği ile meşhur olan bölgesi Gökova, Akyazı olarak da adlandırılmaktadır. Tatil beldelerinin yoğun ve kalabalık görüntülerinin aksine Gökova, sakinliği ile turistlere dinginlik veren bir bölge olarak bilinmektedir. Gökova otelleri tatilcilerin tercihine bağlı olarak, çok fonksiyonlu ya da butik oteller olarak çeşitlenmektedir. Gökova otelleri daha çok küçük çaplı işletmelerden oluşan samimi konaklama mekanları olarak bilinmektedir.

Gökova’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'nin En İyi Dalış Bölgeleri - Gökova

Gökova’ya ulaşım olanakları, çoğunlukla Marmaris üzerinden sağlanmaktadır. Marmaris aktarma ile otobüs yolculuğu yapmak mümkün olduğu gibi bireysel araçlarla giderken de aynı istikamet kullanılmaktadır. Gökova tatil tercihini yapanlar için, farklı tatil bölgelerinde konaklama yaparken de Gökova’yı ziyaret etme olanakları bulunmaktadır. Gökova tatil seçenekleri, diğer tatil bölgelerine yakın olmaları nedeniyle çeşitlenmektedir.

Gökova’da Nerelere Gidilir?

Türkiye'nin En İyi Sürüş Yolları - Akyaka - Akbük Koyu

Gökova’nın gezilecek yerleri, özellikle doğal güzellikleri içermektedir. Bunun yanı sıra kültürel mirası içeren bölgeler de bulunmaktadır. Gezilmesi gereken yerler şu şekilde sıralanmaktadır:

Kleopatra Adası: Altın sarısı kumlarıyla bilinen bir plaj olmanın yanı sıra tarihi bir miras olarak da gezilmektedir.

Akbük Koyu: Bölgenin en bilinen gezilecek yerleri arasında yer almaktadır.

Akçapınar Plajı: Kitesurf yapmak isteyen tatilcilerin tercih ettikleri önemli plajların başında gelmektedir.

Gökova gezilecek yerler çoğunlukla plaj ve koy gibi doğal güzellikler olarak bilinmektedir. Gökova gezilecek yerler ile gezginlerin ilgileri doğrultusunda bir rota belirlenebilmektedir.

Gökova’nın Tarihi Mekânları

Gökova’nın tarihi merkezleri çok fazla olmamakla birlikte şu şekilde sıralanabilmektedir:

Nail Çakırhan Evi: Önemli bir edebiyatçı ve mimarının hobi olarak planladığı bu ev, ziyaretçiler için açık konumda bulunmaktadır.

Sedir Adası: Antik çağlardan bu yana gelen doğal bir plaj olmanın yanı sıra ince ve altın renkli kumlarıyla tanınmaktadır.

Idyma Antik Kenti: Bölgede bulunan önemli antik kentlerin başında gelmektedir.

Gökova’da Gezilecek Doğal Güzellikler

Gökova’nın doğal güzellikleri bölgede en çok rastlanan güzellikler arasındadır. Şu şekilde sıralanabilmektedir:

Boncuk Koyu: Denizin en berrak göründüğü yer olarak bilinmektedir.

Sakartepe Seyir Terası: Şehrin en geniş açıyla görülebileceği tepelerin başında gelmektedir.

Akyaka Milli Parkı: Orman kampının yapılabileceği, doğal güzelliklerin pek çok çeşidini içinde barındıran bir alandır.

Gökova’nın Önemli Etkinlikleri

Manzarasına Doyamayacağınız Bisiklet Rotaları - Gökova

Gökova’nın festivalleri mevsime göre çeşitlilik göstermekle birlikte çoğunlukla doğa sporları ile ilgili olmaktadır. Bazı etkinlikler şu şekilde sıralanmaktadır:

Yelken Okulu: Uçurtma sörfü yapmak isteyenler için önemli bir uğrak merkezi olarak bilinmektedir.

Kitesurf: Önemli deniz sporlarından biri olmakla beraber, Gökova bölgesi plajlarında yapılması önerilmektedir.

Gökova Yeme-İçme Yerleri

Gökova’da yemek yenecek mekânlar hem yerli hem de yabancı turistlerin merak konusu olmaktadır. Yeme içme yerlerine yönelik öneriler şu şekilde sıralanmaktadır:

Akçapınar Tostçusu: Bölgenin yerel lezzetlerinden biri olarak bilinmekte olan tostçu uzun yıllardır hizmet vermektedir.

Pizza Fellas: Bölgenin en lezzetli pizza restoranlarından birisi olarak önerilmektedir.

Akyaka Yat Kulübü: Hem manzara hem de kaliteli yiyecek isteyenler için önerilmekte olan mekanlar arasında yer almaktadır.

Sandal Balık Ekmek: Salaş balıkçı restoranlarını sevenler için iyi bir öneri olarak bilinmektedir.

Gökova’ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Gökova’nın hava durumu, çoğunlukla ılıman bir iklime sahiptir. Bu sebeple yılın hemen her mevsiminde turistlerin ziyaretine açık konumda bulunmaktadır. Buna rağmen bölgenin turizm sezonu yaz ayları olarak bilinmektedir. Yaz aylarına alternatif olarak ilkbahar sonlarında ya da sonbaharın ilk aylarında da bölge hem daha sakin hem de bunaltıcı sıcaklardan uzak olduğu için tercih edilebilmektedir. Gökova’ya hangi mevsimlerde gidileceği, nasıl bir tatil istendiğine bağlı olarak değişebilecek bir seçim olarak bilinmektedir.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz