Daha önce İzmir’in yalnızca bilindik yerlerine gittiyseniz, tatilinizi bu bölgelerde gerçekleştirdiyseniz ve rüya gibi geldiyse; bu şehrin Ege Denizi boyunca tam 629 kilometre uzunluğunda bir sahil şeridinde yer aldığını da bilmenizi isteriz. Yani, İzmir’de gidilip görülmesi gereken bambaşka yerlerde, büyüleyici koylar mevcut. Tatil Dükkanı Blog’da bugün, İzmir’in en güzel plajlarına göz atacağız.

İzmir Gezi Rehberi - Konak Meydanı

Siz de, 47 farklı mavi bayraklı plaja sahip İzmir’in kıyı şeridinde, bir haftalığına aracınıza atlayıp rotanızı çizebilir, aşağıdaki koylara ve plajlara uğrayabilir, doğa harikası bu bölgelerde unutulmaz deneyimler yaşayabilirsiniz. Ayrıca, daha önce İzmir’e hiç gitmediyseniz, Ege’nin Başkenti İzmir’in Gezi Rehberi başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Ayıbalığı Koyu – Mordoğan

İzmir’in en berrak sularına sahip koylarından Ayıbalığı, mutlaka görmeniz ve yüzme deneyimi yaşamanız gereken bir koy. Tek nüans, suyunun biraz soğuk olması. Ayıbalığı Koyu etrafında bilindik iki adet özel sahil işletmesi yer alıyor. Birincisi Alya, ikincisi ise Seal Beach. Herhangi birinde, ailenizle ya da sevdiklerinizle harika bir gün geçirmek için yapmanız gereken tek şey, rotanızı belirlemek.

Sazlıca Koyu

Foça bölgesinde bulunan Sazlıca Koyu, günübirlik bir gezi için en ideal konumlardan. Eski Foça ile Yeni Foça arasında yer alan Sazlıca’da, son yıllarda birtakım gelişmeler olsa da, konfor açısından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla, aileler ve konfor sever küçük çocuklar için pek de uygun değil. Ancak hem kamp yapmak hem de turkuaz, berrak bir denizde keyifli saatler geçirmek için, Sazlıca plajlarından birine mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Fame Beach

İzmir’in Dikili Bademli Köyü konumunda yer alan, yıllar geçtikçe popüler hale gelse de, her ne kadar kalabalık olsa da mutlaka görmeniz gereken plajlardan Fame Beach, özel bir işletme ve giriş ücretli. Kalem Adası’nın bulunduğu bölgede yer alan bu özel işletme içerisinde, duştan tuvalete tüm ihtiyaçlarınız için alanlar bulunuyor ve bu durum görece olumlu. Denizi ve doğası ile dikkat çeken Fame Beach, çocukların da yüzebileceği uygunlukta bir suya sahip. Bu yönden, ailecek gidilebilecek, nezih plajlardan biri olduğu aşikâr.

Pissa Koyu

Yaz aylarında belediyenin açtığı küçük büfeler dışında, etrafında herhangi bir işletme olmayan, bir halk plajı olarak bilinen Pissa Koyu, kumu ve denizi tertemiz; İzmir’in en güzel plajlarından. Fame Beach’e oldukça yakın bir konumda bulunan Pissa, ulaşımı biraz zor olsa da, sessizliği ve sakinliği ile huzurlu bir gün geçirmek isteyenler için biçilmiş kaftan.

Ilıca Plajı

cesme-koylari-ilica-1

İzmir’e gittiğinizde, genelde önerilen plajlardan bir tanesi Ilıca olur. Çünkü burası, uluslararası alanda da bilinen, dünyanın hiçbir yerinde görülmeyen Ilıca kaynaklarına sahip bir plaj. Büyüklüğü kilometrelerce olan bu plajda, küçük büyük pek çok işletme ve halk plajları yer alıyor. Çocuklu aileler için oldukça uygun bir plaj olması da, ailelerin burada günübirlik vakit geçirmesinin en büyük sebeplerinden.

Aya Yorgi Koyu

Çeşme Koyları - Ayayorgi

Çeşme’nin Ilıca kadar, hatta Ilıca’dan daha popüler bir koyu da Aya Yorgi. İzmir’in en güzel plajları denince akla gelen Aya Yorgi’ye, bilhassa gençler bayılıyor. Çünkü gündüzleri deniz ve kum eşliğinde partiler, geceleri ise kulüplerde gece hayatı devreye giriyor. Müdavimlerinin asla terk edemediği Aya Yorgi’de, İstanbul’un en ünlü işletmelerinden Babylon da bulunmakta.

Altın Kum Plajı

cesme-koylari-altinkum-1

Altın Kum bölgesi, adından da anlaşılabileceği gibi kumları ve buz gibi denizi ile ünlü. Etrafında büyüklü küçüklü özel sahil işletmelerinin yanı sıra, halk plajları da bulunan Altın Kum bölgesinde, huzurlu ve eğlenceli saatler geçirebilmeniz, kesinlikle mümkün. Çocuklar için yüzebilecekleri, uygun bölgeler de yer alıyor, ancak suyun soğukluğu onları biraz ürkütebilir.

Pamucak Plajı

Kum zambaklarının doğal yetişme alanı olan ve sessiz, sakin bir bölge olması ile bilinen Pamucak Plajı, Selçuk’ta yer alıyor. Efes’e Antik keşif niyetiyle gidenlerin dönüşte uğrak yeri olabilecek bu plajda, ince kum, temiz ve sığ sayılabilecek bir deniz bulunuyor. Aileler için, dolayısıyla çocuklar için oldukça uygun. Ayrıca, Pamucak’ın mavi bayraklı bir plaj olması da ilgi çeken niteliklerinden.

Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz