Türkiye’de koronavirüs salgınının kontrol altına alınmasının ardından yeşillikler içinde kusursuz bir tatil yapmaya ne dersiniz? Ege’nin en popüler tatil merkezlerinden Dikili, Covid-19 salgını nedeniyle evlerimizde kalmak zorunda olduğumuz zorlu günleri unutmak için en güzel yerlerden bir tanesi! Tatil Dükkanı Blog olarak, koronavirüs sonrası rotalarda bol bol oksijen depolarken doğayla bütünleşebileceğiniz Dikili’yi mercek altın aldık. İşte tarihi merkezlerinden, yeme içme mekanlarına, doğal güzelliklerinden ulaşım olanaklarına kadar tüm detayları ile Dikili…

İzmir’in önemli turizm merkezlerinden biri olarak bilinen Dikili, farklı turistik illere de yakın bir konumda bulunmaktadır. İzmir’in kuzey ilçelerinden biri olması sebebiyle Balıkesir iline de komşu olmaktadır. Ormanlarla çevrili bir bölgede bulunan Dikili otelleri şehrin farklı konumlarında yer almaktadır. Dikili otelleri hem farklı fonksiyonlar içeren büyük otellerden hem de yerel işletmeler şeklinde bulunan butik otellerden oluşmaktadır.

Dikili’ye Nasıl Gidilir?

Dikili’ye ulaşım olanakları hem havalimanı aracılığıyla hem de kara yolu aracılığıyla mümkün olmaktadır. Hava yolunu tercih edenlerin İzmir Adnan Menderes havalimanı üzerinden aktarma yapmaları beklenmektedir. Dikili tatil olanakları arasında ulaşım kolaylıkları da bulunmaktadır. İzmir havalimanına ulaşılabilir bir konumda bulunması nedeniyle kısa sürede aktarma yapmak mümkün olmaktadır. Dikili tatil seçeneklerini değerlendirenlerin havalimanından servis yoluyla da ulaşım sağlamaları mümkün olmaktadır.

Dikili’de Nerelere Gidilir?

Görmeniz Gereken Antik Kentler - Pergamon

Dikili’nin gezilecek yerleri, doğal güzelliklerin yanı sıra kültürel ve tarihi miras olarak ünlenmiş mekanlardır. Gezilip görülmesi gerekilen yerlerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

Nebiler Köyü Şelalesi: Dikili köylerinden birisinde bulunmakta olan şelalenin özellikle yaz mevsiminde çok fazla ziyaretçi ağırladığı bilinmektedir.

Atatürk Botanik Bahçesi: Çok farklı çiçek türlerinin bulunduğu bahçe, Dikili’nin en önemli park ve bahçeleri arasında yer almaktadır.

Pergamon Antik Kenti: Bölgede yer alan en önemli antik kentlerden birisi olarak bilinmektedir.

Bademli Deniz Ilıcası: Çok fazla örneği bulunmayan, tesis barındırmayan bir ılıca olması nedeniyle mutlaka ziyaret edilmesi önerilmektedir. Suyun sıcaklığı 65 dereceleri bulabilmektedir.

Dikili gezilecek yerler arasında bulunan bu önerilere ek olarak önemli plajlar, koylar da bulunmaktadır. Dikili gezilecek yerler ile ilgili sunulan öneriler, turistlerin tercihlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Dikili’nin Tarihi Mekânları

Ekim Ayı Tatil Önerileri - Bergama

Dikili’nin tarihi merkezleri doğal güzellikleri kadar çok fazla sayı içermese de önemli mekanları içermektedir. Bilinen bazı tarihi mekanlar şu şekilde sıralanmaktadır:

Kane Antik Kenti: Eski çağlardan bu yana gelmiş önemli antik kentler arasında yer almaktadır.

Çandarlı Kalesi: Şehrin sembolü olarak bilinmesi nedeniyle her turistin ziyaret etmesi önerilmektedir.

Bergama Müzesi: Yalnızca bir müze olmanın yanı sıra tarihi bir dokuyu da doğrudan hissettiren bir yapı olarak bilinmektedir.

Dikili’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Kalem Adası - Ada

Dikili’nin doğal güzellikleri olarak da sunulmakta olan gezilecek doğal güzellik alanları şu şekilde sıralanmaktadır:

Kalem Adası: Tekne ile ulaşılabilen yerlerden biri olarak bilinmektedir. Denizin en güzel göründüğü bölgelerin başında gelmektedir.

Karagöl Tabiat Parkı: Krater gölü olarak da bilinen parkın, ekolojik denge açısından önemli olduğu düşünülmektedir.

Dikili Plajı: Bölgenin en meşhur plajlarından biri olması nedeniyle çok sık ziyaret edilmektedir.

Dikili’nin Önemli Etkinlikleri

Manzarasına Doyamayacağınız Bisiklet Rotaları - Marmaris

Dikili’nin festivalleri çoğunlukla yaz dönemlerinde olmaktadır. Mevsimsel uygunluğu da göz önünde bulundurularak şu etkinlik önerileri sunulmaktadır:

Bademli Bisiklet Festivali: Bisiklet kullanmayı sevenler için önemli bir festival olarak bilinmektedir.

Dikili Kültür Sanat Festivali: Bölge halkının ve yerli-yabancı turistlerin katılımıyla geniş bir kitleye hitap eden önemli festivallerden birisi olarak bilinmektedir.

Dikili Yeme-İçme Yerleri

Dikili’de yemek yenecek mekânlar yerli ve yabancı turistler için öneri niteliğinde sunulmaktadır. En çok tercih edilen mekanlardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

Mercan Köşk ve Restoran: Kalite bakımından ve nitelik bakımından bölgenin en çok tercih edilen restoranlarından biri olarak bilinmektedir.

Meşhur Dürümcü Serko: Yerel lezzetleri sevenler için bölgedeki en iyi lezzetlerden birisidir.

İkizler Aile Lokantası: Ev yemeğinden vazgeçemeyenler için sunulmakta olan bir öneridir.

Dikili’ye Hangi Mevsimde Gidilir?

Kalem Adası - Plaj

Dikili’nin hava durumu, ılıman bir iklim içermesi nedeniyle her mevsim turist ziyaretçileri olmaktadır. Kış aylarında yağışlar fazla olması nedeniyle daha az ziyaretçi gelse de bahar ve yaz aylarında bölge genelinde yerli ve yabancı turist sayısı artış göstermektedir.

Ek olarak, Ege’nin Saklı Cenneti Kalem Adası başlıklı yazımızı okuyarak bölgenin en popüler merkezlerinden Kalem Adası hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here