Bütün Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele tüm hızıyla devam ederken, turizm sektörü, Covid-19 krizinden daha az etkilenmek için önemli önlemler aldı. Konuklarına koronavirüs stresi yaşamadan kusursuz bir tatil imkanı sunmak isteyen oteller, herkesin duymak istediği olumlu mesajları paylaşmaya başladı. Tesisler, uyguladıkları hijyen kurallarını ve misafir güvenliği kapsamında aldıkları tedbirleri paylaşıyorlar. Peki otellerin Covid-19 salgını çerçevesinde aldığı önlemler neler?

Otellerin koronavirüs salgını kapsamında aldığı tedbirleri ana 4 başlık altında toplayabilmek mümkün! İşte tesislerin aldığı Covid-19 önlemler:

  • Güvenli sosyal mesafe
  • Açık – Kapalı alan dezenfeksiyonu
  • Ozon ve ULV dezenfeksiyonu
  • İzole oda ve yemek sistemi

Tatil Dükkanı Blog olarak, bu yaz otellerin uygulayacağı koronavirüs önlemlerini detaylı bir şekilde mercek altına aldık. İşte madde madde otellerin koronavirüs önlemleri ve detaylar… 

Otele giriş yapılırken ateş kontrolü

Tesisler Covid-19 riskini en aza indirmek için konuklar bina içerisine girmeden önlem almaya başlayacaklar. Otellerde misafirler lobiye geldiklerinde sağlık veya güvenlik çalışanları ile ateş kontrolü yapılacak. Böylece, belirli semptomları olan kişilere test uygulanabilecek ve otele girişler kontrollü olacak.

Asansörlerde sosyal mesafe

Covid-19 salgınından korumak için alınan tedbirlerin başında sosyal mesafe kuralı geliyor. Otellerde koronavirüsten korunmak için, asansöre kalabalık binilmemesi, kişi sayısına kısıtlama getirilmesi planlanıyor. Uygulanabilecek bir diğer tedbir olarak da asansörü birden fazla kişinin kullanması durumunda, sosyal mesafe koruma şartı ile ters yönlere bakarak durulabilir. Bu kurallara uyulması için misafir asansörlerine konukların tek tek binmesi gerektiğini belirten yazılar asılarak sosyal mesafe kuralına dikkat çekilecek. Bu sayede insanlar merdiven kullanımına yönlendirilecek.

Odalarda kahve ve minibar düzenlemesi

Otellerin odalarında yer alan kahve bölümleri ve minibar hizmetlerinin kaldırılması gündemde. Misafir odalarında bulunan minibar ürünleri günlük olarak yenileniyordu. Kahve bölümleri porselen ve cam bardak kullanılması, çay ve kahveler içilmese dahi temas nedeni ile sürekli değişmek zorunda olması nedeniyle hijyen amaçlı kaldırılabilir.

Açık büfe ve restoran düzenlemeleri

Açık büfe kahvaltı büfeleri ve lobi alanları konukların otellerde en çok tercih ettiği bölümlerin başında geliyor. Sosyal mesafenin korunması amacıyla misafirler bu bölümlerde yan yana oturamayacaklar. Açık büfe sistemi yerine misafirlere özel set menüler sunulması ve yeme ihtiyacı için lobi alanlarında paketlenmiş yiyecek imkanları sunulabilecek.

Otele giriş, çıkışlar ve rezervasyon

Otellerde teması en aza indirmek için konukların online giriş ve çıkış yapmalarını sağlayan dijital programlar kullanılabilecek. Rezervasyon yaptıktan sonra otele giriş işlemleri, oda seçimi ve ön büro ile etkileşime girmeden cep telefonu aracılığıyla yapılabilir. Böylece otele giriş ve çıkışlarda daha az temsa sağlanarak risk azaltılabilir. Ek olarak, oteller rezervasyon almadan önce konuklarının sağlık ve seyahat geçmişlerini sorgulayabilir ve koronavirüs testi talep edebilir.

Oda temizliği sıklığı

Otellerde konaklama yapılırken temizlik hizmeti verme kalkabilir ya da sıklıkları değişebilir (Sabah ve akşam çarşaf değiştirme gibi). Tesislere giriş yapılırken konuklara kirli havlular ve çarşaflar için poşetler dağıtılabilir. Odalar, konuklar ayrıldıktan sonra 24 saat boş bırakıldıktan sonra temizlenebilir. Temizlik görevlileri, temizlik işlemlerini maske, dezenfeksiyon ve koruyucu ekipmanlar ile yapabilirler.

Odalarda kullanılan malzemeler

Koronavirüs süreci boyunca odalarda misafirler için koyulan malzemelerde azalma yapılabilir. Konuk odalarındaki fazla askılar ve yastıklar kaldırılırken, banyo malzemeleri talep doğrultusunda yenilenebilir. Ek olarak, misafir havluları paketleme ile dağıtılabilir.

Spor tesisleri ve alanları

Covid-19 salgını sonrası tesislerin spor salonları ve spa merkezleri sosyal mesafeyi korumak amacıyla her misafir için belirli bir zaman diliminde hizmet verebilir. Bu sayede salonun da sürekli olarak temizlenmesi için zaman yaratılmış olur.

Klima ve havalandırma sistemleri

Koronavirüsün klimalar aracılığıyla yayılıp yayılmadığı bir tartışma konusu olmasına rağmen, merkezi sistem klima kullanan otellerin düzenli temizlik ve bakım yapması gerekiyor. Klima, bakım ve temizlik sıklığı artırılmalı, ek olarak yapılan temizliklerin belgelerle misafirlere kanıtlanması gerekebilir. Misafirler merkezi sistem klimalar yerine sabit klimaları da tercih edebilir, ancak bu durum tesislerin önemli ölçüde zarar etmesine neden olabilir.

Otel çalışanlarının maske kullanımı ve hijyen

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları otel çalışanlarının sağlık ve güvenliği ile ilgili olarak tedbirlere birçok yenilik getirmesi bekleniyor. Covid-19 salgını döneminde koruyucu ekipman kullanımı yalnızca çalışanların sağlığını için değil, konukların sağlığı açısından da büyük önem taşıyor. Bu yüzden otel çalışanlarının maske kullanımı zorunlu hale getirilebilir.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here