Koronavirüs salgınının ülkemizde kontrol altına alınmasının ardından doğasıyla fark yaratan Kocaeli sizleri bekliyor olacak! Özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde oturanların evlerinden kısa bir yolculukla ulaşabileceği Kocaeli, yenilenmeniz ve bu zorlu süreci unutmanız için muhteşem merkezlere sahip! Kartepe’den Sapanca Gölü’ne, Maşukiye’den Kuzu Yaylası’na kadar bol bol oksijen depolayabileceğiniz merkezleri sizler için detaylı bir şekilde inceledik. İşte bütün öne çıkan merkezleri ve detaylarıyla Kocaeli…

Sonbahar Tatili - Sapanca Manzara

Kocaeli, 1.78 milyon nüfusa sahip olan ve Marmara bölgesinde yer alan yerleşim yeridir. Kocaeli’nin doğusunda Sakarya, Güneyinde Bursa ve batısında Yalova yer alır. Asya ile Avrupa’yı birleştiren önemli bir alanda yer alan Kocaeli, Karadeniz’e yakın olan kıyılarında ılıman iklime sahiptir. Bu bilgilere bağlı olarak Kocaeli tatil gezileri için yaz ayları sıklıkla tercih edilir. Kocaeli otelleri alanlarının hem şehir merkezinde hem de ilçelerde oluşu Kocaeli tatil koşullarında ulaşım avantajından yararlanılmasına olanak sağlar.

Kocaeli’ne Nasıl Gidilir?

Sonbahar Tatili - Kartepe

Kocaeli’ne ulaşım olanakları, Türkiye’nin her ilinden otobüs yolcukları ile sağlanır. Kocaeli’ne uzak alanlarda yer alan illerden ise İstanbul Atatürk Havalimanına uçak yolculuğu ile varılarak, havalından binilen otobüsler ile Kocaeli’ne varış sağlanır. Kocaeli otogarından kentin tüm alanlarına, minibüs ve taksiler ile ulaşım kolaylıkla sağlanır.

Kocaeli’nde Nerelere Gidilir?

Kartepe Kayak Merkezi - Maşukiye

Kocaeli’nin gezilecek yerleri:

Kartepe Kayak Merkezi: Her mevsim muhteşem bir doğal görünüme sahip olan Kartepe, kış aylarında kış sporlarına yapmak ve kayak etkinliklerine katılmak, yazın ise yeşil manzarasında doğa tatilleri gerçekleştirmek amacıyla ziyaret edilir. Kocaeli gezilecek yerler açısından doğa sporlarından yararlanılan birçok alana sahiptir.

Maşukiye: Sapanca gölü kıyısında yer alan ve ahşap otel evlerinin yer aldığı, doğa ile iç içe bir alandır. Alabalık restoranlarının yoğun olduğu bölgede yeşil bikri örtüsü, dereler ve doğal bir manzara bulunur.

Kocaeli’nin Tarihi Mekanları

Kocaeli’nin tarihi merkezleri:

İzmit Saat Kulesi: Osmanlı dönemi mimarisini barındıran İzmit Saat Kulesi, Sultan 2. Abdulhamit döneminde yapılmıştır. Abdulhamit’in tahta çıkışının 25. Senesi için mimarisi tasarlanan kuledir.

Kasr-ı Hümayun Saray Müzesi: Kocaeli gezilecek yerler açısından, geçmiş dönemlerin izlerini taşıyan birçok tarihi yapıya sahiptir. Sultan Abdülaziz’in bir dönemler av köşkü olarak kullandığı Kasr-ı Hümayun bu yapılardan biri olup, günümüzde müze olarak faaliyet gösterir. Turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilen yapı, Osmanlı mimarisi izleri taşır.

Kocaeli’nde Gezilecek Doğal Güzellikler

Sonbahar Tatili - Sapanca Gölü

Kocaeli’nin doğal güzellikleri:

Ballıkayalar Tabiat Parkı: 1994 yılında koruma altına alınan muhteşem yeşil bitki örtüsü, farklı çeşit ağaçları, orman ve göl alanları ile öne çıkan doğal merkezdir. Uzun doğa yürüyüşleri ve tırmanış yapma için uygun gezi alanları içerisinde yer alır. Kocaeli otelleri konaklama alanlarından bu bölgeye belediye otobüsleri ile kolaylıkla ulaşım sağlanır.

Kuzu Yaylası Milli Parkı: Kartepeye yakın konumda yer alan Kuzu Yaylası Milli Parkı, sesiz ve doğa ile iç içe, temiz havanın tadının çıkarılacağı, şehir gürültüsünden tamamen uzak geniş ormanlık alandır.

Yuvacık Barajı: Sincap çeşitlerinin gözlendiği, muhteşem doğal manzaraların tadının çıkarıldığı, Bungalov otellerinde konaklama sağlanan doğal merkezdir. Yuvacık Barajı çevresinde yer alan dağlardan, tüm doğal alan kuşbakışı gözlemlenip, profesyonel fotoğraflar çekilir. Ormanlık alanlar içerisinde yer alan patikalardan doğada yürüyüş sağlanabileceği gibi baraj yakınlarında yer alan köyler gezilerek organik ürünler satın alınır.

Kocaeli’nin Önemli Etkinlikleri

Kocaeli’nin festivalleri:

Değirmendere Fındık Ve Kültür Sanat Festivali: Gölcük ilçesinde yaz aylarında düzenlenen konser, yarışma gibi çeşitli etkinliklerin yapıldığı ve Kocaeli’nin fındığının tanıtıldığı açık hava festivalidir.

Lale Festivali: En güzel laleleri yetiştirenlerin bitkilerini tanıttığı ve yapılan yarışma kapsamında ödüllerin sunulduğu, şenlik etkinliklerini içeren festivaldir.

Kocaeli Yeme-İçme Yerleri

Evlilik Teklifi Yapabileceğiniz Romantik Beldeler - Sapanca

Kacaeli’nde yemek yenecek mekanlar:

Hereke Balık Restoran: Balık menülerinin sunulduğu ve taze balıklar ile yemeklerin yapıldığı, servis kalitesi yüksek olan bir restorandır. Özellikle akşam yemekleri için tercih edilir. Kocaeli balayı otelleri alanında konaklayanlar bu restorana kolaylıkla minibüsler ile ulaşım sağlarlar.

Kandıra Sofrası: Kahvaltı, öğle yemeyi, akşam yemeği menülerinin bir arada sunulduğu, et ve sebze yemeklerinin aynı anda bulunabildiği, servis kalitesi yüksek restorandır. Kocaeli balayı otelleri alanında konaklayanlar bu restorana yakın konumda yer alırlar.

Kocaeli’ne Hangi Mevsimde Gidilir?

Kocaeli’nin hava durumu, yaz aylarında kurak ve sıcak, kış aylarında ise orta derece soğuklukta ve yağışlıdır. Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin özelliklerinin bir arada görüldüğü Kocaeli’nde yaz aylarında ortalama sıcaklık değeri 21 olarak ölçülür. Kentte, kış aylarında maksimum 10 gün süre ile kar yağışı yaşanır. İlkbahar ve yaz aylarında Kocaeli’nin ziyaret edilmesi için en ideal dönemler yakalanırken, kış aylarında oluşan kar ve sonbaharda oluşan yağmur yağışlarından etkilenilmeden seyahat edilir.

Ek olarak, Elite World Sapanca: Sapanca’da Kusursuz Bir Tatil! başlıklı yazımızı okuyarak Sapanca’nın en yeni ve en lüks otellerinden Elite World Sapanca hakkında detaylı bilgi paylaşabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz