Türkiye’de koronavirüs salgınının ardından normalleşme sürecine kontrollü bir şekilde geçiş başlarken, sıcak yaz aylarının gelmesiyle birlikte tatil planları yapılmaya başlandı. Oteller Covid-19 önlemlerini alırken, konukların güvenli bir şekilde tatil yapabilmesi için bütün tedbir paketleri uygulanıyor. Tatil Dükkanı Blog olarak, hem Ege’nin muhteşem doğasında dinlenip yenilenebileceğiniz hem de adeta zamanda yolculuğa çıkabileceğiniz en özel bölgelerden Selçuk’u detaylı bir şekilde inceledik. İşte Efes Antik Kenti’nden Pamucak Plajı’na kadar öne çıkan tüm özellikleriyle Selçuk…

İzmir’e bağlı önemli bölgelerden biri olarak bilinen Selçuk, eski çağlardan bugüne getirdiği tarihi kalıntılar ve antik kentler ile meşhurdur. Eski çağlardan günümüze kadar gelmesinin yanı sıra farklı kültürlere de ev sahipliği etmesi nedeniyle, çeşitlilikler içermektedir. Selçuk otelleri de özellikle tarihi gezileri seven bunun yanı sıra deniz tatili de yapmak isteyen turistlere yönelik hizmet vermektedir. Selçuk otelleri tercihe bağlı olarak çok fonksiyonlu oteller ve butik oteller olacak şekilde çeşitlenmektedir.

Selçuk’a Nasıl Gidilir?

Selçuk’a ulaşım olanakları, hava yolu ve kara yolu ile rahatlıkla sağlanabilmektedir. Hava yolunu tercih edenlerin İzmir Adnan Menderes Havalimanı üzerinden ulaşım sağlamaları gerekmektedir. Selçuk tatil seçeneğini tercih edenlerin hava yolu ile ulaşım sağlamaları halinde araç kiralayarak da bölgeye ulaşmaları mümkün olmaktadır. Selçuk tatil olanaklarını tercih eden turistlerin, kara yolunu tercih etmeleri halinde İzmir otobanı üzerinden devam eden Selçuk tabelalarını takip ederek gitmeleri gerekmektedir. Yol üzerinde farklı bölgeleri de görme olanağı olduğu için gezmeyi sevenlere öneri olarak sunulmaktadır.

Selçuk’ta Nerelere Gidilir?

Efes Antik Kenti - Meryem Ana Kilisesi

Selçuk’un gezilecek yerleri, çoğunlukla eski şehirlerden kalan tarihi miraslar olarak bilinmektedir. Selçuk’a geziye gidenler için görülmesi gereken başlıca yerler şu şekilde sıralanmaktadır:

Yedi Uyuyanlar Mağarası: Ashab-ı Kehf olarak da bilinen rivayetin bu bölgede gerçekleştiğine inanılmaktadır.

Meryem Ana Evi: Farklı dinler üzerinde önemli bir yeri olan mekanın milattan önceki çağlardan bu yana geldiği bilinmektedir.

Efes Antik Kenti: Roma uygarlıklarından günümüze taşınan önemli miraslar arasında yer almaktadır.

Selçuk gezilecek yerler arasında çoğunlukla milattan önce kalan antik kentler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Selçuk gezilecek yerler listesi içerisinde çoğunlukla farklı dinler için önemli olan bölgeler de bulduğu bilinmektedir.

Selçuk’un Tarihi Mekânları

Efes Antik Kenti - Antik Tiyatro

Selçuk’un tarihi merkezleri doğal güzelliklerin yanı sıra oldukça fazladır. Bu merkezlerden bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

Selçuk Efes Kent Belleği Merkezi: Bir tarih deposu olarak bilinen merkezin, farklı çağlara ait kalıntıları sergilediği bilinmektedir.

Efes Arkeoloji Müzesi: Tarih severler için önemli müzelerin arasında yer aldığı bilinmektedir.

Artemis Kutsal Alanı: Artemis Tapınağı olarak da bilinir. Lidyalılardan günümüze kadar taşınmış önemli bir miras olduğu bilinmektedir.

Selçuk’ta Gezilecek Doğal Güzellikler

Selçuk’un doğal güzellikleri plaj ve eski kalıntıların oluşturduğu tarihi doku olarak bilinmektedir. Bazıları şu şekilde sıralanmaktadır:

Bizans Su Kemerleri: Bizans döneminde su ihtiyacını karşılamak için yapılan yapılar aynı zamanda görsel bir şölen de sunmaktadır.

Pamucak Plajı: Efes Plajı olarak da bilinmektedir. Bölgenin en temiz plajı olması dolayısıyla mavi bayraklı olarak da adlandırılmaktadır.

Belevi Mozolesi: Önemli bir anıt mezar olmasının yanı sıra, başka yerde görülemeyecek bir görüntüyü de turistlere sunmaktadır.

Selçuk’un Önemli Etkinlikleri

Selçuk’un festivalleri tarihi ve kültürel mirasları içermesi nedeniyle çeşitlilik içermektedir. Bilinen bazı etkinlikler şu şekilde sıralanmaktadır:

Gezgin Fest İzmir: 15-18 Ağustos tarihleri arasında Pamucak Plajında gerçekleşen etkinlikte, danslar ve Showlar gösterilmektedir.

Zipline: Selçuk bölgesine yakınlığı ile bilinen Şirince’de yapılan Zipline sporu, adrenalin sevenlere yönelik farklı bir enerji sunmaktadır.

Selçuk Yeme-İçme Yerleri

Selçuk’ta yemek yenecek mekânlar olarak bilinen bazı mekan önerileri şu şekilde sıralanmaktadır:

Selçuk Köftecisi: Bölgenin yerel bir mekanı olarak bilinmekte olup uzun yıllardır aynı lezzeti sürdürmektedir.

Petek Çöp Şiş: Kebap ve türlerini sevenler için önerilmekte olan bir mekan olarak bilinmektedir.

Agora Restoran: Turistler için akşam eğlencelerine uygun bir mekan olarak bilinmektedir.

Selçuk’a Hangi Mevsimde Gidilir?

Efes Antik Kenti - Meryem Ana Evi

Selçuk’un hava durumu, İzmir hava durumu ile aynı etkiler sunmaktadır. Yazları sıcak ve kışları ılık, yağışlı olarak bilinmektedir. Bu sebeple yılın farklı mevsimlerinde ziyaret edilmesi uygun olmaktadır.

Ek olarak, Türkiye’nin en önemli tarih ve kültür merkezlerinden Efes Antik Kenti hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için Antik Uygarlığın Merkezi Efes Antik Kenti başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Farklı konu başlıklarında görüşmek üzere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz